Bez Pługa / Archiwum

Spis treści numeru 2/2018

Zajęcie bez stresu | 4

Czy rolnik to zawód pozbawiony stresu? Zdecydowanie nie. Każdy, kto prowadzi gospodarstwo, doskonale wie, że to „fabryka pod chmurką” i do samych zbiorów, a nawet później, nie można być pewnym, że kolejny sezon zakończy się dobrym wynikiem finansowym. Rolnik nie ma żadnego wpływu na pogodę, ceny środków produkcji czy ceny zbytu wyprodukowanych płodów rolnych. Mimo to bohater naszego reportażu udowadnia, że rolnictwo może być sposobem na życie.

Do pługa na pewno nie wrócę | 9

Tym razem po raz pierwszy w historii konkursu „Rolnik konstruktor” okazało się, że to ojciec laureata rozpoczął w swoim gospodarstwie uprawę bezorkową. Warto dodać, że na taką zmianę zdecydował się pierwszy w okolicy, a do uprawy w nowej technologii wykorzystał zwykły agregat uprawowo-siewny. Syn postanowił pójść o krok dalej i rzepak wysiewa pasowo, maszyną własnej konstrukcji.

Ochrona upraw na najwyższym poziomie | 12

„Dobre rozwiązania nie muszą być drogie” to hasło przewodnie firmy Innvigo Sp. z o.o., polskiego producenta środków ochrony roślin. Przedsiębiorstwo obecne jest na rynku zaledwie od trzech lat, a mimo to może się pochwalić wieloma sukcesami. Innvigo stale rozszerza swoją ofertę o nowe, wysokiej jakości produkty wspomagające ochronę zbóż, kukurydzy, rzepaku i buraków. O to, w jaki sposób skutecznie chronić uprawy przed patogenami, zapytałam pana Marcina Bystrońskiego, menedżera ds. marketingu.

Znaleźć sposób na agrofagi | 15

Po ruszeniu wegetacji wielu rolników zaczyna na swoich polach walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin. Pojawia się wówczas pytanie, co zrobić, aby zwiększyć skuteczność środków ochrony roślin. Czy możemy poprawić efektywność zabiegów i jednocześnie ograniczyć ich liczbę? Jakie preparaty warto dodać do roztworu cieczy roboczej używanej do oprysku, aby osiągnąć ten cel? Spytaliśmy o to naszych ekspertów. 

Jakość wody do sporządzania cieczy użytkowej | 17

Ciecz użytkowa do zabiegów ochrony roślin sporządzana jest na bazie wody, która w zależności od swojego składu chemicznego może wchodzić w różne reakcje z wprowadzanymi do niej substancjami. Jakość wody decyduje zatem o jakości cieczy, a ta z kolei ma wpływ na skuteczność działania środków ochrony roślin w ewentualnych mieszaninach z nawozami i retardantami wzrostu roślin. 

Zwiększyć wydajność oprysku | 20

Ochrona roślin to jeden z ważniejszych aspektów w dzisiejszym rolnictwie. Zabiegi chemiczne odgrywają tu główną rolę, zwłaszcza w uprawie bezorkowej. Jednak stosowanie ich w dużych ilościach jest kosztowne i szkodliwe, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób zwiększyć efektywność oprysku przy zachowaniu tej samej dawki środków chemicznych?

Nowe substancje aktywne środków ochrony roślin | 23

Rolnicy prowadzący rynkową produkcję roślinną są na ogół świadomi faktu, że różnice w nazwie środka ochrony roślin nie muszą oznaczać różnicy w składzie. O działaniu preparatu decyduje nie jego nazwa, ale substancja aktywna, która jest „sercem” środka ochrony roślin i jego najważniejszym składnikiem. To od substancji aktywnej zależy, czy preparat jest stosowany do zwalczania chwastów, szkodników czy chorób. Ma ona także kluczowe znaczenie przy ustalaniu warunków bezpiecznej aplikacji.

Suplementy diety roślin | 30

Na listach zakupów rolników poza nawozami i środkami ochrony roślin coraz częściej zaczynają się pojawiać różnego rodzaju produkty mające wspomagać rozwój roślin lub poprawiać właściwości gleby. Czy jest to znak czasu i nieodzowny element nowoczesnego rolnictwa, czy tylko pokłosie sprytnych strategii marketingowych?

Magnezowe dokarmianie buraka cukrowego | 33

W Polsce obserwujemy duży wzrost zainteresowania uprawą buraków cukrowych, co widać w zwiększonej powierzchni zasiewów tej rośliny. Plony osiągane w Polsce są wysokie, często przekraczają 70 t/ha, jednak problem stanowi brak stabilizacji plonowania. Zróżnicowanie jego poziomu, a czasami wręcz niskie zbiory roślin, są efektem zakłóceń procesów ich wzrostu, do których należą czynniki pogodowe oraz nieodpowiednie nawożenie.

Kiedy i jak siać kukurydzę? | 36

W okresie zimowym zawsze zastanawiamy się, co warto posiać na polu, jaka uprawa przyniesie największe korzyści ekonomiczne, a z jakiej zrezygnować. Znalezienie odpowiedzi na te pytania nie jest łatwe. Dlaczego? Powodów jest wiele, ale zazwyczaj zależą one od przebiegu pogody i decyzji politycznych.

Rolnicze badania gleby – kluczowe aspekty i nowe możliwości | 40

Gleba stanowi podstawowe źródło wody i substancji odżywczych dla roślin uprawnych. Jej stan, zasobność i zdolność do dostarczania składników pokarmowych zależy od wielu czynników naturalnych oraz działań człowieka. Podstawowym sposobem sprawdzenia jakości gleby jest przeprowadzenie badań rolniczych. Warto się zastanowić, na co zwrócić uwagę, by ich wyniki były miarodajne.

Analiza gleby za pomocą SoilCares Scanner | 44

Nawożenie gleby jest jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na uzyskanie wysokiego plonu. Informacja o zawartości poszczególnych składników sprawia, że nawożenie jest bardziej precyzyjne i skuteczne. Szybkie i niedrogie badania gleby były do tej pory niedostępne na polskim rynku. Firma SoilCares opracowała jednak skaner, który wraz z aplikacją na smartfon pozwala na wykonanie analizy składu gleby w ciągu 10 minut w miejscu pobrania próbki.

Ograniczyć pchełkę i śmietkę | 46

Uprawa rzepaku wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Po wycofaniu zapraw neonikotynoidowych z rynku kontrola takich szkodników jak pchełka rzepakowa czy śmietka kapuściana może okazać się trudniejsza. Warto się zatem zastanowić, co zrobić, aby ograniczyć ich populację. 

Twardy z natury | 49

Producenci maszyn rolniczych prześcigają się we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań w siewnikach do kukurydzy, zwiększając przy tym wydajność i dokładność siewu. Wytwór swej myśli technicznej określają często rewolucją w podejściu do siewu, ale czy o rewolucję nam chodzi?

Dbałość o szczegóły | 51

„Rolnictwo z pasją” to znane hasło reklamowe firmy Horsch. Nie jest to tylko pusty slogan, gdyż właściciele przedsiębiorstwa z prawdziwym zaangażowaniem podchodzą do swojej pracy. Z uwagą wysłuchują tego, co mają do powiedzenia rolnicy, i na tej podstawie budują maszyny dostosowane do ich potrzeb.

Strip-Till Unii Grudziądz | 53

Niebawem w ofercie producenta z Grudziądza dostępny będzie zestaw do uprawy i siewu w technologii pasowej (strip-till). Prototypowy egzemplarz maszyny firma przedstawiła podczas wystawy Agro Show 2017 w Bednarach.

Maszynowe nowości w ochronie roślin | 56

Producenci sprzętu rolniczego przygotowali całą listę maszynowych nowości na sezon 2018. Kilka z najciekawszych premier opisujemy poniżej.

Nowości w sektorze precyzyjnego rolnictwa | 60

Rolnictwo precyzyjne jest dynamicznie rozwijającym się działem w produkcji rolnej. Technologie informacyjne umożliwiają pozyskiwanie, bezpieczne przechowywanie oraz analizowanie dużego zasobu informacji, wspomagają także podejmowanie decyzji w zarządzaniu gospodarstwem rolnym. Między innymi o tych rozwiązaniach była mowa podczas konferencji poświęconej zagadnieniom precyzyjnego rolnictwa, którą zorganizowała firma Agrocom Polska w Kamieniu Śląskim.

Młodzi producenci na olimpiadzie | 62

Olimpiada młodych producentów rolnych co roku wzbudza duże zainteresowanie. Mogą w niej brać udział zarówno młodzi rolnicy, jak i uczniowie pomagający w gospodarstwie rolnym. Przedział wiekowy uczestników to 17–40 lat. 

Gleba i plony naturalnie lepsze | 63

Jak wygląda sytuacja z zakwaszeniem gleb w Polsce? Jakie ma to skutki dla rolnictwa i środowiska naturalnego? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy II edycji konferencji dla rolników, która odbyła się 7 marca br. w Krakowie. Konferencja została zorganizowana przez Kopalnię Wapienia „Czatkowice” Sp. z.o.o., a patronat medialny nad wydarzeniem objął magazyn „Bez Pługa”. Więcej na ten temat napiszemy w następnym numerze, a już dziś przedstawiamy krótką fotorelację z konferencji.