W ramach ekoschematów proponowane jest m.in. tworzenie obszarów z roślinami miododajnymi. W założeniu mają one stanowić miejsce życia owadów zapylających rośliny uprawne, a także zapewnić odpoczynek glebie, poprzez zakaz stosowania nawozów i środków ochrony roślin. Czy jednak wysiewane gatunki nie będą powodowały zachwaszczenia roślin następczych?
Kolejna, czwarta już edycja konferencji „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie” poświęcona była kwestiom związanym z ekonomiką pasów kwietnych, choć nie brakowało także zagadnień ekologicznych.
Kwestię tę starał się rozstrzygnąć dr Stephen Venn z Uniwersytetu w Helsinkach oraz Uniwersytetu Łódzkiego, gość specjalny czwartej edycji konferencji "Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie", która w formie on-line odbyła się 2 grudnia 2021 r.
Konferencję on-line, która odbyła się 2 grudnia 2021 r., poprzedziło wrześniowe seminarium w pałacu w Szelejewie Drugim. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Demeter Polska we współpracy z Wydziałem Ekonomicznym oraz Wydziałem Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zgodnie z obecną propozycją MRiRW w nowym okresie finansowania stawka za założenie i utrzymanie pasa kwietnego może wynosić 4207 zł/ha. Jeśli uda się uzyskać takie dofinansowanie, to należy się spodziewać, że wielu rolników zdecyduje się na to rozwiązanie.
Już 2 grudnia 2021 odbędzie się IV edycja konferencji Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie. Konferencja odbędzie się w formie online. Redakcje Bez Pługa oraz farmer.pl objęły patronat prasowy nad tym wydarzeniem.
Planowana w ramach II filaru nowej WPR interwencja "Wieloletnie pasy kwietne" wzbudziła wiele pytań o dokładne zasady przyznawania płatności. Redakcja "Farmera" zwróciła się z prośbą do MRiRW o doprecyzowanie palących kwestii.
Jedną z proponowanych nowych interwencji w ramach II filaru WPR będzie zakładanie wieloletnich pasów kwietnych na gruntach ornych. Znane są już wstępne warunki przyznania płatności.
Jedną z nowych interwencji w ramach WPR będzie zakładanie wieloletnich pasów kwietnych na gruntach ornych, których celem ma być wparcie bioróżnorodności na obszarach wiejskich. Jakie szanse i zagrożenia pasy kwietne niosą dla produkcji rolniczej?
Podczas zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego konferencji „Bioróżnorodność, jej znaczenie w rolnictwie” dr inż. Marcin Grabowski przekazał szereg istotnych wskazówek dotyczących zakładania i utrzymywania wieloletnich pasów kwietnych.
Rolnicy korzystają z przyrody, z przyrody żyją i są jej coś winni, ale nie mogą świadczyć darmowych usług dla społeczeństwa – takie przemyślenia padały podczas konferencji „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie”.
Przedsmak kolejnej, czwartej edycji konferencji „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie” dało seminarium poświęcone ekonomicznym aspektom pasów kwietnych w rolnictwie.
Program „Kwietne Łąki” to udane rozwiązanie kontraktowe wdrożone z prywatnej inicjatywy w ramach polityki społecznej odpowiedzialności biznesu firmy Żywiec Zdrój S.A., producenta wody i napojów bezalkoholowych.
Pasy kwietne przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności biologicznej, ale dają też usługi systemowe, takie jak zwalczanie szkodników roślin uprawnych i zapylanie. Potwierdzają to badania prowadzone w Wielkiej Brytanii.
Jednym z prelegentów konferencji dot. pasów kwietnych był dr Ben Woodcock z Wielkiej Brytanii. Opowiedział on o badaniach związanych z rolą obrzeży pól, jako rozwiązania zwiększającego bioróżnorodność oraz dotacjach, które dostają brytyjscy rolnicy w ramach programów rolnośrodowiskowych.
Problemy ze spadkiem różnorodności biologicznej przyczyniły się do powstania idei tworzenia pasów kwietnych. Jaką rolę w tym niepokojącym procesie odgrywa współczesne rolnictwo i stosowanie pestycydów? Na to pytanie odpowiadał dr hab. Krzysztof Kujawa, podczas konferencji "Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie".
Zwiększenie urozmaicenia terenów wiejskich i różnorodności biologicznej to tematy, które są coraz częściej podnoszone w związku z drastycznym spadkiem populacji owadów czy ptaków. Pasy kwietne są prostym sposobem na zwiększenie bioróżnorodności pól uprawnych. Zagadnienia te będą poruszane podczas trzeciej edycji konferencji „Rola pasów kwietnych w rolnictwie”.
5 września w Szelejewie Drugim odbyła się druga edycja konferencji dotyczącej znaczenia kwietnych pasów w rolnictwie. Podczas spotkania zostały przedstawione wyniki badań nad eksperymentalnymi pasami kwietnymi założonymi na polu marchwi należącym do biodynamicznego gospodarstwa w Juchowie. Zespół naukowców biorący udział w badaniach zaprezentował jaki wpływ mają pasy kwietne na populację biegaczowatych, pająków, motyli dziennych oraz owadów szkodliwych. W Juchowie analizowano również uszkodzenia marchwi spowodowane przez szkodniki oraz plon, zagęszczenie i masę marchwi.
Według badań prowadzonych przez wiele ośrodków w Europie, w tym 40-letnich Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, istnieje pilna potrzeba większego urozmaicenia terenów wiejskich. Ta potrzeba dotyczy szczególnie pól uprawnych. Prostym sposobem chroniącym różnorodność biologiczną jest stosowanie pasów kwietnych. Zagadnienia te były poruszane podczas drugiej edycji konferencji pt.: „Rola pasów kwietnych w rolnictwie”, która odbyła się w Szalejewie Drugim 5 września br.
5 września w zespole pałacowo-parkowym Szelejewo Drugie odbędzie się konferencja poświęcona zastosowaniu kwietnych upraw współrzędnych w rolnictwie. Jest to już druga edycja tego wydarzenia.