Ubiegły tydzień na światowych giełdach rozpoczął się od kontynuacji silnych wzrostów cen zapoczątkowanych w piątek poprzedniego tygodnia po informacjach płynących z Rosji, która wyraziła niezadowolenie z niskich poziomów cen i możliwości zalecenia firmom wstrzymanie eksportu oleju słonecznikowego, słonecznika i pszenicy. W następnych dniach notowania przebiegały w zmiennych nastrojach. Ostatecznie w ujęciu tygodniowym wszystkie prezentowane poniżej kontrakty zbożowe zyskały na wartości.

Spadek zapasów zbóz w USA

W piątek w USA pojawiły się dwa ważne dla inwestorów raporty- zapasy i prognozowane zasiewy zbóż w nowym sezonie. Zapasy pszenicy na 1 marca br. wyniosły 946,0 mln buszli i były o 8 proc. niższe niż w ub.r. o tej samej porze. Natomiast prognozowane zasiewy pszenicy mają być o 9 proc. wyższe niż w obecnym sezonie i wyniosą 49,9 mln akrów. Natomiast w przypadku kukurydzy zapasy spadły o 5 proc. i wyniosły 7,40 mld buszli (analitycy spodziewali się 7,47 mld buszli). Prognozowany areał upraw na następny sezon wynosi 92,0 mln akrów- wzrost o 4 proc. wobec obecnego sezonu.

Pszenica w kontrakcie z dostawą w maju w piątek na MATIF potaniała o 0,6 proc. i kosztowała 260,25 euro/t (1217 zł/t), a w ujęciu r/r notowania spadły o 29,6 proc. Przez ostatni tydzień cena pszenicy podniosła się o 0,4 proc.

Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie czerwcowym w piątek spadła o 0,5 proc. i wyniosła 257,75 euro/t (1205 zł/t), a przez ostatni rok obniżyła się o 20,1 proc. W ciągu tygodnia notowania wzrosły o 1,6 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie majowym w piątek nie zmieniła ceny i kosztowa 252,98 USD/t. W ujęciu r/r notowania spadły o 31,2 proc. Przez ostatni tydzień cena podniosła się o 0,5 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w maju na giełdzie w Chicago wzrosła o 1,7 proc. i wyniosła 260,03 USD/t, a przez ostatni rok obniżyła się o 11,8 proc. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły o 1,7 proc.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła w piątek o 0,57 proc. (260,25 euro/t- 1217 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadowy.
Wykres 3

 

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena nie zmieniła się (254,35 USD/t- 1092 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena w piątek spadła o 0,48 proc. (257,75 euro/t- 1205 zł/t).
Wykres 6


Notowania zerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,69 proc. (260,03 USD/t- 1116 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10