W zeszłym tygodniu podczas międzynarodowej imprezy „Farming Red” mieliśmy okazję zobaczyć nowości firmy Väderstad. Szwedzi mają wielkie plany, firma się rozwija, buduje nowe zakłady, a na polu pod Wiedniem pokazała dziennikarzom sporo nowości, w tym nowy siewnik oraz premierową rodzinę kultywatorów międzyrzędowych.
Firma Horsch to marka, która cieszy się dużym uznaniem wśród polskich rolników. Firma cały czas się rozwija i prezentuje nowe rozwiązania mające ułatwić pracę swoim klientom. Pod koniec sierpnia byliśmy u niemieckiego producenta sprawdzić jakie niespodzianki przygotował na Agritechnikę i sezon 2024.
Nie minął jeszcze rok, od kiedy Kverneland wszedł w technologię pielników, a już norweski producent integruje z nimi kolejne zabiegi. W jednym przejeździe z kultywatorem, będzie można również pryskać i wysiewać nawóz.
Podczas międzynarodowego spotkania prasowego w niemieckim Soest mieliśmy okazje zobaczyć jakie nowości wprowadził Kverneland do swoiej technologii siewu, nawożenia, uprawy i pielenia. 12 ostatnich miesięcy upłynęło norweskiemu producentowi pod znakiem doskonalenia.
Firma DA Landtechnik z miejscowości Niniew w Wielkopolsce zajmuje się produkcją maszyn rolniczych od roku 2014. Zdecydowana większość ich produkcji wysyłana jest to krajów Europy Zachodniej oraz do Japonii, a tylko 10 proc. sprzedawana jest w Polsce.
Australia zmaga się z coraz większym problemem zwalczania chwastów, których odporność na herbicydy wciąż wzrasta. Naukowcy podjęli się zbadania alternatywnych, niechemicznych rozwiązań. Odchwaszczanie prądem przyniosło obiecujące wyniki.
Rozwój technologii sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze konstrukcje do mechanicznej walki z chwastami. Pielnik firmy K.U.L.T. jest w stanie usunąć chwasty także w rzędach roślin.
Odchwaszczanie mechaniczne wraca do łask rolników. Wraz z jego rozwojem pojawiają się nowe konstrukcje, dające nowe możliwości, wpływające na skuteczność odchwaszczania.
Czy rolnicy konwencjonalni mogą skorzystać z mechanicznych sposobów usuwania chwastów ? Zapytaliśmy o to rolnika ekologicznego. Jego odpowiedź zaskoczy wielu z was.
Grupa Kverneland nabyła 100 proc. udziałów we francuskiej firmie BC Techniques S.A.S., będącej producentem m.in. pielników mechanicznych, które były dystrybuowane pod marką Phenix Agrosystem.
Väderstad przejął dział technologii duńskiej firmy Thyregod, rozszerzając tym samym ofertę o kultywatory do upraw międzydrzewnych sterowanych kamerą.
Agrihandler jako pierwsza firma na świecie sprzedała autonomicznego robota Orio marki Naio. Sprzęt został przekazany Nadleśnictwu Podanin w grudniu 2022 r. Autonomiczny ciągnik elektryczny będzie pracował m.in. z siewnikami, pielnikami i rozsiewaczem nawozów.
Firma Bomet uzupełnia ofertę maszyn do mechanicznego zwalczania chwastów o pielnik Nembus z prowadzeniem ręcznym. Jak twierdzi producent, zastosowana prowadnica pozwala na kontrolowanie toru jazdy maszyny niezależnie od ciągnika oraz umożliwia pracę jak najbliżej roślin.
Pielnik Nembus to maszyna przeznaczona do mechanicznego zwalczania chwastów w uprawie chociażby kukurydzy, truskawek, czy warzyw.
Na naszym krajowym rynku już lada moment pojawią się pierwsze maszyny ukraińskiej firmy VK Technopol. Co to za marka, jakie produkty będzie oferowała oraz kto zajmie się ich dystrybucją?
Włoska maszyna dostępna na polskim rynku, wykazuje się precyzją dzięki kamerom 3D oraz opatentowanym narzędziom pielącym. Konfigurowalność zespołów roboczych pozwala na pracę w zróżnicowanych uprawach.
Ciągle słyszymy o wycofywaniu kolejnych herbicydów. Czy ich miejsce zajmie sprzęt do mechanicznej walki z chwastami. Zobaczcie, co w tym zakresie na Agrotechu 2022 zaprezentowali producenci tego typu maszyn.
Rolnictwo precyzyjne w europejskich gospodarstwach warzywniczych i sadowniczych już wkrótce zasili wielofunkcyjny robot polowy amerykańskiej firmy Verdant Robotics.
Na 62. sesji Naukowego Instytutu Ochrony Roślin - PIB, jednym z tematów były inteligentne narzędzia do zwalczania chwastów jako sposób na ograniczenie stosowania środków ochrony roślin. Wśród nich znalazły się rozwiązania firmy Claas, Garford i Weed-It. Nie zabrakło innowacji z polskich instytutów badawczych.
Pielniki mechaniczne to stara koncepcja, o której przypomina sobie ostatnio (nie mając poniekąd wyboru) coraz więcej firm. Ten o nazwie Photoheyler, zdobył srebrny medal wystawy Agritechnica 2022, a w swojej pracy posiłkuje się kamerami.
Jednym ze sposobów zmniejszenia zużycia środków ochrony roślin jest zastosowane pielenia mechanicznego międzyrzędzi. Jak jednak zwalczyć chwasty rosnące w rzędzie roślin uprawnych. Rozwiązaniem może być oprysk pasowy.
Jeszcze kilkanaście lat temu nikomu przez myśl nie przeszło, że pielnik będzie mógł sam rozróżnić rośliny uprawne od chwastów. Tymczasem firma Steketee wprowadziła takie rozwiązanie w swoim najnowszym pielniku IC-Weeder.
New Holland SRC SmartSteerTM to zupełnie nowy pielnik do mechanicznego zwalczania chwastów z systemem samoczynnego sterowania wykorzystującym kamerę optyczną.
Jednym z założeń Zielonego Ładu jest ograniczenie ilości stosowanych środków ochrony roślin w rolnictwie. Skoro więc mniej środków, to może w tym zakresie sprawdzi się mechaniczna walka z chwastami?
Austriacka firma Pöttinger zaprezentowała we wrześniu tego roku zarówno nowe jak i udoskonalone wersje swoich maszyn.
Podczas targów Agro Show firma Pottinger zaprezentowała maszyny do mechanicznego zwalczania chwastów, które są nowością w jej ofercie. Jedną z nich jest pielnik rzędowy Flexcare.
Po raz pierwszy na pokazach organizowanych podczas targów Agro Show zwiedzający mogli zobaczyć pokaz pracy pielników mechanicznych podczas odchwaszczania kukurydzy.
Pöttinger wprowadza do swojej oferty maszyny do mechanicznego zwalczania chwastów. Od 1 sierpnia tego roku w ofercie firmy pojawią się: pielniki, brony chwastownik oraz brony obrotowe.
Ruedi Emch jest rolnikiem i dodatkowo pracuje w szwajcarskiej firmie Schneeberger & Berger z siedzibą w Oberbottigen. Śmiało można napisać, że jego pasją jest wymyślanie nowych rozwiązań technicznych ułatwiających codzienną pracę.
Firma Horsch sukcesywnie poszerza asortyment maszyn do mechanicznego zwalczania chwastów. Kilkanaście dni temu Phillip Horsch zaprezentował nową wersję brony chwastownik serii Cura ST.
Wycofywanie rejestracji na kolejne substancje aktywne powoduje, że na rynek powracają stare rozwiązania. Bowiem pomimo, że opisywana maszyna to nowość na rynku, to obrotowa motyka jest znana rolnikom od dziesięcioleci tylko odeszła w pewne zapomnienie.
Transformer VF to masywny pielnik do mechanicznego zwalczania chwastów w uprawie zbóż, rzepaku, soi, buraków, czy kukurydzy. Narzędzie dostępne jest obecnie w dwóch szerokościach roboczych: 6 i 12 m. Elementy robocze zawieszone są do ramy głównej na równoległoboku i można je montować w dowolnej odległości, w przedziale od 25 do 75 cm. O zaletach tego rozwiązania opowiada Tomasz Towpik z firmy Horsch.
Mechaniczne zwalczenie chwastów w uprawach roślin szerokorzędowych z roku na rok zyskuje kolejnych zwolenników, a rolnicy mają coraz większy wybór maszyn w tym zakresie. Swoje pielniki w ramach dwóch grup modelowych oferuje m.in. Bednar.
Firma Krukowiak pracuje nad nowymi maszynami, pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemię koronawirusa.
Firma Horsch jest znana ze swej innowacyjności i bliskiego związku z uprawą roli - w końcu właściciele posiadają gospodarstwo na którym testują swoje najnowsze produkty.
Firma Agro-Masz nieustannie się rozwija. Na ostatnich targach Agrotech zaprezentowała pielnik do upraw szerokorzędowych o wdzięcznej nazwie Oliver. Maszyna powstała we współpracy z włoskimi dilerami firmy.
Przejęć ciąg dalszy. Niemiecka Amazone przejmuje gałąź pielników bawarskiej firmy Schmotzer. Tym razem nie jest to „połknięcie” całego konkurenta, ale tylko brakującego ogniwa.
Pierwszą okazją do obejrzenia nowości Expomu były ubiegłoroczne jesienne targi Agro Show. Ten, kto nie był w Bednarach, mógł się z nimi zapoznać na Agritechnice w Hanowerze lub na styczniowych targach Polagra Premiery 2018 w Poznaniu.
Stale zmniejszająca się liczba dostępnych pestycydów sprawia, że rolnicy szukają innych metod walki z chwastami. Jednym z ciekawszych rozwiązań są pielniki mechaniczne takie jak np. Vibro Crop Intelli firmy Kongskilde.