Podczas swego wystąpienia na konferencji PIdS Artur Szymczak. dyrektor zarządzający spółki Kuhn Maszyny rolnicze, zaprezentował kilka nowoczesnych rozwiązań oferowanych w maszynach przez firmę Kuhn.
Wspólnie z firmą BASF dokonywaliśmy lustracji rzepaku ozimego w Centrum Kompetencji BASF w Pamiątkowie (woj. wielkopolskie). Rzepak przezimował bardzo dobrze. Widoczne są jednak różnice w kondycji i wigorze poszczególnych odmian jak również pomiędzy obiektami regulowanymi jesienią jak i kontrolą bez zabiegów regulacji.
Nowa inwestycja powstaje w Eschbach w południowo-zachodnich Niemczech. Całkowita jej wartość wyniesie 5,7 mln euro. Spółka planuje uruchomienie placówki w pierwszej połowie 2022 roku.
Nauka i technologia mogą pomóc rolnikom produkować zdrową i niedrogą żywność bez wyczerpywania zasobów naturalnych lub negatywnego wpływu na środowisko – to główne wnioski debaty na temat Zielonego Ładu.
Artur Szymczak, dyrektor zarządzający firmy Kuhn Maszyny rolnicze uważa, że proponowany przez UE Zielony Ład będzie oznaczał dla rolników duże wyzwania w zakresie ochrony roślin. Jednocześnie jednak podkreśla, że firma Kuhn już ma w ofercie rozwiązania pozwalające na sprostanie jego wymaganiom.
Na ten temat mówiła podczas konferencji „Przez Innowacyjność do Sukcesu Online” dr hab. Marta Damszel z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Konkretnie skupiła się na wczesnowiosennych problemach w ochronie zbóż.
Jaką strategię ochrony herbicydowej zbóż wybrać, by nie obawiać się wiosennych spadków temperatur? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Paweł Talbierz, specjalista ds. ochrony upraw firmy Corteva Agriscience podczas konferencji Farmera „Przez Innowacyjność do Sukcesu Online”.
Jak twierdzi prof. Mrówczyński z IOR, powinno się wprowadzać uprawki i orki, gdyż to pozwala na dobrą ochronę. Uprawa bezorkowa wymaga więcej chemii. W niedalekiej przyszłości UE chce wycofać glifosat, który jest podstawą uprawy bezorkowej. Będzie to wielki problem.
Strategia ochrony roślin zbożowych powinna być dopasowana tak, aby uzyskać wysokie plony, ale też do wymogów rolnictwa zrównoważonego. W jaki sposób tego dokonać?
Wiosna to czas intensywnych prac polowych. Dla rolnika, ze względu na konieczność wykonania wielu zabiegów ochrony roślin, nie jest to łatwy okres. Najtrudniejsze są szczególnie pierwsze tygodnie wiosennej wegetacji, kiedy potrzeba wykonania zabiegu determinowana jest często przez zmienną aurę. W jaki sposób temperatura wpływa na zabiegi ochrony? Będziemy o tym mówili podczas konferencji Farmera.
Dobiegło końca składanie uwag w ramach pierwszego etapu konsultacji Planu Strategicznego dla nowej WPR. Okazuje się, że złożono ich ok. 3,5 tys. W tym wiele od rolników i organizacji branżowych. Czego te uwagi na przykład dotyczyły?
Czym różni się zwalczanie chwastów w uprawie pasowej od zabiegów przeprowadzanych na polach z uprawą płużną. Dlaczego warto wybierać preparaty o działaniu nalistnym? Jakie chwasty są największym problemem w strip-tillu i jak sobie z nimi radzić? Na te wszystkie pytania odpowie Paweł Talbierz, specjalista ds. ochrony upraw z firmy Corteva Agriscience, który będzie jednym z ekspertów podczas konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online.
Z rynku Unii Europejskiej zniknęło w ostatnim czasie bardzo dużo substancji czynnych. W samych roku 2020 wycofano aż 20 – przy czym niektóre z tych substancji zostaną wyłączone z możliwości stosowania w 2021 r. Dlatego producentom bardzo zależy na tym, aby te, które są z nami na rynku, były tak postrzegane. Naukowcy z kolei chcą pokazać, że pewne z nich, bądź nawet całe grupy chemiczne, podlegać będą weryfikacjom.
W dniach 10-12 lutego 2021 r. w Poznaniu odbyła się Konferencja Ochrony Roślin – 61. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Tegoroczna Sesja była poświęcona przede wszystkim praktycznym aspektom wdrożenia strategii unijnych: „Strategii na rzecz bioróżnorodności” oraz „Od pola do stołu”. Po raz pierwszy Sesja była w całości zrealizowania online.
Obecnie najpopularnniejszą wśród rolników metodą zwalczania chwastów w zbożach jest użycie herbicydów. Można to jednak robić także mechanicznie, za pomocą brony zwanej chwastownikiem, która oprócz niszczenia chwastów ma także szereg innych zalet.
Dzisiaj dobiegła końca Konferencja Ochrony Roślin - 61. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Odbyła się ona w formule online. Jej wiodącym hasłem były „Nowe strategie ochrony roślin”.
- Strategia od pola do stołu mówi o zmniejszeniu stosowania i ryzyka dotyczącego pestycydów chemicznych o 50 proc. i niebezpiecznych pestycydów o 50 proc. To brzmi dosyć dramatycznie jeśli spojrzymy na całość, ale to jest strategia dla całej Unii Europejskiej i każdy kraj wyznacza sobie swoje własne wskaźniki, własne limity. Oczywiście negocjując z Komisja Europejską. Nie obawiałabym się, że w przypadku naszego kraju to będzie 50 proc. Pracujemy nad tymi danymi. Myślę, że każdy kraj będzie starał się w taki sposób wynegocjować te limity, żeby nie stwarzało to niebezpieczeństwa dla produkcji rolnej - mówiła podczas Konferencji Ochrony Roślin Nina Dobrzyńska, dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska w resorcie rolnictwa.
10 lutego rozpoczęła się trzydniowa Konferencja Ochrony Roślin – 61. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Tematyka spotkania jest bardzo rozległa. Już pierwszego dnia omówiono m.in. cele strategii „Od pola do stołu”. Jak mają się one do praktyki rolniczej?
Konferencja Ochrony Roślin – 61. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB realizowana jest w zupełnie nowej formule – wykłady, prelekcje i dyskusje będą odbywać się online. Hasło wiodące wydarzenia to: „Nowe strategie ochrony roślin”.
Nauka powinna być blisko praktyki. Rolnicy powinni mieć szansę zadawać pytania i uzyskać na nie odpowiedzi. Farmer umożliwia takie rozwiązania.
Konferencja Ochrony Roślin – 61. Sesja Naukowa IOR – PIB odbędzie się w dniach 10-12 lutego 2021 r., w całości w nowej formule – online. Każdy uczestnik konferencji na podany podczas rejestracji e-mail otrzyma login i hasło do platformy, za pośrednictwem której prowadzone będzie wydarzenie.
Podczas ostatniego webinarium Farmera „Ekonomiczne i nie tylko, aspekty wycofywania substancji czynnych środków ochrony roślin dla produkcji roślinnej” rolnicy mogli zadawać pytania naszemu prelegentowi prof. Markowi Mrówczyńskiemu. Na te, na które nie udało się odpowiedzieć „na antenie” profesor odpowiedział teraz.
Znane są już firmy, które wykonują, według nowych przepisów, badania opryskiwaczy polowych. Sprawdź, czy są one blisko Ciebie!
21 stycznia na portalu farmer.pl odbył się webinar Farmera pt. „Ekonomiczne i nie tylko, aspekty wycofywania substancji czynnych środków ochrony roślin dla produkcji roślinnej”. Prelegentem był prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu, który nie tylko wygłosił wykład, ale również odpowiadał na pytania rolników.
Połączenie nauki z praktyką zawsze jest cenne dla producentów rolnych. Teraz z powodu pandemii koronawirusa wiele spotkań i wykładów dostępnych jest w formie internetowej, więc pozyskiwanie nowej wiedzy jest łatwiejsze.
21 stycznia o godzinie 10.00 rozpocznie się webinarium Farmera na temat „Ekonomicznych i nie tylko, aspektach wycofywania substancji czynnych środków ochrony roślin dla produkcji roślinnej”. Spotkanie jest bezpłatne. Zapraszamy!
Od 1 stycznia 2021 r. prowadzenie badań opryskiwaczy polowych jest możliwe wyłącznie przez jednostki, które dostosowały się do nowych wymagań. Gdzie można znaleźć informacje, które są to firmy?
Na to pytanie i nie tylko, postaramy się odpowiedzieć podczas naszego najnowszego webinarium pt: „Ekonomiczne i nie tylko, aspekty wycofywania substancji czynnych środków ochrony roślin dla produkcji roślinnej”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 dnia 21 stycznia, oczywiście na portalu farmer.pl.
Wszystko wskazuje na to, że w roku 2021 Komisja Europejska (KE) sukcesywnie skreślać będzie kolejne triazole z listy dozwolonych fungicydów. Zazwyczaj dziać się to będzie po wygaśnięciu terminu odnawiania rejestracji. Co to oznacza w praktyce? O tym poniżej.
Z początkiem tego roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące badań opryskiwaczy polowych. Są one możliwe wyłącznie przez jednostki, które dostosowały się do nowych wymagań.
Jakie wyzwania czekają ochronę roślin w 2021 roku? Przedstawiamy poniżej opinie czterech ekspertów z Instytutu Ochrony Roślin – PIB.
Wiedza na temat naturalnych wrogów szkodników jest niezmiernie przydatna nie tylko w obliczu obowiązującej od 2014 r. integrowanej ochrony roślin. Nabierze ona szczególnego znaczenia w momencie obowiązywania zasad tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.
W tym sezonie szarańcza wędrowna dotkliwie niszczyła uprawy w Afryce Wschodniej, Azji i Bliskiego Wschodu. Przeniosła się także lokalnie do Europy. Czy w związku ze zmianami klimatu, możemy się spodziewać jej ataku także w naszym kraju?
- Unia Europejska opublikowała Rozporządzenie wykonawcze nr 2020/892 o nieodnowieniu substancji czynnej - beta-cyflutryna, która należy do grupy pyretroidów. Wyznaczono dodatkowy okres na zużycie zapasów do dnia 20 lipca 2021 r. Obecnie w Polsce zarejestrowane są 4 insektycydy z tą substancją – informuje portal farmer.pl prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu. Ale to nie jedyna substancja z tej grupy, która może zostać wycofana.
O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowej IOR – PIB, jakie wyzwania stoją przed współczesnym rolnictwem i w jaki sposób się ono zmienia z prof. Markiem Mrówczyńskim, dyrektorem Instytutu Ochrony Roślin – PIB rozmawiała Andromeda Wróbel.
Firma Horsch ogłosiła niedawno, że wkracza na rynek opryskiwaczy zawieszanych. Robi to na prośbę rolników, którzy już od dawna pytali o taki rodzaj opryskiwacza. Nowa seria maszyn zostanie zaprezentowana na najbliższych targach Agritechnica w roku 2021.
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) przedstawił raport pt. „Skutki gospodarcze i bezpieczeństwo żywnościowe wprowadzenia zasad Europejskiego Zielonego Ładu, strategii Od pola do stołu i Na rzecz bioróżnorodności”. Okazuje się, że będą one miały wpływ na wzrost cen żywności na całym świecie.
- Nasza historia zaczęła się w 2000 roku od połączenia Novartis Agribusiness i Zeneca Agrochemicals. Ambicją twórców Syngenty było stworzenie nowej globalnej firmy działającej w sektorze agrobiznesu – informuje Syngenta Polska.
Szczególnie na odmianach wrażliwych rzepaku ozimego w większym nasileniu, jak w poprzednim sezonie występuje kiła kapusty. Pojawiła się również na polach rzepaku, na których od lat nie uprawiano tego gatunku. Lokalnie, zdecydowanie rzadziej zanotowano także występowanie chowacza galasówka.
Firma Corteva Agriscience powierzyła Joannie Koślacz stanowisko Digital Commercial Change Management Leader na Europę. Przemysław Szubstarski przejmie kierowanie oddziałem krajowym w Polsce. Obie nominacje wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.