W minionym tygodniu na światowych giełdach znacząco spadły ceny kontraktów zbożowych. Wyjątkiem była amerykańska kukurydza, która podrożała przez tydzień o 0,6 proc.
Rolnicy zrzeszeni w NSZZ RI "Solidarność" chcą natychmiastowych i skutecznych działań, które ustabilizują sytuację w rolnictwie. W swoich postulatach wskazują na zamieszanie na rynku zbóż i spadające ceny, coraz większe trudności w spłacie kredytów, postępującą suszę i lepszy dostęp do państwowej ziemi.
Henryk Kowalczyk wicepremier i minister rolnictwa zaznaczył podczas Europejskiego Forum Rolniczego jak ważne jest teraz przygotowanie w gospodarstwach powierzchni magazynowych, by nie sprzedawać zbóż pod presją tuż po żniwach. Wskazywał też, że oczekuje konkretnych działań ze strony UE, a nie jedynie słownych deklaracji o pomocy w transporcie zboża z Ukrainy.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły wyraźnymi spadkami cen. Pszenica na MATIF potaniała o 2,3 proc.
Wczorajsze notowania kontraktów na światowych giełdach podrożały. Rzepak na Matif zyskał 2,3 proc.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły wzrostem cen. Pszenica na Matif podrożała o 1,3 proc.
Ostatnie dni przyniosły wzrost podaży zbóż na krajowym rynku, więcej jest ofert sprzedaży ziarna głównie - głównie kukurydzy i pszenicy ze strony firm handlowych - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
W minionym tygodniu na światowych giełdach znacząco spadły ceny kontraktów zbożowych. Cena pszenicy na MATIF przez tydzień potaniała o 8,7 proc.
Jak co tydzień aktualizujemy ceny zbóż różnych płodów rolnych. Obecnie na skupach zauważalny jest spadek, względem ubiegłego tygodnia, dotyczy to szczególnie rzepaku. Generalnie skupy ograniczają przyjmowanie dostaw zbóż, pod nowy sezon żniwny.
Rolnicy dysponujący magazynami, powinni je wykorzystać do przetrzymywania zboża; w kilkudniowej perspektywie ceny mogą spaść, jednak w dłuższym czasie na pewno nie będzie tanie - powiedział w czwartek Studiu PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Po ile jest kukurydza z Ukrainy? Sprawdziliśmy, choć to żadna sztuka. Ogłoszeń dotyczących jej sprzedaży jest bez liku. Wypełnia magazyny nad Wisłą, a krajowej nikt nie chce. Więc z pomocą mają ruszyć Amerykanie. Być może zaradzi coś także pełnomocnik ministra rolnictwa.
O cenach żywności decydują rynki światowe, jeśli nadal będzie trwała wojna w Ukrainie, żywność nie będzie tańsza - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany czy ceny produktów spożywczych wzrosną.
W minionym tygodniu na światowych giełdach spadły ceny pszenicy i wzrosły notowania kukurydzy. W piątek amerykańska pszenica potaniała aż 4,1 proc.
Sezon na rynku zbóż 2021/2022 za chwilę przejdzie do historii. Nikt nie ma wątpliwości, że był to najtrudniejszy okres na światowych rynkach zbóż. Przyniósł rekordowe ceny, w tym oczywiście pszenicy, która jest podstawą bezpieczeństwa żywnościowego świata. Sytuację ocenia Krzysztof Gwiazda, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.
Sprawdzamy, jak obecnie kształtują się ceny różnych płodów rolnych - od pszenicy, po rzepak i na kukurydzy, kończąc. Jak dowiadujemy się w firmach, ofert zakupu ukraińskiego zboża jest dużo.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły wzrostem cen. Pszenica na Matif podrożała o 1,3 proc.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły w mieszanych nastrojach. Pszenica na Matif podrożała o 0,1 proc.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły w większości spadkiem cen. Ceny nie zmieniła jedynie kukurydza na Matif.
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ocenił propozycję amerykańskiego prezydenta dotyczącą budowy silosów jako interesującą. Powierzchnie magazynowe zlokalizowane np. przy terminalach pozwoliłyby na zwiększenie możliwości przeładunkowych.
Sytuacji w sektorze zbożowo-paszowym daleko jest do stabilności. Sektor mierzy się z konsekwencjami wojny w Ukrainie, gwałtownym wzrostem cen zbóż, niepokojem o potencjalne braki komponentów paszowych i drastycznie spadającą opłacalnością produkcji zwierzęcej. O potrzebach sektora opowiedział Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus Polska.
To bardzo dobra deklaracja - ocenił w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, odnosząc się do propozycji prezydenta USA Joe Bidena, by budować m.in. w Polsce silosy, co ma umożliwić eksport zboża z Ukrainy. Szef MRiRW zaapelował do polskich rolników, by nie wyprzedawali zboża.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły w większości wzrostem cen. Najwięcej zyskała pszenica na MATIF- 0,7 proc.
Systematycznie podajemy notowania cen płodów rolnych na światowych giełdach oraz w skupach. W ostatnich dniach utrzymuje się tendencja spadkowa cen pszenicy oraz kukurydzy suchej. W trakcie Spotkania Rolników na Polach Demonstracyjnych w Wiszniowie mieliśmy okazję wysondować, czy rolnicy z Lubelszczyzny sprzedali już wszystkie zeszłoroczne płody rolne, i czy ich magazyny są gotowe na nowe zbiory.
W minionym tygodniu na światowych giełdach notowania kontraktów terminowych na zboża podrożały. Najwięcej zyskała kukurydza na CBOT - 6,4 proc.
Zboże na rynkach tanieje, co widać też w notowaniach Giełdowego Rynku Rolnego (Platforma Żywnościowa). Na ostatniej sesji ciągłej za tonę pszenicy płacono 1690,50 zł.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły w mieszanych nastrojach. Kukurydza na CBOT podrożała o 1,0 proc. Ceny zbóż na MATIF potaniały.
Otwierając strony internetowe branżowych serwisów sprzedaży surowców rolnych można natknąć się na ogromne ilości ofert sprzedaży ukraińskiego ziarna zbóż. Przybywa ich z dnia na dzień. Dominuje pszenica i kukurydza.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się w większości spadkiem cen. Podrożała jedynie kukurydza na CBOT- o 2,0 proc.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się znacznymi wzrostami cen. Pszenica na Matif zyskała 5,1 proc.
W minionym tygodniu na światowych giełdach notowania kontraktów terminowych na zboża lekko potaniały. Chociaż w trakcie tygodnia zmienność była dość znaczna.
Oj, dzieje się na rynku zbóż. Transport ziarna z Ukrainy i jego ceny pozostają najważniejszymi tematami.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się wzrostem cen pszenicy i symbolicznym spadkiem notowań kukurydzy.
W temacie transportu zbóż z Ukrainy przez Polskę niewiele się zmienia. Inspekcje i służby graniczne pracują parą, natomiast póki co problemy techniczne pozostają te same. Mówi się o powołaniu koordynatora MRiRW ds. logistyki zboża, które utknęło w Ukrainie. - Chciałbym, aby była to osoba, która będzie moim pełnomocnikiem do pomocy przy transporcie zboża i handlu zbożem - podkreśla w rozmowie wicepremier Henryk Kowalczyk.
O potencjalne szanse i zagrożenia dla krajowego rynku zbóż i pasz, związane z przerzutem przez Polskę zboża z Ukrainy, zapytaliśmy wiceministra rolnictwa, Lecha Kołakowskiego.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się znacznymi spadkami cen. Najwięcej straciła amerykańska pszenica- aż 6,0 proc.
Wczorajsze notowania zbóż na paryskiej giełdzie zakończyły się spadkiem zbóż. Pszenica potaniała o 1,9 proc.
W minionym tygodniu na światowych giełdach notowania kontraktów terminowych na zboża lekko potaniały. Chociaż w trakcie tygodnia zmienność była dość znaczna.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się wzrostem cen na Maiif i spadkiem na CBoT.
Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się w większości spadkiem cen. Pszenica na Matif potaniała o 1,5 proc.
Nie da się handlować zbożem i uzyskiwać za nie porządnych cen, gdy brakuje w naszym kraju infrastruktury portowej na najwyższym poziomie do przeładunku ziarna. To, czego od lat domagali się rolnicy przydałoby się właśnie dzisiaj, gdy Polska ma pomóc Ukrainie wyeksportować jej ziarno.