KE przeznaczy 3,85 mld euro na sprawiedliwą transformację w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu w pięciu regionach Polski.
Marcin Sikora z województwa śląskiego prowadzi gospodarstwo mleczne, a stado towarowe liczy około 90 krów dojnych. W rozmowie z Farmer.pl opowiada on o sytuacji ekonomicznej swojego gospodarstwa i planach rozwoju w przyszłości.
Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji programu działań zmniejszających zanieczyszczenia wód azotanami ze źródeł rolniczych. Będą trwać do 1 sierpnia 2022 r. - poinformowały ministerstwa rolnictwa i infrastruktury we wspólnym komunikacie.
Rząd przyjął projekt noweli Prawa ochrony środowiska dotyczący m.in. kwestii ochrony powietrza - poinformowała we wtorek KPRM. Nowe przepisy m.in. określają limity wydatków w związku z wdrożeniem unijnych przepisów związanych np. z jakością powietrza.
Mikroplastiki, które mają coraz większy udział w zanieczyszczaniu wód i gleby na całym świecie, mogą również przyczyniać się do rozprzestrzeniania się pasożytów. Lądowe pasożyty mogą wędrować na cząsteczkach plastiku do mórz i oceanów – informują naukowcy w czasopiśmie „Scientific Reports”.
Podczas panelu dla producentów trzody zorganizowanego w ramach tegorocznych Targów Ferma, rozmawiano o tym w jaki sposób pogodzić efektywny chów świń z ochroną środowiska.
Do oczyszczania nie przekazano ponad 40% wytworzonych ścieków – ustaliła NIK.
Ubiegasz się o premię dla młodych rolników lub pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw? Sprawdź, czy musisz dostarczyć do ARiMR tzw. decyzję środowiskową.
Holenderski rząd ujawnił plan o wartości 25 mld euro, który do 2035 r. ma zmniejszyć liczbę zwierząt hodowlanych w kraju o jedną trzecią. Pierwotne plany zakładały zmniejszenie pogłowia nawet o połowę.
Grupa Azoty w 2020 r. zmniejszyła o 20 proc. emisję gazu cieplarnianego – podtlenku azotu, a o ponad 17 proc. emisję pyłu PM 2.5 - podała spółka w zintegrowanym raporcie. Grupa zapowiada kolejne działania w zakresie ochrony środowiska, m.in. na rynku nawozów.
Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace nad ogólnodostępnym narzędziem pomagającym optymalnie dawkować nawozy. Dodatkowe korzyści jakich może spodziewać się rolnik, to skrócenie czasu oczekiwania na badania agrochemiczne, obniżenie ich kosztów oraz ułatwienie do nich dostępu.
W Niemczech lasy zmagazynowały w 2019 r. około 8,3 mln ton węgla więcej niż w roku poprzednim. Odpowiada to 30,6 mln ton dwutlenku węgla - wynika z nowych danych federalnego Urzędu Statystycznego, które przytacza „Der Spiegel”.
Rolnicy korzystają z przyrody, z przyrody żyją i są jej coś winni, ale nie mogą świadczyć darmowych usług dla społeczeństwa – takie przemyślenia padały podczas konferencji „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie”.
Przedsmak kolejnej, czwartej edycji konferencji „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie” dało seminarium poświęcone ekonomicznym aspektom pasów kwietnych w rolnictwie.
W Polsce potrzebny jest dobry klimat i dla ochrony planety i w polityce, będziemy dążyć, żeby ten dobry klimat na tych różnych poziomach był - powiedzieli liderzy Zielonych Małgorzata Tracz i Wojciech Kubalewski przed wtorkowym spotkaniem z Donaldem Tuskiem.
Międzynarodowa grupa dwunastu prawników przygotowała definicję terminu "ekobójstwo", oznaczającego świadome niszczenie środowiska. Po wprowadzeniu go do prawodawstwa Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) miałby pociągać do odpowiedzialności organy i osoby winne takiego przestępstwa.
W dniach 17-18 czerwca w Warszawie odbędzie się II Kongres Zootechniki Polskiej „Quo Vadis Zootechniko”. W jego trakcie poruszone zostaną najważniejsze wyzwania jakie w stoją przed produkcją zwierzęcą, akwakulturą i ochroną środowiska.
Poseł Magdalena Łośko zaapelowała do rządu o przygotowanie dawno zapowiadanych regulacji dotyczących tuczu fermowego. Zagrożenia dla środowiska i mniejszych hodowli to podstawa do tego, aby rząd zrealizował zapowiedzi i przedstawił projekty zmierzające do ograniczenia wielkoprzemysłowych chlewni – mówiła poseł w oświadczeniu.
Jak podkreśla dr Michał Krysiak z firmy Bayer największym problemem, jaki związany jest z krajobrazem rolniczym jest to, że mamy dużo monokultur. Pola obsiane zbożami czy kukurydzą, to przyrodnicza pustynia dla zwierząt. Jakie zatem działania może prowadzić rolnik, żeby wspierać bioróżnorodność?
Z dużą satysfakcją, Pan Krzysztof, czytelnik farmer.pl poinformował nas o tym, że na jego, dopiero co posadowionym gnieździe bocianim, pojawił się wyczekiwany lokator!
– Oczyszczanie pochodzących z rolnictwa wód z azotu i fosforu, stosowanych do nawożenia pól, jest konieczne, aby zapobiec m.in. powstawaniu toksycznych zakwitów sinic w Bałtyku – wskazał prof. Maciej Zalewski. Pomocne w tym są biotechnologie ekohydrologiczne m.in. strefy buforowe między polem a strumieniem.
W przygotowanej przez siebie analizie Aleskander Dargiewicz z KZP-PTCh „POLPIG” obala szereg mitów związanych z funkcjonowaniem ferm trzody chlewnej.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustaw o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Posłowie uwzględnili tylko poprawki zgłoszone w II czytaniu przez PiS.
Porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach "Czystego Powietrza" zawarło ok. 32 proc. gmin w Polsce - podał Polski Instytut Ekonomiczny. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku.
Eksport odpadów plastikowych z Unii Europejskiej zostanie poważnie ograniczony od 1 stycznia. Tylko czyste odpady z tworzyw sztucznych będą mogły być eksportowane w celu recyklingu do krajów rozwijających się.
Podczas konferencji zorganizowanej przez EIT Food, dr Stanisław Świtek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił wykład dotyczący przykładów rolnictwa regeneratywnego na świecie. Omówił m.in. badania prof. Davida L. Wrighta prowadzone na Florydzie.
Oczywiście tytuł jest przenośnią - ale faktycznie firma Amazone wymyśliła system FertiSpot, który precyzyjnie dozuje nawóz tuż obok nasiona umieszczonego w glebie.
Resort klimatu i środowiska pracuje nad projektem noweli Prawa ochrony środowiska, który zmieni przepisy dotyczące Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, m.in. wprowadzi nowe sankcje administracyjne.
Polacy nie są skłonni do podejmowania działań ekologicznych, które wymagają od nich ponoszenia nakładów finansowych - wynika z raportu Banku Ochrony Środowiska. Najczęściej robią to mieszkańcy wsi, którzy inwestują w instalacje do zbierania deszczówki.
Z powodu pandemii COVID-19 potrzebna jest większa koncentracja na zrównoważonym rolnictwie – ocenia Jim Collins, dyrektor generalny Corteva Agriscience. I podkreśla pozytywny wpływ rolnictwa na klimat.
Rolnicy nie ustają w walce o ochronę plonów przed dzikim ptactwem. Domagają się, aby Skarb Państwa zaczął ponosić odpowiedzialność za szkody wyrządzone w gospodarstwach rolnych przez żurawie, gęsi, kormorany i łabędzie, czyli te które obecnie podlegają ochronie gatunkowej.
Grupa Mlekovita kieruje się ideą zrównoważonego rozwoju. Świadoma swojego oddziaływania na środowisko, firma podejmuje wiele działań, aby zapobiegać jego zanieczyszczaniu. Wśród nich jest ograniczanie ilości tworzyw sztucznych w opakowaniach produktów. Konsekwentne zmiany w tym zakresie pozwolą Mlekovicie zredukować ilość tworzyw sztucznych aż o 100 tys. kg w skali roku.
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w poniedziałek, że posłowie PSL-Kukiz15 zgłoszą poprawki do projektu PiS ws. ochrony zwierząt. Ludowcy zaprezentują ponadto własną "piątkę dla środowiska", gdzie mowa będzie m.in. o walce z suszą, OZE oraz poprawie dobrostanu zwierząt.
Co roku zjawiska ekstremalne, takie jak powodzie, podtopienia, nawałnice i susze powodują ubytek w polskim PKB na poziomie do 0,4% - poinformował dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. W ostatnich latach klimat wystawił nam rachunek na 78 mld zł - dodał.
Rolnictwo wywiera ogromny wpływ na środowisko naturalne, dlatego to właśnie na rolnikach spoczywa ogromna odpowiedzialność i troska o utrzymanie ekosystemów w dobrej kondycji i dbanie o różnorodność.
Senat w czwartek przegłosował uchwałę o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. klimatu. Licząca ponad 40 senatorów komisja ma zajmować się zagadnieniami m.in. neutralności klimatycznej, wdrażaniu polityki klimatycznych czy gospodarki obiegu zamkniętego.
Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) przeprowadziła badania, z których wynika, że nieco ponad 40 proc. ankietowanych przestało jeść lub ograniczyło spożycie czerwonego mięsa ze względu na troskę o środowisko. Jednocześnie ankietowani przyznali, że w niewielkim stopniu zainteresowani są owadami i mięsem hodowanym w laboratorium. Akceptują zaś roślinne "burgery” i tradycyjne wegetariańskie jedzenie (np. rośliny strączkowe) jako alternatywne źródła białka.
73 proc. Polaków oraz 76 proc. Europejczyków uważa, że zmiany klimatyczne są obecnie niezwykle poważnym problemem - wynika z badania Kantar na temat ochrony środowiska naturalnego.
Na pewnego jest to jedno z kluczowych wyzwań stojących przed rolnictwem XXI wieku. Aby stać się częścią rozwiązania, a nie częścią problemu należy zarządzać produkcją roślinną umiejętnie i świadomie.
Kilka dni temu Federalna Agencja Ochrony Przyrody opublikowała raport dotyczący rozwoju populacji ptaków lęgowych. Wynika z niego, że liczba gatunków ptaków na niemieckich polach zmniejsza się. Niestety, ta tendencja utrzymuje się w całej Europie.