Podczas konferencji pt. "Zielony Ład i co dalej? Innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej dla gospodarstw rolnych” wiele uwagi poświęcono możliwościom wykorzystania pożytecznych mikroorganizmów w ochronie roślin, hodowli zwierząt oraz poprawie urodzajności gleby.
Świadomość tego, jak kluczowe dla zdrowia człowieka są mikroorganizmy zasiedlające jelita, stale rośnie. Duńscy naukowcy w swoim raporcie dla Ministerstwa Środowiska zajęli się wpływem glifosatu na florę bakteryjną jelit ssaków.
Po siedmiu miesiącach wracamy na pole, gdzie zakopaliśmy białą bawełnianą bieliznę, w celu zbadania aktywności gleby. Jaki jest efekt wyzwania "Soil Your Undies", w którym brała udział redakcja Farmera?
Naukowcy coraz częściej znajdują dowody na to, że bogactwo mikroorganizmów w glebie wpływa pozytywnie nie tylko na jej właściwości, ale także na ludzkie zdrowie.
Wyzwanie „Soil Your Undies” rozpoczęło się w grudniu 2018 r., a jego pomysłodawcami byli rolnicy z Oregonu. Kampania ma zwiększyć zainteresowanie opinii publicznej zdrowiem gleby. Redakcja Farmera przystępuje zatem do testu i zakopuje majtki na 3 polach uprawianych w różnych technologiach.
Panuje powszechne przekonanie, że na wsi może i powinno – ze względu na specyfikę branży rolnej - śmierdzieć, a jedynym rozwiązaniem, w sytuacji ostrego konfliktu z lokalną, zazwyczaj napływową społecznością, jest nakaz przeniesienia lub likwidacji/zamknięcia źródła uciążliwego odoru. Zdaniem PZPRZ to zły kierunek myślenia.
Zasadność rezygnacji z nawozów mineralnych i środków chwastobójczych jest przedmiotem ożywionej dyskusji w rolnictwie już od wielu lat. W tym czasie powstały dziesiątki publikacji, próbujących odpowiedzieć na pytanie, jakie rozwiązanie jest tak naprawdę lepsze dla gleby i organizmów w niej żyjących.
Herbatka kompostowa to sposób na założenie hodowli mikroorganizmów, które rolnicy mogą aplikować na swoje pole. Do wytworzenia herbatki potrzebujemy wody, kompostu oraz powietrza. W rzeczywistości mikstura jest pewnego rodzaju szczepionką, która zawiera nawet 4000 rodzin jednostek grzybowych, tworzących kolonie. Podpowiadamy jak ją zrobić we własnym gospodarstwie.
Odpowiednio dobrane bakterie mogą wspomóc rośliny w dostosowaniu się do suszy - wynika ze wspólnych badań prowadzonych przez polskich biotechnologów i agrotechników. Wynikami ich prac są już zainteresowani odbiorcy w krajach Zatoki Perskiej.