Okres między żniwami a siewem rośliny następczej mógłby się wydać nieproduktywnym i mającym niewielki wpływ na produkcję w gospodarstwie. Jeżeli jednak wykorzystamy go na uprawę międzyplonów, będzie to czas, w którym „dzieje się magia”.
Próbując odpowiedzieć na postawione w tytule artykułu pytanie, można stwierdzić, że owszem – pług rządzi, ale nie wszędzie. Podczas gdy Polskę i wiele krajów Europy można uznać za enklawy uprawy płużnej, taki stan rzeczy nie dotyczy całego świata, a nawet wśród europejskich rolników jest ona powoli wypierana przez inne technologie.
Na presję fuzarioz ma wpływ wiele czynników. W jakich okolicznościach należy spodziewać się zwiększonego ryzyka nadmiernego rozwoju tej groźnej choroby kłosów?
Szkodniki magazynowe mogą wyrządzić poważne straty w przechowywanym ziarnie, a zwiezienie płodów rolnych z pola nie oznacza wcale końca zabiegów ochronnych. Obecnie wielu rolników ma jeszcze pełne magazyny, a więc zjawisko to jest wciąż aktualne. Jakie objawy powinny nas martwić? Czym zwalczać szkodniki magazynowe? Jakie gatunki zagrażają zebranym płodom rolnym?
Kontynuujemy serię tekstów dotyczących presji agrofagów w uprawie bezorkowej. W tym wydaniu skupiamy się na rozważaniach, czy rezygnacja z orki rzeczywiście stwarza szkodnikom upraw wymarzone warunki.
Prawo budowlane 2023 r. Najważniejsze zmiany dla rolników. Tegoroczna nowelizacja prawa budowlanego umożliwi budowę jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej 70 m kw. tylko na podstawie zgłoszenia. Co ważniejsze, budowa budynków gospodarczych rolnych o powierzchni
do 300 m kw. nie będzie wymagała także pozwolenia, ale za to obowiązkowa będzie inwentaryzacja powykonawcza. MRiT planuje, aby zmiany prawne weszły w życie w I kwartale 2023 r.
Luki prawne przy budowie małych budynków. Kto z nich skorzysta? Nowelizacja ustawy Prawo budowlane umożliwi wznoszenie jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych bez konieczności pozwolenia, a nawet i zgłoszenia od 3 czerwca br. Nowe przepisy prawa mają ułatwić inwestowanie rolnikom, a w efekcie dają one możliwość wznoszenia i to bez żadnej kontroli urzędowej budynków niekoniecznie o przeznaczeniu rolnym.
Firmy skupowe przygotowują się do odbioru ziarna z nadchodzących żniw od rolników. Wciąż pojawiają się także kontrakty cenowe pod nowe zbiory na pszenicę oraz rzepak.
Afera zbożowa. Analityk wyjaśnia, podał konkretne przykłady. Podczas drugiej edycji Polish Grain Day wykład wygłosił Mirosław Marciniak, niezależny analityk rynków rolnych InfoGrain, który odniósł się do informacji na temat importu zbóż z Ukrainy zamieszczanych szeroko w przestrzeni publicznej. Podał konkretne przykłady.
Siewniki Terrasem firmy Pöttinger to maszyny uniwersalne. W wersji Wave Disc przekształca się on w agregat do uprawy pasowej.