Rzepak na MATIF najtańszy od dwóch miesięcy

Rzepak na MATIF najtańszy od dwóch miesięcy
Cena rzepaku na MATIF spadła 3,2 proc., fot. Shutterstock

Wczorajsze notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się większości spadkiem cen. Rzepak na paryskiej giełdzie potaniał o 3,2 proc.

Wczorajsze notowania rzepaku na światowych giełdach zdominowała silnie taniejąca ropa (zarówno Brent jak i WTI potaniały po 3,7 proc. do najniższych od dwóch miesięcy wartości). Znaczna część nasion rzepaku wykorzystywana jest do produkcji biodiesla, co w efekcie przełożyło się na spadek jego cen (do najniższych od dwóch miesięcy wartości). Z kolei taniejąca ropa to efekt rosnących obaw wystąpienia recesji w skali światowej i co za tym idzie zmniejszenie jej zużycia.

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w lutym na paryskiej giełdzie spadły wczoraj o 3,2 proc. i wyniosły 585,50 euro/t (2749 zł/t) i były o 14,2 proc. niższe niż przed rokiem.

Kanadyjska canola wczoraj na giełdzie w Winnipeg potaniała o 0,7 proc. i kosztowała 829,10 CAD/t, a przez ostatni rok cena spadła o 18,9 proc. Amerykańska soja wczoraj podrożała o 0,4 proc. do 527,63 USD/t. Przez ostatnie dwanaście miesięcy cena soi wzrosła o 12,8 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena spadła o 3,18 proc. (585,50 euro/t - 2749 zł/t).

Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,44 proc. (527,63 USD/t - 2400 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,72 proc. (829,10 CAD/t - 2817 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.×