W związku z ograniczeniami dotyczącymi substancji aktywnych herbicydów rolnicy stają przed nowymi wyzwaniami. Firmy produkujące maszyny starają się poszukiwać nowych rozwiązań. Przykładem jednego z nich jest TopCut.
Odchwaszczanie mechaniczne wraca do łask rolników. Wraz z jego rozwojem pojawiają się nowe konstrukcje, dające nowe możliwości, wpływające na skuteczność odchwaszczania.
Grupa Kverneland nabyła 100 proc. udziałów we francuskiej firmie BC Techniques S.A.S., będącej producentem m.in. pielników mechanicznych, które były dystrybuowane pod marką Phenix Agrosystem.
Znikające z asortymentu substancje czynne, problemy z dostępnością środków ochrony roślin i rosnące ich ceny - czynniki te sprawiają, że producenci rolni coraz częściej zastanawiają się nad alternatywnymi metodami walki z agrofagami. Jaka jest jednak ich skuteczność?
New Holland SRC SmartSteerTM to zupełnie nowy pielnik do mechanicznego zwalczania chwastów z systemem samoczynnego sterowania wykorzystującym kamerę optyczną.
Po raz pierwszy na pokazach organizowanych podczas targów Agro Show zwiedzający mogli zobaczyć pokaz pracy pielników mechanicznych podczas odchwaszczania kukurydzy.
W przypadku upraw ekologicznych nie lada wyzwaniem jest zwalczanie chwastów. Ciekawe rozwiązanie w tym zakresie oferuje austriacka firma Einböck.
Obecnie najpopularnniejszą wśród rolników metodą zwalczania chwastów w zbożach jest użycie herbicydów. Można to jednak robić także mechanicznie, za pomocą brony zwanej chwastownikiem, która oprócz niszczenia chwastów ma także szereg innych zalet.
Wycofywanie rejestracji na kolejne substancje aktywne powoduje, że na rynek powracają stare rozwiązania. Bowiem pomimo, że opisywana maszyna to nowość na rynku, to obrotowa motyka jest znana rolnikom od dziesięcioleci tylko odeszła w pewne zapomnienie.
Dawno, dawno temu na polach także rosły chwasty i mimo, że nie było na świecie herbicydów, które mogłyby je zwalczać, to ludzie mieli na nie swoje sposoby. Do usuwania chwastów rolnicy wykorzystywali narzędzia rozprawiające się z nimi mechanicznie, takie jak brona chwastownik czy też pielnik.
Podstawowym celem podorywki jest przerwanie bezproduktywnego parowania wody oraz stymulowanie osypanych nasion do kiełkowania. Zadania te nabierają szczególnego znaczenia w warunkach zmniejszającej się sumy opadów i zapowiadanych zmian dotyczących możliwości wykorzystania w rolnictwie glifosatu.
Jak mówi Witold Kałuża z APV Polska z powodu wycofywania substancji aktywnych da się zaobserwować wzmożone zainteresowanie rolników maszynami do mechanicznego zwalczania chwastów.