Walka o glifosat toczy się już ponad dekadę. Do końca grudnia roku 2022 kończy się 5-letnie zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej w UE. Przez ostatnie miesiące trwały konsultacje w tym zakresie. Jak się okazuje żadna inna substancja czynna nie budziła do tej pory takiego zainteresowania. Jaka zatem przyszłość rysuje się dla glifosatu?
W okresie przygotowań do zasiewów wielu rolników zastanawia się, jak zrobić to szybciej i bardziej efektywnie. Czy do takich rozwiązań należy łączne stosowanie glifosatu z RSM?
Zastosowanie nieselektywnego herbicydu przed siewem roślin jarych to stosunkowo prosty sposób na przygotowanie wolnego od chwastów stanowiska. Jakich zasad przestrzegać, by oprysk spełnił swoją rolę?
Od lat glifosat jest substancją wzbudzającą skrajne emocje. Z pewnością jest bardzo skutecznym i stosunkowo tanim herbicydem, niosącym wymierne korzyści dla rolnictwa, jednak pojawiają się też głosy o jego szkodliwości dla ludzi i zwierząt. Temat jest o tyle aktualny, że w bieżącym roku Unia Europejska rozstrzygnie o przyszłości tej substancji. Jakie byłyby skutki wycofania glifosatu?
W Danii rząd uzgodnił z większością partii reprezentowanych w kopenhaskim parlamencie nową strategię pestycydową.
Bayer ostrzega partnerów detalicznych, że firma może nie być w stanie wypełnić niektórych kontraktów na glifosat tej wiosny z powodu problemów produkcyjnych dostawcy. Dlaczego?
Dzisiaj w formule on-line odbyła się konferencja prasowa zatytułowana "Pestycydy w rolnictwie. Jak Rada Europejska torpeduje transparentność ich stosowania?". W trakcie spotkania przedstawiono wyniki analizy dotyczącej reformy danych odnośnie stosowania pestycydów.
W branży rolniczej ani chwili wytchnienia od przygnębiających wiadomości. Dostępność środków ochrony roślin na 2022 r. stoi pod znakiem zapytania, a ich ceny szybują w górę.
Około 320 inwestorów pozywa Bayer AG. Żądają 2,2 miliarda euro odszkodowania. Uważają, że firma chemiczna nie informowała rzetelnie rynku kapitałowego o zagrożeniach po przejęciu Monsanto.
Z jednej strony się wspiera i planuje dotować. Z drugiej ogranicza poprzez planowanie zakazu stosowania popularnej i często wykorzystywanej substancji czynnej. Jak to jest z uproszczeniami w uprawie? Czy zielona transformacja sprzyjać będzie konkurencyjności rolnictwa?
Niezależni badacze skrytykowali Unię Europejską za udzielenie w piątek wstępnej zgody na przedłużenie licencji produktów zawierających glifosat; według ekspertów decyzja opiera się na nierzetelnej analizie przedstawionej przez koncern Bayer, który jest jednym z największych na świecie wytwórców produktów z glifosatem – podaje w poniedziałek portal EUobserver.
Pandemia zweryfikowała globalne łańcuchy dostaw, te okazały się niewystarczające i niestabilne. Temat w dużej mierze dotyczy również substratów do produkcji środków ochrony roślin. - W przypadku środków ochrony roślin praktycznie wszystko jedzie albo z Indii, albo z Chin. Bardzo mało jest produkowane i syntezowane w kraju. Nie ma też takiej polityki, która by tę produkcję dla rolników wspierała – mówił Wojciech Babski, prezes Ciech Sarzyna, podczas konferencji „Farmera”.
W związku z trwającym procesem ponownego zatwierdzenia glifosatu, który ma nastąpić pod koniec 2022 r., kilka stowarzyszeń zdrowotnych zwróciło się do francuskiego rządu o ustosunkowanie się do zagrożeń dla zdrowia stwarzanych przez herbicyd.
Spółka Ciech Sarzyna skutecznie przeciwstawia się negatywnym skutkom pandemii, jakie dotkliwie odczuwają producenci środków ochrony roślin. Prezes firmy, Wojciech Babski, zapowiada wprowadzenie na rynek w 2022 r. szeregu nowości produktowych.
Trwają zbiory kukurydzy ziarnowej. Wielu rolników decyduje się na sprzedaż ziarna mokrego o wilgotności ok. 30 proc. Koszty suszenia poszły w tym roku znacznie w górę.
Mamy obecnie kryzys energetyczny. Notowane są znaczne podwyżki cen gazu, prądu czy węgla, dzięki, którym funkcjonują zakłady produkcyjne. Czy odbija się też to na Chinach, które są jednym z głównych producentów substancji czynnych? Dlaczego dochodzą nas informacje o drożejącym glifosacie?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) rozpoczęły równoległe konsultacje dotyczące wstępnych ocen naukowych glifosatu. Konsultacje potrwają 60 dni i wszystkie zainteresowane strony są zachęcane do wzięcia w nich udziału.
We Francji w zeszłym roku ponownie sprzedano więcej pestycydów. Wynika to ze wstępnych danych dotyczących sprzedaży przedstawionych niedawno przez francuskie ministerstwo rolnictwa.
Rząd Kanady wstrzymał wszelkie rozmowy o podwyższeniu dopuszczalnego poziomu śladowej obecności środków ochrony roślin w żywności. Taki jest efekt przeprowadzonych w kraju konsultacji społecznych.
Oprysk ścierniska glifosatem to skuteczny sposób na likwidacje perzu i innych chwastów uciążliwych, w tym wieloletnich. Przystępując do takiego zabiegu należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Podczas przerwy w nagrywaniu jednego z odcinków programu Kuchenne rewolucje w Karpaczu doszło do awantury pomiędzy Magdą Gessler a Marcinem Bustowskim. Przewodniczący Związku Zawodowego Rolników RP „Solidarni” oskarżył celebrytkę o promowanie i wykorzystywanie chemicznej żywności. Restauratorka wytrąciła mu z ręki smartfon, którym transmitował zajście na Facebooku.
Odpowiednio i starannie przeprowadzone pożniwne zwalczanie chwastów w ściernisku jest jednym z podstawowych zabiegów, które wpływają istotnie na wzrost i rozwój oraz na plonowanie rośliny następczej.
Obowiązująca rejestracja glifosatu w Unii Europejskiej jest ważna do 15 grudnia 2022 r. Jego kariera jednak od lat wisi na włosku. Jakie są wobec niego plany i prognozy w dekadzie strategii „Od pola do stołu”?
Herbicyd Halvetic 180 SL powstał w oparciu o technologię BGT (Better Glyphosate Technology), Został zarejestrowany w Polsce przez CIECH Sarzyna w lutym br. Obecnie produkt uzyskał już rejestrację w USA, Grecji i Portugalii.
- Problem nielegalnej desykacji, polegającej na suszeniu części zielonych roślin gryki i prosa za pomocą środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję czynną glifosat jest w Polsce wciąż bardzo poważny i niestety powszechny, a jego konsekwencje niepokojące – informuje Stowarzyszenia Producentów Produktów Zbożowych oraz innych firm zajmujących się produkcją i dystrybucją kasz, musli i produktów zbożowych.
15 czerwca 2021 r. Grupa oceniająca ds. glifosatu, z ang. Assessment Group on Glyphosate (AGG) złożyła projekt sprawozdania procesu oceny odnawiania glifosatu. Najważniejsze wnioski z niego płynące przemawiają na korzyść tej substancji.
Europosłowie sprzeciwiają się ponownemu dopuszczeniu do obrotu glifosatu po 31 grudnia 2022 roku. 20 mld euro rocznie potrzeba na rzecz różnorodności biologicznej w Europie - podają.
KE stale prowadzi przegląd stosowanych środków ochrony roślin, czego efektem jest wycofywanie z rynku kolejnych preparatów. Członkowie Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych z uwagą przyglądają się temu procesowi. W ich opinii, nie przebiega on w sposób nie budzący zastrzeżeń. Dlatego - wsparci opinią naukowców z Rady Ekspertów Związku - wystosowali mocny apel w tej sprawie.
Na ten temat mówi dla redakcji farmer.pl prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu. Zobacz całą wypowiedź poniżej.
Świadomość tego, jak kluczowe dla zdrowia człowieka są mikroorganizmy zasiedlające jelita, stale rośnie. Duńscy naukowcy w swoim raporcie dla Ministerstwa Środowiska zajęli się wpływem glifosatu na florę bakteryjną jelit ssaków.
Biblioteka Nasion w Toronto zaczyna swój 10. rok istnienia, a w całej Kanadzie, także dzięki pandemii koronawirusa, rośnie popularność bezpłatnego wymieniania się nasionami.
Jak się okazuje – pestycydy niekoniecznie muszą szkodzić ludziom, nawet stwierdzane w ich organizmach. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce badane są pozostałości pestycydów w żywności, a ustawodawstwo polskie i unijne nie normują dopuszczalnych poziomów pestycydów w organizmie człowieka.
Firma Bayer zorganizowała spotkanie prasowe na ten temat. Jak poinformowała, proces regulacyjny dotyczący glifosatu angażuje ekspertów z całej Unii Europejskiej i jest prowadzony w sposób transparentny. Co ważne, przeciętny Kowalski może mieć dostęp do pełnej gromadzonej w tej kwestii dokumentacji.
Międzynarodowy zespół badaczy sprawdził ilość pestycydów obecnych w glebach na terenie konwencjonalnych oraz organicznych upraw. Jak twierdzą eksperci, potrzebne są nowe regulacje odnośnie niektórych środków ochrony roślin.
Gigant agrochemiczny uzyskał tymczasowe zawieszenie decyzji, która ma na celu wyeliminowanie stosowania glifosatu do 2024 roku. Rząd odwołał się od tego orzeczenia.
Dotychczasowe warunki pogodowe wiosny sprawiają, że wschody buraków cukrowych się przedłużają. Niestety niektóre gatunki chwastów nie mają z tym większego problemu. Kiedy i w jakich warunkach decydować się na zabieg przy użyciu glifosatu?
W Unii Europejskiej weszły w życie nowe zasady dotyczące przejrzystości i trwałości oceny ryzyka glifosatu w sektorze spożywczym.
Jak poinformowała firma, w zakładzie w Nowej Sarzynie uruchomiono produkcję pierwszej partii nowego środka ochrony roślin, bazującego na glifosacie. Produkowany on będzie w technologii BGT „Better Glyphosate Technology”.
W lutym br. Fundacja Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich zaprezentowali raport dotyczący jakości kasz gryczanych dostępnych w polskich sklepach. W publikacji pt. „Konsumenci testują: Kasza gryczana – czy zawiera glifosat” wykazano, że w jednej z przebadanych kasz, marki Sonko, przekroczono najwyższy dopuszczalny poziom (NDP) glifosatu.
CIECH Sarzyna, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów bazujących na glifosacie, przy obniżeniu o połowę dawki substancji aktywnej na hektar w porównaniu do istniejących standardów.