Niestety przyszłość tej uprawy nie rysuje się w kolorowych barwach. Jednym z powodów są coraz poważniejsze problemy z ochroną tego gatunku. Czekają nas duże wyzwania, w tym modyfikacje technologii uprawy.
Kondycję zasiewów rzepaku ozimego na Mazowszu pod koniec I dekady grudnia można określić jako przeciętną. Nie mniej jest bardzo zróżnicowana. Są pola na których rośliny prezentują się znakomicie, ale łatwo też znaleźć takie na których są one głodne, porażone chorobami grzybowymi, czy też o budowie morfologicznej która nie będzie sprzyjała dobremu przezimowaniu.
Strategia KE „Od pola do stołu” zaleca obniżenie stosowania środków ochrony roślin. o 50 proc. w ciągu 10 lat. Kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu, będzie przeznaczenie na rolnictwo ekologiczne 25 proc. gruntów rolnych. Są jednak grupy upraw, które trudno w takim systemie uprawiać. Do nich z pewnością należy rzepak ozimy.
Z początkiem grudnia ustała jesienna wegetacja. W jakiej kondycji rośliny wchodzą w okres zimowego uśpienia? Postanowiliśmy to określić. Oto pierwsza z całej serii relacja.
Na wielu plantacjach rzepaku są widoczne objawy niedoboru azotu. Dotyczy to głównie starszych liści, które są ponadto często porażone suchą zgnilizną kapustnych oraz białą plamistością rzepaku. Na szczęście przymrozki przyhamowały galopującą wegetację.
Telefon redakcyjny nieustannie dzwoni, a temat rozmów jest jeden – czy przymrozek z ostatniej nocy, w sytuacji braku śniegu może wywołać wymarznięcia?
Micosar 60 SL to nowo zarejestrowany fungicyd do ochrony zbóż i rzepaku w ofercie firmy Ciech Sarzyna. W jego skład wchodzi metkonazol. Oprócz właściwości fungistatycznych, substancja ta pełni także rolę regulującą pokrój roślin.
Jaki jest podstawowy cel hodowli rzepaku? To przede wszystkim poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla plantatorów – mówił Artur Kozera manager produktu i marketingu - Rapool Polska, podczas wystąpienia, które miało miejsce w sesji agrotechnicznej „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie OnLine”.
Podczas Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine w sesji agrotechnicznej, zostały zaprezentowane bardzo ciekawe wyniki 3 letnich doświadczeń. Przedstawił je w swoim wystąpieniu Artur Kozera manager produktu i marketingu - Rapool Polska.
Wszyscy się chyba zgodzą, że problemów w uprawie rzepaku jest bardzo dużo. Z odpowiedzią na nie musi przyjść hodowla roślin. W jakim kierunku podąża i co ma do zaoferowania? – dowiecie się tego między innymi z prezentacji, jaką wygłosi podczas NWwR OnLine Artur Kozera z Rapool Polska.
Na liściach pojawiają się coraz bardziej liczne objawy suchej zgnilizny kapustnych. Widoczne są także piknidia (owocniki) wypełnione zarodnikami zdolnymi do dalszych infekcji. Lokalnie są również dostrzegalne objawy białej plamistości liści – choroby, która w ostatnich sezonach nabiera na znaczeniu.
Pełne i zrównoważone nawożenie rzepaku ozimego to nie tylko dobre przygotowanie roślin do okresu niskich temperatur. W głównej mierze jest to stworzenie warunków do pełnego wykorzystania potencjału azotu będącego najważniejszym składnikiem plonotwórczym.
Bor i mangan to najważniejsze mikroskładniki dostarczane nalistnie wspomagające rozwój rzepaku. W jakich produktach możemy je znaleźć?
Ochrona plantacji rzepaku ozimego jest coraz trudniejsza. Dlaczego?
Na ten temat rozmawiamy z prof. Markiem Mrówczyńskim, dyrektorem Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, ale też i przewodniczącym Komisji ds. Rejestracji Odmian Roślin Oleistych i Włóknistych.
Jesienią wskazane jest dokarmienie rzepaku nie tylko borem, ale także innymi mikroelementami. Umożliwiają one lepsze przygotowanie roślin do przetrwania zimy.
30 dniach wegetacji wystarczyło roślinom rzepaku, aby wytworzyły 4-6 liści. Jakie zagrożenia na nie czyhają w najbliższym czasie? Co zrobić aby się ich ustrzec?
Najwyższy czas aby wykonać dokarmianie tej rośliny mikroelementami. Spośród nich dla rzepaku najważniejszy jest bor. Jest to składnik, którego też najbardziej brakuje w naszych glebach.
Rzepak ozimy buduje strukturę pod przyszły plon jesienią, podczas tworzenia rozety liściowej. Zaniedbania w ochronie roślin w tym czasie przekładają się na kondycję roślin nie tylko zimą, lecz także w momencie wznowienia wiosennej wegetacji.
Kontynuujemy nasz cykl spotkań polowych. W tym odcinku zlustrujemy rzepak ozimy krótko po wschodach w gospodarstwie na Mazowszu, nieopodal Pułtuska.
Rozpoczynamy kolejny cykl filmowych spotkań polowych, podczas których dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem agronomicznym. Będziemy rozmawiali o rzepaku ozimym, pszenicy ozimej i kukurydzy uprawianej na kiszonkę.
Plantacje ozimin doglądać musimy przez cały okres wegetacji, a na polu być możliwie często i w miarę systematycznie. Przedstawiamy w krótkim zarysie, co nie powinno umknąć naszej uwadze.
Od kilku lat jest ona najgroźniejszym jesiennym szkodnikiem rzepaku ozimego. Długie i ciepłe jesienie sprawiają, że pomimo zaprawiania nasion plantacje trzeba opryskiwać środkiem owadobójczym.
Szczyt liczebności w populacji wielu gatunków ślimaków przypada pod koniec lata i jesienią. Zbiega to się wówczas ze wschodami rzepaku ozimego oraz zbóż ozimych. Obecna pogoda sprzyja szkodnikom, dlatego trzeba mieć się na baczności, gdyż ich żerowanie może doprowadzić do gołożerów i redukcji obsady.
Rozpoczęły się siewy rzepaku, ale nie wszędzie są optymalne warunki do ich przeprowadzenia. Są regiony gdzie jest dość sucho, a rolnicy „kombinują” jak wydobyć dla rzepaku choć trochę wilgoci. To samo się tyczy odchwaszczania przedwschodwego. Jak zatem poprawić skuteczność takiego zabiegu?
41,7 dt/ha – tak plonował tegoroczny wzorzec ustalony dla rzepaku ozimego w ramach doświadczeń PDO 2020. Najlepsze odmiany z tegorocznego zestawienia plonowały nawet na poziomie 135 proc. wzorca, co daje plon na poziomie 56,3 dt/ha.
Termin siewu jest najważniejszym beznakładowym elementem agrotechniki. Późny to zawsze ryzyko, że okres jesiennej wegetacji nie będzie wystarczająco długi do wykształcenia przez rośliny dużej biomasy gwarantującej przetrwanie zimy.
Tegoroczne żniwa są mniej zaawansowane jak miało to miejsce np. w roku ubiegłym. „Pod kosę” poszedł przede wszystkim jęczmień i rzepak. Ale z biegiem czasu postępują, bo zbierane są już i inne gatunki zbóż.
Trzeci raz odwiedzamy plantację rzepaku ozimego, we wschodniej części Mazowsza. Rośliny praktycznie nadają się już do zbioru.
Klasyczne zalecenia przewidują wykonanie dwu zespołów uprawowych, tj. pożniwnego i przedsiewnego. Jeśli termin zejścia z pola przedplonu stwarza takie możliwości, należy ich przestrzegać.
W zależności od przyjętej technologii uprawy rzepaku ozimego oraz doboru parametrów siewu nasion kształtujemy pokrój roślin oraz wpływamy na udział i znaczenie poszczególnych elementów struktury plonu. Wszelkie błędy popełnione na tym etapie są trudne do naprawienia w późniejszym okresie.
Kiedy będą żniwa rzepakowe, co z zaolejeniem nasion? Jak długo działa nowa zaprawa insektycydowa dla rzepaku Buteo Start? Czy herbicyd Bacara Trio poradzi sobie z wczyńcem, stokłosą, owsem głuchym oraz odporną miotłą zbożową? I wreszcie jaki koszt ochrony na ha? To tylko kilka z bardzo licznych pytań jakie padły podczas webinarium Farmera. Nie mogłeś uczestniczyć w wydarzeniu? Nic straconego publikujemy dla Ciebie zapis z tego wydarzenia.
Przy uprawie rzepaku ozimego ważne jest, aby do siewu wybierać odmiany z deklarowaną odpornością na suchą zgniliznę kapustnych, najgroźniejszą chorobę tego gatunku. W Krajowym Rejestrze zrejestrowane są 43 takie odmiany.
Zapytaliśmy firmy, które odmiany rzepaku ozimego polecają pod zasiewy 2020 r. Poniżej przedstawiamy ich propozycje.
Przedstawiamy relację filmową z tegorocznych Dni Pola zorganizowanych przez firmę IGP Polska. Zaprezentowana kolekcja odmian rzepaku i zbóż ozimych została wysiana na polach należących do pana Gwidona Bembnisty w Małocinie w woj. kujawsko-pomorskim.
Zlustrowaliśmy plantację wizytowaną 3 tygodnie wcześniej. Wiele się zmieniło. Niestety na niekorzyść dla wielkości oczekiwanego plonu.
Za nami godzinny webinar z firmą Innvigo. Prelegenci podali wiele możliwości odchwaszczania ozimin, przytaczali kompleksowe rozwiązania oraz konkretne zalecenia. Nie mogłeś uczestniczyć w wydarzeniu? – Nic straconego. Usiądź wygodnie w fotelu i obejrzyj zapisaną relację z tego wydarzenia.
Już po raz trzeci firma IGP Polska zaprezentowała swoje odmiany zbóż ozimych, jarych oraz rzepaku ozimego. Tradycyjnie poletka zostały założone w Małocinie k. Nakła nad Notecią w woj. kujawsko-pomorskim, w gospodarstwie pana Gwidona Bembnisty.
Lista Odmian Zalecanych pomaga wybrać konkretną kreację odmianową do warunków danego regionu kraju. Jest to szczególnie istotne w wypadku rzepaku ozimego, bo na rynku jest ich bogaty asortyment.
Szkodnik ten występuje nie tylko jesienią. Także wiosną uszkadza korzenie rzepaku ozimego, znacznie zwiększając ryzyko wystąpienia suchej zgnilizny kapustnych na szyjce korzeniowej roślin.
Przynajmniej jedna kosa boczna jest niezbędnym wyposażeniem stołu do rzepaku i w znaczący sposób ułatwia jego zbiór. Na rynku znajdziemy kosy napędzane mechanicznie, elektrycznie oraz hydraulicznie. Którą z nich wybrać i w jakiej cenie można je kupić?
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.