Brona talerzowa Mamut firmy Dexwal nie wyróżnia się niczym szczególnym jeśli chodzi o ciekawostki konstrukcyjne czy wyposażenie. Ale wszystko to co ma - po prostu działa jak powinno i narzędzie świetnie wykonuje swoją pracę.
Czym wykonać uprawę pożniwną? Broną talerzową, broną mulczową… a może broną łopatkową? Taka maszyna to naprawdę rzadko spotykane rozwiązanie w naszym kraju. Jak sobie radzi w czasie pracy?
Wracamy do maszyn przeznaczonych do płytkiej uprawy, zaprezentowanych na targach DLG Feldtage. Ich liczba wyraźnie wskazuje, że wśród rolników jest duże zapotrzebowanie na tego typu maszyny.
Brony talerzowe doskonale nadają się do płytkiej i wydajnej pracy. Nie dziwi zatem fakt, że w ofercie firm produkujących maszyn uprawowe pojawiają się coraz to nowsze i bardziej zaawansowane ich konstrukcje.
W tym roku na targach Agro Show swoje maszyny zaprezentowała grupa Sulky Sky. W jej ofercie oprócz rozsiewaczy nawozów i siewników znajdują się także brony talerzowe.
Kilkanaście lat temu do płytkiej uprawy pożniwnej rolnicy wykorzystywali kultywatory ze sprężystymi łapami, potem zostały one wyparte przez brony talerzowe. Okazuje się, że po latach następuje swoisty powrót tych maszyn na pola.
E-robotiller do autonomiczna maszyna do płytkiej uprawy roli. Pomysłodawcą była holenderska grupa rolników-pasjonatów H-Wodka.
Od kilku tygodni intensywnie testujemy bronę talerzową Mandam GAL-K. Jak maszyna poradziła sobie z płytką uprawą pożniwną?
W przyszłym roku w ofercie firmy Amazone pojawi się nowy sześciobelkowy kultywator do płytkiej uprawy. Jego producent podkreśla, że maszyna doskonale sprawdzi się w mechanicznej walce z chwastami.
Płytka uprawa gleby ma coraz większe znaczenie ze względu na rosnące wymagania odnośnie higieny pola oraz procedury oszczędzające wody powierzchniowe. Właśnie do takiej uprawy została zaprojektowana gęsiostopka Amazone C-min, dostępna również w wersji HD o wysokiej odporności na ścieranie.
Podstawową zasadą stosowaną po kombajnowym zbiorze zbóż, jak i rzepaku jest uprawa pożniwna mająca na celu przede wszystkim przerwanie parowania gleby. Płytkie zerwanie ścierniska ma też szereg zalet. Czym można je skutecznie wykonać?
Coraz więcej firm ma w swojej ofercie maszyny do ultrapłytkiej uprawy. Niedawno do tego grona dołączyła firma Amazone, która zaprezentowała talerz X-Cutter.
Rynek maszyn rolniczych jest tak duży, że każdy znajdzie sobie na nim miejsce. Jako przykład może służyć niemiecka firma Baarck, która oferuje rolnikom ciekawy model zgrzebła do słomy.
Na ostatnich targach Agritechnica start-up Dickson zaprezentował nowy typ nakładki do uprawy gleby. Wyróżnia się ona niespotykaną na rynku konstrukcją.
Niemiecki producent maszyn uprawowych firma Lemken wprowadziła właśnie na rynek nowe rozwiązanie. Jest to redlica Delta Cut przeznaczona do ultra płytkiej uprawy gleby.
Horsch wprowadził do oferty nową wersję redlicy TerraCut, która umożliwia płytkie podcięcie gleby na całej szerokości roboczej kultywatora.
Lemken opracował nowy model kultywatora do ultra-płytkiej uprawy. Koralin, bo tak nazywa się maszyna, może pracować już przy dwóch cm głębokości i radzi sobie zarówno na ściernisku, jak i na polach porośniętych samosiewami.
Swoją premierę na targach Agritechnica 2019 miała lekka kompaktowa brona talerzowa Disc-o-mulch serie r z firmy Agrisem. Rozwiązanie uzupełnia ofertę firmy w zakresie płytkiej uprawy.