Pokazujemy jak zamontować oraz ustawić jeden z najpopularniejszych siewników poplonów z oferty firmy APV model PS200 M1. Zobaczcie jakie są efekty pracy urządzenia.
Dziś kończy się ostateczny termin, w którym należy wysiać mieszanki międzyplonowe (poplony) deklarowane we wniosku o dopłaty bezpośrednie w ramach realizacji wymogów zazielenienia.
Po żniwach czas na wysiew międzyplonów. Jeśli w taki sposób realizujesz w gospodarstwie obowiązek zazielenienia, wysiej je możliwie jak najwcześniej, a fakt ten zgłoś do BP ARiMR rolnictwa. Dzięki takiemu postępowaniu będziesz mógł je zlikwidować po 8 tygodniach od ich wysiewu
Decydujący wpływ na dobór gatunków do mieszanki na międzyplon ścierniskowy ma termin zbioru plonu głównego, ponadto długość okresu wegetacji roślin wykorzystywanych w międzyplonie.
Co roku, zakładamy, że pozostawione na zimę rośliny w międzyplonach ścierniskowych przemarzną i ich biomasa nie stanowiła większych wyzwań w przygotowaniu pola pod uprawę gatunków jarych. Nie w tym roku – rośliny jare (w tym także chwasty) mają się świetnie.
Zostałem obarczony nie lada zadaniem: na jednej stronie mam opisać zawartość książki „Międzyplony w praktyce" wydanej staraniem wydawnictwa Oikos. Gdybym miał to zrobić jednym zdaniem, sprawa byłaby o wiele prostsza, gdyż wystarczyłoby napisać: gorąco polecam.
Do wtorku, czyli do 20 sierpnia, mają czas rolnicy, którzy deklarowali wysiew międzyplonu ścierniskowego jako elementy proekologiczne (EFA) w ramach realizacji zazielenienia.
Temat wysiewu międzyplonów coraz częściej przewija się w rozmowach rolników. Czym różni się międzyplon ozimy od ścierniskowego? Co zasiać? Kiedy? Czy to się opłaca, a jeśli tak, to komu?
Kilka dni temu informowaliśmy czytelników o sygnałach zgłaszanych od rolników, którzy z powodu suszy mają duże problemy w wykonaniu uprawek pożniwnych, nie wspominając o sensie wysiewu międzyplonów ścierniskowych. Problem został zgłoszony do MRiRW.
W tym roku wczesne żniwa dają możliwość wcześniejszego przygotowania stanowiska pod zasiew ozimin lub wysiew międzyplonu ścierniskowego. Niestety przesuszone pola nie wszędzie nadają do przeprowadzenia jakichkolwiek uprawek. Rolnicy, którzy wysiewają międzyplon na EFA, pomimo ciężkich warunków, próbują to robić. Takie postępowanie daje im bowiem możliwość na wcześniejsze jego zlikwidowanie. Czy takie postępowanie ma jednak jakiś sens?
Dostaliśmy pytanie od czytelnika, który zastanawiał się na tym czy i w jakich okolicznościach warto zlikwidować międzyplon ścierniskowy jesienią przed planowaną wiosenną uprawą pasową (strip-till). Przekierowaliśmy to pytanie do profesora Lesława Zimnego z Instytutu Agroekologii i Produkcji Roślinnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Przypominamy, że dziś mija ostateczny termin wysiewu ścierniskowych mieszanek międzyplonowych deklarowanych we wniosku o dopłaty bezpośrednie jako obszary proekologiczne (EFA). Taki międzyplon będzie musiał pozostać na polu 8 tygodni i zlikwidować go będzie można dopiero po 15 października.
Rolnicy wysiewają międzyplony ścierniskowe w przeróżnych celach. Ostatnio jednak największego znaczenia nabiera ich wysiew jako obszarów proekologicznych (EFA), w ramach wymogów zazielenienia.
W międzyplonie ścierniskowym najbardziej pożądane są rośliny szybko rosnące, dające wysokie plony zielonej masy. Podajemy przykłady mieszanek międzyplonów ścierniskowych, które można skomponować samodzielnie.
Przypominamy, że według nowych zasad w tym sezonie istnieje możliwość indywidualnego podejścia do wysiewu międzyplonu ścierniskowego wysiewanego w ramach obszaru proekologicznego (EFA). Jeśli wysiewać go będziemy przed 20 sierpnia, fakt ten warto zgłosić do BP ARiMR, dzięki temu już po 8 tygodniach od wysiewu taki międzyplon będzie można zlikwidować.
Tradycyjnie jak nazwa wskazuje międzyplon ścierniskowy siany jest zazwyczaj na ściernisko. Metod jego uprawy jest wiele. Co ciekawe można go także zasiać zanim w pole wjedzie kombajn. Takie rozwiązanie stosują między innymi dwaj rolnicy z gospodarstw położonych na Mazowszu.
Z dniem 1 października minął obowiązek utrzymania na gruncie ornym międzyplonów ścierniskowych sianych w celu realizacji zazieleniania (EFA). Można je już swobodnie likwidować i zasiać np. pszenicę ozimą.
Nie przewiduje się zmiany terminu wysiewu międzyplonu ścierniskowego deklarowanego jako obszar proekologiczny (EFA). Jednak, jeśli z powodu złych warunków agrometeorologicznych nie można dokonać wysiewu międzyplonu ścierniskowego w terminie, rolnik ma możliwość zmiany elementu proekologicznego zadeklarowanego we wniosku na inny obszar proekologiczny - informuje MRiRW.
Intensywne i długotrwałe opady deszczu utrudniły i przedłużyły tegoroczne żniwa. W efekcie część rolników miała trudności z dotrzymaniem terminu wysiewu międzyplonu ścierniskowego jako EFA. Kto nie zdążył, element proekologiczny może zmienić.
Termin wysiewu międzyplonu ścierniskowego jako EFA mija 20 sierpnia. W związku z przedłużającymi się żniwami część rolników już kolejny sezon z rzędu będzie miała problem z dotrzymaniem tego terminu Dotyczy to głównie rolników gospodarujących na Pomorzu.
Przepisy unijne zmuszają do wydłużenia płodozmianów. Najprostszym na to sposobem jest uprawa międzyplonów.
Jak międzyplon ścierniskowy oddziałuje na stan fitosanitarny pszenicy jarej? Lepiej, gdy jest to mieszanka międzygatunkowa czy nie ma to znaczenia?
Do ograniczenia zachwaszczenia roślin uprawnych stosuje się metody chemiczne bądź mechaniczne. Można je wesprzeć, wysiewając międzyplony.
Z dniem 1 października minął obowiązek utrzymania na gruncie międzyplonów ścierniskowych sianych w celu realizacji zazieleniania (EFA). Jednocześnie dzień ten, był także ostatnim, w którym mogliśmy terminowo jako EFA zasiać międzyplon ozimy.
Dla wielu regionów kraju sierpień i pierwsza dekada września okazały się wyjątkowo suche. Brak deszczu i przesuszone stanowiska przyczyniły się do tego, że siane w sierpniu międzyplony wręcz usychają na polu.
Rolnicy, którzy z przyczyn agrometeorologicznych (pogodowych) nie mogli wysiać międzyplonu ścierniskowego deklarowanego jako EFA w terminie do 20 sierpnia, mają jeszcze możliwość zmiany elementu proekologicznego zadeklarowanego we wniosku o przyznanie płatności na inny obszar proekologiczny, np. na międzyplon ozimy, który należy wysiać od 1 lipca do 1 października i utrzymywać co najmniej do 15 lutego.
W związku z przedłużającymi się żniwami część rolników ma problem z dotrzymaniem obowiązku wysiewu międzyplonu jako EFA (wariant zazielenienia). Dotyczy to głównie rolników gospodarujących na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach. W imieniu rolników, KFPZ wnosi prośbę do MRiRW o przedłużenie tego terminu.
W przypadku trudności z dopełnieniem terminowego siewu międzyplonu ścierniskowego, wynikających z warunków agrometeorologicznych, można wysiać mieszankę na międzyplon ozimy i tym samym przesunąć termin wysiewu do 1 października.
Wielkopolska Izba Rolnicza złożyła w lipcu br. wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozważenia możliwości podwyższenia powierzchni wolnej od konieczności spełnienia warunków EFA i dywersyfikacji. Resort udziela odpowiedzi.
Dobiega końca okres siewu międzyplonu ścierniskowego. Zgodnie z zaleceniami mija on 15 sierpnia. Późny termin narzuca ograniczenia dotyczące wykorzystywanych do siewu gatunków roślin.
Facelię z międzyplonu ścierniskowego można wykorzystać do spasania, jako zielony nawóz, który przeorzemy na zimę, bądź pozostawimy na wiosnę w postaci mulczu. Wykorzystanie facelii ma jednak więcej zalet, o czym piszemy poniżej.
Ze względu na szereg zalet, nadal najchętniej do międzyplonów rolnicy sięgają po gorczycę. Jej siew ma jednak kilka wad, o czym piszemy poniżej.
Rzodkiew oleistą można posiać w międzyplonie zarówno w siewie czystym jak i jako komponent mieszanki. Uprawa ta bardzo korzystnie wpływa na właściwości fizyczne i stan fitosanitarny gleby.
Już niedługo po żniwach pola pozostaną bez roślin. Warto pomyśleć o ich zagospodarowaniu. Podpowiadamy jakie gatunki międzyplonu ścierniskowego można wysiać.
Od prawie 3 tygodni (od 1 lipca) można siać mieszanki międzyplonowe jako EFA (obszar proekologiczny). Takie uprawy pomagają rolnikom wywiązać się z obowiązków zazieleniania. Mało kto jednak z tak wczesnego terminu korzysta, większość producentów zasieje je tuż po zbiorze zbóż lub rzepaku.
Negatywne skutki niekorzystnego następstwa roślin można złagodzić poprzez uprawę międzyplonów.
Postępująca intensyfikacja i specjalizacja gospodarstw wymusiły stosowanie uproszczeń w płodozmianach, głównie przez zwiększenie udziału zbóż. Negatywne skutki mogą być rekompensowane przez wprowadzenie roślin regenerujących, do których zalicza się międzyplony ścierniskowe.
Międzyplony ścierniskowe siane w sierpniu, również te które były wysiewane jako EFA w celu realizacji zazielenienia, warto przed zimą zlikwidować. Większość tych upraw wytworzyła dostateczną biomasę i dalsze ich pozostawienie na polu nie jest konieczne. Obecne warunki umożliwią ich sprawną likwidację, a następnie wykonanie orki zimowej.
- Wysiane międzyplony, na polach pod buraki cukrowe, są obecnie w średniej kondycji z uwagi na niedobory wilgoci – informują doradcy koncernu Südzucker Polska.
Według nowych wymogów do 15 września mają czas rolnicy na wysiew międzyplonów, w ramach realizacji w gospodarstwie pakietu 8. Ochrona gleb i wód (program rolnośrodowiskowy- PROW 2007 – 2013) lub pakietu 2. (działanie rolnośrodowiskowo-klimatyczne PROW 2014-2020).
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.