Pasy kwietne stanowią wzbogacający element krajobrazu, który przyciąga szkodniki z naszych upraw. Stają się one ważnym aspektem strategii zrównoważonego rozwoju, szczególnie w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Ich zaprojektowanie nie jest jednak sprawą łatwą.
Kolejna, czwarta już edycja konferencji „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie” poświęcona była kwestiom związanym z ekonomiką pasów kwietnych, choć nie brakowało także zagadnień ekologicznych.
Konferencję on-line, która odbyła się 2 grudnia 2021 r., poprzedziło wrześniowe seminarium w pałacu w Szelejewie Drugim. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Demeter Polska we współpracy z Wydziałem Ekonomicznym oraz Wydziałem Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zgodnie z obecną propozycją MRiRW w nowym okresie finansowania stawka za założenie i utrzymanie pasa kwietnego może wynosić 4207 zł/ha. Jeśli uda się uzyskać takie dofinansowanie, to należy się spodziewać, że wielu rolników zdecyduje się na to rozwiązanie.
Już 2 grudnia 2021 odbędzie się IV edycja konferencji Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie. Konferencja odbędzie się w formie online. Redakcje Bez Pługa oraz farmer.pl objęły patronat prasowy nad tym wydarzeniem.
Planowana w ramach II filaru nowej WPR interwencja "Wieloletnie pasy kwietne" wzbudziła wiele pytań o dokładne zasady przyznawania płatności. Redakcja "Farmera" zwróciła się z prośbą do MRiRW o doprecyzowanie palących kwestii.