Od kilku tygodni na światowych rynkach zbóż trawa korekta spadkowa przerywana krótkimi okresami odbicia cen. Spadki (jak już wielokrotnie pisałem) spowodowane są głównie nadziejami na odblokowanie eksportu zbóż z Ukrainy drogą morską- jak się wydaje są to nadzieje mało prawdopodobne- o czym też pisałem.

Kolejnym pomysłem jest budowa tymczasowych elewatorów tuż za granicami Ukrainy- m.in. w Polsce i transport koleją do portów, ale i w tym przypadku nie jest to takie proste i szybkie jakby chciano. Ponadto istnieje ryzyko niszczenia infrastruktury kolejowej po stronie ukraińskiej przez Rosję (a już chyba nikt nie ma wątpliwości, że Kremlowi zależy na wywołaniu światowego kryzysu żywnościowego- kolejny element wojny).

Do tego dokładają się zbliżające żniwa, a w interesie pośredników jest (jak co roku) okresowe zbicie cen żeby później więcej zarobić. W efekcie na giełdach jest korekta, chociaż wczoraj ceny wyraźnie wzrosły. Oceniając globalną sytuację wydaję się, że korekta może zakończyć się szybciej niż się w tej chwili wydaje.

Pszenica w kontrakcie z dostawą we wrześniu wczoraj na Matif podrożała o 1,3 proc. i wyniosła 397,75 euro/t (1855 zł/t), a w ujęciu r/r notowania wzrosły o 92,6 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie czerwcowym wzrosła 1,3 proc. i wyniosła 339,50 euro/t (1583 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 31,5 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie lipcowym podrożała o 2,69 proc. i kosztowała 396,18 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 62,7 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w lipcu na giełdzie w Chicago wzrosła o 1,8 proc. i wyniosła 310,32 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 17,1 proc.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła 1,27 proc. (397,75 euro/t- 1855 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,69 proc. (396,18 USD/t- 1761 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 1,34 proc. (339,50 euro/t- 1583 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,84 proc. (310,32 USD/t- 1380 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10