To był niesamowity pierwszy tydzień nowego roku notowań oleistych na światowych giełdach. Ceny rosły prawie codziennie (korekta w czwartek). Szczególnie okazałe wzrosty dotyczyły rzepaku notowanego na giełdzie w Paryżu, który zyskał przez tydzień blisko 10 proc. i jest najdroższy w historii notowań.

Jak wielokrotnie pisałem w ostatnich dniach- rynek rzepaku w tej chwili wydaje się być tak silny, że nawet trudno prognozować ewentualny zasięg wzrostów. Najlepszym przykładem jest piątkowa sesja. Po otwarciu notowań cena poszybowała o niewyobrażalne prawie 50 euro/t w stosunku do czwartkowego zamknięcia. Później sytuacja się uspokoiła, ale na koniec dnia wzrost ceny i tak był bardzo pokaźny (ponad 30 euro/t).

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w lutym na paryskiej giełdzie wzrosły w piątek o 3,9 proc. do 828,00 euro/t (3774) zł/t, ) i były o 88,2 proc. wyższe niż o tej porze przed rokiem. Przez ostatni tydzień rzepak podrożał aż o 9,8 proc.

Notowania kanadyjskiej canoli w piątek podniosły się o 1,1 proc. i wyniosła 1055,00 CAD/t, a przez ostatni rok wzrosły o 62,5 proc. W ujęciu tygodniowym canola podrożała o 4,2 proc. Amerykańska soja podrożała w piątek o 1,8 proc. i kosztowała 514,95 USD/t. W ujęciu r/r cena soi wzrosła o 1,9 proc., natomiast przez ostatni tydzień notowań cena podniosła się o 5,5 proc. Osiągnięta w piątek cena jest najwyższa od 13 sierpnia ub.r.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena wzrosła o 3,92 proc. (828,00 euro/t- 3774 zł/t).

Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 1,76 proc. (514,95 USD/t- 2074 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 1,13 proc. (1055,00 CAD/t- 3343 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.