Morawiecki: wspólna polityka rolna i dopłaty dla rolników są kluczowe dla Polski

Morawiecki: wspólna polityka rolna i dopłaty dla rolników są kluczowe dla Polski
Fot. Filip Błażejowski / KPRM
 • Autor: PAP
 • Dodano: 15-04-2019, 09:08
 • Aktualizacja: 15-04-2019, 09:05

Wspólna polityka rolna, dopłaty dla rolników, a także program rozwoju obszarów wiejskich, w ramach którego unowocześniana jest infrastruktura terenów wiejskich i rolnictwa, jest dla Polski kluczowa - podkreślił w niedzielę na konferencji przed wylotem do Brukseli szef rządu Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że kilka tygodni temu spotkał się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem w Rzeszowie i tam rozmawiał o sprawach związanych ze wspólną polityką rolną. "Mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby ten budżet był jeszcze lepszy dla Polski, niż wcześniej sobie zakładaliśmy" - powiedział premier

Zapewnił, "w kolejnych latach 2021-27 główne elementy budżetu dla rolnictwa będą korzystne, może nawet bardzo korzystne, zdecydowanie bardziej korzystne niż to, co Komisja Europejska przedstawiła 11 miesięcy temu, w maju zeszłego roku jako pierwsze propozycje dla krajów członkowskich".

Morawiecki poinformował, że w Brukseli oprócz spotkania z Philem Hoganem, które odbędzie się jeszcze w niedzielę, odbędzie także spotkania z czołowymi urzędnikami, którzy odpowiadają za politykę rolną, "żeby dyskutować na tematy strategiczne, operacyjne związane z szeroko rozumianym rolnictwem".

Dodał, że w poniedziałek rano jest zaplanowane spotkanie z komisarzem Guentherem Oettingerem, który odpowiada za cały unijny budżet. Jak mówił, ostatnie rozmowy, które z nim odbył, wskazują na to, "że jesteśmy na dobrej drodze, żeby wynegocjować jak najlepszy budżet dla polityki strukturalnej", czyli na infrastrukturę drogową, kolejową, ale również w szerszym zakresie na projekty związane ze służbą zdrowia czy wiele innych inwestycji.

Premier zaznaczył, że ostatecznie budżet zostanie wynegocjowany już przez nową komisję, ale "trzeba najlepiej, w najlepszy z możliwych sposobów, przygotować ten ostatni etap negocjacji, jaki będzie miał miejsce w listopadzie, w grudniu, styczniu, lutym kolejnego roku" i - jak wyjaśnił - po to leci do Brukseli. Zapewnił, że "będzie zabiegał, by warunki budżetu były jak najlepsze dla Polski".×
 • Amator2019-04-16 01:26:33
  Cieszy mnie że w końcu mamy premiera który potrafi zawalczyć o duże finanse unijne na rzecz rozwoju rolnictwa w naszym kraju
 • Arek2019-04-15 21:06:41
  Premier ma tutaj rację. Powinniśmy być traktowani u unii na równi z pozostałymi producentami.
 • Kultywator2019-04-15 10:23:24
  Agencja Restrukturyzacji znalazła w końcu po 4 latach śledztwa winnych wszystkich setek milionowych przekrętów na grupach producenckich i programach rybnych. I co się okazało ? są to 3 osoby które zostały szybko wytropione oskarżone, i skazane - i natychmiast zwolnione z pracy - ? co wprowadziło kontrolerów na trop tych wielomilionowych nieprawidłowości ? a to że te osoby popełniły błąd w rozliczeniu delegacji. Sprawne Agencyjne brygady śledcze szybko wytopiły sprawców przekrętów i wykonały wyrok - rozwiązanie umowy o pracy. Wstyd i hańba.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.80.224.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum