Jednym z kandydatów na Innowacyjnego Farmera 2023 w kategorii Produkcja Roślinna jest Filip Chromczak. Młody propagator uprawy bezorkowej, który z powodzeniem wdraża ten system w swoim gospodarstwie. Skupiając się na glebie poprawił uzyskiwane plony roślin, ale także udało mu się zmniejszyć koszty produkcji. Rolnik stawia na rozwój, nieustannie modernizując swój park maszynowy.
Siew rzepaku w technologii strip-till cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród rolników, jak i usługodawców. Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za usługowy siew rzepaku ozimego w technologii uprawy pasowej w 2023 r.
Na czym polega prawidłowy wysiew nasion, jak go wykonać? Firma Horsch zorganizowała w Polsce cykl spotkań pod nazwą "Seminarium siewu", gdzie wyjaśnia zagadnienie i prezentuje trzy rodzaje siewników: Avatar, Focus i Pronto.
Swoją premierę na targach Agrotech miał agregat Multi 3000 polskiej firmy NoTiller. Maszyna ta pozwala na jednoczesną uprawę, aplikację nawozu oraz siew zbóż i rzepaku. Można ją także zagregować z siewnikiem punktowym.
Firma MaterMacc pokazała przykład polskiego rolnika, który za pomocą siewników: precyzyjnego ze stajni włoskiej firmy oraz pasowego marki Czajkowski stosuje technologię strip-till na szeroką skalę.
Nieco ponad rok temu Marek Michalik kupił do swojego gospodarstwa agregat Szewera Strip Master 301. Przez ten czas maszyna zasiała ok. 150 ha. Czy to był dobry wybór?
Sprawdzamy jak przebiega siew pszenicy ozimej po zbiorze słonecznika. Jak z takim zadaniem poradził sobie agregat do uprawy pasowej Szewera Strip Master 301?
Bezorkowa uprawa ziemniaka, nawożenie wgłębne, siew w technologii strip-till, troska o strukturę gleby oraz o intensyfikację w niej życia biologicznego, a to wszystko przy wykorzystaniu maszyn własnej konstrukcji. Poznajcie Marcina Gryna, młodego rolnika i innowatora z Zamojszczyzny.
Prawdziwy innowator to człowiek, który wytycza ścieżki, przeciera szlaki, po to, by kolejni ludzie mogli nimi bezpiecznie podążać. Taką osobą bez wątpienia jest pan Wiesław Gryn.
Często można spotkać się z opinią rolników, że międzyplony blokują terminowy siew zbóż i narażają gospodarstwa na straty w plonie. Zupełnie innego zdania w tej kwestii jest Pan Wiesław Skop, rolnik z miejscowości Jerzmanice Zdrój w powiecie złotoryjskim w woj. dolnośląskim, który zgłosił się do konkursu Innowacyjny Farmer 2022. Międzyplony są bowiem jego sposobem na sukces!
Wielu polskich rolników wciąż poszukuje sposobów na poprawienie opłacalności produkcji w swoich gospodarstwach. W tym miesiącu prezentujemy gospodarstwo z woj. kujawsko-pomorskiego, które od kilku lat sukcesywnie i na drodze ewolucji zmienia sposób uprawy gleby, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Jedna z metod podniesienia zysku to, oczywiście, dążenie do nieustannego zwiększania plonów przy wysokich kosztach produkcji, druga to przejście na ekologię i świadoma rezygnacja z używania środków chemicznych. Gdzieś pomiędzy jest jeszcze trzeci sposób polegający na ścisłej współpracy z naturą, dopuszczający jednak, jeśli to konieczne, użycie rozwiązań, jakie oferuje przemysł chemiczny.
W dniu 26 maja byliśmy obecni na Międzynarodowym Dniu Uprawy Pasowej, organizowanym przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko- pomorskim. Na miejscu mogliśmy uczestniczyć w pokazach polowych, gdzie oglądaliśmy rośliny w technologii strip-till, jak i pracę maszyn. Jak uprawa pasowa sprawdza się w praktyce? Jakie jeszcze rozwiązania mieliśmy okazję zobaczyć?
Nie od dziś mówi się o postępujących zmianach klimatycznych i efekcie cieplarnianym, do których przyczynia się wiele rodzajów działalności człowieka – w tym rolnictwo. Na szczęście, rolnicy mogą mieć na klimat także pozytywny wpływ.
Podczas Międzynarodowego Dnia Uprawy Pasowej, organizowanego przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko-pomorskim mogliśmy dowiedzieć się nieco o rozwoju koncepcji uprawy pasowej w gospodarstwie Macieja Czajkowskiego, jak również o historii powstania samych maszyn. Jakie były początki firmy Czajkowski Maszyny? Skąd pomysł na uprawę pasową?
W końcu na polskim rynku pojawiła się maszyna do uprawy pasowej skrojona pod polskie gospodarstwa. Jej najmniejsza wersja potrzebuje do pracy ciągnika o mocy zaledwie 100 KM – brzmi to bardzo zachęcająco, bowiem ciągników o takiej mocy jest już w gospodarstwach naprawdę dużo.
W dniu 26 maja byliśmy obecni na Międzynarodowym Dniu Uprawy Pasowej, organizowanym przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko- pomorskim. Na miejscu uczestniczyliśmy w premierach nowości marki Czajkowski Maszyny, wykładach czy prezentacjach polowych.
Wraz z początkiem maja udaliśmy się na Zamojszczyznę, by wraz z Marcinem Grynem przyjrzeć się kondycji rzepaku ozimego. W jakiej fazie rozwojowej są rośliny i co aktualnie im dolega?
Kiedy w 2004 roku odstawił pług, sąsiedzi śmiali się, że brakuje mu pieniędzy na paliwo. Rolnik z województwa kujawsko- pomorskiego zdradza, jak przez blisko dwie dekady dopracowywał technologię uprawy bezorkowej w swoim gospodarstwie. Czy z perspektywy czasu rewolucja w agrotechnice była dobrą decyzją?
Wyrazem zainteresowania nowymi technologiami uprawy roli wśród nowego pokolenia producentów rolnych stało się spotkanie Koła Naukowego Rolników SGGW w Warszawie oraz firmy Mzuri World.
Na początku tego roku firma FHU Kudla zaprezentowała rolnikom nową serię agregatów do uprawy pasowej. Swoją oficjalną premierę maszyna miał na kieleckich targach Agrotech, gdzie wzbudziła niemałe zainteresowanie.
Ostatnie tygodnie nie były łaskawe dla rolników. W marcu praktycznie w całej Polsce dominowała susza i brak opadów deszczu. Ocieplenie pogody oraz deszcze, wreszcie sprzyjają prowadzeniu kolejnych zabiegów agrotechnicznych, a niedługo rozpoczną się pierwsze siewy kukurydzy w tym roku.
Dziś mamy do zaprezentowania wstrząsający materiał, ujawniający prawdę o uprawie bezorkowej. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tym, co usłyszeliśmy na nagraniu. Musicie to zobaczyć.
To, że zdrożeją, wiemy na pewno. Na jakie zwyżki trzeba się jednak przygotować w tym sezonie, decydując się na wiosenne zasiewy buraków cukrowych i kukurydzy w systemie strip-till? O to zapytaliśmy usługodawców z różnych części kraju.
Już ponad tydzień minął od czasu zakończenia targów Agrotech w Kielcach. Warto jednak przypomnieć, jakie maszyny do uprawy bezorkowej były prezentowane podczas tej imprezy.
Areał upraw słonecznika w Polsce w ostatnim czasie zwiększa się bardzo intensywnie. Pojawia się zatem pytanie, jak właściwie podejść do tematu jego siewu oraz jaki siewnik w tym celu wybrać.
Często jako kontrargument wobec zalet uprawy bezorkowej podaje się ryzyko zwiększonej presji agrofagów i znacznej obniżki plonów. Czy tak jest rzeczywiście - tłumaczył prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski podczas konferencji PZPRZ.
Podczas zorganizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych spotkania "Nowoczesne technologie uprawy zbóż chlebowych z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin" prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski z Politechniki Bydgoskiej przedstawił wykład poświęcony konserwującej uprawie roli.
Wielkimi krokami zbliża się wprowadzany przez Unię Europejską Zielony Ład, którego nieodłączną częścią jest Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zawiera on tzw. ekoschematy, które mają być drugim po JPO składnikiem płatności bezpośrednich.
Spora część rolników twierdzi, że uprawa bezorkowa nie sprawdza się na wszystkich rodzajach gleb. Nieraz opisywaliśmy już gospodarstwa pracujące w systemie bezorkowym zarówno na piachach, jak i na glebach ciężkich. W tym numerze przedstawiamy rolnika, który od kilkunastu lat nie używa pługa na rędzinach.
Pomarańczowe maszyny do uprawy bezorkowej Mzuri są produkowane w Polsce i wysyłane stąd do 40 krajów na świecie. Na targach Agro Show odwiedziliśmy stoisko firmy, by zapytać jaki model jest najchętniej wybierany przez rolników.
Polski rynek oferuje szeroki wybór maszyn do uprawy pasowej - jedną z nich jest Sly StripCat, czyli w wolnym tłumaczeniu "Pasowy Kot", którego można było obejrzeć na tegorocznym Agro Show.
Tematem uprawy roli zgodnej z ideami biologizacji otwieramy cykl „Fakty i mity z Top Farms”, w którym będziemy przekazywać agrotechniczną wiedzę zdobywaną przez lata w jednym z największych przedsiębiorstw rolnych w Polsce.
Na polskim rynku pojawiła się nowa firma, GB Agro Sp. z o.o., produkująca maszyny rolnicze. Przedstawiamy jej pierwsze "dziecko" - agregat do uprawy pasowej GB Hybrid 450.
Odkąd uprawa pasowa stała się w Europie popularna, niemal każda firma produkująca maszyny uprawowe stara się mieć w ofercie maszynę do tego typu uprawy. Tym razem przedstawiamy sprzęt do uprawy pola w paski pochodzący z firmy Kverneland.
W odpowiedzi na założenia Zielonego Ładu firmy Agro-masz i Agrii Polska rozpoczynają projekt mający ocenić efektywność poszczególnych systemów uprawy i aplikacji nawozu w uprawie kukurydzy.
Wielu rolników sądzi, że przejście na uprawę pasową rozwiązuje wszelkie problemy, jakie występują na polach. Tymczasem jak twierdzi bohater artykułu, spora część rolników stosuje uprawę pasową w swoich gospodarstwach wyłącznie dlatego, że dużo pisze się o tym rodzaju uprawy. Nie zmieniają jednak swego myślenia dotyczącego technologii uprawy roli, co skutkuje różnymi problemami.
NoTiller, firma specjalizująca się w konstruowaniu agregatów dla bezorkowych systemów uprawy, wprowadza do oferty mową maszynę. Multi 4000 pracuje już na polu i zasiewa kolejne pola w technologii pasowej.
W Kaskajmach niedaleko Kętrzyna realizowane jest kolejne doświadczenie polowe firmy Agrii Polska. Wysiano tam dwie odmiany rzepaku ozimego, a uprawa realizowana jest w trzech systemach: pasowym, bezorkowym i orkowym.
31 marca 2020r. byliśmy świadkami siewu pszenicy i jęczmienia jarego oraz łubinu wąskolistnego, na poletkach, które są częścią trwającego od jedenastu lat badań nad sposobami uprawy gleby i ich oddziaływania na rośliny, glebę i żyjące w niej organizmy.