Opryskiwacze samojezdne stają się coraz bardziej popularne. Oprócz wielkich możliwości mocne i ogromne maszyny niosą za sobą zagrożenie niszczenia gleby i upraw podczas przejazdów. Odpowiedzią na obawy rolników jest nowa gama opon niskociśnieniowych firmy Michelin serii SprayBib CFO.
Wcześniejszy opór wobec unijnej dyrektywy w sprawie ochrony gleby wyraźnie spada, jak pokazała dyskusja ministrów w Radzie UE ds. Środowiska.
Brytyjskie Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich ogłosiło zarys pobrexitowej strategii w zakresie polityki rolnej. Istotną jej częścią będzie wspieranie działań służących ochronie gleb.
Coraz większym problemem jest nadmierne zagęszczenie gleby, które powoduje gorsze warunki wzrostu dla roślin i przyczynia się do obniżenia ich plonowania.
Do 2050 r. zanieczyszczenie powietrza w UE ma zostać ograniczone do minimum. Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do prawie zera do 2050 r.
Na całym świecie zmienia się podejście do uprawy gleby, tak samo dzieje się w Polsce. Coraz częściej rolnicy odchodzą od tradycyjnej uprawy orkowej na rzecz upraw bezorkowych.
Systemy zdalnego pompowania kół z kabiny kierowcy nie są jeszcze zbyt popularne wśród polskich rolników. Jednak jak się okazuje mają one także swoje wady i pewna francuska firma postanowiła je wyeliminować w dość niekonwencjonalny sposób.
Nadmierne ugniatanie gleby to problem nowoczesnego rolnictwa. Coraz większe i zarazem cięższe maszyny wywołują większy nacisk na glebę. Część rolników stara się temu przeciwdziałać, a jednym z nich jest rolnik-konstruktor z Zamojszczyzny - Wiesław Gryn.
Rolnictwo regeneracyjne to system zasad i praktyk rolniczych, który zwiększa bioróżnorodność, wzbogaca glebę, poprawia stan wód i ulepsza usługi ekosystemowe. Kilka ciekawych danych, dlaczego warto wprowadzać te praktyki na polach, pojawiło się na portalu The Guardian.
Jeden z niemieckich rolników postanowił zmodyfikować swój pług tak, aby podczas orki można było wysiewać poplony.
Na pewnego jest to jedno z kluczowych wyzwań stojących przed rolnictwem XXI wieku. Aby stać się częścią rozwiązania, a nie częścią problemu należy zarządzać produkcją roślinną umiejętnie i świadomie.
Wsiewki w kukurydzę to rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać wiele korzyści w zakresie ochrony gleby i środowiska. We wcześniejszych postach pisaliśmy o zaletach tej technologii i wskazaliśmy rośliny, które mogą być wysiewane w międzyrzędzia kukurydzy. W trzeciej części cyklu przeczytacie kiedy wysiewać wsiewki i jakich maszyn można użyć.
Nie od dziś wiadomo, że rolnictwo w służbie ludzkości, ma na celu produkcję żywności. Nie mniejsze znaczenie ma rola rolnictwa w kształtowaniu i zachowywaniu stanu środowiska naturalnego. Z tą myślą powstał model rolnictwa regeneracyjnego. To podejście do żywności i systemów rolniczych, które współgra z rytmami i technologią przyrody, aby wyżywić naszą rosnącą populację, zregenerować wierzchnią warstwę gleby i zwiększyć różnorodność biologiczną teraz i na długo w przyszłość.
Wiązanie składników pokarmowych, tworzenie próchnicy czy zwiększenie aktywności biologicznej gleby to tylko niektóre zalety roślin wysiewanych w międzyrzędzia kukurydzy. Pozwalają one na uzyskanie okrywy roślinnej po zbiorze kukurydzy, a także zimą, dzięki czemu chronią glebę przed erozją i wspomagają jej żyzność. W drugiej części artykułu powiemy jakie rośliny nadają się na wsiewki.
Kukurydza to roślina bardzo wrażliwa na konkurencję innych roślin, dlatego posianie wsiewek musi nastąpić w takim okresie, aby nie były one konkurencją dla kukurydzy rosnącej w plonie głównym. Jako wsiewki najczęściej wysiewane są rośliny motylkowe i trawy o powolnym początkowym tempie wzrostu, mało wrażliwe na zacienienie. Jesienią wsiewki mogą być koszone lub przeznaczone na skarmianie zwierząt.
Interesujesz się uprawą bezorkową ? Stosujesz ją w swoim gospodarstwie, ale chciałbyś jeszcze bardziej zadbać o glebę? Chciałbyś przestać orać, ale nie wiesz, jak rozpocząć uprawę bezorkową. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w jutrzejszej konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, która odbędzie się w halach Global Expo w Warszawie.