Jakie dalsze losy glifosatu? Tego jeszcze nie wiemy. Co jednak się stanie, jeśli zostanie on wycofany z rynku? Odpowiedzi dostarcza nowy raport Aimpoint Research, który pod lupę wziął amerykańskie rolnictwo. Prześledźmy kilka kluczowych zapisów i wniosków ujętych w tym dokumencie.
CIECH Sarzyna wprowadziła w sezonie na rynek trzy produkty:Leptosar 200 SL, Tokama, Zarolis. Natomiast ugruntowane w sprzedaży herbicydy: Chwastox i Tezosar bronią swojej pozycji rynkowej.
Trzmiele poddane działaniu powszechnie stosowanego pestycydu - glifosatu - mają kłopot z rozpoznawaniem zagrożeń. Da się zauważyć też inne skutki, w tym zmianę reakcji owadów na promieniowanie ultrafioletowe, co może wpłynąć na ich orientację w terenie - wykazali niemieccy badacze.
Trwa walka rolników o przedłużenia zatwierdzenia stosowania glifosatu przez Komisję Europejską na obszarze UE na maksymalny możliwy czas przewidziany w przepisach unijnych. Właśnie napisali do Ursuli von der Leyen w tej sprawie.
Dziś światło dzienne ujrzała dokonana przez EFSA, unijna ocena wzajemnej weryfikacji ryzyka związanego z glifosatem. Na podstawie zgromadzonych badań, nie zidentyfikowano krytycznych obszarów budzących obawy co do wpływu tej substancji na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko. EFSA zgłasza jednak pewne luki w danych, do ponownego rozparzenia. Co dalej z glifosatem?
Tuż przed zbiorami rzepaku pada co roku to samo pytanie: dedykować czy nie? W ostatnich latach popularność tego zabiegu znacznie spadła, ale są sytuacje, kiedy jest on wskazany.
Zezwolenie na stosowanie glifosatu obowiązuje do 15 grudnia 2023. Co dalej? W lipcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma opublikować wyniki oceny stosowania glifosatu. Na podstawie badań Komisja Europejska najpóźniej do grudnia 2023 r. podejmie decyzję w sprawie dalszego zezwolenia na glifosat.
Stosowanie glifosatu obrosło już tyloma mitami, półprawdami i dezinformacją, że wielu rolników zastanawia się, kiedy można go użyć, a czasem nawet, czy wciąż można opryskiwać plantację preparatami zawierającymi tę substancję.
Formalnie glifosat można stosować na polach jeszcze tylko w tym roku. Niebawem ma się odbyć głosowanie w KE nad ewentualnym przedłużeniem pozwolenia na jego użycie na kolejne lata, a jak wiadomo, zdania na temat oddziaływania tej substancji są mocno podzielone i wynik głosowania niepewny. Odnowienie rejestracji glifosatu w Unii Europejskiej jest niezbędne - uważają rolnicy zrzeszeni w PZPRZ i proszą ministra rolnictwa o wsparcie w tej sprawie na unijnym forum.
Kilkadziesiąt drzew owocowych uschło, po tym, jak ktoś podlał sad glifosatem w dużym stężeniu.
Nieznany sprawca doszczętnie zniszczył krzewy winorośli w nowo założonej winnicy, pryskając rośliny glifosatem.
Sąd Administracyjny w Luksemburgu uchylił krajowy zakaz stosowania glifosatu ze skutkiem natychmiastowym. Rolnicy mogą ponownie stosować Roundup.
Obecne ochłodzenie wstrzymało na kilka dni postęp w siewach buraka cukrowego. Dla tych którzy planują w technologii uprawy lub w strategii odchwaszczania zastosować glifosat przypominamy podstawowe zasady przy jego aplikacji.
W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska zatwierdziła francuski program pomocowy dla rolników. Zgodnie z nim producenci, który zrezygnują ze stosowania glifosatu, skorzystają z ulgi podatkowej.
Decyzja o przyszłości glifosatu, substancji czynnej od dawna będącej „na celowniku”, została w grudniu „odroczona” na kolejny rok. Tymczasem pojawiają się kolejne analizy, prognozujące negatywne skutki wycofania glifosatu dla europejskiego rolnictwa.
Z 15 grudniem 2022 r. mija ostatnie pięcioletnie zezwolenie na stosowanie substancji czynnej glifosat. Co postanowiono dalej? Komisja Europejska wydała w tej sprawie oficjalne rozporządzenie, mówiące o przedłużeniu jego stosowania póki co o kolejny rok.
Podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2022, mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji Eweliny Konopki, product manager w firmie Ciech Sarzyna SA. Czym jest proponowana przez firmę technologia BGT? Jak przekonać się o skuteczności herbicydu Halvetic? W jakich krajach znany jest polski producent środków ochrony roślin?
Takiego jest zdania, Ewelina Konopka, product manager w firmie Ciech Sarzyna SA. Podczas swojego wystąpienia na konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2022 przedstawiła rozwiązanie pozwalające zmniejszyć dawkę glifosatu bez utraty skuteczności zabiegu.
Z rynku znikają kolejne środki ochrony roślin, narzucając nam tym samym spełnianie założeń rolnictwa zrównoważonego. Podczas konferencji Farmera Narodowe Wyzwania w Rolnictwie o rozwiązaniach w tym zakresie opowie Ewelina Konopka z Ciech Sarzyna. Jak wykorzystać innowacje w środkach ochrony roślin, by sprostać wymogom rolnictwa zrównoważonego?
Komisja Europejska chce przedłużyć dokładnie o rok zatwierdzenie aktywnego składnika pestycydów, glifosatu, które wygasa 15 grudnia.
Zawirowania na rynku glifosatu, wysoka cena oraz słabsza niż w latach poprzednich dostępność tej substancji zachęcała wielu rolników do szukania substytutów dla tego rozwiązania. Zwalczając chwasty na ściernisku stosują oni przeróżne mieszanki środków – z różnym skutkiem. Dlaczego nie warto eksperymentować w tym zakresie?
Substancja czynna herbicydów totalnych – glifosat – już od lat wzbudza kontrowersje i jej przyszłość w europejskim rolnictwie jest niepewna. Czy razem z tą substancją na włosku wisi wizja rozwoju bezorkowych technologii uprawy roli?
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że do desykacji upraw gryki i prosa nie ma aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin. I ostrzega plantatorów tych upraw, że za stosowanie w tych gatunkach desykantów grożą kary.
Glifosat jest często jedyną skuteczna opcją likwidacji chwastów pozostających na ściernisku po zbiorze. Aby jednak zadziałał spełnionych musi zostać kilka warunków.
Łuszczyny rzepaku dojrzewają nierównomiernie. Gdy nasiona ze szczytu pędu głównego zaczynają się osypywać, te na bocznych rozgałęzieniach są często jeszcze niedojrzałe. Aby utracić jak najmniejszą część cennego plonu, przeprowadza się zabieg chemicznego dosuszania, zwany desykacją. Jak prawidłowo wybrać termin desykacji?
Przed żniwami na polach ujawniają się wszystkie wcześniej ukryte problemy, w tym m.in chwasty, które przerastają łan. Jakie kroki należy więc podjąć przed zbiorem?
Zabieg desykacji rzepaku był znacznie popularniejszy jeszcze kilka lat wstecz. Obecnie wykonuje go coraz mniej gospodarstw. Odsuwając w tym miejscu na bok kwestie związane z opinią społeczną i podejściem do stosowania glifosatu zwróćmy uwagę, kiedy można decydować się na taki zabieg.
Rok po debiucie rynkowym w Polsce, środek ochrony roślin zawierający glifosat - Halvetic zadebiutuje w Rumunii – na jednym z kluczowych rynków europejskich dla biznesu Agro Grupy CIECH.
Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) nadal ocenia glifosat, jako nierakotwórczy, powołując się na obszerny przegląd dowodów naukowych.
Walka o glifosat toczy się już ponad dekadę. Do końca grudnia roku 2022 kończy się 5-letnie zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej w UE. Przez ostatnie miesiące trwały konsultacje w tym zakresie. Jak się okazuje żadna inna substancja czynna nie budziła do tej pory takiego zainteresowania. Jaka zatem przyszłość rysuje się dla glifosatu?
W okresie przygotowań do zasiewów wielu rolników zastanawia się, jak zrobić to szybciej i bardziej efektywnie. Czy do takich rozwiązań należy łączne stosowanie glifosatu z RSM?
Zastosowanie nieselektywnego herbicydu przed siewem roślin jarych to stosunkowo prosty sposób na przygotowanie wolnego od chwastów stanowiska. Jakich zasad przestrzegać, by oprysk spełnił swoją rolę?
Od lat glifosat jest substancją wzbudzającą skrajne emocje. Z pewnością jest bardzo skutecznym i stosunkowo tanim herbicydem, niosącym wymierne korzyści dla rolnictwa, jednak pojawiają się też głosy o jego szkodliwości dla ludzi i zwierząt. Temat jest o tyle aktualny, że w bieżącym roku Unia Europejska rozstrzygnie o przyszłości tej substancji. Jakie byłyby skutki wycofania glifosatu?
W Danii rząd uzgodnił z większością partii reprezentowanych w kopenhaskim parlamencie nową strategię pestycydową.
Bayer ostrzega partnerów detalicznych, że firma może nie być w stanie wypełnić niektórych kontraktów na glifosat tej wiosny z powodu problemów produkcyjnych dostawcy. Dlaczego?
Dzisiaj w formule on-line odbyła się konferencja prasowa zatytułowana "Pestycydy w rolnictwie. Jak Rada Europejska torpeduje transparentność ich stosowania?". W trakcie spotkania przedstawiono wyniki analizy dotyczącej reformy danych odnośnie stosowania pestycydów.
W branży rolniczej ani chwili wytchnienia od przygnębiających wiadomości. Dostępność środków ochrony roślin na 2022 r. stoi pod znakiem zapytania, a ich ceny szybują w górę.
Około 320 inwestorów pozywa Bayer AG. Żądają 2,2 miliarda euro odszkodowania. Uważają, że firma chemiczna nie informowała rzetelnie rynku kapitałowego o zagrożeniach po przejęciu Monsanto.
Z jednej strony się wspiera i planuje dotować. Z drugiej ogranicza poprzez planowanie zakazu stosowania popularnej i często wykorzystywanej substancji czynnej. Jak to jest z uproszczeniami w uprawie? Czy zielona transformacja sprzyjać będzie konkurencyjności rolnictwa?
Niezależni badacze skrytykowali Unię Europejską za udzielenie w piątek wstępnej zgody na przedłużenie licencji produktów zawierających glifosat; według ekspertów decyzja opiera się na nierzetelnej analizie przedstawionej przez koncern Bayer, który jest jednym z największych na świecie wytwórców produktów z glifosatem – podaje w poniedziałek portal EUobserver.