Gospodarstwa rodzinne mają duży potencjał, mogą one zaopatrywać lokalne rynki w żywność wyprodukowaną w zgodzie z ochroną środowiska - powiedział w niedzielę podczas wideokonferencji "Europa Karpat" minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Pasy kwietne przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności biologicznej, ale dają też usługi systemowe, takie jak zwalczanie szkodników roślin uprawnych i zapylanie. Potwierdzają to badania prowadzone w Wielkiej Brytanii.
Jednym z prelegentów konferencji dot. pasów kwietnych był dr Ben Woodcock z Wielkiej Brytanii. Opowiedział on o badaniach związanych z rolą obrzeży pól, jako rozwiązania zwiększającego bioróżnorodność oraz dotacjach, które dostają brytyjscy rolnicy w ramach programów rolnośrodowiskowych.
Według raportu sporządzonego na zlecenie brytyjskiego rządu, o 40 proc. spadły możliwości korzystania z zasobów naturalnych przez ludzi w stosunku do 1992 r. Twórcy raportu wskazują na destrukcyjny wpływ wzrostu gospodarczego na przyrodę.
Problemy ze spadkiem różnorodności biologicznej przyczyniły się do powstania idei tworzenia pasów kwietnych. Jaką rolę w tym niepokojącym procesie odgrywa współczesne rolnictwo i stosowanie pestycydów? Na to pytanie odpowiadał dr hab. Krzysztof Kujawa, podczas konferencji "Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie".
Rząd Polski popiera ambitne cele, jakie zakłada unijna strategia ochrony bioróżnorodności, ale uważa, że propozycje powinny być uszczegółowione. W swym stanowisku wskazuje na brak informacji o źródłach ich finansowania - poinformowała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.
Często zdarza się nam zapominać o tym, jak istotną rolę pełnią drzewa w funkcjonowaniu całego środowiska. To jednak najwyższy czas, by zacząć je doceniać i chronić.
Zdrowa gleba ma decydujące znaczenie w uprawie i hodowli roślin. Ale co zrobić, żeby gleba była produktywna i urodzajna? Gareth Davies, rolnik i niezależny konsultant ds. użytków zielonych i gleby z Wielkiej Brytanii, podaje pięć czynników, które są najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania gleby.
FAO przedstawił pierwszy raport o stanie wiedzy na temat różnorodności biologicznej gleby. Raport opublikowano 5 grudnia br. w Światowy Dzień Gleby. Główne jego ustalenia przedstawiono dzień wcześniej, podczas wirtualnej ceremonii z tej okazji.
Niemcom nie udaje się odpowiednio chronić rodzimej różnorodności biologicznej, wynika z niedawno ukończonego raportu rządu federalnego, do którego dotarł tygodnik "Der Spiegel". W Niemczech przybywa też zagrożonych gatunków, a sprawa błyskawicznie zmniejszającej się populacji kuropatwy trafiła do Komisji Europejskiej.
26 listopada EIT Food zorganizowało konferencję online pod tytułem „Promocja rolnictwa regeneratywnego w Polsce”. Co kryje się pod tym pojęciem?
Zwiększenie urozmaicenia terenów wiejskich i różnorodności biologicznej to tematy, które są coraz częściej podnoszone w związku z drastycznym spadkiem populacji owadów czy ptaków. Pasy kwietne są prostym sposobem na zwiększenie bioróżnorodności pól uprawnych. Zagadnienia te będą poruszane podczas trzeciej edycji konferencji „Rola pasów kwietnych w rolnictwie”.
Do zakładania utrzymujących wilgoć łąk kwietnych zachęca władze i mieszkańców swoich 41 miast i gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać jesienią - do wystąpienia pierwszych przymrozków, albo wiosną.
Przedstawiciele państw członkowskich zatwierdzili w piątek założenia strategii ws. bioróżnorodności i jej cele dotyczące ochrony i odbudowy przyrody. "27" zgodziła się m.in. na to, by co najmniej 30 proc. obszarów lądowych UE było chronione.
Setki gatunków roślin i zwierząt w Europie oraz siedlisk przyrodniczych jest zagrożonych mimo wysiłków, by je chronić - głosi opublikowany w poniedziałek raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Zagrożeniem dla przyrody są m.in. rolnictwo, urbanizacja i zanieczyszczenia.
Niektóre zapisy unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności mogą zdestabilizować gospodarkę drzewną w Polsce i ograniczyć ją o połowę - wskazują przedstawiciele Lasów Państwowych. Ich zdaniem dochody Lasów spadłby wówczas nawet o 75 proc.
Na początku października miało miejsce posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca „Środowisko”. Ze względu na epidemię koronawirusa i zalecenia rządu belgijskiego, odbyło się ono w formie wideokonferencji. Polskę aktywnie reprezentował delegowany przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
Wczoraj zakończyła się IV edycja konferencji Agriculture & Food Summit 2020. Przez dwa dni odbywały się liczne dyskusje dotyczące szeroko pojętego sektora żywnościowego w Unii Europejskiej. Jeden z paneli poruszał temat bioróżnorodności i jego wpływu na rolnictwo.
Rolnictwo regeneracyjne to system zasad i praktyk rolniczych, który zwiększa bioróżnorodność, wzbogaca glebę, poprawia stan wód i ulepsza usługi ekosystemowe. Kilka ciekawych danych, dlaczego warto wprowadzać te praktyki na polach, pojawiło się na portalu The Guardian.
Europejski zielony ład, a zwłaszcza strategia od pola do stołu i strategia bioróżnorodności to dobry kierunek dla rolnictwa w Europie i Polsce - powiedział w piątek komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że wsparcie unijne na te cele będzie duże.
Rolnictwo wywiera ogromny wpływ na środowisko naturalne, dlatego to właśnie na rolnikach spoczywa ogromna odpowiedzialność i troska o utrzymanie ekosystemów w dobrej kondycji i dbanie o różnorodność.
W kolejnej części naszego cyklu rozmów o poprawnej agrotechnice uprawy w warunkach suszy poruszamy temat płodozmianu, który często zubożony odbija się przysłowiową czkawką w kolejnych latach. Czy można w prosty sposób wzbogacić płodozmian, na jakie rośliny stawiać? Na te pytania odpowiada dr hab. Tomasz Piechota z Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Corteva Agriscience ogłosiła dzisiaj swoje 10-letnie zobowiązania na rzecz wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w globalnym systemie żywności. Cele obejmują szeroką gamę inicjatyw mających przynieść korzyści rolnikom, ziemi, społecznościom, wśród których żyją i pracują klienci i pracownicy firmy, a także przyczynić się do racjonalizacji funkcjonowania samego przedsiębiorstwa.
BASF Polska jest partnerem kampanii Zielona wstążka #DlaPlanety 2020. W ten sposób koncern wspiera ochronę bioróżnorodności.
Wspólna polityka rolna nie zapobiegła postępującemu od dekad spadkowi bioróżnorodności w UE, do którego w największym stopniu przyczyniło się intensywne rolnictwo - to wniosek z opublikowanego w piątek raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.
Specjalnego Programu Wsparcia i Odbudowy Biebrzańskiego Parku Narodowego chcą działacze Platformy Obywatelskiej, by wesprzeć finansowo park w odnowie walorów przyrodniczych terenu zniszczonego przez pożar. Chcą też, by powstał raport po pożarze, a na jego podstawie strategia działania.
Gleba to żywy organizm, który nadal nie został dogłębnie poznany. Wskaźnikiem zdrowia gleby są m.in. dżdżownice, ale o jej właściwościach decyduje również olbrzymia ilość innych, bioróżnorodnych organizmów. Nowa technologia - metagenomika - pozwala identyfikować różne mikroorganizmy glebowe. Wyniki analiz wykorzystywane są do tworzenia baz danych mikrobów glebowych i opracowania atlasu drobnoustrojów glebowych.
Wiemy, że wprowadzenie do płodozmianu międzyplonów skutkuje poprawą fizycznych, biologicznych i chemicznych właściwości gleby. Warto zwrócić uwagę, że dzięki roślinom międzyplonowym z przeznaczeniem na zielony nawóz możemy także obniżyć koszty produkcji, w tym – nawożenia.
5 września w Szelejewie Drugim odbyła się druga edycja konferencji dotyczącej znaczenia kwietnych pasów w rolnictwie. Podczas spotkania zostały przedstawione wyniki badań nad eksperymentalnymi pasami kwietnymi założonymi na polu marchwi należącym do biodynamicznego gospodarstwa w Juchowie. Zespół naukowców biorący udział w badaniach zaprezentował jaki wpływ mają pasy kwietne na populację biegaczowatych, pająków, motyli dziennych oraz owadów szkodliwych. W Juchowie analizowano również uszkodzenia marchwi spowodowane przez szkodniki oraz plon, zagęszczenie i masę marchwi.
Według badań prowadzonych przez wiele ośrodków w Europie, w tym 40-letnich Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, istnieje pilna potrzeba większego urozmaicenia terenów wiejskich. Ta potrzeba dotyczy szczególnie pól uprawnych. Prostym sposobem chroniącym różnorodność biologiczną jest stosowanie pasów kwietnych. Zagadnienia te były poruszane podczas drugiej edycji konferencji pt.: „Rola pasów kwietnych w rolnictwie”, która odbyła się w Szalejewie Drugim 5 września br.
5 września w zespole pałacowo-parkowym Szelejewo Drugie odbędzie się konferencja poświęcona zastosowaniu kwietnych upraw współrzędnych w rolnictwie. Jest to już druga edycja tego wydarzenia.
Rząd francuski chce lepiej zapłacić za korzyści środowiskowe rolnictwa. Minister środowiska Nicolas Hulot przedstawił swój plan różnorodności biologicznej i poinformował, że jego resort do roku 2021 wyda w sumie 150 mln euro by nagradzać za ochronę różnorodności biologicznej.
Niedawno opublikowano raport „Rolnictwo i przyroda. Ochrona różnorodności biologicznej dobrą praktyką rolniczą”. Czego konkretnie on dotyczy?
- Jesteśmy unikatem pod względem bioróżnorodności w całej Europie. Mamy pełną gamę rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Jesteśmy typowym przykładem tego, w jaki sposób korzystać z zasobów przyrodniczych dlatego, żeby one trwały - powiedział w sobotę w Cisnej minister środowiska Jan Szyszko.
Zarząd województa opolskiego przekaże 22,5 mln złotych na 14 projektów związanych z ochroną różnorodności biologicznej - poinformował w środę na konferencji prasowej marszałek Andrzej Buła.
Blisko 60 mln zł rozdzielono w czterech konkursach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Pieniądze te trafią na nowe miejsca w przedszkolach, likwidację azbestu, ochronę bioróżnorodności i promocję przedsiębiorczości.
Rewitalizacja parku w Kortowie i doliny rzeki Łyny znalazły się wśród projektów wybranych w konkursie na działania służące ochronie różnorodności biologicznej Warmii i Mazur. Na ten cel przeznaczono ponad 8 mln zł dofinansowania ze środków UE.
Tradycyjne gospodarstwa rolne w Polsce przyciągają dużo większą liczbę ptaków - i z większej liczby gatunków - niż gospodarstwa nowoczesne. Jednak z powodu zmian zachodzących na polskiej wsi bogactwo żyjących tam gatunków będzie prawdopodobnie malało.
Regulacje zapewniające kontrolę użytkowania w Polsce zasobów genetycznych pozyskanych z państw, które prawnie uregulowały do nich dostęp - wprowadza uchwalona we wtorek przez Sejm ustawa o dostępie do zasobów genetycznych.
Na 1800 czteroarowych działkach w 10 nadleśnictwach Podkarpacia rozpoczęła się w czwartek inwentaryzacja zasobów przyrodniczych lasów tego regionu. Przedsięwzięcie, w którym uczestniczy 90 specjalistów z różnych dziedzin, potrwa do połowy lipca.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.