Wraz z początkiem maja udaliśmy się na Zamojszczyznę, by wraz z Marcinem Grynem przyjrzeć się kondycji rzepaku ozimego. W jakiej fazie rozwojowej są rośliny i co aktualnie im dolega?
Kiedy w 2004 roku odstawił pług, sąsiedzi śmiali się, że brakuje mu pieniędzy na paliwo. Rolnik z województwa kujawsko- pomorskiego zdradza, jak przez blisko dwie dekady dopracowywał technologię uprawy bezorkowej w swoim gospodarstwie. Czy z perspektywy czasu rewolucja w agrotechnice była dobrą decyzją?
Wyrazem zainteresowania nowymi technologiami uprawy roli wśród nowego pokolenia producentów rolnych stało się spotkanie Koła Naukowego Rolników SGGW w Warszawie oraz firmy Mzuri World.
Na początku tego roku firma FHU Kudla zaprezentowała rolnikom nową serię agregatów do uprawy pasowej. Swoją oficjalną premierę maszyna miał na kieleckich targach Agrotech, gdzie wzbudziła niemałe zainteresowanie.
Ostatnie tygodnie nie były łaskawe dla rolników. W marcu praktycznie w całej Polsce dominowała susza i brak opadów deszczu. Ocieplenie pogody oraz deszcze, wreszcie sprzyjają prowadzeniu kolejnych zabiegów agrotechnicznych, a niedługo rozpoczną się pierwsze siewy kukurydzy w tym roku.
Dziś mamy do zaprezentowania wstrząsający materiał, ujawniający prawdę o uprawie bezorkowej. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tym, co usłyszeliśmy na nagraniu. Musicie to zobaczyć.
To, że zdrożeją, wiemy na pewno. Na jakie zwyżki trzeba się jednak przygotować w tym sezonie, decydując się na wiosenne zasiewy buraków cukrowych i kukurydzy w systemie strip-till? O to zapytaliśmy usługodawców z różnych części kraju.
Już ponad tydzień minął od czasu zakończenia targów Agrotech w Kielcach. Warto jednak przypomnieć, jakie maszyny do uprawy bezorkowej były prezentowane podczas tej imprezy.
Areał upraw słonecznika w Polsce w ostatnim czasie zwiększa się bardzo intensywnie. Pojawia się zatem pytanie, jak właściwie podejść do tematu jego siewu oraz jaki siewnik w tym celu wybrać.
Często jako kontrargument wobec zalet uprawy bezorkowej podaje się ryzyko zwiększonej presji agrofagów i znacznej obniżki plonów. Czy tak jest rzeczywiście - tłumaczył prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski podczas konferencji PZPRZ.
Podczas zorganizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych spotkania "Nowoczesne technologie uprawy zbóż chlebowych z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin" prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski z Politechniki Bydgoskiej przedstawił wykład poświęcony konserwującej uprawie roli.
Wielkimi krokami zbliża się wprowadzany przez Unię Europejską Zielony Ład, którego nieodłączną częścią jest Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zawiera on tzw. ekoschematy, które mają być drugim po JPO składnikiem płatności bezpośrednich.
Spora część rolników twierdzi, że uprawa bezorkowa nie sprawdza się na wszystkich rodzajach gleb. Nieraz opisywaliśmy już gospodarstwa pracujące w systemie bezorkowym zarówno na piachach, jak i na glebach ciężkich. W tym numerze przedstawiamy rolnika, który od kilkunastu lat nie używa pługa na rędzinach.
Pomarańczowe maszyny do uprawy bezorkowej Mzuri są produkowane w Polsce i wysyłane stąd do 40 krajów na świecie. Na targach Agro Show odwiedziliśmy stoisko firmy, by zapytać jaki model jest najchętniej wybierany przez rolników.
Polski rynek oferuje szeroki wybór maszyn do uprawy pasowej - jedną z nich jest Sly StripCat, czyli w wolnym tłumaczeniu "Pasowy Kot", którego można było obejrzeć na tegorocznym Agro Show.
Tematem uprawy roli zgodnej z ideami biologizacji otwieramy cykl „Fakty i mity z Top Farms”, w którym będziemy przekazywać agrotechniczną wiedzę zdobywaną przez lata w jednym z największych przedsiębiorstw rolnych w Polsce.
Na polskim rynku pojawiła się nowa firma, GB Agro Sp. z o.o., produkująca maszyny rolnicze. Przedstawiamy jej pierwsze "dziecko" - agregat do uprawy pasowej GB Hybrid 450.
Odkąd uprawa pasowa stała się w Europie popularna, niemal każda firma produkująca maszyny uprawowe stara się mieć w ofercie maszynę do tego typu uprawy. Tym razem przedstawiamy sprzęt do uprawy pola w paski pochodzący z firmy Kverneland.
W odpowiedzi na założenia Zielonego Ładu firmy Agro-masz i Agrii Polska rozpoczynają projekt mający ocenić efektywność poszczególnych systemów uprawy i aplikacji nawozu w uprawie kukurydzy.
Wielu rolników sądzi, że przejście na uprawę pasową rozwiązuje wszelkie problemy, jakie występują na polach. Tymczasem jak twierdzi bohater artykułu, spora część rolników stosuje uprawę pasową w swoich gospodarstwach wyłącznie dlatego, że dużo pisze się o tym rodzaju uprawy. Nie zmieniają jednak swego myślenia dotyczącego technologii uprawy roli, co skutkuje różnymi problemami.
NoTiller, firma specjalizująca się w konstruowaniu agregatów dla bezorkowych systemów uprawy, wprowadza do oferty mową maszynę. Multi 4000 pracuje już na polu i zasiewa kolejne pola w technologii pasowej.
W Kaskajmach niedaleko Kętrzyna realizowane jest kolejne doświadczenie polowe firmy Agrii Polska. Wysiano tam dwie odmiany rzepaku ozimego, a uprawa realizowana jest w trzech systemach: pasowym, bezorkowym i orkowym.
31 marca 2020r. byliśmy świadkami siewu pszenicy i jęczmienia jarego oraz łubinu wąskolistnego, na poletkach, które są częścią trwającego od jedenastu lat badań nad sposobami uprawy gleby i ich oddziaływania na rośliny, glebę i żyjące w niej organizmy.
Na polach plantatorów uprawiających buraki dla cukrowni Pfeifer & Langen Polska S.A. rozpoczęto siewy. W Wielkopolsce są one już zaawansowane, obsiano trzydzieści pięć procent areału. Na Mazowszu z powodu pogody przebiega to trochę wolniej, plantatorzy obsiali na razie około siedemnastu procent.
Podczas konferencji PIdS poruszyliśmy temat związany z odchwaszczaniem roślin w uprawie pasowej. Na temat zwalczania chwastów w rzepaku, kukurydzy i zbożach wypowiedział się Paweł Talbierz specjalista ds. ochrony upraw w firmie Corteva Agriscience.
Podczas konferencji PIdS Online dr Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu starał się odpowiedzieć na pytanie: Czy uprawa pasowa to moda czy konieczność ?
Rolnikom, którzy na swoich polach stosują tradycyjne metody uprawy, często wydaje się, że uprawa bezorkowa polega głównie na zaprzestaniu używania pługa. Jednak większość osób, które pracują w takim systemie, podkreśla, że aby osiągnąć sukces w uprawie bezorkowej, trzeba zadbać o szczegóły.
Na polach realizowanych w strip-tillu pojawia się czasem większa kompensacja chwastów, takich jak maki, bodziszki czy samosiewy zbóż. Jakie preparaty wybierać, żeby pozbyć się niechcianych roślin na polu - na to pytanie odpowiada Paweł Talbierz z firmy Corteva Agriscience.
Dziś 26.02.2021 w ostatnim dniu konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online o godzinie 12:55 zapraszamy na debatę poświęconą uprawie pasowej.
Jednym z uczestników konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online będzie pan Damian Niekłań. Weźmie on udział w debacie: Uprawa pasowa - rozmowa z rolnikami praktykami. Rolnik wraz z ojcem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 185 ha, na którym od pięciu lat stosują technologię uprawy pasowej.
Jednym z uczestników debaty na temat uprawy pasowej, będzie Artur Szymczak, dyrektor zarządzający firmy Kuhn maszyny rolnicze Sp. z .o.o. Jednocześnie, firma Kuhn jest partnerem konferencji Farmera - Przez Innowacyjność do Sukcesu Online. Zapraszamy w dniach 24-26.02.2021
Pan Michał Sawicki podczas konferencji PIdS Online weźmie udział w debacie: Uprawa pasowa - rozmowa z rolnikami praktykami. W swoim gospodarstwie o powierzchni 200 ha od pięciu lat pracuje w technologii strip-till.
Każdy rolnik może pracować w technologii uprawy pasowej, ale nie każdy musi ją stosować na swoich polach. Jednak dla wielu gospodarstw to bardzo dobry wybór. O wadach i zaletach uprawy strip-till będzie 26.02.2021 na konferencji PIdS Online mówił dr hab. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu.
Firma Kuhn jest partnerem konferencji Farmera - Przez Innowacyjność do Sukcesu Online. Jej dyrektor zarządzający, Artur Szymczak podkreśla, że to właśnie rolnik na bazie swego doświadczenia najlepiej wie, co dana gleba w jego gospodarstwie jest w stanie "urodzić".
Podczas konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online jednym z zaproszonych ekspertów jest dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wygłosi on prelekcję zatytułowaną "Strip-till - moda czy konieczność ?" Zapraszamy w dniach 24-26.02.2021
Michał Wagner to rolnik gospodarujący w Lubotyniu Kolonia, który na swoich polach lubi eksperymentować i wprowadzać nowe rozwiązania. W ostatnim sezonie uprawiał kukurydzę razem z soją na jednym polu. Jaki był cel takiej uprawy i jak skończyło się to doświadczenie?
Pan Paweł Kuliński prowadzi gospodarstwo w powiecie krotoszyńskim w woj. wielkopolskim. Od 6 lat wprowadza na swoich polach uprawę bezorkową. Dzięki preparatom biologicznym i poplonom udało mu się poprawić stan gleby. Uważa, że stosowana przez niego technologia poprawiła życie biologiczne gleby, obniżyła koszty nawożenia, a rośliny stały się odporniejsze na warunki stresowe.
Firma Agro-Masz jeden z czołowych polskich producentów maszyn rolniczych zaprezentował niedawno ciekawą koncepcję jednorzędowego spulchniacza.
Pan Michał Wagner był gościem sesji Bez Pługa, podczas Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine, gdzie podzielił się swoim doświadczeniem dot. uprawy bezorkowej. Rolnika zapytaliśmy o realizowaną w jego gospodarstwie uprawę pasową, efekty po przeprowadzeniu wiosennego bronowania gleby i o to, jak sobie radzi z zagospodarowaniem obornika.
Coraz więcej rolników podejmuje próby konstruowania własnych maszyn do uprawy bezorkowej. Jak podejść do tego zagadnienia oraz jakich błędów unikać, planując zbudowanie własnej maszyny?