Mutacje w koronawirusach są czymś naturalnym, zachodzić mogą również i u ludzi. Nie ma jeszcze dowodu, że koronawirus zmutował akurat w norkach – komentują epidemiolodzy weterynaryjni dr Tadeusz Jakubowski i prof. Jan Siemionek.
Naukowcy z SGGW w Warszawie, wspólnie ze studentami z Koła Naukowego Rolników postanowili sprawdzić, w jaki sposób uprawa pasowa wpływa na rośliny i glebę. Badania prowadzone są w Wydziałowej Stacji Doświadczalnej w Skierniewicach, podlegającej pod Wydział Rolnictwa i Biologii SGGW
- PiS chce zrobić recydywę, czyli zabić branżę futerkową na podstawie lewicowych potrzeb i regularnych kłamstw lewicy - tak do projektu PiS dotyczącego ochrony zwierząt odniósł się w środę lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Podkreślił przy tym, że popiera kontrole w hodowlach zwierząt.
30 czerwca 2020 roku kolegium elektorów wybrało 22. rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którym został prof. dr hab. Michał Jerzy Zasada. Czteroletnia kadencja nowych władz rektorskich rozpocznie się 1 września.
- Naukowcy z SGGW opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna - poinformował rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk.
Próby ograniczania emisji metanu nie muszą wiązać się z dużymi kosztami. Zawracając uwagę na fazę wegetacji roślin, czy prawidłowe bilansowanie dawki możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji metanu oraz ograniczyć starty energii, które generuje proces metanogenezy.
Kolejny, wojewódzki etap Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, za nami. Teraz zwycięzcy, przygotowują się do testu wiedzy rolniczej, który odbędzie się na szczeblu krajowym podczas Międzynarodowych Targów Agrotech w Kielcach.
Należy zmienić negatywne postrzeganie środków ochrony roślin przez konsumentów. Jak to zrobić? Nie jest to proste, gdyż w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele mitów na temat traktowanej nimi żywności.
Profesor Jan Szyszko zmarł w wieku 75 lat – był leśnikiem, nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych oraz politykiem. O niespodziewanej śmierci byłego ministra środowiska poinformował prezydent Andrzej Duda.
Naukowcy z SGGW wyprodukowali miód suszony, który zawiera aż 80% miodu naturalnego. W ulepszonym produkcie maltodekstryna – dodatek o niezbyt pochlebnej opinii ze względu na wysoki indeks glikemiczny - została zastąpiona nutriozą – nośnikiem o właściwościach prebiotycznych, wspomagającym układ pokarmowy.
Specjalistyczna szklarnia tropikalna w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego (UW) oraz baza techniczna w Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Rogowie zostaną zmodernizowane dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Eko-inicjatywy znanych uczelni przyczynią się do ochrony obszarów i gatunków cennych przyrodniczo. W sumie będzie to kosztowało ponad 1 mln zł.
Wina produkowano w Polsce już tysiąc lat temu. Klimat sprzyja winiarstwu także teraz, dlatego polscy naukowcy poświęcają liczne badania uprawom winorośli tak, aby były one ekologiczne i opłacalne - mówi dr hab. Mariusz Maciejczak z SGGW w Warszawie.
O odmianach przyszłości, a także najnowszych trendach we współczesnej hodowli roślin opowiada prof. dr hab. Sławomir Podlaski z SGGW w Warszawie podczas regionalnych konferencji Farmera ,,Przez innowacyjność do sukcesu”.
W związku z wejściem w życie dyrektywy azotanowej wielu rolników zobowiązanych jest do sporządzenia planu nawożenia azotem. O tym, jak to zrobić i jakie wiążą się z tym trudności mówiła dr Magdalena Szymańska z SGGW w Warszawie.
Oficerskie szable, buzdygany i szyszaki otrzymali podczas uroczystej gali we wtorek laureaci konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2018. Tytuł agroprzedsiębiorcy wszech czasów RP dostali Tadeusz Badach i Mieczysław Zaremba.
Podczas najbliższej konferencji Farmera, dr hab. Marek Gaworski z SGGW przedstawi czynniki decydujące o efektywności produkcji pasz dla bydła mlecznego. Odpowie też na pytanie, w jaki sposób powiązać wielkość gospodarstwa z właściwym doborem sprzętu technicznego. Zapraszamy już 7 listopada na spotkanie "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie", które odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych powstanie w SGGW w Warszawie. Umowę umożliwiającą budowę Centrum podpisali w czwartek szef resortu nauki, wicepremier Jarosław Gowin i rektor SGGW prof. Wiesław Bielawski, w obecności ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
„Systemy agrotroniczne” - to roboczy tytuł podręcznika z mechanizacji rolnictwa, którego
wydawcą będzie Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Podręcznik ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie branży, a także potrzeby edukacyjne z tematyki mechanizacji
rolnictwa.
Firma AdiFeed od początku istnienia, skupia się na znalezieniu alternatywy dla stosowania antybiotyków. Szansą na zastąpienie tych substancji są eubiotyki. Jednak jak podkreśla Witold Nowak, prezes zarządu AdiFeed niezbędne jest przeprowadzenie badań, zakrojonych na szeroką skalę, tak by eubiotyki mogły skutecznie zastąpić antybiotyki w żywieniu zwierząt i ograniczyć ich prewencyjne stosowanie.
Regułą jest to, że jest mały związek pracowników naukowych z praktyką, zdecydowanie za mały. Dzisiaj większość postępu w rolnictwie nie pochodzi z uniwersytetów, tylko pochodzi z firm, które chcą mieć rozwiązania praktyczne - komentował podczas "I Kongresu Zootechniki Polskiej" prof. Zygmunt Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Przed zootechniką wielkie wyzwania. Dzisiaj zootechnika musi sobie odpowiedzieć na pytanie w jakim kierunku ma iść i kim w przyszłości ma być zootechnik, a ostatecznie jak go kształcić? - pytał podczas I Kongresu Zootechniki Polskiej na SGGW w Warszawie – Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Jak co roku miesięcznik „Perspektywy” ogłosiły ranking szkół wyższych. Uczelnie o rolniczym profilu kształcenia wypadły w nim na trzy z plusem. Wiele zatem jest do poprawienia, by powalczyć o silniejszą lokatę w przyszłych latach.
Kształcenie w zawodzie zootechnika, znaczenie białka zwierzęcego w diecie człowieka, czy perspektywy krajowej akwakultury, to tylko część tematów poruszonych podczas drugiego dnia „I Kongresu Zootechniki Polskiej”, który odbył się w zeszłym tygodniu w Warszawie.
Dzisiejsza zootechnika musi sprostać wysokim wymaganiom współczesnego świata. Z jednej strony jest to zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, z drugiej dbanie o opłacalność produkcji zwierząt gospodarskich przy zachowaniu ich dobrostanu. O tych zagadnieniach dyskutowano podczas „I Kongresu Zootechniki Polskiej”, zorganizowanego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Nie inaczej mogło być w przypadku ostatniej wyprawy do Niemiec zorganizowanej przez Koło Naukowe Rolników SGGW.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski odznaczył w piątek w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy zasłużonych pracowników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Auli Kryształowej uczelni - poinformowano na stronie Kancelarii Prezydenta.
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstanie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywności i Żywienia. Uczelnia na ten cel otrzyma dofinansowanie w wysokości 33 mln zł z regionalnego programu operacyjnego Mazowsza.
W minioną sobotę na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW odbyła się konferencja "Zdrowie kóz - żywienie i zapobieganie chorobom".
W dniach 30.11-1.12.2017 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Integracja europejska jako determinanta polityki wiejskiej”. Patronat nad wydarzeniem sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel. Wśród prelegentów pojawili się m.in. dr Czesław Siekierski, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi w parlamencie europejskim oraz dr hab. Roman Budzinowski, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów.
Nową odmianę jabłoni o nazwie "Chopin" wyhodowano w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Jest ona odporna na parcha, co umożliwia znaczne zmniejszenie zabiegów chemicznych - poinformował rzecznik uczelni Krzysztof Szwejk.
Z badań naukowych wynika, że nie ma różnicy w składzie jaj wynikającej z zastosowanego konkretnego systemu chowu, znaczenie ma tylko pasza, którą dostają nioski - poinformowała dr Monika Michalczuk z Zakładu Hodowli Drobiu SGGW.
Żywność i żywienie, różne diety i wartości odżywcze produktów - to tematy, które bardzo często są poruszane w sieci. Do grona blogerów dołączyła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego zapewniając, że informacje umieszczane na tej stronie są rzetelne.
Z żalem zawiadamiamy, że 16 sierpnia 2017 roku zmarł Prof. dr hab. Henryk Jasiorowski, wybitny uczony, który zaangażowaniem i pasją w pracy naukowo-dydaktycznej zdobył autorytet, szacunek oraz uznanie całego środowiska akademickiego.
Radni Wilanowa i Ursynowa zaapelowali w piątek do władz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie o udostępnienie terenów uczelni mieszkańcom Warszawy.
Zarodek żubra metodą in vitro, po raz pierwszy w przypadku tego gatunku, uzyskali naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. O osiągnięciu poinformowała w niedzielę rzeczniczka Lasów Państwowych, które finansują te badania.
W czerwcu 2016 r. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie obchodziła jubileusz 200-lecia, a we wrześniu miał miejsce drugi jubileusz – 65-lecia Wydziału Nauk o Zwierzętach, dawniej Wydziału Zootechnicznego.
Na wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zainaugurowano LXXXI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. Konferencja odbywa się pod hasłem „Innowacyjność nauk o zwierzętach w XXI wieku”.
Prof. Magdalena Król z SGGW w Warszawie chce "założyć" komórkom immunologicznym "plecaki z bombą", które zniszczą nowotwory w miejscach nieosiągalnych dla współczesnej medycyny. Właśnie otrzymała prestiżowy Grant Europejskiej Rady ds. Badań, który pomoże osiągnąć ten cel.
W dniach 21-23.09.2016r. Warszawskie Koło Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego oraz Wydział Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zapraszają do udziału w LXXXI Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. Patronem Honorowym przedsięwzięcia jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Mazowieckiego i J.M. Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Sejm w piątek przyjął uchwałę, w sprawie uczczenia 200-lecia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Posłowie wyrazili uznanie i szacunek dla wielu pokoleń naukowców i studentów SGGW, którzy odegrali istotną rolę w rozwoju gospodarczym XIX-wiecznej Polski.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.