Bez Pługa / Archiwum

Spis treści numeru 3/2018

Rolnictwo ma być proste | 4
Michał Wołosowicz

Aby przybliżyć sylwetkę rolnika gospodarującego bez pługa, po raz kolejny udajemy się na wschodnie rubieże naszego kraju. Tym razem piszemy o Janie Grynie, który uważa, że współczesne rolnictwo zagubiło się w pogoni za uzyskaniem jak najwyższych plonów, zapomniało o tym, że najważniejszy jest dochód osiągnięty z jednego hektara przy jak najniższych kosztach.

Dostosować się do warunków | 9
Michał Wołosowicz

Rolnik, o którym piszemy w bieżącym numerze, jest konstruktorem zarówno z zamiłowania, jak i z wykształcenia, gdyż ukończył studia wyższe na kierunku mechanizacja rolnictwa. Efekty pasji do majsterkowania widać w jego gospodarstwie dosłownie na każdym kroku. Część maszyn zupełnie różni się od stanu, w jakim wyjechały z fabryki.

Hodowla roślin z pasją | 12
dr inż. Małgorzata Powałka

DSV Polska to firma wprowadzająca na polski rynek odmiany różnych gatunków roślin rolniczych. Wśród nich znajdują się trawy, zboża, rośliny oleiste, motylkowe i poplonowe. Jedno z haseł firmy głosi, że gleba jest największym kapitałem rolnika, dlatego odmiany, które weszły na rynek, to rośliny sprawdzone, zapewniające maksymalną wydajność i efektywność. W rozmowie z Jerzym Trościanką, menedżerem produktu DSV Polska, poruszam zagadnienia wpływu jakości odmian roślin na stan gleby.

Rzepak w dobrym towarzystwie | 16
Tomasz Fabijański

Jeszcze do niedawna jedyną i w zasadzie niepodważalną tezą dotyczącą uprawy rzepaku były jego wysokie wymagania fitosanitarne. Trudno się z tym nie zgodzić, mając na uwadze kosztowną i intensywną produkcję w gospodarstwach towarowych uprawiających tę roślinę. Jednak sposób podejścia do uprawy rzepaku powoli zaczyna się zmieniać.

Kukurydza z wsiewką | 21
dr inż. Małgorzata Powałka

Wiązanie składników pokarmowych, tworzenie próchnicy czy zwiększenie aktywności biologicznej gleby to tylko niektóre zalety wsiewek międzyplonowych. Są one promowane w programach rolnych i ochrony wód. W uprawie kukurydzy wsiewki pozwalają na uzyskanie okrywy roślinnej także zimą, dzięki czemu chronią glebę przed erozją i wspomagają jej żyzność.

Czy owies wróci do łask? | 25
Julia Śmigielska

Pomimo wielu cennych właściwości owsa powierzchnia jego uprawy w Polsce zmniejszyła się niemal o 100 tysięcy hektarów w ciągu ostatnich 10 lat. Możliwe, że upowszechnienie odmian bezłuskowych przekona rolników do wprowadzenia tego wartościowego zboża do płodozmianu, a uprawa w systemie bezorkowym uczyni jego produkcję bardziej opłacalną.

Jak uniknąć błędów w uprawie soi? | 28
dr inż. Agnieszka Krawczyk

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o uprawie odmian konwencjonalnych soi (nie GMO) w Polsce. Czy warto uprawiać w warunkach naszego kraju ten gatunek bobowatych? Z pewnością tak, jednak nie w każdym rejonie... Aby uprawa mogła zakończyć się powodzeniem, należy się jej nauczyć, czyli poznać wymagania i agrotechnikę soi.

Powrót konopi włóknistych | 31
Lidia Grabowska

Konopie włókniste towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Do XIX wieku Cannabis były powszechnie uprawianymi roślinami włóknistymi, które służyły do produkcji odzieży, sznurka oraz nasion. Z biegiem czasu zastosowanie surowca konopnego rozszerzało się. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy ponowny wzrost zainteresowania konopiami włóknistymi w Europie i na świecie. Te wracające do łask rośliny są atrakcyjne zarówno dla rolnictwa, jak i wielu gałęzi przemysłu.

Niedobory składników pokarmowych w buraku cukrowym | 34
Radosław Pogłodziński

Nawozy oraz składniki pokarmowe zawarte w glebie są pobierane oraz efektywnie kształtują wzrost rośliny, wówczas gdy w fazie krytycznej znajdują się w strefie zakorzenienia. Powinny być dostarczone w odpowiedniej formie chemicznej, w ilości niezbędnej do realizacji założonego plonu. Znając zasobność stanowiska, dobieramy dawki nawozów tak, aby wprowadzić do gleby potrzebną ilość składników pokarmowych we właściwym terminie.

Sporządzanie cieczy użytkowej do ochrony roślin | 37
dr inż. Grzegorz Doruchowski

W całym łańcuchu postępowania ze środkami ochrony roślin sporządzanie cieczy użytkowej jest operacją newralgiczną zarówno od strony jakości i skuteczności zabiegu, jak i bezpieczeństwa dla ludzi oraz środowiska. Poprawność przygotowania cieczy wymaga uwzględnienia różnych zagadnień, takich jak sposób postępowania zgodny z przepisami i instrukcją etykiety, mieszanie agrochemikaliów oraz wykorzystanie specjalistycznego sprzętu.

Preparaty z szarej strefy | 42
dr hab. Ewa Matyjaszczyk, prof. IOR-PIB

Wprowadzenie obowiązku stosowania integrowanej ochrony roślin wiązało się z szeroką kampanią informacyjną skierowaną do doradców i rolników. Podkreślano w niej rolę różnego typu metod niechemicznych w ochronie roślin.

Czym i jak w omacnicę? | 45
Tadeusz Szymańczak

Najgroźniejszym szkodnikiem w uprawie kukurydzy jest omacnica prosowianka. Straty przez nią spowodowane szacuje się na milion ton kukurydzy rocznie. Jednak na skutek szybszego opanowywania uszkodzonych roślin przez omacnicę znacznie poważniejszym problemem jest jej negatywny wpływ na jakość plonu zielonki, kiszonki, CCM i ziarna.

Ostrożnie z chemią, lecą pszczoły! | 48
dr inż. Małgorzata Powałka

Niebawem rzepak zacznie kwitnąć. Jego łany, jako źródło nektaru i pyłku, staną się magnesem przyciągającym pszczoły i inne owady zapylające. Rolnicy powinni zatem zachować szczególną ostrożność podczas aplikacji insektycydów.

Poradzić sobie ze słomą | 50
Michał Wołosowicz

Zbyt długa słoma pozostająca po zbiorach na polu z reguły stanowi duży problem podczas kolejnych zabiegów uprawowych. Jej źdźbła owijają się wokół elementów roboczych maszyn, powodując ich zapychanie. Konsekwencją są przestoje w pracy i znaczne pogorszenie jakości wykonywanej uprawy.

Początki rolnictwa | 53
dr inż. Katarzyna Wasak

Rozwój rolnictwa umożliwił do pewnego stopnia uniezależnienie się człowieka od kaprysów natury oraz zmianę trybu życia ludzi z koczowniczego na osiadły. Rewolucja neolityczna, której mianem określa się przejście człowieka z gospodarki zbieracko-łowieckiej do gospodarki opartej na uprawie i hodowli, ukształtowała cywilizację znaną nam obecnie.

Program do zarządzania gospodarstwem rolnym | 56
dr inż. Jacek Skudlarski

Na polskim rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych programów komputerowych przeznaczonych dla rolnictwa. Jeden z nich to GateKeeper wspomagający zarządzanie produkcją polową.

Porozmawiajmy o uprawie pasowej | 58
dr inż. Małgorzata Powałka

Czajkowski to przedsiębiorstwo produkujące maszyny rolnicze Czajkowski ST oraz oferujące usługi uprawy pasowej. Oprócz produkcji i sprzedaży maszyn przedstawiciele firmy organizują liczne szkolenia, seminaria i pokazy dla rolników zainteresowanych technologią strip-till. Jedno z takich przedsięwzięć odbyło się pod koniec lutego w Golubiu-Dobrzynie.

Agrotech po raz 24 | 60
dr inż. Małgorzata Powałka

Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech to prawdziwa gratka dla miłośników sprzętu rolniczego. Organizatorzy i wystawcy starają się, aby zwiedzającym nie zabrakło licznych atrakcji i niespodzianek. W tym roku nowości branży rolniczej zaprezentowało 700 wystawców z 24 krajów świata.

Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych | 62
dr inż. Małgorzata Powałka

Finał 36. edycji olimpiady odbył się 16 marca br. podczas trwających w Kielcach targów rolniczych Agrotech. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i krajowym. W finale zmierzyło się 10 najlepszych uczestników, spośród których wyłoniono zwycięzcę. Okazał się nim Roman Bathelt, reprezentujący województwo śląskie.