W ramach Dni Pola On-Line w miejscowości Kramsk lustrujemy plantacje rzepaku jarego i pszenżyta jarego, a także lnu w uprawie zerowej. Sprawdzamy stan odżywienia roślin oraz presję ze strony agrofagów.
W tegorocznej edycji naszych Dni Pola powrócimy do gospodarstwa zlokalizowanego na wschodzie Wielkopolski, gdzie w tym sezonie królują gatunki jare. Sprawdzimy, czy ten sezon okaże się dla nich łaskawy.
Uprawa zerowa (no-till) nie jest popularnym w Polsce systemem uprawy i budzi wiele obaw oraz kontrowersji. Oceniamy wschody roślin jarych: pszenżyta i rzepaku, zasianych bezpośrednio w ściernisko po kukurydzy.
Koniec marca, tym bardziej tak suchego jak tegoroczny to właściwie ostatni moment na siew zbóż jarych. Rośliny te są szczególnie wrażliwe na niedobór wody, dlatego też w nie warto zwlekać, jeśli jest jeszcze szansa na skorzystanie z wilgoci glebowej w okresie braku opadów. Na co zwrócić uwagę przy siewie zbóż jarych?
Z zasady zboża jare mają mniejszy potencjał plonowania niż ich odmiany ozime. Forma jara ma szczególne znaczenie w przypadku jęczmienia uprawianego na cele browarnicze czy owsa, którego ozimy odpowiednik jest w Polsce praktycznie nieznany. Pszenica, pszenżyto czy żyto jare są zazwyczaj wybierane po późno schodzących przedplonach. Ile kosztuje materiał siewny i jaka jest jego dostępność?
Opublikowano Listę Odmian Zalecanych pszenżyta jarego w roku 2021. Może ona pomóc w wyborze kreacji odmianowej, która sprawdza się w danym regionie.
Po ten gatunek zboża rolnicy sięgają rzadko. W tym jednak roku pszenżyto jare plonowało całkiem przyzwoicie, głównie dzięki dość dobremu rozkładowi opadów późną wiosną. Analizując tegoroczne wyniki PDO, które są wykonywane w ramach COBORU, można zauważyć, że gatunek ten plonował najlepiej od 3 lat.
O terminie siewu decyduje temperatura, która w części regionów kraju jest odpowiednia dla siewu zbóż jarych. Nic więc dziwnego, że rolnicy przystąpili do siewu zbóż jarych i od kilku dni na polach widoczne są siewniki.
Podano Wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych – zbóż jarych 2019. Okazało się, że pszenżyto jare dało podobny plon jak w roku 2018.
Wydajność pszenżyta jarego w tym roku była dużo niższa niż w dwóch poprzednich latach. Powód – susza.
Krajowy Rejestr odmian wzbogacił się o 2 odmiany owsa zwyczajnego oraz o 1 odmianę pszenżyta jarego.
W doświadczeniach coborowskich pszenżyto jare plonowało całkiem przyzwoicie. Na przeciętnym poziomie agrotechniki (tzw. a1) wzorzec został oszacowany na 70,2 dt/ha, na poziomie a2 (wysoki poziom agrotechniki) natomiast wynosił 74,4 dt/ha.
Decydując się na odmianę pszenżyta jarego, warto skorzystać z listy odmian zalecanych (LOZ). Zawarte w niej informację pomogą wyszukać i dobrać najbardziej właściwą dla danego województwa.
Wybierając odmianę do uprawy, warto skorzystać z listy odmian zalecanych. Informacje w niej zawarte pomagają odszukać tę, która najlepiej sprawdza się w danym województwie.
Już zaczęły się siewy zbóż jarych. W tym roku z powodu wymarznięć część plantacji ozimych zostanie zlikwidowanych, a w ich miejsce wysiane zostaną w dużej części zboża jare. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas tego zabiegu w wypadku pszenżyta.
W stosunku do innych gatunków zbóż jarych, lista zarejestrowanych w Polsce odmian pszenżyta jarego jest krótka. W Krajowym Rejestrze jest ich 11 i wszystkie wywodzą się z dwóch polskich firm hodowlano-nasiennych: HR Danko i HR Strzelce - Grupa IHAR.
Krajowy Rejestr liczy sobie ponad 10 odmian pszenżyta jarego. Mimo że jest ich tak mało - w porównaniu z innymi gatunkami, rolnik wybierając konkretną nie ma prostego zadania.
Zalecenia dotyczące zwalczania chwastów w tych uprawach są skromniejsze od analogicznych dla pozostałych zbóż jarych.
Paleta herbicydów w pszenżycie jarym jest całkiem rozbudowana. Pozawala rolnikowi na ochronę łanu tego gatunku od samego początku aż do końca wegetacji.
W dniu 19 stycznia 2015 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian zbożowych w kadencji 2013-2016. Na tym spotkaniu Komisja pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego Rejestru 11 nowych odmian zbóż jarych. Ciekawostką jest wpisanie na listę KR pierwszej odmiany jarej pszenicy orkisz.
W ofercie firm nasiennych pojawiło się sporo nowości wśród zbóż jarych. Większość z nich to odmiany, które zimą zeszłego roku zostały zarejestrowane w Krajowym Rejestrze odmian prowadzonym przez COBORU. Poniżej przedstawiamy ich opisy.
Pszenżyto jare uważa się za formę zbóż, która nie wymaga stosowania fungicydów. Jest to błędny pogląd.
Mazur to odmiana pszenżyta jarego zarejestrowanego w 2014 r. przez COBORU. Hodowcą jest DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o
Dyrektor COBORU na wniosek komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych, wydał decyzję o wpisaniu do Krajowego Rejestru 12 nowych odmian zbóż jarych.
W warunkach łagodnej zimowej pogody nabierają znaczenia uprawy zbóż przewódkowych. Kto w tym roku zdecydował się zasiać takie formy zbóż, póki co widzi realne szanse na powodzenie w uprawie.