Maszyna na pierwszy rzut oka może przypominać opryskiwacz ciągany, jednak różnic w tym wypadku jest naprawdę sporo. Jakie korzyści daje stosowanie doglebowego aplikatora nawozów płynnych Technopol Yukon?
Na rynku dostępne są różne rozpylacze i urządzenia rozlewowe do aplikacji RSM. W artkule przybliżymy rodzaje końcówek i obecnie stosowane systemy do precyzyjnego oprysku.
Sprawdzamy jak bardzo zmieniły się ceny nawozów mineralnych w ciągu ostatniego tygodnia, od podania informacji o wstrzymaniu lub ograniczeniu produkcji przez polskie firmy nawozowe. Ile kosztują nawozy na początku września 2022 r.?
W ostatnim czasie, jak co roku na wiosnę, żywy jest temat stosowania AdBlue w zastępstwie nawozów azotowych. W myśl przepisów nie jest to nawóz i pod różnym względem nie opłaca się go stosować na polu. O opinię poprosiliśmy również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Delegaturę we Włocławku.
Co roku wiosną powraca temat stosowania AdBlue do celów nawozowych. Zwolennicy takiego nielegalnego rozwiązania podają, że jest to roztwór mocznika tak samo jak RSM. Słyszy się również o próbach wprowadzania tego środka do obrotu pod wprowadzającą w błąd nazwą. Dlaczego nie można i nie warto stosować AdBlue do celów nawozowych?
W okresie przygotowań do zasiewów wielu rolników zastanawia się, jak zrobić to szybciej i bardziej efektywnie. Czy do takich rozwiązań należy łączne stosowanie glifosatu z RSM?
Początek marca co roku oznacza wzmożony ruch maszyn na polach. W tym okresie priorytetem jest aplikacja azotu na oziminy. Azot oprócz odżywczego działania na rośliny, bardzo negatywnie oddziałuje na metale. Jak zatem zadbać o nasz sprzęt, aby nie zardzewiał?
Monotonna praca na polu bywa bardzo męcząca, zwłaszcza w okresie żniw. Szczególnie poważne mogą być konsekwencje zaśnięcia za kierownicą traktora lub kombajnu. Problemem tym zajął się rosyjski Rostselmash.
- Komisja Europejska w końcu rozpoczyna dochodzenie w sprawie ceł przywozowych nałożonych na nawozy UAN (roztwór saletrzano-mocznikowy) – podano w komunikacie organizacji rolniczych Copa i Cogeca.
W związku ze wzrostem cen środków produkcji, zrównoważenie kosztów produkcji przychodami ze sprzedaży płodów rolnych będzie po prostu niemożliwe. Ta sytuacja zabiera nam możliwość racjonalnego kształtowania rozwoju naszych gospodarstw. Dlatego, w imieniu rolników, zwróciliśmy się do Pana Premiera o pilne zajęcie się tą kwestią – informuje Stanisław Kacperczyk, Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
Na rynku pojawiły się nieoficjalne informacje, że m.in. z powodu wysokich cen gazu, firmy produkujące nawozy mogą ograniczyć, bądź nawet wstrzymać ich produkcję. Sprawdziliśmy u źródła.
Już niedługo, bo z początkiem sierpnia, wejdą w życie przepisy, które mówią o zakazie stosowania mocznika w dotychczasowej formie użytkowej, z wyłączeniem formulacji zawierających inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Jak to wpłynie na rynek?
Nawozy nie dość, że dramatycznie drożeją, to także nierzadko trudno je kupić. Rolnicy z Łódzkiej Izby Rolniczej alarmują, że w stosunku do poprzedniego roku, cena niektórych z nich prawie się podwoiła. Postanowili zainterweniować w tej sprawie.
Sama konstrukcja współczesnych opryskiwaczy jest właściwie przystosowana do rozlewania nawozu RSM. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach i detalach, jak choćby rozpylaczach, a tu możliwości jest kilka.
Roztwór saletrzano-mocznikowy w ostatnich latach bardzo mocno zyskał na popularności, a jego stosowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Niestety, jednym z minusów stosowania RSM-u jest jego negatywny wpływ na metalowe elementy opryskiwacza. Jednak przed korozją można stosunkowo łatwo się ustrzec.
Stosowanie nawozów płynnych w dobie powtarzających się niedoborów wody zyskuje z roku na rok nowych zwolenników. Co zatem oferuje rynek w zakresie zbiorników do przechowywania m.in. RSM-u?
Coraz częściej podczas siewu rzepaku jest wyjątkowo sucho, co niesie dylemat, czy zastosowany przedwschodowy herbicyd doglebowy skutecznie podziała. Jak można wzmocnić efekt działania herbicydu?
W warunkach suszy skuteczność działania herbicydów doglebowych jest ograniczona. Można ją podnieść m.in. poprzez dodanie do cieczy roboczej adiuwantu.
Dzisiaj właściwie każdy opryskiwacz jest przystosowany do rozlewu RSM-u. Warto jednak pamiętać, że brak odpowiedniej konserwacji, lub przeprowadzanie jej w niewłaściwy sposób może spowodować niemałe spustoszenie w maszynie.
Zarządzenie azotem jest kluczowym i trudnym elementem, zrównoważonej produkcji roślinnej. Koszt jednego kilograma czystego składnika oraz jego wykorzystywana przez rośliny ilość, sprawiają, że nie można gospodarować składnikiem tym bez dokładnej analizy. Jak zatem nawozić azotem?
COPA-COGECA odrzuca cła antydumpingowe planowane przez UE na import roztworów azotanu amonowo-mocznikowego (RSM) i ostrzega przed dalszym wzrostem cen tych produktów.
Druga połowa sierpnia to czas siewu rzepaku. W wielu regionach jest nadal sucho co niesie dylemat czy zastosowany herbicyd doglebowy na plantacji rzepaczanej skutecznie podziała. Czy dodatek roztworu typu r.s.m może poprawić ten stan?
Krystalizacja RSM przebiega w różnych temperaturach - uzależnione jest to od zawartości azotu całkowitego w nawozie.
Sprawdziliśmy dostępność i ceny coraz popularniej stosowanych w naszych gospodarstwach nawozów płynnych RSM. Okazuje się, że czeka się na nie zwykle tylko kilka dni, są dostępne wręcz od ręki.
Chcąc przechować nawóz RSM przez okres zimy, trzeba zwrócić uwagę na zawartość azotu całkowitego w nawozie i w razie konieczności rozcieńczyć roztwór.
Wodny roztwór saletrzano-mocznikowy czyli rsm, może w warunkach niskich temperatur ulec krystalizacji. Wszak proces ten jest odwracalny jednak, by część skrystalizowaną przywrócić do formy płynnej potrzebne są pewne działania polegające np. na podgrzaniu cieszy i jej energicznym mieszaniu, a to bywa kłopotliwe.
Poznajmy historię rolnika, który zdecydował się wprowadzić do swojego gospodarstwa możliwość stosowania nawozu typu rsm. Z decyzji tej jest bardzo zadowolony.
Aby wdrożyć technologię nawożenia płynnymi nawozami, nie ma konieczności przeprowadzenia rewolucyjnych zmian w parku maszynowym gospodarstwa. Niemniej jednak trzeba przede wszystkim przygotować zaplecze do składowania nawozu i dokonać pewnych modyfikacji opryskiwacza.
Roztwór saletrzano-mocznikowy zawiera azot zarówno w formach szybko, jak i wolno dostępnych. Kiedy najlepiej z niego skorzystać? Czy nadaje się do wszystkich upraw?
Rośnie zainteresowanie płynnym nawozem azotowym, jakim jest roztwór saletrzano-mocznikowy, zwany w skrócie rsm. Chętnie korzystają z niego przede wszystkim rolnicy prowadzący duże gospodarstwa. Najszybciej dostrzegli bowiem korzyści finansowe wynikające z jego użycia.
Przed zastosowaniem RSM na pola warto sprawdzić stan skupienia przechowywanego nawozu. Silne spadki temperatur mogły doprowadzić do krystalizacji części roztworu.
Niedobór wody w glebie radykalnie obniża efektywność nawożenia. Skalę zjawiska można ograniczyć, wykorzystując nawóz w formie płynnej.
Przed nami jak co roku nie łatwa decyzja odnośnie wyboru formy nawozu jak i jego dawki do stosowania na wkrótce budzące się do wznowienia wegetacji oziminy. Zastanówmy się czy w nadchodzącym sezonie wybór RSM na pierwszą dawkę azotową to dobra decyzja?
W obrocie handlowym dostępny jest najczęściej RSM 32. Ma on jednak jedną wadę. Krystalizuje się gdy temperatura spada poniżej 0°C. Aby do wiosny nie zmienił stanu skupienia, należy go przed zimowym przechowywaniem rozcieńczyć do roztworu mniej stężonego.
Grupy Azoty Puławy i Grupa Azoty Kędzierzyn podpisały kontrakt z firmą Agro CS na dostawy i dystrybucję RSM – płynnego nawozu – na rynek Republiki Czeskiej.
Do nawożenia ozimin wiosną można wykorzystać roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM). Warto pomyśleć o zastosowaniu go w formie wzbogaconej dodatkiem innych składników pokarmowych.
Podczas dłuższego przechowywania nawozu RSM, ujemne temperatury zimą mogą spowodować jego krystalizację. Proces ten jest odwracalny i zasadniczo nie wpływa na utratę azotu z nawozu.
W Grupie Azoty ZAK S.A. oficjalnie otwarto instalację do produkcji nawozów RSM wraz z bazą logistyczną oraz zmodernizowany magazyn nawozów. Łączny koszt inwestycji to ponad 50 milionów złotych.
RSM czyli wodny roztwór saletrzano-mocznikowy, w warunkach zimowych zmienia swoją postać. Czy przez to traci swoją wartość?
Zakłady Azotowe Puławy wybudują na granicy Kujaw i Pomorza nową bazę dla RSM.