Spadki cen zbóż na światowych giełdach

Spadki cen zbóż na światowych giełdach
Cena kukurydzy na Matif spadła o 1,0 proc. Fot. Shuttrerstock

Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się spadkiem cen. Najwięcej straciła kukurydza na CBOT po decyzji amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).

Mniejszy niż oczekiwał rynek wzrost wymaganego zużycia biopaliw w przyszłym roku w USA zaproponowany przez EPA przełożył się na spadek cen kukurydzy do najniższych poziomów od pierwszej dekady lipca br. na paryskiej giełdzie oraz najniższych notowań amerykańskiej kukurydzy od trzeciej dekady sierpnia br. Przypomnę, że ok 40 proc. amerykańskiej kukurydzy wykorzystywane jest do produkcji bioetanolu. Szczegóły propozycji EPA w komentarzu do oleistych.

Pszenica w kontrakcie z dostawą w grudniu wczoraj na Matif potaniała o 0,2 proc. i kosztowała 325,75 euro/t (1528 zł/t), a w ujęciu r/r notowania wzrosły o 15,5 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie marcowym spadła 1,0 proc. i wyniosła 297,50 euro/t (1395 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 24,0 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie grudniowym potaniała o 1,7 proc. i wyniosła 278,79 USD/t, a przez ostatni rok obniżyła się o 2,5 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago spadła o 1,8 proc. i wyniosła 255,90 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 13,6 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,23 proc. (325,75 euro/t- 1528 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,65 proc. (278,79 USD/t- 1252 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,00 proc. (297,50 euro/t- 1395 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,81 proc. (255,90 USD/t- 1149 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 ×
 • sansui2022-12-02 12:02:42
  Gdzie pozostała ta produkcja trzody na tym samym poziomie ? pojedź sobie na wieś najlepiej w różowe i czerwone strefy i zobaczysz te pełne chlewnie .tak samo pełno kurników stoi pustych z względu na niepewność na rynku energii i z obawy przed ptasia grypą .a Ci co dają łapkę na dół niech czekają na 2 tys za tonę i zobaczymy czy się doczekają .
  • farmerek2022-12-02 12:42:21
   Ale jesteś małostkowy i swoją wiedzę czerpiesz z sąsiada obory .W jednym miejscu zlikwidują chlewnie na 100 sztuk a w drugim końcu Polski postawią fermę na 2000 sztuk .W sumie to nawet polski rynek nie jest znaczący nawet jak by u nas nie produkowano nawet sztuki to zboże wyjedzie a przywiozą mięso . Cena dopiero wyklaruje się w lutym po odliczeniu z drugiej półkuli a tam niespodziewane zmiany bo powodzie w Australii i susze w Ameryce płd. Do tego będą spływać raporty o niskich zasiewach z północy i to wywoła dopiero panikę . Jeszcze jak wyniknąć blokady morza czarnego plus inflacja to i te 2000 spokojnie będzie możliwe .
 • farmerek2022-12-02 10:39:19
  Produkcja drobiu zwiększyła się o 30 % , produkcja wieprzowiny pozostała na tym samym poziomie , wołowina wzrost prawie o 10 % i to praktycznie na eksport , sam eksport zbóż do niemiec zwiekszył sie w tym roku o 40 % , USA kupiło z Polski 100 tys pszenicy bo jest najtańsza na świecie .Mamy dopiero 3 miesiące po żniwach podstawowych , kukurydziane nadal trwają .... spokojnie bez paniki trzeba poczekać tym bardziej że inflacja szaleje , chcą sztucznie wywołać panikę . Podaży na rynku pszenicy praktycznie nie ma , jest tylko kukurydza i to mokra bo suchej nie uświadczysz nawet pod wschodnia granica .Nie słuchać opłacanych trolii , wystarczy spokojnie czekać .
 • sansui2022-12-02 09:13:47
  Zboża będą spadać bo prawie wszyscy mają w magazynach a do końca roku nikt praktycznie nie chce kupować .Trzody nie ma .kurniki na zimę puste .z paszowym zbożem będzie kłopot . może jacyś handlarze po 1 tys za t kupią i wypchną to gdzieś na zachód .ale ogólnie będzie kłopot .ale to było do przewidzenia . że jak padnie hodowla zaczną się problemy na rynku zbóż . przecież jest ogrom wsi co nie ma ani jednego kabana .a pola obsiane

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.119.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum