Ta internetowa platforma danych, uruchomiona 4 grudnia 2020 r, umożliwia monitorowanie postępów w realizacji celów UE w zakresie zdrowia gleby. Jednym z proponowanych celów jest zapewnienie, aby do 2030 r. co najmniej 75% wszystkich gleb w Europie było w dobrym stanie.
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że kraje Unii mogą zakazać uboju rytualnego, który byłby przeprowadzany bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia. Żydzi i muzułmanie protestują. KE zapewnia, że nie jest to wymierzone w nich.
Komisja Europejska złożyła w piątek w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw UE deklarację dotyczącą budżetu UE i mechanizmu warunkowości. Zobowiązuje się w niej do stosowania zapisów konkluzji, przyjętych na szczycie Unii Europejskiej - przekazało źródło unijne w Brukseli.
Komisja Europejska uruchomiła portal internetowy Access2Markets informujący m.in. o opłatach i cłach w handlu zagranicznym. Mają one pomóc małym i średnim firmom w działalności poza granicami UE.
Na niedawnym spotkaniu komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z członkami komisji Parlamentu Europejskiego do spraw transportu zwierząt omówiono w jaki sposób polityka rolna UE mogłaby poprawić dobrostan przewożonych zwierząt, zaś docelowo zredukować transport żywych zwierząt.
W resorcie rolnictwa trwają przygotowania do nowej perspektywy finansowej w pierwotnie zakładanej wersji, choć jesteśmy gotowi na różne scenariusze - mówił w poniedziałek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Dodał, że jest dobrej myśli co do negocjacji ws. unijnego budżetu.
Położenie nacisku na ekologię, może być szansą dla polskich gospodarstw rolnych. W Polsce stosuje się mniej nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, łatwiej będzie dostosować się do unijnych wymogów tzw. Zielonego Ładu - uważa unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Zdrowa gleba dla zdrowego życia, czyli nowa strategia glebowa – tak zakłada inicjatywa wpisująca się w unijną strategię ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r. Do 10 grudnia można zgłaszać uwagi i sugestie do inicjatywy.
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia rozszerzający obowiązek raportowania cen na rynkach rolnych. Wdraża on unijne przepisy w tym zakresie i ma na celu zebranie danych o cenach na poszczególnych etapach łańcucha dostaw żywności.
Główny Lekarz Weterynarii mówił podczas debaty w trakcie Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine między innymi o problemach ze znoszeniem strefy niebieskiej w obszarach dotkniętych ogniskami ASF. Podkreślając, że w tym temacie często postępowanie Komisji Europejskiej jest niezrozumiałe.
Komisja Europejska zapowiedziała w piątek, że odpowie na list premiera Matuesza Morawieckiego dotyczący przyszłego budżetu UE. Poinformowała też, że nie będzie komentować jego treści.
Kraje Unii Europejskiej są nadal niezgodne w sprawie systemu znakowania żywności na froncie opakowania. Francuski system Nutri-score jest określany jako zbyt uproszczony, wprowadzający w błąd oraz podatny na manipulację, z kolei włoski system NutrInform Battery przedstawiany jest jako mało czytelny.
Negocjatorzy Rady oraz Parlamentu Europejskiego osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy. Zakłada większe środki na naukę, edukację i ochronę zdrowia.
Kraje UE są podzielone w sprawie tego, jak powinien wyglądać w UE wspólny systemy oznaczania wartość odżywczej na opakowaniach produktów. Niemiecka prezydencja liczy, że uda się jej znaleźć kompromis w tej sprawie w najbliższych tygodniach. Polska pracuje nad stanowiskiem.
Eurodeputowani z sześciu krajów UE opublikowali list otwarty do Komisji Europejskiej wyrażając swój sprzeciw wobec oznaczeń Nutri-score. Ktoś powinien wyjaśnić obywatelom Europy, jak to możliwe, że miód, sok pomarańczowy, oliwa z pierwszego tłoczenia byłyby oznaczone jako „czerwone”, czyli niebezpieczne dla zdrowia ludzi, podczas gdy frytki, mrożona pizza lub słynne napoje energetyczne byłyby oznaczone jako „zielone” i dobre, podkreślają w liście.
Dzięki Zielonemu Ładowi spadną koszty produkcji w rolnictwie - mówił w piątek podczas panelu na kongresie Polska Wielki Projekt unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że "zielone rolnictwo" leży w polskim interesie.
Parlament Europejski poparł w głosowaniu podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 60 proc. w porównaniu do emisji z roku 1990. To więcej, niż proponuje Komisja Europejska. Zmiany mają dotknąc m.in. norm CO2 dla samochodów.
Państwa Unii Europejskiej nie będą miały prawnego obowiązku dostosowania następnej WPR do ambicji Nowego Zielonego Ładu - stwierdził Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. rolnictwa w trakcie jednej z ostatnich konferencji prasowych. To bardzo ważna dla wszystkich europejskich farmerów deklaracja!
Monety euro o nominałach jednego i dwóch centów mogą odejść do lamusa. Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek konsultacje ws. jednolitych zasad zaokrąglania końcówek cen. Krok ten ma umożliwić wycofane z obiegu najmniejszych miedziaków.
Jeszcze tylko dziś Komisja Europejska zbiera opinie - za pośrednictwem internetowej ankiety - w sprawie wizji rozwoju obszarów wiejskich. Ankieta jest dostępna w j. polskim.
Komisja rozwoju regionalnego PE poparła zaproponowany przez Komisja Europejską mechanizm REACT-EU o budżecie 55 mld euro na walkę ze skutkami pandemii. Wsparcie ma być przeznaczone dla sektorów mających najważniejsze znaczenie dla odbudowy unijnej gospodarki.
Niemal natychmiast po rezygnacji Phila Hogana, komisarza UE ds. handlu, który złamał rządowe restrykcje w Irlandii odnośnie do koronawirusa, irlandzkie media zaczęły spekulować, kto zostanie jego następcą. Premier Micheal Martin zapowiada osobę "dużego kalibru".
Unijny komisarz ds. handlu, Irlandczyk Phil Hogan zrezygnuje ze stanowiska - poinformował w środę wieczorem jego rzecznik. Rezygnacja jest spowodowana złamaniem przez niego obowiązujących w Irlandii restrykcji koronawirusowych.
Do 9 września br. aktywna będzie ankieta dot. przyszłości obszarów wiejskich w Unii Europejskiej - poinformował w środę resort rolnictwa. Ankieta to pierwszy etap konsultacji, które zakończy przyjęcie odpowiedniego dokumentu w tej sprawie przez KE.
Europejski zielony ład, a zwłaszcza strategia od pola do stołu i strategia bioróżnorodności to dobry kierunek dla rolnictwa w Europie i Polsce - powiedział w piątek komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że wsparcie unijne na te cele będzie duże.
Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu, w tym strategii „Od pola do stołu”- zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas poniedziałkowego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa Agrifish - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.
Producenci działający w sektorach produkcji podstawowej produktów rolnych oraz rybołówstwa i akwakultury mogą ubiegać się - po spełnieniu określonych warunków - o subwencje finansowe, przekraczające ustalone limity - podał w poniedziałek w komunikacie Polski Fundusz Rozwoju.
Europejscy rolnicy apelują do Komisji Europejskiej o szybki przegląd dostępnych narzędzi pomocy i ich dostosowanie do aktualnych uwarunkowań rynkowych.
KE przedstawiła wytyczne, które mają pomóc zapewnić pracownikom sezonowym w UE ochronę przed koronawirusem. Wskazówki pojawiają się krótko po stwierdzeniu masowych zakażeń wśród pochodzących m.in. z Polski pracowników największej w Niemczech ubojni.
Liderzy 27 krajów zjadą 17 lipca do Brukseli na pierwszy szczyt UE od wybuchu Covid-19, aby uzgodnić unijny budżet na lata 2021-2027. Liderzy organizacji rolniczych zaapelowali o jak najbardziej ambitne podejście to tego tematu, by sprostać obecnym wyzwaniom oraz zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe całego kontynentu europejskiego.
W UE pod produkcją ekologiczną jest dziś w sumie 7% gruntów rolnych. Za 10 lat ta powierzchnia – zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu – ma się zwiększyć do 25%! Wygląda więc na to, że nadchodzą dobre czasy dla ekorolnictwa!
W czasie pandemii COVID-19 nastąpił wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw, większe zainteresowanie konsumentów lokalnymi produktami i ogólny wzrost konsumpcji zdrowej żywności, w tym warzyw i owoców.
Komisja Europejska podała prognozy produkcji owoców na nadchodzące miesiące wskazując na warunki pogodowe tegorocznego sezonu.
Grupa organizacji ekologicznych zaapelowała do władz ukraińskich i Unii Europejskiej o reformę leśnictwa na Ukrainie. Brukselę wezwano do powiązania przekazywania środków dla Ukrainy z rzeczywistymi działaniami w tym zakresie - pisze ukraińska redakcja Radia Swoboda.
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wyraził nadzieję, że nasz kraj otrzyma ponad 700 zł mld zł z unijnego budżetu w latach 2021 - 2027, co pozwoli na dalszy rozwój gospodarki. To są pieniądze, które mogą bardzo wiele zmienić w Polsce - mówił w środę na antenie Polskiego Radia Łódź (PRŁ) i TVP3 Łódź.
KE opublikowała letnią edycję krótkoterminowych perspektyw dla rynków rolnych w UE w 2020r. W przypadku sektora mlecznego prognozowane jest zmniejszenie wielkości skupu mleka oraz wzrost eksportu. Podkreślono również, że rosnący popyt detaliczny nie zrekompensuje start wynikających z zamknięcia sektora gastronomicznego.
Nieco ponad miliard złotych zostanie wypłaconych gospodarstwom z branż dotkniętych koronawirusem - zapowiedział szef MRiRW Jan Krzysztof Ardanowski podczas środowej konferencji. Poinformował, że na wypłatę tych środków uzyskano już zgodę Komisji Europejskiej.
MRiRW odpowiedziało na stanowisko LIR w sprawie wdrożenia mechanizmów łagodzących negatywne skutki pandemii koronawirusa na rynku mleka i produktów mlecznych.
Do 10 lipca br. organizacje branżowe, międzybranżowe i organizacje producentów mogą zgłaszać uwagi do projektu założeń Rocznego Programu Prac na 2021 r. przygotowanego przez Komisję Europejską. Chodzi konkretnie o to, jakie programy promocyjne będą mogły liczyć na dotację z UE.
Kolejna substancja czynna zostanie niedługo wycofana z rynku w krajach Unii Europejskiej. Tym razem jest to beta-cyflutryna.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.