Areał uprawy pszenicy ozimej w Polsce według danych GUS-u zajmował w ubiegłorocznej strukturze zasiewów ponad 2155 tys. ha, co stawia tę roślinę na pierwszym miejscu wśród roślin uprawianych w naszym kraju. Pszenicę można uprawiać z przeznaczeniem na paszę lub też na konsumpcję i właśnie producenta ziarna przeznaczonego na chleb postanowiliśmy zapytać, jak kształtowały się koszty produkcji pszenicy ozimej.
Wprowadzanie mocznika do mieszanin zbiornikowych było dotychczas popularne. Czy nawóz ten w zmienionej formie chemicznej może być w ten sposób nadal stosowany? Jeżeli nie, to co w zamian?
Bezorkową uprawę trudno już uznać w naszym kraju za nowinkę. Z jednej strony zdobywa coraz większe grono zwolenników, z drugiej jednak wciąż budzi niepewność – czy bez pługa aby na pewno cokolwiek urośnie?
W rolnictwie czasem potrzeba zrobić na szybko jakiś zasiek czy boks tak by wysypać w nim materiały sypkie potrzebne do pracy w gospodarstwie. Tu z pomocą przychodzi rozwiązanie firmy Hochtrans Beton, które będzie można obejrzeć podczas targów Agrotech 2022
Siewniki do siewu bezpośredniego większości rolnikom kojarzą się z wielkimi i masywnymi maszynami, wymagającymi ciągników o dużej mocy. A my chcemy w naszym dziale o ciekawych maszynach zaprezentować siewnik no-till, który do pracy potrzebuje ciągnika o mocy zaledwie 75 KM.
Batyra, polska firma produkująca maszyny uprawowe, zaprezentowała w Kielcach półzawieszaną bronę talerzową Gepard.
Rolnicy na północy Europy nigdy nie mieli łatwego życia, głównie z uwagi na trudne warunki pogodowe i krótki okres wegetacji. Jednak ciągle poszukują sposobów, jak poprawić opłacalność produkcji w gospodarstwach. Opisujemy gospodarstwo, które połączyło uprawę bezorkową z uprawą ekologiczną, biogazownią oraz sprzedażą bezpośrednią.
Przy rosnących cenach nawozów kwestią kluczową w gospodarstwach staje się jak najlepsze ich wykorzystanie. Oczywiście, w tym przypadku większość rolników myśli o precyzyjnym nawożeniu. Jednak niewielu ma w tej kwestii doświadczenie praktyczne. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje wdrożenie precyzyjnego nawożenia i jakie efekty można osiągnąć, stosując tę technologię w gospodarstwie.
Duże gospodarstwa w większości kojarzą się z bardzo intensywną produkcją rolniczą. Tym razem jednak opisujemy takie, które kilka lat temu w 100 proc. postawiło na ekologię i bioróżnorodność. Do tego jego właściciel chce sprzedawać nie tylko surowiec do dalszego przerobu, lecz także gotowe produkty, co zresztą z sukcesem wciela w życie.
Połączenie w jednym gospodarstwie ekologii, bezorkowych metod uprawy oraz rolnictwa regeneratywnego to nie lada wyzwanie. Ta sztuka udała się bohaterom naszego reportażu z tego numeru. Jednak ta decyzja nie była łatwa i wymagała postawienia wszystkiego na jedną kartę.