Mamy połowę września, trwa nawożenie pod zboża ozime, a więc na pola ponownie wyjechały rozrzutniki do obornika. Wielu rolników, nie prowadzących produkcji zwierzęcej, jest zainteresowanych zakupem tego nawozu, jednak jego uczciwa wycena jest niezmienne kością niezgody pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Ile obecnie trzeba zapłacić za obornik? Jak jego cena ma się do ceny słomy? Na jakich warunkach odbywa się wymiana słomy za obornik?
Początek września to czas nawożenia pod zboża ozime, a także w wielu gospodarstwach, gromadzenia zapasów nawozów pod wiosenne zabiegi. Sprawdzamy u dystrybutorów ceny nawozów potasowych i porównujemy je z tymi z końca sierpnia. Ile kosztuje dziś sól potasowa czy KornKali? Jak ceny zmieniły się względem końca minionego miesiąca?
Nowe przepisy mogą w wielu przypadkach zmniejszyć stosowanie azotu, a co się z tym wiąże, możemy mieć mniejsze plony. Trzeba więc zmienić podejście do nawożenia, bilansując składniki pokarmowe i przede wszystkim wapnować glebę, aby zwiększyć aktywność mniejszych dawek azotu.
Choć stosowanie nawozów fosforowych pod zboża ozime, których siewy wkrótce się rozpoczną, nie jest raczej powszechne, gdyż zazwyczaj stawia się na NPK, czasem może bardziej opłacać się zastosowanie poszczególnych makroelementów osobno. Warto też obserwować rynek celem przygotowania zapasów na wiosnę. Sprawdzamy u dystrybutorów ceny nawozów fosforowych i porównujemy je z tymi z końca ubiegłego miesiąca. Ile kosztuje dziś fosforan amonu czy superfosfat?
Zaczął się wrzesień, zasiewy rzepaku mamy już za sobą, ale już wkrótce będzie trzeba zacząć nawożenia pod zboża ozime. Porównujemy u dystrybutorów z całej Polski ceny nawozów azotowych i NPK względem połowy miesiąca. Ile kosztuje dziś Polifoska czy saletra amonowa?
3 lata trwały badania nad systemem Pudama, które potwierdziły, że rozwiązanie norweskiego producenta oszczędza 25 proc. nawozu startowego przy siewie kukurydzy bez strat w plonach i bez wpływu na czas pracy. Teraz Kverneland integruje system z kolejnymi siewnikami.
Już w przyszłym naborze wniosków o dopłaty bezpośrednie, jako alternatywę dla obornika czy pomiotu kurzego, będzie można zastosować poferment.
Wraz z końcem sierpnia kończą się tegoroczne żniwa, a w wielu miejscach zaczęły się już nowe zasiewy, pod które trzeba zastosować nawożenie. Porównujemy u dystrybutorów z całej Polski ceny nawozów azotowych i NPK względem połowy miesiąca. Ile kosztuje dziś Polifoska czy saletra amonowa?
Świadomość wartości nawozowej słomy w ostatnich latach rośnie, a wejście w życie ekoschematu przewidującego dodatkową płatność za pozostawienie jej na polu, nadało dynamiki temu zjawisku. Zestawiamy skład słomy z kosztem zakupu czystych składników w nawozach mineralnych. Jaką kwotę uda się zyskać tym sposobem?
Coraz więcej osób korzysta z zakupów przez internet. I coraz częściej wykorzystują to oszuści. Trzeba być bardzo ostrożnym.
O doskonałych właściwościach nawozowych obornika chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Wnosi on nie tylko solidną dawkę makro- i mikroelementów, ale też cenną materię organiczną. Na rynku rośnie w ostatnim czasie wybór różnego rodzaju oborników granulowanych. Czy warto się nimi interesować? Czy to może się opłacać?
Rzepak ozimy znany jest jako gatunek żarłoczny, wymagający dużych dawek składników pokarmowych. Część z nich koniecznie należy podać przedsiewnie, ale niektóre w nadmiarze nie są w tym momencie mile widziane. Jak nawozić pod rzepak? Dlaczego tak ważne są odpowiednie dawki przedsiewne nawozów?
Minimalne straty azotu przy nawożeniu obornikiem zawsze występują. Naszym zadaniem jest ograniczyć je do minimum.
Kończą się żniwa, trwa uprawa ściernisk, czas najwyższy pomyśleć o nawożeniu przedsiewnym na nowy sezon. Ciekawym rozwiązaniem może być obornik kurzy, zwany pomiotem. Jaką dawkę takiego nawozu zastosować?
W odpowiedzi na trudności w uzyskaniu rolnikom na czas badań glebowych MRiRW wydłużyło termin do którego powinien być wykonany plan nawozowy w ramach ekoschematu. Dodatkowo poinformowało, że próby glebowe nie muszą pochodzić z akredytowanego laboratorium, a także obiecało że system sankcyjny będzie w tym przypadku złagodzony.
Kazphosphate to firma z siedzibą w Kazachstanie uruchamia sprzedaż nawozu typu MAP (fosforanu monoamonowego) 10:46 w Europie i otwiera swój pierwszy magazyn w regionie, dokładnie na Litwie.
Proporcje cen nawozów wieloskładnikowych do wartości skupowej płodów rolnych są nieakceptowalne. Czy wobec tak wysokich wycen nawozów rolnicy będą podawać NPK pod kolejne zasiewy?
W ostatnich dniach jest bardzo głośno o wysuniętej propozycji przejęcia przez PKN Orlen zakładów Grupy Azoty w Puławach. Co to oznacza dla rynku?
Czerwiec zapowiada się suchym miesiącem, oznacza to, że rośliny mogą odczuwać stres związany z niedoborem wody. Oziminy powoli będą już kończyć wegetacje, ale rośliny jare dynamicznie wchodzą w okres budowanie biomasy i programowania plonu. Jak w takich warunkach realizować program dokarmiania dolistnego? O czym należy pamiętać?
- Jest to bardzo trudne pytanie, bo tutaj oczywiście przydałaby się bardziej jakieś magiczna kula, aby to przewidzieć, niż twarde statystyki czy trendy światowe, które na przykładzie ostatnich miesięcy potrafią nas wprowadzić w błąd – komentuje prezeska zarządu Timac Agro Polska, Agata Stolarska.
Obornik, kompost, mączka. Jak nawozić działkę? Działkowcy uprawiają rośliny na własne potrzeby. Stąd też na pierwszym miejscu stawiają jakość, która jest w tym przypadku zdecydowanie ważniejsza niż wielkość plonu. Planując nawożenie, należy więc postawić przede wszystkim na tradycyjne, naturalne rozwiązania. Czym nawozić warzywnik?
Pszenica ozima w zależności od terminu siewu, regionu czy odmiany jest obecnie w fazie liście flagowego, a miejscami rozpoczyna już kłoszenie. Nadal można więc realizować nawożenie azotowe w tej uprawie. Kiedy warto się jeszcze zdecydować na III dawkę azotu? Radzi prof. Witold Szczepaniak z UP w Poznaniu.
Zapytaliśmy przedstawicieli świata nauki, jak postrzegają rynek środków biologicznych w naszym kraju. Jako pierwszy wypowiada się dla nas prof. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Firma Agrosimex już kolejny raz jest partnerem konkursu „Innowacyjny Farmer”. Mimo iż czasy dla rolnictwa są trudne, to rolnicy muszą sobie radzić nie tylko z czynnikami ekonomicznymi, politycznymi, ale też nadal, nieprzewidywalnymi, tymi pogodowymi. O tych wszystkich aspektach rozmawiamy z Iwoną Jandą-Maliną z Agrosimex.
Kiedy i jakie dawki azotu na kłos w pszenicy? Dawka azotu na kłos zawsze rodzi wiele pytań. Czy jest sens jej podawania? A jeśli tak to ile i w jakiej formie?
Czerwony lakier był stałym elementem produktów marki Pichon od wielu dekad. 2 maja Samson Group, właściciel marki Pichon ogłosił zmianę koloru. Teraz maszyny tego producenta staną się bardziej zielone.
Gleba to podstawowy warsztat pracy każdego rolnika. Niestety wysokie koszty produkcji sprawiły, że rolnicy szukali oszczędności w postaci ograniczenia nawożenia. To widać na polach, tym bardziej w warunkach zimniej wiosny.
To temat dyskusji, która odbyła się 8 maja podczas Wielkiej Majówki Timac Agro Polska w Serocku. Brali w niej udział eksperci zajmujący się tematyką nawożenia od lat. Czego dotyczyła konkretnie?
Niedobór wody, przymrozki, szkodniki… Liczne stresy występują w trakcie wegetacji buraka cukrowego. Może zdarzyć się też tak, że po zastosowanych herbicydach na roślinach widoczna będzie reakcja fitotoksyczna. Jak wspomóc buraka w okresie stresu? Czy warto podejmować takie zabiegi?
Przepisy i zbyt mała liczba stacji pogodowych uniemożliwiają zmiany programu azotanowego i zawężenie progu temperaturowego do poziomu gmin zamiast powiatów. Tym samym nie ma szans na zmianę zasad w zakresie elastycznego stosowania azotu na wiosnę.
Tegoroczna wiosna nie rozpieszczała rolników chcących chronić swoje oziminy. Były krótkie okna pogodowe, a regularne opady uniemożliwiające wjazd w pole. Zaległości polowe szybko się mnożyły. Obecna stabilna pogoda daje szanse na ich nadrobienie. Warto jednak zwrócić uwagę na fazy rozwojowe roślin, bo te bardzo dynamicznie się teraz zmieniają. Uwaga także na zabiegi łączone.
Obornik jest cennym nawozem, wnoszącym jednocześnie dużą dawkę materii organicznej. Początek kwietnia to w wielu gospodarstwach czas jego stosowania choćby pod przyszłe zasiewy kukurydzy. Ile obecnie kosztuje obornik? Dlaczego wkrótce może go zabraknąć?
Kwiecień w kalendarzu rolników oznacza wzmożoną pracę w polu. Do wykonania są siewy i pierwsze zabiegi chemiczne. Sprawdzamy, czy pogoda pozwoliła na wykonanie wszystkiego zgodnie z terminami.
W większości rolników I dawkę azotu w zbożach aplikowało w okolicach 1 marca. Oznacza to, że od tego zabiegu minęło już ponad miesiąc. Tymczasem wegetacja powoli postępuje. Jak zatem powinno się podejść do kontynuacji nawożenia zbóż ozimych? O to zapytaliśmy prof. Witolda Szczepaniaka z UP w Poznaniu.
Kwestie pogodowe oraz rynkowe sprawiają, że rolnictwo to niepewna dziedzina produkcji. Tak było rok temu w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, tak mamy również obecnie. Jak w nowej sytuacji związanej z Zielonym Ładem odnajdują się rolnicy? Co mogą doradzić producentom firmy handlowe?
Złote Medale na tegorocznych targach Agrotech w Kielcach rozdane. Nowoczesne rozwiązania wyróżniono zarówno pośród wystawców maszyn, jak i nawozów. Nagrodę za innowacyjny produkt otrzymała firma GoudenKorrel, za certyfikowany nawóz ekologiczny Belenus.
Gnojówka i gnojowica są znakomitymi nawozami dla użytków zielonych. Jakie składniki i w jak dużych ilościach podamy wiosną?
Ceny nawozów spadły nawet o ponad 50%. W tej grze rynkowej najbardziej ucierpieli rolnicy, którzy kupili towar jesienią. Sprawdźmy, jakie potencjalne straty przyniosły zakupy jesienne.
Nawożenie jest największym kosztem w produkcji roślinnej. Czy da się na nim zaoszczędzić i jak to zrobić? Podpowiedzi w tym zakresie udzielał w czasie tegorocznych konferencji Kierunek Innowacja prof. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Choć wiosny jeszcze nie widać i oziminy nie ruszyły z impetem z wegetacją to kolejnym krokiem po tym jak zaczną rośliny konsumować zastosowany azot jest wiosenna aplikacja mikroelementami. Cześć z tych składników ma za zadanie bowiem wspomóc efektywne wykorzystanie azotu.