Od czego zacząć uprawę bezorkową, gdy w gospodarstwie znajduje się klasyczny park maszynowy, jakie rośliny uprawiać w tym systemie i jakie maszyny wymienić - to pytania, od słuchacza sesji "Bez Pługa", na które odpowiada Marcin Gryn, gościa konferencji Farmera.
Pan Marcin Gryn był gościem sesji "Bez Pługa" podczas Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine. Rolnik pracuje w swoim gospodarstwie w systemie bezworkowym całopowierzchniowym, ale ma też doświadczenia w uprawie pasowej. Dużą wagę przywiązuje do nawożenia wgłębnego, a wśród jego zalet wymienia działanie prośrodowiskowe.
Podczas sesji "Bez Pługa" otrzymaliśmy kilka pytań od naszych czytelników. Na jedno z nich odpowiedział "na gorąco" pan Andrzej Suszek, uczestnik jednego z paneli sesji.
Pan Michał Wagner był gościem sesji Bez Pługa, podczas Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine, gdzie podzielił się swoim doświadczeniem dot. uprawy bezorkowej. Rolnika zapytaliśmy o realizowaną w jego gospodarstwie uprawę pasową, efekty po przeprowadzeniu wiosennego bronowania gleby i o to, jak sobie radzi z zagospodarowaniem obornika.
Rolnicy, którzy zaczynają w swoich gospodarstwach wprowadzić uprawę bezorkową często decydują się na zastąpienie pługa - kultywatorem. Dzieje się tak, ponieważ jest to uniwersalna maszyna, która sprawdza się w każdych warunkach.
Coraz więcej rolników podejmuje próby konstruowania własnych maszyn do uprawy bezorkowej. Jak podejść do tego zagadnienia oraz jakich błędów unikać, planując zbudowanie własnej maszyny?
O swoich doświadczeniach w uprawie bezorkowej opowiedzieli podczas internetowe odsłony Narodowych Wyzwań w Rolnictwie rolnicy, którzy stosują tę technologię od lat. Praktycy i eksperci obalają mity krążące na temat uprawy bez użycia pługa.
Pan Wojciech Mantaj z firmy Pöttinger Polska będzie uczestnikiem rozmowy "Jak zacząć uprawiać bezorkowo". Następnie, w swoim wykładzie, będzie mówił o najbardziej uniwersalnej i kluczowej maszynie w gospodarstwie - kultywatorze.
Utarło się przekonanie, że uprawa bezorkowa nie nadaje się na małe gospodarstwa, gdyż wymaga ciągników dużej mocy oraz drogich maszyn. Podczas sesji "Bez Pługa", o tym jak skonstruować prostą i tanią maszynę do uprawy bezorkowej, opowie Pan Andrzej Suszek rolnik i konstruktor w jednej osobie.
Pan Michał Wagner to kolejny uczestnik sesji Bez Pługa, organizowanej w ramach Narodowych Wyzwań w Rolnictwie online. Rolnik weźmie udział w rozmowie, podczas której postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak zacząć uprawiać bezorkowo.
Jednym z prelegentów sesji „Bez Pługa” podczas Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine będzie Marcin Gryn. Rolnik prowadzi produkcję roślinną na 50 ha, a jego gospodarstwo od siedmiu lat uprawiane jest w technologii bezorkowej.
Przed nami kolejna odsłona Narodowych Wyzwań w Rolnictwie Online, podczas której pojawi się blok dedykowany uprawie bezorkowej. Temat przewodni naszej sesji zatytułowaliśmy: "Od rolnika dla rolnika o uprawie bezorkowej", bo zaproszeni do studia eksperci są rolnikami gospodarującymi bez pługa.
Sesja „Bez Pługa” pojawiła się po raz pierwszy na konferencji „Farmera”, ale cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Podczas sesji spotkaliśmy się zarówno z rolnikami, którzy stosują uprawę bezorkową, jak i uprawiającymi rolę w systemie płużnym. Rozmawialiśmy też z rolnikami, którzy próbują zmienić technologię uprawy, ale spotykają się z pewnymi problemami, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Dlatego podczas sesji staraliśmy się powiedzieć, jakie są zalety i wady uprawy bez pługa i jak uniknąć błędów uprawowych w tych technologiach.
Sesję „Bez Pługa” na konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie zamykał wykład dr. hab. Tomasza Piskiera z Politechniki Koszalińskiej. Profesor wskazywał, że system uprawy bezorkowej może pomóc w prawidłowym zarządzaniu wodą glebową. Wśród sposobów usprawniających gospodarkę wodną gleby wymieniał prawidłowo wykonaną, na odpowiednią głębokość uprawę roli. Mówił też o konieczności zwiększania zasobów substancji organicznej w glebie i aktywacji jej życia mikrobiologicznego.
Tomasz Witkowski był uczestnikiem sesji "Bez Pługa" podczas konferenji "Farmera". W rozmowie z naszą redakcją podkreślił, że mimo iż prowadzi gospodarstw rolne to jednak nie ma wykształcenia rolniczego. W związku z tym, jak powiedział nasz rozmówca wszystkiego musiał nauczyć się sam obserwując rośliny na swoich polach. W 2007 roku doszedł do wniosku, że czas porzucić pług i dzięki temu jak mówi lepiej udaje mu się gospodarować wodą oraz uzyskiwać lepszy wynik ekonomiczny w gospodarstwie. Jednak jak zauważył, każdy w swoim gospodarstwie powinien odnaleźć swoją własną technologię. Dodaje, że ciągle poszukuje najlepszych rozwiązań, a dzięki udziale w sesji "Bez Pługa" spróbuje siewu z roślinami towarzyszącymi.
Bronisław Szembowski od 25 nie używa w swoim gospodarstwie pługa. Jak mówi dzięki temu oszczędza: wodę, czas, pieniądze oraz pracę. W konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie uczestniczył po raz trzeci, bo jak podkreślił "trzeba się uczyć".
Jednym z prelegentów sesji "Bez Pługa" na konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie był dr Grzegorz Wilczok. Wykład oparł na doświadczeniach z własnego gospodarstwa, które od 10 lat uprawiane jest bez pługa. Prelegent zauważył, że prowadzenie gospodarstwa bezorkowego nie jest łatwe, a stosowany system uprawy roli trzeba dopasować indywidualnie do własnych warunków glebowych czy klimatycznych. Problemem w uprawie roli, nie tylko w systemach bezorkowych, jest fakt nieprzewidywalnych zmian i wyzwań, przed którymi w każdym sezonie staje rolnik, bo gospodarstwo rolne to „warsztat pod chmurką”. Wśród czynników wypływających na sukces w uprawie bezorkowej prelegent wymienił odpowiednie zagospodarowanie resztek pożniwnych, dobór maszyny i różnorodny płodozmian.
Łukasz Bober, jeden z uczestników sesji "Bez Pługa" podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, uważa, że przyszłość należy do uprawy bezorkowej. W swoim gospodarstwie rozpoczął ją od pól, które sprawiały problem przy doprawianiu gleby, a co za tym idzie osiągnięciu dobrych wschodów rzepaku. Nasz rozmówca po raz trzeci był uczestnikiem konferencji "Farmera" i uważa, że sesja poświęcona uprawie bezorkowej to dobra odpowiedź na potrzeby rolników szukających informacji w tym temacie. Podkreślił, że niektóre aspekty poruszone w wykładach będzie starał się wdrożyć w gospodarstwie. Ale dodał też, że było stanowczo zbyt mało czasu na dyskusję z prelegentami, co postaramy się naprawić podczas kolejnej edycji wydarzenia.
Co oznacza dobra uprawa bezorkowa – to pytanie, które na początku wykładu zadał prof. Piskier. Zaznaczył, że nazywanie uprawy bezorkowej uproszczoną jest często powtarzanym błędem. Kompleksowa uprawa bezorkowa wg. prelegenta zaczyna się od prawidłowego zbioru przedplonu i zagospodarowania ścierniska. W tych systemach ważny jest prawidłowy dobór narzędzia uprawowego i stosowanie bogatego, przemyślanego płodozmianu.
Dr Grzegorz Wilczok, prelegent sesji „Bez Pługa” podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, poprowadził swój wykład jako rolnik, który od wielu lat nie używa pługa. Rozwiązania problemów, jakie można spotkać w bezorkowych systemach uprawy roli, oparł więc na doświadczeniach i spostrzeżeniach z własnego gospodarstwa.
Jak mówi Łukasz Jakubowski z firmy Soufflet Agro Polska areał gruntów uprawianych metodą uprawy konserwującej wzrasta rokrocznie na całym świecie. Dzięki niej gleba zachowuje swoje naturalne właściwości, co sprzyja wzrostowi jej żyzności.
Podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, mieliśmy okazję porozmawiać z dyrektorem Soufflet Agro Polska, Andrzejem Łukijańczukiem. Nasz rozmówca jest zdania, że takie spotkania, organizowane przez redakcję "Farmera" dla rolników, to świetne miejsce do wymiany poglądów i "zaszczepienia się " nowymi pomysłami.
Trwa właśnie drugi wykład w sesji Bez Pługa. Dr Grzegorz Wilczok, który prowadzi własne gospodarstwo bezorkowe, opowiada o swoim sposobie na uprawę bezorkową.
Właśnie trwa wykład inaugurujący sesję "Bez Pługa" - prowadzący go Matthieu Archambeaud rozpoczął od przedstawienia różnego rodzaju degradacji jakim poddawana jest gleba. Prelegent podkreśla także negatywny wpływ tych zjawisk na rolnictwo.
Interesujesz się uprawą bezorkową ? Stosujesz ją w swoim gospodarstwie, ale chciałbyś jeszcze bardziej zadbać o glebę? Chciałbyś przestać orać, ale nie wiesz, jak rozpocząć uprawę bezorkową. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w jutrzejszej konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, która odbędzie się w halach Global Expo w Warszawie.
Od VII edycji konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, organizowanej przez redakcję „Farmera”, dzielą nas już tylko 3 dni. W ramach sesji "Bez Pługa", poświęconej uprawie bezorkowej odbędzie się wykład "Sztuka nieorania", którą poprowadzi rolnik-praktyk, dr inż. Grzegorz Wilczok.
Podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie pojawi się blok dedykowany wyłącznie uprawie bezorkowej. W jego ramach przygotowaliśmy dla Państwa szereg ciekawych zagadnień, które omówią praktycy związani z technologiami bezpłużnymi.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.