Wprowadzone zmiany dotyczą rolników, którzy w złożonych w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych deklarowali realizację ekoschematów Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, Biologiczna ochrona upraw i Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Warto zapoznać się z aktualnymi zasadami i nowymi terminami.
Wszyscy rolnicy korzystający z dopłat bezpośrednich w ramach warunkowości zobowiązani są do zaplanowania i przestrzegania normy GAEC 6, która mówi o obowiązku pozostawienia na okres zimowy minimum 80 proc. gruntów ornych w gospodarstwie pod pokrywą ochronną. Co to znaczy i jak tę normę realizować w praktyce?
"W miarę szybkie" wymieszanie obornika na polu - niby taka prosta i sensowna praktyka w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe, za którą można otrzymać dodatkowe pieniądze. Niestety, w praktyce wcale taka nie jest. Pytań od rolników wciąż wiele, konkretnych odpowiedzi ze strony decydentów dla odróżnienia niewiele.
Od 1 do 31 sierpnia br. rolnicy mogli składać, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ARiMR, żądanie (oświadczenie) przyznania płatności dla małych gospodarstw realizowanej w ramach płatności bezpośrednich. Ilu rolników przeszło na ryczałt?
Już w przyszłym naborze wniosków o dopłaty bezpośrednie, jako alternatywę dla obornika czy pomiotu kurzego, będzie można zastosować poferment.
Świadomość wartości nawozowej słomy w ostatnich latach rośnie, a wejście w życie ekoschematu przewidującego dodatkową płatność za pozostawienie jej na polu, nadało dynamiki temu zjawisku. Zestawiamy skład słomy z kosztem zakupu czystych składników w nawozach mineralnych. Jaką kwotę uda się zyskać tym sposobem?
W poniższym tekście napiszemy jak ustawić kombajn, aby rozdrobnić i rozrzucić równomiernie masę pożniwną w trakcie żniw pod kątem zarówno dbałości o glebę jak i ekoschematów.
Rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni 5 ha zamiast płatności bezpośrednich mogą ubiegać się o płatności dla małych gospodarstw. Dofinansowanie wynosi 225 euro do hektara.
W rolnictwie trwa dość napięty czas – nie tylko ze względu na geopolitykę i sytuację na rynkach, ale również zupełnie nową Wspólną Politykę Rolną w UE. O nowym systemie płatności bezpośrednich w oczach zarówno rolników, jak i doradców rolniczych, rozmawialiśmy z dyrektorem WODR w Poznaniu, Jackiem Sommerfeldem.
W tych żniwach liczy się nie tylko najlepsza jakość ziarna. Cenne będą informacje z mapowania koszonego łanu, gdyż może to pomóc opracować plan nawozowy. A także sięgnąć po pieniądze z ekoschematów w 2024 r.
- Jeszcze przed 1 sierpnia będzie zgoda KE na dopłaty ryczałtowe dla małych gospodarstw i uproszczenia w ekoschematach - poinformował dziennikarkę redakcji farmer.pl Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.
Na polach żniwa i prace pożniwne trwają w najlepsze. Mimo natłoku zajęć formalności nie pozwalają o sobie zapomnieć. O czym powinni pamiętać rolnicy, realizujący praktykę "uproszczone systemy uprawy" w ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe"?
We wtorek, 25 lipca ostatecznie mija termin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie i wprowadzenie w nim zmian.
Na wtorkowej konferencji prasowej redakcja farmer.pl zapytała ministra rolnictwa Roberta Telusa, kiedy możemy spodziewać się zgody KE na zapowiedziane przez rząd dopłaty ryczałtowe i uproszczenia w ekoschematach. Co odpowiedział minister?
Czy mieszanka przeróżnych roślin, z daleka przypominająca zbiorowisko chwastów, niedająca zebrać się kombajnem i sprzedać w skupie, może mieć w ogóle jakąś wartość? Tak – i nazywa się międzyplon.
System integrowanej produkcji nie jest nowym działaniem, ale ma być rozwijany w ramach jednego z ekoschematów zapisanego w Krajowym Planie Strategicznym. Za prowadzenie uprawy w tym systemie można uzyskać dopłatę ok. 249 euro/ha. Na jakich zasadach można realizować to działanie w przypadku uprawy pszenicy ozimej?
Czy opłaca się w konwencjonalnej uprawie rzepaku dostosować się do systemu integrowanej produkcji? Jakich zmian wówczas trzeba dokonać? Sprawdzamy wymagania dla tego ekoschematu i tego gatunku uprawnego.
Sejm uchwalił w czwartek ustawę dotyczącą dopłat dla małych gospodarstw. Zakłada ona, że gospodarstwa do 5 ha będą mogły starać się o ryczałtową dopłatę w wysokości 225 euro/ha, która zastąpi wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.
Propozycja ryczałtu dla małych gospodarstw i uproszczeń w ekoschematach to wyraz strachu przed wynikiem najbliższych wyborów parlamentarnych?
Największym beneficjentem tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich są producenci bydła mlecznego oraz mięsnego - uważają analitycy Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W ich ocenie, w tych gospodarstwach, które skorzystały z dopłat do podwyższonego dobrostanu oraz ekoschematów związanych z produkcją roślinną, poziom dopłat może być wyższy od zeszłorocznego.
Na tegorocznej wystawie Opolagra nie zabrakło także wozów asenizacyjnych. Jedną z ciekawszych propozycji znaleźliśmy na stoisku firmy Agrocar. Mowa o słoweńskiej beczce Farmtech Polycis 1550 z przystawką rozlewającą Condor 15.0, wystawionej w bogatej specyfikacji i cenie.
Tegoroczny nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie, szczególnie w ramach ekoschematów, przysporzył rolnikom wiele problemów. „Rzutem na taśmę” resort rolnictwa zaproponował szereg zmian w tym temacie, i co więcej zapowiedział kolejne. M.in. o tym, czego możemy się jeszcze w najbliższym czasie spodziewać farmer.pl rozmawiał z Joanną Czaplą, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW.
Przedstawiamy szczegóły zapowiedzianych przez resort rolnictwa zmian w dopłatach bezpośrednich i uproszczeń w ekoschematach. Zmiany te - po uzyskaniu pozytywnej decyzji KE - zostaną wdrożone jeszcze w bieżącej kampanii wniosków, a rolnicy będą mogli skorzystać z nich w sierpniu.
Gospodarstwa do 5 ha będą mogły wybrać w tym roku, czy chcą realizować ekoschematy, czy wolą otrzymać ryczałt 225 euro do ha. Rząd postanowił "dosypać" 190 mln euro z budżetu państwa na dopłaty bezpośrednie dla rolników i wprowadza uproszczenia w ich wnioskowaniu.
Formalnie zostały już tylko dwa tygodnie do zamknięcia tegorocznego naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie. Tymczasem, jak już informowaliśmy, szykuje się zmiana zasad w ubieganiu się o pieniądze w ramach ekoschematów. Rząd planuje tu niezłą rewolucję, czyli uproszczenia dla małych gospodarstw. Tylko, czy rolnicy zdążą skorzystać z tych propozycji?
Nie tylko tradycyjny obornik może być wykorzystany w ramach praktyki uwzględnionej w ekoschemacie rolnictwo węglowe: wymieszanie obornika z glebą w ciągu 12 godzin. Co jeszcze jest przewidziane dla tego wariantu? MRiRW wyjaśnia jak to wygląda obecnie i jakie są proponowane zmiany w tym zakresie.
Rolnicy realizujący wciąż praktyki w ramach rolnictwa zrównoważonego PROW chcieliby móc korzystać także z ekoschematów. Ale nie mogą. Resort rolnictwa tłumaczy dlaczego tak jest i nadal (przynajmniej na razie) pozostanie.
„Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe” – to ekoschemat, za który przyznawane jest aż 5 punktów, a więc ok. 500 zł/ha. Podpowiadamy, jakich maszyn można użyć, chcąc zrealizować to działanie.
Jak będzie wyglądać uprawa buraka cukrowego w obliczu ograniczeń środków ochrony roślin? Zakaz używania neonikotynoidów choć jest wyzwaniem, w Polsce stanowi mniejszy problem niż na południu Europy. W dobie ekoschematów burak może jednak zapunktować.
To fakt - za wesoło w kwestii ubiegania się o pieniądze w ramach ekoschematów - póki co nie jest. Powód? Według coraz głośniej wyrażanych opinii, są one po prostu za trudne do spełnienia, zwłaszcza dla małych gospodarstw. Ale, jak wynika z ostatnich doniesień, właśnie tym małym gospodarstwom, rząd chce "ulżyć" odpuszczając ubieganie się ekoschematy w takiej, jak dziś, formie i proponuje nowe rozwiązanie. Pytanie tylko, czy na pewno to słuszna droga.
Przygotowywane są zmiany w dopłatach na realizację ekoschematów, tak aby rolne gospodarstwa o powierzchni do 5 hektarów nie straciły na tym rozwiązaniu - poinformował w sobotę minister rolnictwa Robert Telus po otwarciu IV Krajowych Dni Pola w Sielinku (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie).
Pojawiły się nowe wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w obrębie niektórych niuansów w zakresie ekoschematów i zupełnie nowa interpretacja określonych w nich wymogów.
Susza w zasadzie z dnia na dzień powiększa obszar swojego panowania w Unii Europejskiej. Ministrowie rolnictwa biją na alarm oczekując elastyczności od Komisji Europejskiej w zakresie wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich. Liczą także na adresowaną pomoc finansową dla rolników.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskował o objęcie płatnością ekologiczną 4% gruntów ugorowanych przymusowo w ramach wypełniania normy GAEC 8. Przekazujemy interpretację przepisów za Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Siewniki Terrasem firmy Pöttinger to maszyny uniwersalne. W wersji Wave Disc przekształca się on w agregat do uprawy pasowej.
Ekoschematy wciąż są głośnym tematem w środowisku rolniczym. Do 30 czerwca można jeszcze składać wnioski o płatności z tytułu ich realizacji, stąd też ruch w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego jest nadal duży. Zapytaliśmy Michała Miniatorskiego, doradcę ŁODR, jak wygląda doradztwo w tej kwestii, a także na ile rolnicy są przygotowany do rozmowy z doradcą. Jakie informacje należy zebrać przed przystąpieniem do wypisywania wniosku?
Ryszard Zarudzki został mianowany wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotąd był wicedyrektorem Kujawsko - Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, wcześniej wiceministrem rolnictwa. W ARiMR ma się zająć m.in. upraszczaniem ekoschematów.
Wiele niejasności wokół ekoschematów, opóźnienia w publikacji rozporządzenia, sprawiają, że często hodowcy są zagubieni i będą potrzebować wsparcia doradców, aby prawidłowo wypełnić wnioski.
Rolnicy składają wnioski o płatności bezpośrednie. W tym roku – po raz pierwszy w historii Wspólnej Polityki Rolnej – płatność podstawową uzupełnią dotacje za realizowane przez rolników ekoschematy. Każdy rolnik, nie ważne na jakim areale gospodaruje musi podporządkować się skomplikowanym wymogom. Ten fakt nie zachęca rolników mających nieduże gospodarstwa do sięganie po dodatkowe gratyfikacje, co sprawi, że otrzymają oni jedynie płatności podstawowe. – System dopłat dla małych gospodarstw trzeba w trybie pilnym uprościć – przekonuje Grzegorz Wojciechowski, rolnik, poseł PiS na Sejm, z którym rozmawialiśmy.
Trwa przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie w ramach nowego naboru. W tym roku rolnik może także dobrowolnie sięgać po dopłaty za realizację ekoschematów. Oprócz odhaczenia odpowiednich checkboxów w eWnioskuPlus i zobowiązania się do przestrzegania określonych wymogów rolnik także jest zobligowany do przedstawienia pewnych dokumentów i oświadczeń. Jakich konkretnie?