Ochrona bioróżnorodności to globalny priorytet, podobnie jak wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Miłośnicy ogrodnictwa również mogą włączyć się w te działania uprawiając ogród w sposób zrównoważony, stwarzając jak najlepsze warunki do rozwoju różnych gatunków roślin i zwierząt.
Szkodliwe skutki diety złożonej z ultraprzetworzonych produktów są dobrze udokumentowane. Jednak ten sposób żywienia szkodzi także planecie - powoduje ogromne zużycie wody, zmniejsza bioróżnorodność, zanieczyszcza środowisko pestycydami i plastikiem.
Kolejna, czwarta już edycja konferencji „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie” poświęcona była kwestiom związanym z ekonomiką pasów kwietnych, choć nie brakowało także zagadnień ekologicznych.
Kwestię tę starał się rozstrzygnąć dr Stephen Venn z Uniwersytetu w Helsinkach oraz Uniwersytetu Łódzkiego, gość specjalny czwartej edycji konferencji "Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie", która w formie on-line odbyła się 2 grudnia 2021 r.
Konferencję on-line, która odbyła się 2 grudnia 2021 r., poprzedziło wrześniowe seminarium w pałacu w Szelejewie Drugim. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Demeter Polska we współpracy z Wydziałem Ekonomicznym oraz Wydziałem Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Uprawa uproszczona w naszym kraju póki co wciąż stanowi niszę. Coraz większa rzesza rolników zmienia podejście do gleby i procesów w niej zachodzących, zaczyna dostrzegać korzyści płynące z uprawy bezorkowej i w efekcie zaprzestaje wykonywania orki.
Już 2 grudnia 2021 odbędzie się IV edycja konferencji Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie. Konferencja odbędzie się w formie online. Redakcje Bez Pługa oraz farmer.pl objęły patronat prasowy nad tym wydarzeniem.
Planowana w ramach II filaru nowej WPR interwencja "Wieloletnie pasy kwietne" wzbudziła wiele pytań o dokładne zasady przyznawania płatności. Redakcja "Farmera" zwróciła się z prośbą do MRiRW o doprecyzowanie palących kwestii.
Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie prelegentem najbliższej konferencji „Farmera”, która odbędzie się już 3 listopada w Warszawie. W trakcie spotkania nie zabraknie omówienia zagadnień i narzędzi przyszłej WPR, aktualnych tematów jak opłacalność produkcji rolniczej w tym dostępność i drożejące środki do produkcji rolnej, zwalczania ASF, czy zagadnień z zakresu rolnictwa precyzyjnego.
95 proc. publikacji naukowych z ostatnich 80 lat wykazało zmianę różnorodności upraw rolniczych, a prawie 80 proc. przedstawiło dowody na jej znaczącą utratę - pokazał największy w historii przegląd dotyczący zmian w bioróżnorodności upraw w czasie, w skali całego świata.
Jedną z proponowanych nowych interwencji w ramach II filaru WPR będzie zakładanie wieloletnich pasów kwietnych na gruntach ornych. Znane są już wstępne warunki przyznania płatności.
Jedną z nowych interwencji w ramach WPR będzie zakładanie wieloletnich pasów kwietnych na gruntach ornych, których celem ma być wparcie bioróżnorodności na obszarach wiejskich. Jakie szanse i zagrożenia pasy kwietne niosą dla produkcji rolniczej?
Podczas zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego konferencji „Bioróżnorodność, jej znaczenie w rolnictwie” dr inż. Marcin Grabowski przekazał szereg istotnych wskazówek dotyczących zakładania i utrzymywania wieloletnich pasów kwietnych.
Pierwszym, co przychodzi rolnikom do głowy na myśl o bobrach to określenie: „szkodniki”. Jak zawsze jednak medal ma dwie strony i obecność tych gryzoni może się okazać dla rolników (i nie tylko) bardzo przydatna.
Lidl postanowił stworzyć łąki kwietne obok swoich sklepów. Pierwsze efekty tych działań widać przy obiektach sieci w Lublinie, Wrocławiu, Opolu Lubelskim, Ustroniu Morskim oraz Warszawie.
Europoseł Krzysztof Jurgiel wskazuje, że unijne dążenie do ekologizacji rolnictwa faworyzuje starsze, bogatsze kraje Unii, którym łatwiej będzie ten cel osiągnąć.
Parlament Europejski opowiedział się za wiążącymi celami ws. bioróżnorodności, by chronić ludzi i dzikie zwierzęta. Potrzebne jest „porozumienie paryskie” w sprawie bioróżnorodności oraz unijne przepisy w tej sprawie, aby odbudować ekosystemy, wzmocnić je i zapewnić ich odpowiednią ochronę do 2050 r. - uważają europosłowie.
Europosłowie sprzeciwiają się ponownemu dopuszczeniu do obrotu glifosatu po 31 grudnia 2022 roku. 20 mld euro rocznie potrzeba na rzecz różnorodności biologicznej w Europie - podają.
KE stale prowadzi przegląd stosowanych środków ochrony roślin, czego efektem jest wycofywanie z rynku kolejnych preparatów. Członkowie Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych z uwagą przyglądają się temu procesowi. W ich opinii, nie przebiega on w sposób nie budzący zastrzeżeń. Dlatego - wsparci opinią naukowców z Rady Ekspertów Związku - wystosowali mocny apel w tej sprawie.
Park Bioróżnorodności, powstały po gruntownej rewitalizacji parku Fusińskiego, zostanie w środę otwarty w Sosnowcu (Śląskie). Szeroko zakrojone, dofinansowane przez Unię Europejską prace pochłonęły blisko 7 mln zł.
Jak podkreśla dr Michał Krysiak z firmy Bayer największym problemem, jaki związany jest z krajobrazem rolniczym jest to, że mamy dużo monokultur. Pola obsiane zbożami czy kukurydzą, to przyrodnicza pustynia dla zwierząt. Jakie zatem działania może prowadzić rolnik, żeby wspierać bioróżnorodność?
Rozwiązania prawne mające zapobiec niekorzystnemu wpływowi inwazyjnych gatunków obcych na naszą różnorodność biologiczną oraz ograniczające szkody przez nie wyrządzane - przewiduje projekt ustawy, który we wtorek przyjął rząd.
The Biggest Little Farm to film pokazujący ośmioletnie zmagania Johna i Molly Chester, którzy w 2011 r założyli farmę Apricot Lane Farms funkcjonującą w zgodzie z prawami natury. Ich celem jest wspieranie zrównoważonego ekosystemu i zdrowej gleby oraz produkcja żywności bogatej w składniki odżywcze, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska i zwierząt.
Naukowcy gromadzą wolne od błędów genomy zwierząt; na razie jest ich 16, wkrótce będzie aż 70 tysięcy. Dzięki stworzeniu bazy wysokiej jakości genomów zwierząt łatwiej będzie zapobiegać ich wyginięciu, a także wykorzystać zdobytą wiedzę w badaniach podstawowych – informuje “Nature”.
Różnorodność biologiczna to największy skarb, jaki mamy, choć jednocześnie chyba najmniej przez nas doceniany. A tylko ona uchroni nas przed przenoszeniem się kolejnych odzwierzęcych wirusów na ludzi i przed kolejnymi pandemiami – podkreśla ekolog prof. Piotr Skubała.
Posłowie wskazują, że polskie rolnictwo jest ekologiczne, zauważając, że Polska już teraz wyprzedza inne unijne państwa, jeśli chodzi o sposób prowadzenia działalności rolniczej, propagowany przez UE na najbliższy unijny okres budżetowy.
Strategia bioróżnorodności ma na celu wzmocnienie, zwiększenie i odbudowanie obszarów chronionych. Zmniejszanie się różnorodności biologicznej powoduje, że ekosystemy ulegają zaburzeniu i są mniej stabilne. Stąd też zrodziła się idea okna dla skowronków.
Skowronek to ptak, który zwiastuje wiosnę, a jego perliste, wysokie trele można usłyszeć w ciepłe, słoneczne dni nad polami i łąkami. Niestety od wielu lat populacja tych ptaków spada. Pojawiają się jednak nowe projekty - takie jak np. "Lark Loaf", które mają wspierać bioróżnorodność i liczebność tych polnych ptaków.
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęła się wczoraj informacją na temat wdrażania „Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Przywracanie przyrody do naszego życia”, przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Gospodarstwa rodzinne mają duży potencjał, mogą one zaopatrywać lokalne rynki w żywność wyprodukowaną w zgodzie z ochroną środowiska - powiedział w niedzielę podczas wideokonferencji "Europa Karpat" minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Pasy kwietne przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności biologicznej, ale dają też usługi systemowe, takie jak zwalczanie szkodników roślin uprawnych i zapylanie. Potwierdzają to badania prowadzone w Wielkiej Brytanii.
Jednym z prelegentów konferencji dot. pasów kwietnych był dr Ben Woodcock z Wielkiej Brytanii. Opowiedział on o badaniach związanych z rolą obrzeży pól, jako rozwiązania zwiększającego bioróżnorodność oraz dotacjach, które dostają brytyjscy rolnicy w ramach programów rolnośrodowiskowych.
Według raportu sporządzonego na zlecenie brytyjskiego rządu, o 40 proc. spadły możliwości korzystania z zasobów naturalnych przez ludzi w stosunku do 1992 r. Twórcy raportu wskazują na destrukcyjny wpływ wzrostu gospodarczego na przyrodę.
Problemy ze spadkiem różnorodności biologicznej przyczyniły się do powstania idei tworzenia pasów kwietnych. Jaką rolę w tym niepokojącym procesie odgrywa współczesne rolnictwo i stosowanie pestycydów? Na to pytanie odpowiadał dr hab. Krzysztof Kujawa, podczas konferencji "Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie".
Rząd Polski popiera ambitne cele, jakie zakłada unijna strategia ochrony bioróżnorodności, ale uważa, że propozycje powinny być uszczegółowione. W swym stanowisku wskazuje na brak informacji o źródłach ich finansowania - poinformowała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.
Często zdarza się nam zapominać o tym, jak istotną rolę pełnią drzewa w funkcjonowaniu całego środowiska. To jednak najwyższy czas, by zacząć je doceniać i chronić.
Zdrowa gleba ma decydujące znaczenie w uprawie i hodowli roślin. Ale co zrobić, żeby gleba była produktywna i urodzajna? Gareth Davies, rolnik i niezależny konsultant ds. użytków zielonych i gleby z Wielkiej Brytanii, podaje pięć czynników, które są najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania gleby.
FAO przedstawił pierwszy raport o stanie wiedzy na temat różnorodności biologicznej gleby. Raport opublikowano 5 grudnia br. w Światowy Dzień Gleby. Główne jego ustalenia przedstawiono dzień wcześniej, podczas wirtualnej ceremonii z tej okazji.
Niemcom nie udaje się odpowiednio chronić rodzimej różnorodności biologicznej, wynika z niedawno ukończonego raportu rządu federalnego, do którego dotarł tygodnik "Der Spiegel". W Niemczech przybywa też zagrożonych gatunków, a sprawa błyskawicznie zmniejszającej się populacji kuropatwy trafiła do Komisji Europejskiej.
26 listopada EIT Food zorganizowało konferencję online pod tytułem „Promocja rolnictwa regeneratywnego w Polsce”. Co kryje się pod tym pojęciem?