Pisząc niedawno odnośnie bezorkowej uprawy ziemniaka wspomnieliśmy również o kolejnej innowacji, którą rolnik z województwa zachodniopomorskiego uzupełnił opracowaną przez siebie technologię. Jakie nawozy podawane są wgłębnie pod ziemniaki? Jakie korzyści daje takie rozwiązanie? W jaki sposób chroniona będzie plantacja?
Uprawa ziemniaków w technologii bezorkowej z wgłębną aplikacją mocznika i fosforanu amonu to rozwiązanie warte uwagi. Gościliśmy z kamerą u pomysłodawcy tego rozwiązania - rolnika Bartosza Darosza z woj. zachodniopomorskiego.
Długi weekend majowy to w wielu branżach popularny okres urlopowy, ale w rolnictwie czas intensywnych prac polowych. Na zaproszenie rolnika z województwa zachodniopomorskiego przyjrzeliśmy się wówczas sadzeniu ziemniaków w technologii bezorkowej. Skąd pomysł na odejście od pługa w uprawie ziemniaka? Jak sprawdza się taka technologia? Jaką jeszcze innowację rolnik wprowadził w tym sezonie?
W świadomości wielu rolników uprawa bezorkowa budzi negatywne skojarzenie z trudnym do opanowania zachwaszczeniem. Entuzjaści tego systemu uprawy przekonują, że ten pogląd jest nieprawdziwy – i obie strony mogą mieć rację.
Decyzja o całkowitym pozbyciu się pługa w gospodarstwie nie jest łatwa. Jednak całkiem niedawno taki krok uczynił Rolnik NIEprofesjonalny.
Swoją premierę na targach Agrotech miał agregat Multi 3000 polskiej firmy NoTiller. Maszyna ta pozwala na jednoczesną uprawę, aplikację nawozu oraz siew zbóż i rzepaku. Można ją także zagregować z siewnikiem punktowym.
Targi Agrotech to największe targi w Polsce odbywające się w halach. W tym roku było na nich całkiem sporo maszyn do uprawy bezorkowej. Część z nich to premiery targowe, część premiery polskie, a jedna miała nawet swoją premierę światową.
Sławomir Tupikowski to innowacyjny rolnik z województwa lubelskiego, który w swoim gospodarstwie postawił na uprawę pasową.
Wątpliwości rolników wzbudza kwestia zdrowotności roślin w uprawie bezpłużnej. Posłuchajcie, co na ten temat mówiła dr Damszel podczas konferencji "Farmera" w Sitańcu.
Czy uprawy w systemie no-till rzeczywiście odbiegają kondycją od innych? Sprawdzamy, w jakiej kondycji na przedwiośniu jest żyto hybrydowe wsiane bezpośrednio w międzyplon ścierniskowy.
Temat rolnictwa węglowego poruszamy w ostatnim czasie dość często. Zazwyczaj patrzymy na nie z punktu widzenia ekoschematów lub oferty firm certyfikujących sekwestrację dwutlenku węgla z myślą o sprzedaży kredytów węglowych. Tym razem jednak mieliśmy okazję porozmawiać z naukowcem. Co o rolnictwie węglowym uważa prof. Grzegorz Siebielec z IUNG w Puławach?
Jeszcze kilka lat temu nikt nie używał pojęcia "rolnictwo węglowe" - teraz pojawia się ono wszędzie. Czy to jest rolnikom w ogóle potrzebne ?
Podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2022, mieliśmy okazję wysłuchać debaty, podczas której Michał Wołosowicz zapytał swoich rozmówców, co rozumieją przez pojęcie rolnictwa węglowego. Jak to zagadnienie wygląda z różnych punktów widzenia?
W ramach Konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie w bloku Techniki Rolniczej będzie gościł dr inż. Mirosław Czechlowski, który opowie o technikach i maszynach niezbędnych w prowadzeniu rolnictwa regenaratywnego.
Tym razem przenosimy się do Danii, gdzie pada przez ponad 170 dni w roku, średnia temperatura latem to 20°C, a mimo to mieszkańcy tego kraju czują się najszczęśliwsi na świecie. Liczbę profesjonalnych rolników szacuje się w tym kraju na mniej niż 10 000.
Bartosz Darosz gospodaruje na 290 hektarach położonych w powiecie świdwińskim w woj. zachodniopomorskim. W swoim gospodarstwie prowadzi produkcję roślinną. Uprawia ziemniaki, rzepak, pszenicę, jęczmień browarny i żyto. Na polach występują głównie gleby IV i V klasy bonitacyjnej. Jakie innowacje stosuje w swoim gospodarstwie?
W wielu nowoczesnych, zrównoważonych gospodarstwach praktyki rolnictwa regeneratywnego i uprawy konserwującej to już standard. Najlepszym tego dowodem stał się nasz konkurs Innowacyjny Farmer 2022, w którym aż 11 z 24 zgłoszonych rolników stawia na uprawę bezorkową.
Jedna z metod podniesienia zysku to, oczywiście, dążenie do nieustannego zwiększania plonów przy wysokich kosztach produkcji, druga to przejście na ekologię i świadoma rezygnacja z używania środków chemicznych. Gdzieś pomiędzy jest jeszcze trzeci sposób polegający na ścisłej współpracy z naturą, dopuszczający jednak, jeśli to konieczne, użycie rozwiązań, jakie oferuje przemysł chemiczny.
Pochodząca z Australii redlica ma być znakiem szczególnym siewnika Agrisem SLY Boss. Połączenie trzech specjalnie zaprojektowanych elementów - talerza, koła zagęszczającego i koła rozgarniającego tworzą efektywny mechanizm siewu bezpośredniego.
Na zakończonych niedawno targach Opolagra 2022 mogliśmy znaleźć sporo sprzętu przeznaczonego do uprawy bezorkowej. Jakie były najciekawsze naszym zdaniem maszyny?
Podczas Międzynarodowego Dnia Uprawy Pasowej, organizowanego przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko-pomorskim, odbyły się premiery nowych modeli polskiego producenta maszyn do uprawy pasowej. Jakie nowe modele pojawiły się w ofercie? Jakie nowe rozwiązania mogliśmy zobaczyć?
Podczas Międzynarodowego Dnia Uprawy Pasowej, organizowanego przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko-pomorskim, uczestnicy mogli wysłuchać wykładu prof. dr hab. Marcina Świtoniaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Powstrzymać erozję gleb- o ochronnej roli uprawy pasowej”. Czego mogliśmy się dowiedzieć?
Warunki gospodarowania w Finlandii nie rozpieszczają rolników, więc aby zachować stabilność dochodów, rolnicy często hodują w swoich gospodarstwach zwierzęta. Głównie są to zwierzęta hodowane z przeznaczeniem na mięso, takie jak bydło mięsne czy owce. Jednak część rolników decyduje się na hodowlę bydła mlecznego. I tym razem zabieramy Was do takiego gospodarstwa, a dodatkowo niemal nie używa ono na swoich gruntach pługa.
Doświadczeni bezorkowi praktycy często mówią, że uprawa bez pługa wymaga cierpliwości, inaczej można się do niej zrazić. Początkowe potknięcia mogą zniechęcać i skutkują powtarzanymi obiegowo mitami, skąd jednak się biorą?
Kiedy w 2004 roku odstawił pług, sąsiedzi śmiali się, że brakuje mu pieniędzy na paliwo. Rolnik z województwa kujawsko- pomorskiego zdradza, jak przez blisko dwie dekady dopracowywał technologię uprawy bezorkowej w swoim gospodarstwie. Czy z perspektywy czasu rewolucja w agrotechnice była dobrą decyzją?
Dziś mamy do zaprezentowania wstrząsający materiał, ujawniający prawdę o uprawie bezorkowej. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tym, co usłyszeliśmy na nagraniu. Musicie to zobaczyć.
Na webinarze Farmera "Jakość gleby - podstawą opłacalności produkcji" nie zabrakło wątków związanych z uprawą bezorkową. Nic dziwnego, bo to przecież jeden ze sposobów na poprawę żyzności gleby.
Uprawa uproszczona w naszym kraju póki co wciąż stanowi niszę. Coraz większa rzesza rolników zmienia podejście do gleby i procesów w niej zachodzących, zaczyna dostrzegać korzyści płynące z uprawy bezorkowej i w efekcie zaprzestaje wykonywania orki.
Wszyscy rolnicy, którzy chcieliby spróbować uprawy bezorkowej w swoich gospodarstwach, ale nie chcą kupować własnych maszyn, mogą skorzystać z usług w tym zakresie. Jak kształtują się ich ceny?
Artur Szymczak, dyrektor zarządzający firmy Kuhn Maszyny Rolnicze, w czasie swego wystąpienia podczas IX edycji konferencji narodowe Wyzwania w Rolnictwie zwrócił uwagę na wysokie wymagania stawiane przed maszynami do uprawy i siewu.
Podczas targów Agro Show 2021 wystawcy prezentują setki maszyn. My postanowiliśmy przyjrzeć się okiem naszego obiektywu tym dedykowanym do uprawy bezorkowej. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia maszyn, które można było obejrzeć podczas targów.
Podczas targów Agro Show 2021 wystawcy prezentują setki maszyn. My postanowiliśmy przyjrzeć się okiem naszego obiektywu tym dedykowanym do uprawy bezorkowej. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia maszyn, które można było obejrzeć podczas targów.
Jak zawsze przed targami Agritechnika ( które tym razem mają odbyć się na początku roku 2022 r.) firma Horsch zorganizowała dni prasowe. Podczas ich trwania zaprezentowała szereg nowości, które znajdą się w jej ofercie w najbliższym czasie.
Na polskim rynku pojawiła się nowa firma, GB Agro Sp. z o.o., produkująca maszyny rolnicze. Przedstawiamy jej pierwsze "dziecko" - agregat do uprawy pasowej GB Hybrid 450.
Wielu rolników sądzi, że przejście na uprawę pasową rozwiązuje wszelkie problemy, jakie występują na polach. Tymczasem jak twierdzi bohater artykułu, spora część rolników stosuje uprawę pasową w swoich gospodarstwach wyłącznie dlatego, że dużo pisze się o tym rodzaju uprawy. Nie zmieniają jednak swego myślenia dotyczącego technologii uprawy roli, co skutkuje różnymi problemami.
Szwedzka firma Väderstad, wprowadziła do oferty dwa nowe modele odkładni MixIn. Nowe odkładnie mają stożkowy kształt z szerszą częścią górną i węższą dolną. Można je stosować w maszynach: Swift, Cultus, Opus i TopDown.
Podczas konferencji PIdS poruszyliśmy temat związany z odchwaszczaniem roślin w uprawie pasowej. Na temat zwalczania chwastów w rzepaku, kukurydzy i zbożach wypowiedział się Paweł Talbierz specjalista ds. ochrony upraw w firmie Corteva Agriscience.
Podczas konferencji PIdS Online dr Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu starał się odpowiedzieć na pytanie: Czy uprawa pasowa to moda czy konieczność ?
Kompaktowe brony talerzowe cieszą się dużą popularnością wśród polskich rolników. Przetestowaliśmy dla was bronę talerzową Atos Drive produkowaną przez polską firmę AMJ-Agro. Zobaczcie jak ta maszyna wypadła w naszym teście.
Zapytaliśmy pana Michała Sawickiego - rolnika i praktyka stosującego na swoich polach uprawę pasową - jak przygotować pole do siewu pasowego.