Burak tworzy już kolejna parę liści i wyraźnie zaznacza rzędy. Można zatem dobrze ocenić obsadę, a ta zdaniem Pfeifer & Langen Polska S.A. jest dobra. Wielu plantatorów jest już po drugim zabiegu odchwaszczania. Jednak sucha gleba nie sprzyja działaniu substancji o działaniu doglebowym.
W większości regionów jest już bardzo sucho, dlatego nie działają skutecznie preparaty stosowane doglebowo. W wielu uprawach z tego powodu będą potrzebne poprawki. Taką uprawą jest między innymi groch. Czym można odchwaszczać go powschodowo?
Słonecznik w ostatnich latach zyskuje coraz większe uznanie w polskich gospodarstwach. W przypadku upraw, które dopiero zyskują na popularności częstym problemem jest dobór herbicydów. Sprawdźmy co oferuje rynek w przypadku ochrony przed chwastami właśnie w słoneczniku.
W Polsce rocznie wysiewa się len na powierzchni ok. 7 tys. ha. Przyjrzyjmy się zatem, z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się plantatorzy tej rośliny oleistej.
Ochrona herbicydowa kukurydzy jest najważniejszym zabiegiem jaki wykonujemy w tej roślinie. Jakie substancje czynne możemy wykorzystać w ochronie przedwschodowej?
Na plantacjach zbóż ozimych, gdzie zrezygnowano z jesiennego zabiegu herbicydowego, występuje silne zachwaszczenie. W terminie wiosennym chwasty w zaawansowanych stadiach rozwoju nie są łatwe do zwalczenia.
Cameleon może bronować, kultywować, siać, nawozić i pielić w międzyrzędziach w dokładnych odstępach. Rozmieszczenie nawozu i silna kultywacja ma ograniczyć, a nawet wyeliminować użycie pestycydów.
Ciągle słyszymy o wycofywaniu kolejnych herbicydów. Czy ich miejsce zajmie sprzęt do mechanicznej walki z chwastami. Zobaczcie, co w tym zakresie na Agrotechu 2022 zaprezentowali producenci tego typu maszyn.
Dobra cena za nasiona rzepaku spowodowała, że wzrosło tegoroczne zainteresowanie siewem rzepaku jarego. Które odmiany sprawdzają się w naszych warunkach? I jak zaplanować odchwaszczanie tej uprawy w dobie przesuszonej wierzchniej warstwy gleby?
W okresie przygotowań do zasiewów wielu rolników zastanawia się, jak zrobić to szybciej i bardziej efektywnie. Czy do takich rozwiązań należy łączne stosowanie glifosatu z RSM?
Zastosowanie nieselektywnego herbicydu przed siewem roślin jarych to stosunkowo prosty sposób na przygotowanie wolnego od chwastów stanowiska. Jakich zasad przestrzegać, by oprysk spełnił swoją rolę?
Rynek herbicydów w kukurydzy się rozwija, gdyż zmieniają się także realia rynkowe oraz potrzeby i oczekiwania rolników. Odpowiedzią na wiele trudności w ochronie herbicydowej kukurydzy jest nowy preparat Capreno 547 SC przeznaczony do powschodowego odchwaszczania tej uprawy.
Znikające z asortymentu substancje czynne, problemy z dostępnością środków ochrony roślin i rosnące ich ceny - czynniki te sprawiają, że producenci rolni coraz częściej zastanawiają się nad alternatywnymi metodami walki z agrofagami. Jaka jest jednak ich skuteczność?
Umownie jako termin późnych zabiegów odchwaszczania można przyjąć listopad, gdy zboża znajdują się co najmniej w fazie pełni krzewienia. Mimo coraz dłuższych pogodnych jesieni miesiąc ten to okres z zimowymi akcentami. Stąd w praktyce trudno wykonać zabieg, „nie ocierając się” o przymrozek.
Czy da się realizować założenia Zielonego Ładu na przykładzie jednej z najtrudniejszych upraw jaką jest burak cukrowy? Okazuje się, że tak i to z powodzeniem. Takie działania także sprzyjają poprawie opłacalności z uprawy buraka, co obecnie ma duże znaczenie dla jej plantatorów.
Jak wynika z Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/1191 z 19 lipca 2021 r. odnowiono zatwierdzenie substancji czynnej chlopyralid. Jest on składnikiem herbicydów stosowanych na chwasty zarówno w uprawach m.in. zbóż, rzepaku i buraka cukrowego.
Zaglądamy na plantacje demonstracyjną z burakiem cukrowym położoną w centrum kraju. Obserwujemy ją począwszy od siewu. Obecnie rośliny zwierają międzyrzędzia. Na tym etapie można precyzyjnie ocenić już skuteczność odchwaszczania, sprawdzić stan odżywienia roślin oraz zaplanować walkę z chwościkiem.
W przypadku upraw ekologicznych nie lada wyzwaniem jest zwalczanie chwastów. Ciekawe rozwiązanie w tym zakresie oferuje austriacka firma Einböck.
Jak mówi Damian Niekłań, w jego gospodarstwie nie ma zbyt wielu różnic jeśli chodzi o odchwaszczanie pomiędzy technologią orkową, a uprawą pasową.
Ciech Sarzyna poinformowała o nowym herbicydzie dostępnym w ofercie firmy. Jest to Krum 800, przeznaczony jest do jesiennej ochrony wszystkich zbóż ozimych oraz wiosennej aplikacji w wielu innych gatunkach roślin, m.in. ziemniaka, cebuli z rozsady i dymki, czosnku czy marchwi.
Pöttinger przejmuje firmę CSF Cross Farm, austriackiego specjalistę od budowy maszyn do mechanicznego zwalczania chwastów.
Na sezon 2021 firma Sumi Agro Poland ma do zaoferowania swoim klientom nowy herbicyd Flame Duo 354 SG. W jego skład wchodzą dwie substancje czynne: florasulam i tribenuron metylowy. Uwagę zwraca szerokie okno aplikacji. Środek można stosować od fazy, gdy widoczne jest trzecie rozkrzewienie (BBCH 23), aż do fazy w pełni rozwiniętego liścia flagowego (BBCH 39).
Wyznaczenie odpowiedniego momentu na użycie herbicydu w plantacjach na przedwiośniu może, ale nie musi być problematyczne. Rozmawiamy ze specjalistą o tym, kiedy decydować się na zabieg i jak najlepiej zaplanować odchwaszczanie, żeby było skuteczne.
Niestety przyszłość tej uprawy nie rysuje się w kolorowych barwach. Jednym z powodów są coraz poważniejsze problemy z ochroną tego gatunku. Czekają nas duże wyzwania, w tym modyfikacje technologii uprawy.
Dyskusja nad używaniem glifosatu w rolnictwie trwa. Pojawiają się różne propozycje, a jedna z nich pochodzi ze Szwajcarii i jest bardzo interesująca.
Aktualny stan zachwaszczenia zbóż ma znaczenie dla decyzji podejmowanych na wiosnę - kiedy wejść z zabiegiem herbicydowym. Tam, gdzie lustracji jesiennej pod kątem zachwaszczenia nie wykonano powinniśmy ją przeprowadzić jak najszybciej.
Oprócz nowości fungicydowych w zbożach firma BASF przygotowała na sezon dwa produkty dedykowane uprawom okopowych. W ochronie buraka cukrowego dostępny będzie Tanaris a w ochronie ziemniaka fungicyd przeznaczony do zaprawiania sadzeniaków Allstar.
Pogoda przynajmniej na kilka dni się ustabilizowała. Nadal nie wszędzie można wjechać w pole. Tymczasem zboża z wrześniowych siewów pilnie wymagają pielęgnacji. W zawieszeniu odchwaszczanie. Plantacje wymagają często także interwencji insektycydowej, głównie ze względu na nalatujące na plantacje mszyce.
Długa i ciepła jesień, z jaką ostatnio mamy coraz częściej do czynienia, sprzyja szybkiemu wzrostowi chwastów na plantacjach ozimin. Przekładanie zabiegu herbicydowego na wiosnę, a nawet zbytnie zwlekanie z jesiennym opryskiem, może sprawić, że wiele chwastów osiągnie zaawansowane stadia rozwojowe i walka z nimi będzie znacznie trudniejsza.
Agromix oraz firma UPL Polska opracowały program ochrony herbicydowej buraka cukrowego bez desmedifamu, fenmedifamu oraz chloridazonu. 30 września w miejscowości Falęcin (woj. kujawsko-pomorskie) odbyło się spotkanie polowe, na którym można było obserwować jego skuteczność.
Rzepak ozimy często wysiewany jest po przedplonie zbożowym. Konsekwencją takiego doboru stanowiska jest zachwaszczenie plantacji samosiewami zbóż, które należy usunąć z plantacji.
Odchwaszczanie rzepaku ozimego jest nieodzownym elementem pielęgnacji plantacji. Podpowiadamy jakie herbicydy można wykorzystać jesienią w rzepaku ozimym do zwalczania chwastów jednoliściennych i samosiewów zbóż.
Do odchwaszczania stanowiska przed siewem rzepaku zarejestrowanych jest kilka herbicydów, które są skuteczne już przy niskim uwilgotnieniu gleby.
Za nami godzinny webinar z firmą Innvigo. Prelegenci podali wiele możliwości odchwaszczania ozimin, przytaczali kompleksowe rozwiązania oraz konkretne zalecenia. Nie mogłeś uczestniczyć w wydarzeniu? – Nic straconego. Usiądź wygodnie w fotelu i obejrzyj zapisaną relację z tego wydarzenia.
Rozwiązania doglebowe czy nalistne a może sekwencyjne? Efektywne odchwaszczanie rzepaku zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych bywa niemałym wyzwaniem. Opracowanie skutecznej strategii to podstawa sukcesu.
Jak powinien postępować rolnik, który dostrzega w łanie pszenicy pewne niezwalczone gatunki chwastów? Kiedy zdecydować się na zabieg korekcyjny? Co zastosować w przypadku zwalczanie chabra bławatka czy przytuli? Zachęcamy do zapoznania się z praktycznymi wskazówkami z tego zakresu.
Duże różnice temperatury pomiędzy dniem a nocą (tak jest obecnie),to bardzo niekorzystne warunki dla wykonania pierwszych zabiegów herbicydowych na plantacjach buraka. Ponadto przymrozki oraz silne wiatry wzmagające erozję wietrzną mogą uszkadzać siewki, które będą bardzo wrażliwe na stosowane herbicydy.
Wcześnie wysiane zboża jare są w fazie 3. liścia. Oznacza to, że wkrótce należy przystąpić do ich odchwaszczania. Najmniejszy asortyment herbicydów jest dla owsa (37 herbicydów). Największy dla jęczmienia jarego (ponad 150 preparatów).
Do przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy dostępna jest szeroka gama herbicydów przeciwko chwastom jedno- i dwuliściennym.
Po długiej, ciepłej jesieni oraz zimie zboża wkraczają w wiosenny etap wegetacji obciążone wieloma zagrożeniami. Nietypowe jak na miesiące zimowe temperatury i towarzysząca im wilgotność stanowiły okoliczności sprzyjające do wzrostu chwastów, które obecnie są już w zaawansowanych fazach rozwoju.