Na polach realizowanych w strip-tillu pojawia się czasem większa kompensacja chwastów, takich jak maki, bodziszki czy samosiewy zbóż. Jakie preparaty wybierać, żeby pozbyć się niechcianych roślin na polu - na to pytanie odpowiada Paweł Talbierz z firmy Corteva Agriscience.
Dziś 26.02.2021 w ostatnim dniu konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online o godzinie 12:55 zapraszamy na debatę poświęconą uprawie pasowej.
Jednym z uczestników konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online będzie pan Damian Niekłań. Weźmie on udział w debacie: Uprawa pasowa - rozmowa z rolnikami praktykami. Rolnik wraz z ojcem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 185 ha, na którym od pięciu lat stosują technologię uprawy pasowej.
Jednym z uczestników debaty na temat uprawy pasowej, będzie Artur Szymczak, dyrektor zarządzający firmy Kuhn maszyny rolnicze Sp. z .o.o. Jednocześnie, firma Kuhn jest partnerem konferencji Farmera - Przez Innowacyjność do Sukcesu Online. Zapraszamy w dniach 24-26.02.2021
Pan Michał Sawicki podczas konferencji PIdS Online weźmie udział w debacie: Uprawa pasowa - rozmowa z rolnikami praktykami. W swoim gospodarstwie o powierzchni 200 ha od pięciu lat pracuje w technologii strip-till.
Każdy rolnik może pracować w technologii uprawy pasowej, ale nie każdy musi ją stosować na swoich polach. Jednak dla wielu gospodarstw to bardzo dobry wybór. O wadach i zaletach uprawy strip-till będzie 26.02.2021 na konferencji PIdS Online mówił dr hab. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu.
Firma Kuhn jest partnerem konferencji Farmera - Przez Innowacyjność do Sukcesu Online. Jej dyrektor zarządzający, Artur Szymczak podkreśla, że to właśnie rolnik na bazie swego doświadczenia najlepiej wie, co dana gleba w jego gospodarstwie jest w stanie "urodzić".
Podczas konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online jednym z zaproszonych ekspertów jest dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wygłosi on prelekcję zatytułowaną "Strip-till - moda czy konieczność ?" Zapraszamy w dniach 24-26.02.2021
Michał Wagner to rolnik gospodarujący w Lubotyniu Kolonia, który na swoich polach lubi eksperymentować i wprowadzać nowe rozwiązania. W ostatnim sezonie uprawiał kukurydzę razem z soją na jednym polu. Jaki był cel takiej uprawy i jak skończyło się to doświadczenie?
Pan Paweł Kuliński prowadzi gospodarstwo w powiecie krotoszyńskim w woj. wielkopolskim. Od 6 lat wprowadza na swoich polach uprawę bezorkową. Dzięki preparatom biologicznym i poplonom udało mu się poprawić stan gleby. Uważa, że stosowana przez niego technologia poprawiła życie biologiczne gleby, obniżyła koszty nawożenia, a rośliny stały się odporniejsze na warunki stresowe.
Firma Agro-Masz jeden z czołowych polskich producentów maszyn rolniczych zaprezentował niedawno ciekawą koncepcję jednorzędowego spulchniacza.
Pan Michał Wagner był gościem sesji Bez Pługa, podczas Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine, gdzie podzielił się swoim doświadczeniem dot. uprawy bezorkowej. Rolnika zapytaliśmy o realizowaną w jego gospodarstwie uprawę pasową, efekty po przeprowadzeniu wiosennego bronowania gleby i o to, jak sobie radzi z zagospodarowaniem obornika.
Coraz więcej rolników podejmuje próby konstruowania własnych maszyn do uprawy bezorkowej. Jak podejść do tego zagadnienia oraz jakich błędów unikać, planując zbudowanie własnej maszyny?
Nowa maszyna ma być prosta, lekka i w przystępnej cenie, na którą mogą sobie pozwolić właściciele mniejszych gospodarstw. Będzie to rozwiązanie do uprawy pasowej, ale w trochę innej odsłonie.
Do tej pory agregat do siewu w technologii pasowej (strip-till) Szewera był przystosowany do siewu rzepaku i innych roślin w szerokim rozstawie rzędów. Producent spod Zamościa wprowadził teraz maszynę, którą będzie można wysiać m.in. zboża.
W rolnictwie wyróżnia się trzy systemy uprawy roli: orkowy, bezorkowy i zerowy z siewem bezpośrednim. Do niedawna uprawa tradycyjna, w której wykorzystywany był pług, była dominującym sposobem przygotowania pola przez zasiewami. Jednak to się zmienia, a w rozmowach z rolnikami coraz rzadziej słyszymy powiedzenie, że „bez pługa się nie da”.
Bezorkowa uprawa rzepaku z roku na rok zyskuje kolejnych zwolenników. Jednak, zarówno siew po uprawie pasowej, jak i siew po gruberze posiadają wady, jak i zalety. Na co warto postawić?
W ramach współpracy firm Agrii oraz Agro-Masz, 6 sierpnia koszono rzepak z pól demonstracyjnych, położonych w Strzelcach Małych (woj łódzkie). W różnych technologiach uprawy, na lekkiej glebie zasiano 6 odmian tego gatunku. Która z tych technologii wymagała największych nakładów paliwa?
W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Winnej Górze w sezonie 2019-2020, na areale 65 ha uprawiany był rzepak. Plantacje wysiano w trzech różnych technologiach: w systemie tradycyjnym z orką siewną, strip-tillu i uprawie bezorkowej.
Zdaniem wielu obserwatorów technologia stip-till jest nieopłacalna w przypadku małych i średnich gospodarstw ze względu na wysokie ceny specjalistycznych siewników. Marcin Gryn, jeden z naszych czytelników, stwierdził, że nie jest to przeszkoda nie do pokonania i skonstruował własną maszynę do uprawy i siewu pasowego.
Sprzęt do uprawy pasowej pojawia się w ofercie coraz większej liczby producentów maszyn rolniczych. Do tego grona dołączyła także firma Farmet.
Jeszcze na początku tego roku wydawało się, że już nic nie jest w stanie uratować firmy Rabe, przed bankructwem. Jednak po raz kolejny okazało się, że życie jest nieprzewidywalne.
Agromilka to firma, która obecna jest na rynku od 5 lat. Jest ona dystrybutorem maszyn rolniczych ze wschodu, dedykowanych dla większych gospodarstw. Wśród nich znajduje się agregat do uprawy pasowej STS Magia.
Multi 3000 to nowy agregat uprawowo-siewny strip-till. Obsiano nim już ok. 250 ha, pracując na różnych glebach i w różnych warunkach. Zapytaliśmy rolnika, który zamówił usługę siewu, o efekty pracy agregatu.
Multi 3000 to uniwersalny i kompaktowy agregat, który pozwala na uprawę, siew i nawożenie różnych roślin w technologii pasowej. Maszynę wprowadza na rynek NoTiller, firma specjalizująca się w konstruowaniu agregatów dla bezorkowych systemów uprawy.
Dzięki uprawie pasowej możemy w jednym przejeździe spulchnić glebę, zaaplikować nawóz oraz wysiać nasiona, co pozwala zmniejszyć zużycie czasu i paliwa w porównaniu do uprawy tradycyjnej. Ta technologia poprawia strukturę gleby, oszczędza wilgoć glebową i sprzyja rozwojowi życia biologicznego. Jedną z maszyn umożliwiających siew w technologii uprawy pasowej jest agregat Mzuri Pro-Till.
W ramach naszych odwiedzin gospodarstw stosujących uprawę bezorkową znaleźliśmy się na Zamojszczyźnie, gdzie w miejscowości Sitaniec gospodaruje 21-letni Marcin Gryn. Pomimo tak młodego wieku ma on za sobą aż 7 lat doświadczeń w uprawie bez pługa.
W najnowszym filmiku popularny twórca internetowy – Grzegorz Bardowski prezentuje agregat do uprawy pasowej Mzuri Pro Till 4 podczas siewu jęczmienia browarnego.
Maszyny pracujące w technologii strip-till są w Polsce bardzo popularne. Takie rozwiązanie ma też firma Agro-Masz, która wprowadziła na rynek siewnik Salvis. Zapytaliśmy rolnika, który od niedawna jest jego właścicielem, jak sprawuje się maszyna na polu.
Błędy popełniane podczas przygotowania gleby, nawożenia i siewu mają ogromny wpływ na plon i jego jakość. Zatem odpowiednio przeprowadzone zabiegi agrotechniczne pozwolą osiągnąć wysokie plony, bez zbędnych nakładów finansowych i czasu pracy. Wśród czynników, na które warto zwrócić uwagę należy wymienić liczbę przejazdów agregatów po polu, odpowiednie nawożenie i wpływ uprawy na środowisko.
Technologia strip-till pojawiła się w Polsce mniej więcej dekadę temu i od tego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rolników. Na czym polega ta technologia, jakie są jej zalety, czy system ten sprawdza się na każdej glebie, jakie rośliny można uprawiać w strip-tillu? Na te pytania odpowiedział nam prof. dr hab. Dariusz Jaskulski z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, którego spotkaliśmy w Śmielinie, podczas otwarcia Centrum Badawczo Rozwojowego Mzuri.
Pan Dariusz Kuberski gospodaruje we wsi Mlewo, w woj. kujawsko-pomorskim. Od 2008 r. na swoich polach nie przeprowadza orki. Odwiedziliśmy go pod koniec stycznia, żeby zobaczyć, jak wygląda stan plantacji rzepaku ozimego i pszenicy ozimej. Uprawy realizowane są w technologii strip-till. Rzepak wysiany był 10 sierpnia, a pszenica 17 września 2019 r.
Zapytaliśmy usługodawców, jak przygotować pole do przejazdu agregatu do uprawy pasowej i jak uniknąć błędów, by zapewnić jak najlepszy efekt siewu w systemie strip-till, płynną pracę maszyn i niezakłócony rozwój roślin.
Rolnicy coraz chętniej korzystają z usług siewu w systemie strip-till. Zapytaliśmy usługodawców, jakich stawek można spodziewać się w bieżącym roku i z jakim wyprzedzeniem zlecić siew.
Agrisem po przejęciu firmy SLY zaprezentował podczas targów Polagra Premiery swoją nowość w Polsce - agregat do uprawy pasowej Stripcat.
Firma Fricke Maszyny Rolnicze SP. z o.o. została z początkiem roku 2020 nowym dilerem brytyjskiej firmy Claydon. To oznacza zakończenie współpracy z dotychczasowym dystrybutorem - firmą Ursus.
Dariusz Kuberski prowadzi wraz z rodzicami gospodarstwo we wsi Mlewo, położonej w województwie kujawsko-pomorskim. Nasz rozmówca ma też firmę, która świadczy m.in. usługi siewu w technologii pasowej.
W nowo otwartym Centrum Badawczo-Rozwojowym Mzuri będą prowadzone badania dotyczące technologii strip-till, zabiegów nalistnych oraz żyzności gleby. Mają one dostosować system uprawy roli do zmieniających się warunków klimatycznych. Krzysztof Gomolla z firmy Agrocom Polska opowiedział nam, w jakie urządzenia zostało wyposażone jedno z pomieszczeń badawczych Centrum.
Na targach Polagra Premiery rolnicy pracujący w technologi bezorkowej mogli znaleźć sporo maszyn przeznaczonych do tego sposobu uprawy roli. Producenci zaprezentowali szeroką gamę maszyn, począwszy od bron mulczowych, kultywatorów do płytkiej i głębokiej uprawy oraz szerokiej gamy kompaktowych bron talerzowych. Nie zabrakło także agregatów do uprawy pasowej (strip-till) oraz siewników do siewu bezpośredniego (no-till).
Celem nowo otwartego Centrum Badawczo-Rozwojowego Mzuri w Śmielinie jest prowadzenie kompleksowych badań i pogłębianie wiedzy dotyczącej uprawy pasowej. Działalność Centrum jest nadzorowana przez firmę Agro-Land, a głównym pomysłodawcą i twórcą projektu jest prezes firmy, dr Marek Różniak. Cała inwestycja powstała w niecały rok przy wsparciu udzielonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.