Bez Pługa / Archiwum

Spis treści numeru 2/2017

Trzecia droga | 4

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszym świecie są tylko dwie drogi prowadzące do rozwoju czy też – jak niektórzy do tego podchodzą – regresu rolnictwa. Pierwsza z nich to dążenie do nieustannego zwiększania plonów przy użyciu coraz większych ilości szeroko pojętej chemii. Druga natomiast polega na powrocie do uprawy ekologicznej, w której rolnik stosuje tylko środki naturalne, nieprzetworzone technologicznie. Jednak istnieje jeszcze trzecia droga, dla zwolenników pozostałych dwóch – trochę niewygodna i wręcz niewiarygodna.

Prosta maszyna | 9

W kolejnej odsłonie cyklu „Rolnik konstruktor” ponownie prezentujemy maszynę do uprawy pasowej stworzoną przez polskich rolników. Traf chciał, że i tym razem nasi bohaterowie zdecydowali się wykorzystać elementy konstrukcyjne pługa PHX jako bazę maszyny. Pokazujemy, jak w PHX-a tchnięto nowe życie, pozwalając, by stał się nowoczesnym narzędziem do uprawy pasowej.

Opryskiwacze od Krukowiaków | 12

W latach 70. ubiegłego wieku polskie rolnictwo borykało się z niedoborem maszyn. Ten problem dotknął również Janusza Borkowskiego, który przejmując po swoich rodzicach gospodarstwo w Redczu Krukowym, nie mógł sobie pozwolić na zakup maszyn, toteż postanowił je samodzielnie konstruować. Tak rozpoczęła się historia firmy Krukowiak, jednego z największych producentów opryskiwaczy w kraju. O tym, jak zmieniły się te maszyny na przestrzeni lat i w jakim kierunku podąża technika oprysku, a także o wyzwaniach stojących przed Kujawską Fabryką Maszyn Rolniczych, rozmawiam z prezesem zarządu Sewerynem Borkowskim.

Prawidłowe oznaczenie sprawcy porażenia zboża | 15

Prawidłowe oznaczenie choroby jest warunkiem optymalnego jej zwalczania. Jednak o czym świadczą symptomy, takie jak blaknięcie, grudki, plamy, zarodniki lub karłowatość, które możemy zauważyć w łanie? Na pewno kluczem do skutecznego pokonania choroby jest jej wczesne wykrycie. Istotne znaczenie ma zatem właściwe odczytanie i zinterpretowanie obrazu szkód.

Skażenie ziarna zbóż mikotoksynami | 17

Mikotoksyny to metabolity grzybów wykazujące silne działanie toksyczne dla ludzi i zwierząt. Szkodliwość mikotoksyn przejawia się w niewielkich stężeniach – na poziomie jednego miligrama (lub niższym) w przeliczeniu na kilogram masy ziarna. Stwierdzono, że w licznych przypadkach ziarno zbóż może być zanieczyszczone równocześnie toksynami należącymi do różnych grup i produkowanych przez różne gatunki grzybów np. z rodzajów Penicillium i Aspergilus, ale w warunkach rolniczych często są to gatunki z rodzaju Fusarium.

Zmiany w dostępności substancji aktywnych | 20

W 2016 roku wiele mediów rolniczych informowało o planowanym wycofaniu 75 substancji aktywnych środków ochrony roślin. Jednak te doniesienia nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością i należy je potraktować jako tzw. kaczkę dziennikarską. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięły się mylne informacje na temat wycofania poszczególnych preparatów z obiegu oraz jakich zmian w dostępności substancji aktywnych faktycznie możemy się spodziewać w najbliższym czasie.

Uwaga na fałszywe środki ochrony roślin | 23

Pewne i sprawdzone środki ochrony roślin zapewnią większy i jakościowy plon. Czy jednak decydując się na aplikację tych preparatów, możemy być pewni, że tak się stanie? 
Odpowiedź jest twierdząca, pod warunkiem że zastosujemy przebadany i legalnie wprowadzony do obrotu produkt.

Słodyszek i chowacz – najgroźniejsze szkodniki rzepaku | 26

Czy oziminy dobrze przetrwały zimę? Jaka będzie presja ze strony szkodników? Jakie insektycydy okażą się efektywne w ich zwalczaniu? Takie pytania zadaje sobie rolnik uprawiający rzepak na koniec okresu zimowego. Niestety, od lat zwiększa się presja szkodników i ich odporność na substancje aktywne preparatów. Skuteczność pyretroidów maleje, i to nie tylko w przypadku słodyszka rzepakowca. W walce z tymi szkodnikami konieczne jest przestrzeganie progów zwalczania, zmienianie substancji aktywnej i stosowanie pełnych dawek preparatów.

Problematyczne samosiewy w rzepaku | 29

Rzepak ozimy od wielu lat uważany jest za bardzo ważną roślinę towarową uprawianą w gospodarstwach rolnych. Plantatorzy dobrze opanowali jej produkcję, więc agrotechnika nie stanowi większych problemów. Dodatkowym aspektem jest to, że rzepak cechuje się intensywnym wzrostem w okresie wiosennym i doskonale wykorzystuje zapas wody pozimowej. 

Rolnicy i pszczelarze jadą na tym samym wózku | 31

Pszczelarze i rolnicy są od siebie zależni. Można by rzec, że są zdani na siebie na dobre i na złe. Poniżej odpowiadamy, jak pogodzić ze sobą świat osób związanych z roślinami i zapylaczami. 

Funkcje zadrzewień śródpolnych | 35

W krajobrazie rolniczym zazwyczaj dominują pola uprawne, ale pewien procent terenów rolniczych zajmują obszary nieużytkowane rolniczo. Należą do nich zadrzewienia, kępy krzewów, miedze, oczka wodne, rowy melioracyjne, ugory itp. Niestety badania prowadzone na obszarach rolniczych wykazują postępujące likwidowanie tych elementów przyrody.

Master sieje buraki | 40

Buraki cukrowe obok kukurydzy i rzepaku należą do roślin, które najczęściej siane są w technologii strip-till. W związku z tym, że siewy tych roślin czas zacząć, skorzystaliśmy z nadarzającej się okazji i podejrzeliśmy, jak można zrobić to agregatem Köckerling Master.

Sumita | 42

Niedawno za sprawą firmy Osadkowski-Cebulski na polskim rynku pojawiły się maszyny angielskiej marki Sumo, która ma w swojej ofercie wiele rozwiązań zarówno do uprawy uproszczonej, jak i do siewu pasowego czy bezpośredniego. Bardzo ciekawą pozycją jest siewnik Sumo DTS, któremu mieliśmy się okazję przyjrzeć nieco bliżej. Co ciekawe, jest to jedyna maszyna pracująca do tej pory w Polsce, co, miejmy nadzieję, wkrótce się zmieni.

Jakość na najwyższym poziomie | 44

Rozpylacze są jednymi z najważniejszych elementów opryskiwaczy wpływających na jakość wykonanego oprysku. To właśnie od nich zależy, czy rośliny zostaną pokryte równomiernie cieczą roboczą, a to bezpośrednio przenosi się na efektywność działania użytych środków ochrony roślin lub nawozów płynnych. Warto pamiętać, że na etapie końcowym przekłada się to na wyraźny wzrost plonów. 

(R)ewolucja oprysku | 46

Chemiczna ochrona roślin jest nieodłącznym elementem współczesnego rolnictwa. To skuteczna broń w walce z patogenami, dlatego często ma niemały wpływ na plon roślin oraz jego jakość. Nie należy jednak zapominać, że może również stanowić 
zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi.

Maszynowe nowości w ochronie roślin | 50

Ochrona roślin jest ważnym elementem w produkcji roślinnej, w ostatnich latach zyskującym na znaczeniu. W efekcie tego prężnie rozwija się rynek maszyn rolniczych, który ciągle rozszerza się o nowe, ciekawe konstrukcje opryskiwaczy o zróżnicowanej budowie i przeznaczeniu.

Aktualności | 54

Ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół rolniczych | XV edycja konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”