Według Piotra Ostaszewskiego prezesa spółdzielni Ostoja Natury, gospodarstwa nie dbające o glebę skazane są w przyszłości na bankructwo. Przyszłością jest natomiast rolnictwo regeneratywne.
O firmie Agreena pisaliśmy już pod koniec ubiegłego roku, na okoliczność jej wejścia na polski rynek. Opracowała ona program certyfikacji węgla w glebie, posiadający międzynarodową akredytację. Tym razem otrzymaliśmy informacje o zmianie w zespole zarządzającym i nowej osobie odpowiedzialnej w firmie m.in. za Polskę.
Podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2022, mieliśmy okazję wysłuchać debaty, podczas której Michał Wołosowicz zapytał swoich rozmówców, co rozumieją przez pojęcie rolnictwa węglowego. Jak to zagadnienie wygląda z różnych punktów widzenia?
Trudne warunki nie mogą powstrzymywać rolników przed rozwojem – takie opinie słyszymy od gospodarzy, którzy szukają szans i możliwości zakupu sprzętu i maszyn pomimo niesprzyjającego czasu.
Podczas niedawnego spotkania dotyczącego rolnictwa regeneratywnego w rezydencji ambasadora Królestwa Danii, mieliśmy okazję wysłuchać prelekcję Marcina Adamczyka, specjalisty ds. rozwoju portalu Agronomist z banku BNP Paribas. Punktem wyjścia była ankieta przeprowadzona na zlecenie banku wśród rolników.
Stosowanie rolnictwa regenaratywnego nie wpływa negatywnie na plon, przy okazji sprzyja oszczędzaniu na nawozach i paliwie. W efekcie obok elementów rolnictwa precyzyjnego staje się przyszłością pracy na roli.
Temat rolnictwa węglowego jest ostatnimi czasy coraz głośniejszy. W piątek 28 października byliśmy obecni na spotkaniu inaugurującym wejście na polski rynek duńskiej firmy Agreena, oferującej nowe możliwości dla rolników wcielających w życie praktyki sprzyjające sekwestracji dwutlenku węgla.
Podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie pierwszym prelegentem w sesji na temat Techniki Rolniczej był dr inż. Mirosław Czechlowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który opowiedział o technikach i maszynach niezbędnych w prowadzeniu rolnictwa regenaratywnego.
W ramach Konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie w bloku Techniki Rolniczej będzie gościł dr inż. Mirosław Czechlowski, który opowie o technikach i maszynach niezbędnych w prowadzeniu rolnictwa regenaratywnego.
Temat rolnictwa węglowego powraca jak bumerang, wciąż budząc skrajne emocje. Założenia takiego sposobu prowadzenia gospodarstwa opracowali sami rolnicy już kilkadziesiąt lat temu, więc przy rozsądnych regulacjach prawnych taka zmiana może wyjść nam na dobre. Czym jest rolnictwo węglowe?
W wielu nowoczesnych, zrównoważonych gospodarstwach praktyki rolnictwa regeneratywnego i uprawy konserwującej to już standard. Najlepszym tego dowodem stał się nasz konkurs Innowacyjny Farmer 2022, w którym aż 11 z 24 zgłoszonych rolników stawia na uprawę bezorkową.
Jednym z kandydatów na Innowacyjnego Farmera 2022 w kategorii Produkcja Roślinna jest Marcin Czachorowski. Rolnik w trendy rolnictwa regeneratywnego zaczął wpisywać się już wtedy, gdy takie praktyki były jeszcze mało znaczącą nowinką.
Pojęcie rolnictwa regeneracyjnego jest na razie w Polsce mało znane, ale niedługo wiedza na ten temat wzrośnie, bo taki sposób uprawy gleby będzie przynosił rolnikom dodatkowe korzyści w postaci sprzedaży tzw. kredytów węglowych - informuje biuro prasowe Bank BNP Paribas.
Po śmierci Elżbiety II władzę w brytyjskiej monarchii przejął jej syn, zwany obecnie Karolem III. Jeszcze jako książę dał się poznać jako gorący zwolennik rolnictwa regeneratywnego z farmerskim zacięciem.
Rolnictwo węglowe w naszym kraju dopiero raczkuje, a będzie zyskiwało na znaczeniu. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu systemowi oczami osoby, która od lat propaguje i sprawdza go w swoim gospodarstwie, jednocześnie pracując nad systemowymi rozwiązaniami w zakresie rolnictwa węglowego. Pokazać i uświadomić, co oznacza ono w praktyce.
Skład granulometryczny gleby jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na potencjał plonotwórczy gleby. Oprócz klimatu to od niego zależy, które gatunki roślin można uprawiać na danym polu.
Praktyki w zakresie rolnictwa regeneracyjnego to nie tylko korzyści dla gleby, przyrody i klimatu, ale także bezpieczeństwa żywnościowego i finansów gospodarstwa. Zagadnienia te przybliżają w teorii i praktyce EIT Food oraz Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra w cyklu szkoleń i specjalnym programie dla rolników.
Rolnictwo węglowe, inaczej znane regeneracyjne lub regeneratywne, to system zasad i praktyk rolniczych, który ma za zadanie wzbogacić glebę i zwiększyć bioróżnorodność. Unia Europejska ma punktować te gospodarstwa, które będą się w tym kierunku rozwijały. Słowacja mimo Unii sama przyjęła tę drogę rozwoju.
Współcześnie w większości krajów rozwiniętych produkcja rolna jest bardzo intensywna i koncentruje się na tym, by osiągnąć jak najwyższe plony i zyski. Wszystko to, oczywiście, przy wysokich nakładach środków do produkcji. Skutkiem ubocznym takich praktyk jest degradacja gleby i środowiska naturalnego.
- Rolnictwo regeneratywne może być szansą dla rolników i właścicieli lasów, jeżeli poprze się podejście rynkowe i rozwieje pozostające wątpliwości – informuje Copa i Cogeca.
To tytuł konferencji, która odbyła się 16 listopada w Warszawie. Poruszono na niej wiele aspektów, zarówno legislacyjnych, naukowych, ale też praktycznych, związanych z rolnictwem regeneratywnym. Sprawdź, jak radzą sobie rolnicy, którzy postawili na praktyki wspierające m.in. odtworzenie i utrzymanie potencjału plonotwórczego gleby.
Regeneratywna rewolucja w rolnictwie to europejska inicjatywa będąca szansą dla rozwoju i zdobycia wiedzy w zakresie innowacyjnego podejścia do rolnictwa i produkowanej żywności. Ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego, przywracając jego właściwy stan. Poznajmy liderów tych praktyk.
Zapytaliśmy o to Krzysztofa Stańkowskiego, odpowiedzialnego za zrównoważony rozwój gospodarstw rolnych w PepsiCo Polska. Firma ta bowiem wprowadza ten system gospodarowania u rolników z którymi współpracuje, którzy produkują dla nich ziemniaka.
Joe Biden wzywa amerykańskich rolników do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i walki ze zmianami klimatu. Administracja prezydenta chce przeznaczyć 30 mld dolarów dla rolników za wdrażanie praktyk rolnictwa regeneratywnego i magazynowanie węgla organicznego w glebie.
Komisja PE chce aby do 2050 r każde państwo członkowskie osiągnęło neutralność klimatyczną. Aby osiągnąć ten cel konieczne są działania w sektorach, które są odpowiedzialne za emisję, czyli oprócz transportu, budynków (ich ogrzewania i klimatyzowania) i energetyki dotyczyć to będzie również rolnictwa. Pojawiła się więc idea stworzenia rynku emisji, która ma zachęcić do wprowadzenia rozwiązań ograniczających globalne ocieplenie.
Zmiany klimatyczne to ogromne zagrożenie dla przyszłości żywności. Jej produkcja jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Z tego względu zrównoważenie całego systemu jest dziś kluczowym krokiem. W zaprezentowanej przez Nestlé mapie drogowej do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku ważnym punktem są działania w obszarze rolnictwa regeneracyjnego . W ciągu pięciu lat firma będzie w ten sposób pozyskiwać 20% kluczowych surowców, zaś do 2030 roku – połowę.
Microsoft rozpoczął nowe partnerstwo z australijską farmą Wilmot Cattle Co, aby wykorzystać wypas bydła do zrównoważenia śladu węglowego firmy. W ramach umowy nabędzie on kredyty węglowe o wartości pół miliona dolarów. Transakcja jest jedną z największych emisji kredytów węglowych w Australii.
Colin Seis, rolnik z Australii w 1993 r. zapoczątkował praktykę rolniczą zwaną Pasture cropping. Polega ona na wysiewie jednorocznych roślin uprawnych na wieloletnich użytkach zielonych. Technika ta pozwoliła poprawić stan gleb w gospodarstwie i zatrzymać w niej węgiel.
Ta książka jest inna niż wszystko, co do tej pory czytałeś o rolnictwie. Burzy stereotypy o małych farmach, zmusza do myślenia. Może gdy ją przeczytasz zmienisz swoje podejście do rolnictwa na lepsze lub znienawidzisz to, co ma o nim do powiedzenia jej autor.
Gleby Iowa w wyniku niewłaściwej uprawy mają coraz niższe poziomy materii organicznej, dlatego w Stanach wprowadzane są programy, które mają na celu zahamowanie degradacji i podniesienie poziomu próchnicy. Jeden z takich projektów prowadzi zespół prof. Moorea z Uniwersytetu Iowa.
Podczas konferencji zorganizowanej przez EIT Food, dr Stanisław Świtek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił wykład dotyczący przykładów rolnictwa regeneratywnego na świecie. Omówił m.in. badania prof. Davida L. Wrighta prowadzone na Florydzie.
Podczas listopadowej konferencji EIT Food pod tytułem „Promocja rolnictwa regeneratywnego w Polsce” mówiono też o założeniach Europejskiego Zielonego Ładu i zrównoważonym rolnictwie. Co konkretnie?
Podczas wczorajszej konferencji online zorganizowanej przez EIT Food, padło wiele definicji i określeń, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „rolnictwo regeneratywne”. Próbowano także odpowiedzieć na pytanie czy jest to moda, potrzeba czy konieczność?
26 listopada EIT Food zorganizowało konferencję online pod tytułem „Promocja rolnictwa regeneratywnego w Polsce”. Co kryje się pod tym pojęciem?