Odpowiedni dobór odmian to praktycznie 80% całości kształtowanego plonu, a w przypadku produkcji ekologicznej ten efekt końcowy często nie zadowala. W celu poprawy plonowania i większej dostępności odmian ekologicznych, powstało Ekologiczne Doświadczalnictwo Odmianowe.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rolnictwie ekologicznym - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Dostosowuje ona polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
Szanse i problemy dla rolnictwa ekologicznego w świetle Zielonego Ładu, poruszane były na konferencji organizowanej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach. Podano tan dokładne dane, dotyczące wielskości produkcji z rolnictwa ekologicznego na świecie i w Polsce.
Sejmowa komisja rolnictwa poparła 9 z 11 poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
Wiele mówi się o skracaniu łańcucha dostaw i problemów z tym związanym. Czy nowe rozwiązania w ramach strategii "Od pola do stołu", które szykuje nam Unia Europejska, będą dla rolników ekologicznych furtką czy blokadą. Zdaniem naszego rozmówcy, ta pierwsza opcja jest możliwa.
Produkcja ekologiczna kojarzy się z taką, w której nie aplikuje się środków ochrony roślin. Są jednak preparaty, które można stosować. Nie ma ich jednak dużo i nie są przeznaczone do wszystkich upraw.
Senat poparł w czwartek ustawę o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, zgłaszając do niej poprawki. Jedna z nich dopuszcza możliwość, by inspektorem rolnictwa ekologicznego została osoba, która nie zdała w tym zakresie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną.
Senacka komisja rolnictwa zaakceptowała szereg poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Głównym celem ustawy jest dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją.
Obawiamy się, że w rocznym programie prac 2023 polityki promocji UE dla produktów rolnych Komisja zwiększy dyskryminację produktów, takich jak czerwone i przetworzone mięso lub wino, być może uwzględniając inne produkty pochodzenia zwierzęcego, jak podkreśla porozumienie #HodowcyRazem.
Podczas ostatniego spotkania grupy roboczej „Rolnictwo Ekologiczne” Copa Cogeca m.in. omówiono sytuację na rynku pasz ekologicznych w Unii Europejskiej oraz dyrektywę ws. emisji przemysłowych.
Degresywność płatności w rolnictwie ekologicznym miała zniknąć. Ale wychodzi na to, że póki co, będzie nadal, jak było.
O zmianach dotyczących przepisów związanych z produkcją ekologiczną rozmawiamy z dr Justyną Wasilewko, prezes zarządu Centrum Jakości AgroEko.
Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Strategicznego, 25% płatności bezpośrednich ma być przekazane na działania korzystne dla klimatu i środowiska, w ramach ekoschematów. Jednym z wielu planowanych do wprowadzenia ekoschematów jest „Rolnictwo ekologiczne”. Czego możemy się spodziewać, jeśli projekt wejdzie w życie?
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o rolnictwie ekologicznym odrzucając wszystkie poprawki zgłoszone przez klub KO. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek podczas II czytania wszystkie poprawki do projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym zgłoszone przez Platformę Obywatelską.
Wbrew temu co twierdzą politycy unijni, sytuacja międzynarodowa nie sprzyja przestawianiu gospodarstw na produkcję ekologiczną. Konsumenci odchodzą od droższej żywności ekologicznej.
Określanie kompetencji organów systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną - zawiera projektowana ustawa o rolnictwie ekologicznym. Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła projekt wraz z poprawkami i skierowała go do II czytania w Sejmie.
Unia Europejska i Polska nie wygrywa konkurencji na rynkach rolnych ilością ani ceną, wygrywa jakością produktów – powiedział Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. – Polski Plan Strategiczny należy dopracować, bo Polska może znacznie więcej – dodał komisarz.
Propozycja wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa została zdecydowanie odrzucona przez PE. Holenderski polityk wyglądał na wręcz wściekłego z powodu odrzucenia jego planu.
Łatwy dostęp oraz niskie ceny produktów rolniczych i spożywczych sprawiły, że społeczeństwo zapomniało jak ważną i istotną rolę pełni rolnictwo oraz rolnicy w Polsce. Rosnące ceny oraz wojna na Ukrainie przypomniały nam, jak ważną i strategiczną rolę pełni sektor rolniczy w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.
Wiele wątpliwości i krytycznych komentarzy wzbudził projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.
Celem rządu irlandzkiego jest zwiększenie do 2027 roku udziału gruntów ekologicznych z obecnych 2 proc. do 7,5 proc.
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Określone zostały w nim kompetencje organów dot. systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną, zgodnie z przepisami unijnymi.
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
W załączniku do projektu Planu strategicznego, wg którego będzie realizowana WPR w latach 2023-2027 przewidziano 9 norm dobrej kultury rolnej. Norma 8 zobowiązuje rolników do przeznaczenia części gruntów ornych na cele nieprodukcyjne. Czy dotyczy to też rolników ekologicznych?
Rolnicy na północy Europy nigdy nie mieli łatwego życia, głównie z uwagi na trudne warunki pogodowe i krótki okres wegetacji. Jednak ciągle poszukują sposobów, jak poprawić opłacalność produkcji w gospodarstwach. Opisujemy gospodarstwo, które połączyło uprawę bezorkową z uprawą ekologiczną, biogazownią oraz sprzedażą bezpośrednią.
UE nagrodzi wybitne osiągnięcia w ekologicznym łańcuchu wartości i najbardziej innowacyjnych graczy w rolnictwie ekologicznym w UE.
Rolnicza produkcja ekologiczna znalazła się na zakręcie. Panujący wokół niej chaos – przede wszystkim uwarunkowany brakiem wiedzy co do zasad jej funkcjonowania – nie sprzyja jej rozwojowi. Niestety, przyczynił się do tego także brak merytorycznej dyskusji nad Krajowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, który będzie obowiązywał od 2023 r. w naszym kraju, a który będzie wymogiem nowego ładu we Wspólnocie.
Duże gospodarstwa w większości kojarzą się z bardzo intensywną produkcją rolniczą. Tym razem jednak opisujemy takie, które kilka lat temu w 100 proc. postawiło na ekologię i bioróżnorodność. Do tego jego właściciel chce sprzedawać nie tylko surowiec do dalszego przerobu, lecz także gotowe produkty, co zresztą z sukcesem wciela w życie.
Wychodzi na to, że tzw. rolnicy konwencjonalni będą mogli odetchnąć z ulgą. W kolejnym projekcie ustawy o rolnictwie ekologicznym zrezygnowano z naliczania opłaty od wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin.
Biorąc pod uwagę czynniki ekonomiczne, również te związane z wahaniami na rynku nawozów, i zderzając to z obowiązującymi w niedalekiej przyszłości wymogami Europejskiego Zielonego Ładu, nie możemy zapomnieć o najprostszych rozwiązaniach, jakie daje regularne i skuteczne wapnowanie.
Połączenie w jednym gospodarstwie ekologii, bezorkowych metod uprawy oraz rolnictwa regeneratywnego to nie lada wyzwanie. Ta sztuka udała się bohaterom naszego reportażu z tego numeru. Jednak ta decyzja nie była łatwa i wymagała postawienia wszystkiego na jedną kartę.
W sytuacji problemów w ochronie, wysokich cen i utrudnionej dostępności środków produkcji, zwłaszcza nawozów mineralnych, a także w obliczu perspektyw jakie daje Europejski Zielony Ład ponownie rolnicy interesują się przejściem na system rolnictwa ekologicznego. Jakie podstawowe informacje należy zdobić decydując się na ten krok?
Współcześnie w większości krajów rozwiniętych produkcja rolna jest bardzo intensywna i koncentruje się na tym, by osiągnąć jak najwyższe plony i zyski. Wszystko to, oczywiście, przy wysokich nakładach środków do produkcji. Skutkiem ubocznym takich praktyk jest degradacja gleby i środowiska naturalnego.
Pewnie spora część rolników na widok opisywanej maszyny pomyśli, że przecież taki sprzęt był już kiedyś stosowany. Jednak ta maszyna ma rozwiązania, dzięki którym wprowadza nową jakość do uprawy.
Nawożenie w rolnictwie ekologicznym kojarzy się głównie z nawozami naturalnymi i organicznymi. Jest jednak pewna grupa nawozów sztucznych czy użyźniaczy gleby, które ustawodawca dopuszcza do użycia w tego typu produkcji roślinnej. Które z nich są dozwolone?
Znikające z asortymentu substancje czynne, problemy z dostępnością środków ochrony roślin i rosnące ich ceny - czynniki te sprawiają, że producenci rolni coraz częściej zastanawiają się nad alternatywnymi metodami walki z agrofagami. Jaka jest jednak ich skuteczność?
Kryzys, jaki od miesięcy toczy polską produkcję trzody chlewnej, musiał wycisnąć piętno również na sektorze chowu w systemie ekologicznym. Jak zatem przedstawia się bieżąca kondycja producentów?
- By sprostać unijnemu celowi, zgodnie z którym 25 proc. gruntów rolnych do 2030 r. ma być uprawiana ekologiczne, potrzebne są wielokierunkowe działania państwa pomocy w rozwoju ekoprodukcji w naszym kraju - uważają eksperci gospodarstwa ekologicznego - Farmy Świętokrzyskiej.
Nie będzie obniżania stawek płatności wraz ze wzrostem areału objętego działaniem „Rolnictwo ekologiczne” z PROW.