Pomimo ogromnej przemiany i przechodzenia gospodarstw w fazę 4.0, wciąż na wielu z nich można spotkać stare, niegdyś używane przez dziadków i ojców maszyny. Na jednym z gospodarstw przetrwała marka Fortschritt.
W ofercie firmy Dexwal można znaleźć maszyny dla małych i większych gospodarstw, a także do uprawy tradycyjnej i uproszczonej. Podczas kieleckich targw zapytaliśmy przedstawicielkę firmy jakie są trendy i jak zmieniają się cenniki produktów.
Tam, gdzie kukurydzę ziarnową udało już się zebrać, można myśleć o siewie pszenicy. Jak jednak bezorkowo zagospodarować dużą ilość resztek pożniwnych, by siew był możliwy do przeprowadzenia?
Od czasu kiedy uprawa bezorkowa pojawiła się w polskich gospodarstwach, wraz z nią pojawił się także spór, co lepsze - oranie czy nieoranie?
Zaledwie kilka tygodni temu Pöttinger poinformował o nowym produkcie w swojej ofercie, a już mogliśmy go zobaczyć "w akcji" - na Podlasiu. Chodzi o zbiornik czołowy Amico, połączony z kultywatorem Terria. Zestaw wzbudził duże zainteresowanie podczas pokazów.
Kilkanaście lat temu do płytkiej uprawy pożniwnej rolnicy wykorzystywali kultywatory ze sprężystymi łapami, potem zostały one wyparte przez brony talerzowe. Okazuje się, że po latach następuje swoisty powrót tych maszyn na pola.
Od 1 września 2022 r. zmienia się skład struktury sieci dilerskiej Horsch na terenie woj. dolnośląskiego. Nowym dilerem obsługującym klientów w tym obszarze będzie firma AGROAS sp. z o.o.
Kultywatory, pługi, brony talerzowe, agregaty uprawowe… to z reguły stosunkowo proste narzędzia, przy których najczęstszą czynnością obsługową jest wymiana elementów roboczych. A ich wybór jest bardzo duży. Ale jak wybrać te najlepsze żeby zapewnić dobrą jakość pracy i ograniczyć czas obsługi?
Żniwa idą pełną parą, a w ślad za nimi ruszają uprawy pożniwne. Sprawdźmy zatem ile w tym sezonie zapłacimy za usługi w zakresie płytkiej, jak i głębokiej uprawy pożniwnej.
Na zakończonych niedawno targach Opolagra 2022 mogliśmy znaleźć sporo sprzętu przeznaczonego do uprawy bezorkowej. Jakie były najciekawsze naszym zdaniem maszyny?
Przez ostatnie dni bardzo intensywnie testowaliśmy agregat uprawowy Unia Atlas II HP o szerokości roboczej 5 m. Czy maszyna sprostała wyzwaniom, które jej postawiliśmy?
Od jakiegoś czasu intensywnie testujemy uprawowy agregat półzawieszany Unia Atlas II HP. Z tej okazji publikujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Do naszej redakcji trafił właśnie półzawieszany agregat zębowy Unia Atlas II HP. Czy maszyna poradzi sobie z trudami naszych intensywnych testów?
Część rolników prowadzi już wiosenną uprawę gleby od kilku czy nawet kilkunastu dni, część jeszcze nie wyjechała w pole. Łączy ich jedno, będą w najbliższej przyszłości zmuszeniu zakupić elementy robocze do swoich maszyn.
Swift to jedyna maszyna w ofercie firmy Vaderstad, która nie jest wyposażona w zintegrowany wał konsolidujący. Wszystko po to, by spulchniona gleba mogła przesychać.
Już ponad tydzień minął od czasu zakończenia targów Agrotech w Kielcach. Warto jednak przypomnieć, jakie maszyny do uprawy bezorkowej były prezentowane podczas tej imprezy.
Podczas targów Agrotech 2022 na stoisku firmy Wanicki Agro wystawione były maszyny oznaczone logiem Feldwind. Sprawdźcie, czego dowiedzieliśmy się na temat tej marki o nieznanej dotąd nazwie.
Grupa Amazone pomimo roku gospodarczego pełnego wyzwań z uwagi na pandemię koronawirusa nadal utrzymała kurs wzrostowy, przekraczając kolejny próg obrotów powyżej 650 mln euro.
Wkrótce wjedziemy na pola przygotować glebę do siewu roślin jarych. Najlepiej wykonać te czynności za pomocą prostych maszyn, czyli biernych agregatów uprawowych. Ile kosztują najtańsze?
Pierwszą maszyną, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o przejściu z uprawy płużnej na bezorkową jest kultywator. Choć jest to maszyna dość prosta w budowie, to musi spełniać kilka wymagań, aby praca nią była skuteczna.
W listopadzie tego roku firma Lemken przedstawiła kolejną wersję swego sztandarowego kultywatora do uprawy bezorkowej. Nowy Karat będzie dostępny zarówno w wersji zawieszanej, jak i półzawieszanej.
W przyszłym roku w ofercie firmy Amazone pojawi się nowy sześciobelkowy kultywator do płytkiej uprawy. Jego producent podkreśla, że maszyna doskonale sprawdzi się w mechanicznej walce z chwastami.
Nowe nakładki robocze Kuh Durakarb dedykowane są dla kultywatorów zębowych będących w ofercie firmy. Dzięki umieszczonym na nich płytkom wolframu ich żywotność jest wyższa w porównaniu do standardowych elementów roboczych.
Nieco ponad rok temu rozpoczęliśmy redakcyjny test, w którym porównywaliśmy zużycie standardowych oraz wzmacnianych elementów roboczych oferowanych przez Mandam. Które z nich wypadły korzystniej?
Płytka uprawa gleby ma coraz większe znaczenie ze względu na rosnące wymagania odnośnie higieny pola oraz procedury oszczędzające wody powierzchniowe. Właśnie do takiej uprawy została zaprojektowana gęsiostopka Amazone C-min, dostępna również w wersji HD o wysokiej odporności na ścieranie.
Duża część rolników rozpoczyna swoją przygodę z uprawą bezorkową od zastąpienia pługa kultywatorem do głębokiej uprawy. Dziś chcemy opisać kultywator, który radzi sobie w każdych warunkach. W sumie to nic dziwnego, w końcu jego prototyp był testowany w kamieniołomie.
Choć pod względem ilości wystawców tegoroczne targi Agrotech z pewnością nie grzeszą, to jednak zaprezentowanych tam zostało sporo maszyn do uprawy bezorkowej.
Na stoisku firmy Mandam podczas targów Agro Show nie zabrakło jak zwykle nowości. Zainteresowanie sprzętem też jest bardzo duże. Na realizację zamówień trzeba czekać 3-4 miesiące.
W Nowosiółkach k. Hrubieszowa Horsch zakończył swoje tournée po Polsce prezentując wszystkie najważniejsze nowości. Trzeba przyznać, że oferta jest zróżnicowana - są maszyny nie tylko dla dużych gospodarstw i coraz więcej sprzętu opracowanego z myślą o "ekologizacji" upraw.
Żniwa w toku, ale jednocześnie rozpoczynają się prace polowe, w tym przede wszystkim uprawy ściernisk. Popularnym narzędziem wykorzystywanym w tym celu jest kultywator. Tym razem sprawdziliśmy oferty z Giełdy Rolnej przeznaczone dla małych i średnich gospodarstw.
Redakcja Farmera uczestniczyła w żniwach pszenicy w rumuńskiej Horii w gospodarstwie Terracult. Ta wizyta była także okazją do przyjrzenia się maszynom do uprawy wykorzystywanym na tej farmie. Jak się okazało, uproszczona uprawa ma się tutaj dobrze, a wspomaga ją skaner glebowy.
Niemiecki producent maszyn rolniczych firma Brix wprowadził na rynek kultywator do mechanicznego zwalczania chwastów.
Chyba najbardziej popularny dziennikarz motoryzacyjny na świecie – mowa oczywiście o Jeremym Clarksonie, niedawno został rolnikiem, a teraz po raz pierwszy musiał zasiąść za sterami ciągnika rolniczego.
Z informacji przekazanych przez szwedzkiego producenta wynika, iż najnowsze, a zarazem najszersze wersja agregatu NZ Extreme będą dostępne w sprzedaży od jesieni bieżącego roku.
Nawet ośmiokrotnie wyższa trwałość dzięki płytkom z węglika wolframu. Takie redlice - o nazwie Durum - Unia wprowadza do swojej oferty. Można je zastosować w kultywatorach Cross i Kos Premium.
W ostatnim czasie twórca internetowy Rolnik NIEprofesjonalny miał możliwość przetestowania ciągnika John Deere 6195M w głębokiej uprawie z kultywatorem bezorkowym Pöttinger Synkro 3030 o szerokości roboczej wynoszącej 3 m.
Pandemia znacząco wpłynęła na działalność gliwickiego Mandamu, ale pomimo trudności rok 2020 był rekordowy pod względem obrotów firmy. Trzecia fala koronawirusa nie ułatwia sytuacji, ale producent patrzy w przyszłość z optymizmem - jest sporo zmian w ofercie produktowej i plany na rozbudowę zakładu.
Rozpoczyna się sezon prac polowych, a wraz z nim zwiększa się zapotrzebowanie na części zamienne i akcesoria do maszyn rolniczych, takich jak: agregaty uprawowe, siewniki, rozsiewacze nawozów czy opryskiwacze. Oto krótki przegląd rynku i ceny wybranych produków.
Pöttinger rozbudowuje ofertę elementów roboczych do swoich kultywatorów. Od teraz klienci mogą zamawiać wąskie dłuta Durastar umożliwiające głębokie spulchnienie gleby do nawet 35 cm głębokości oraz redlicę skrzydełkową Durastar Plus.
Śmiało można napisać, że kultywatory do głębokiej uprawy już na dobre zadomowiły się w gospodarstwach polskich rolników. Ich popularność wynika z wszechstronności, można je bowiem wykorzystać zarówno do płytkiego zrywania ścierniska, jak i głębokiego spulchniania gleby. Jedną z takich ciekawych maszyn jest kultywator z firmy Pöttinger.