Kolejne dołki notowań zbóż na Matif

Kolejne dołki notowań zbóż na Matif
Cena pszenicy na Matif spadła o 1,9 proc. Fot. Shuttrerstock

Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się spadkiem cen. Najwięcej straciła pszenica na CBOT- 2,9 proc., natomiast zboża na Matif wyznaczyły nowe lokalne dołki notowań w obecnej fali spadkowej.

Spadki cen zbóż na światowych giełdach

Nie widać poprawy nastrojów na światowych rynkach zbóż. Początek tygodnia przyniósł pogłębienie spadków cen pszenicy i kukurydzy na Matif (po ok. 2 proc.) i wyznaczenie nowych jedenastomiesięcznych dołów notowań.

Po okresie nieco lepszych notowań zbóż na giełdzie w Chicago, wczoraj doszło do znacznej przeceny. Prawdopodobnie główna przyczyną spadków cen była poprawa pogody w Argentynie (wreszcie pojawiły się deszcze po okresie suszy, która z miesiąca na miesiąc obniżała prognozy zbiorów).

 

 

Pszenica w kontrakcie z dostawą w marcu wczoraj na Matif potaniała o 1,9 proc. i kosztowała 279,25 euro/t (1318 zł/t), a w ujęciu r/r notowania wzrosły o 2,5 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie marcowym spadła o 2,1 proc. i wyniosła 272,25 euro/t (1285 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 10,0 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie marcowym potaniała o 2,9 proc. do 264,55 USD/t, a przez ostatni rok obniżyła się o 7,7 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w marcu na giełdzie w Chicago spadła o 1,5 proc. i wyniosła 262,29 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 8,1 proc.

 

 

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,93 proc. (279,25 euro/t- 1318 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 2,90 proc. (264,55 USD/t- 1144 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 2,07 proc. (272,25 euro/t- 1285 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,48 proc. (262,29 USD/t- 1134 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

 ×