Spadek cen oleistych na światowych giełdach

Spadek cen oleistych na światowych giełdach
Cena rzepaku na Matif spadła 0,7 proc. Fot. Shutterstock

Wczorajsze notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się spadkiem cen. Rzepak na Matif potaniał o 0,7 proc. i jest najtańszy od 1,5 roku.

Siódmy z rzędu spadek ceny rzepaku

Kolejny dzień (siódma sesja z rzędu) notowań rzepaku na paryskiej giełdzie zakończył się spadkiem ceny i wyznaczeniem nowego minimum w obecnej fali spadkowej. Taniała również kanadyjska canola i amerykańska soja.

Poprawa pogody w Argentynie (deszcze) dołożyła swoje „trzy grosze” do i tak słabego sentymentu na rynku nie tylko soi, ale i pozostałych oleistych. Przypomnę, że susza w Argentynie wg styczniowego raportu USDA miała ograniczyć (w stosunku do raportu grudniowego) zbiory soi w tym kraju o 4 mln t do 45,5 mln t.

 

 

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w lutym na paryskiej giełdzie spadły wczoraj o 0,7 proc. i wyniosły 529,25 euro/t (2497 zł/t) i były o 30,1 proc. niższe niż przed rokiem. Wczorajsza cena jest najniższa od 4 sierpnia 2021 r.

Kanadyjska canola wczoraj na giełdzie w Winnipeg potaniała o 0,8 proc. i kosztowała 806,70 CAD/t, a przez ostatni rok cena spadła o 21,1 proc. Amerykańska soja wczoraj potaniała o 1,1 proc. do 547,56 USD/t. Przez ostatnie dwanaście miesięcy cena soi wzrosła o 5,4 proc.

 

 

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła o 0,70 proc. (529,25 euro/t- 2497 zł/t).

Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,08 proc. (547,56 USD/t- 2368 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,76 proc. (86,70 CAD/t- 2613 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

 ×