W oziminach na wielu stanowiskach do czynienia mamy z twardą skorupą glebową. Uniemożliwia ona rozkład nawozów mineralnych, zaburza także wymianę gazową, a w przypadku bardzo późnych siewów pszenicy ozimej powoduje także problemy w rozwoju siewek.
U naszych zachodnich sąsiadów problem zasolenie gleby obecny jest w mediach już od kilku lat, natomiast w Polsce szerszy rozgłos zyskał przy okazji zeszłorocznego Światowego Dnia Gleby. Na ile poważne jest to zagrożenie i na czym właściwie polega?
W wielu miejscach na polach uprawnych widać stagnującą wodę, co znacznie utrudni terminowe wykonanie zabiegów agrotechnicznych - choćby aplikację nawozów. Skąd jednak biorą się zastoiska wodne i jak sobie z nimi radzić?
Mróz miewa dwa oblicza. Z jednej strony bywa groźny dla roślin, z drugiej jednak pożądany ze względu na swoje działanie na strukturę gleby. Na czym ono polega?
Uprawa uproszczona w naszym kraju póki co wciąż stanowi niszę. Coraz większa rzesza rolników zmienia podejście do gleby i procesów w niej zachodzących, zaczyna dostrzegać korzyści płynące z uprawy bezorkowej i w efekcie zaprzestaje wykonywania orki.
Podczas zorganizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych spotkania "Nowoczesne technologie uprawy zbóż chlebowych z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin" prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski z Politechniki Bydgoskiej przedstawił wykład poświęcony konserwującej uprawie roli.
Nawalne deszcze w wielu częściach Polski były w tym roku dla rolników prawdziwym utrapieniem, niejednokrotnie wyrządzając ogromne szkody na plantacjach roślin uprawnych. Opady o wysokiej intensywności stanowią również zagrożenie dla naszych gleb.
Okres siewu ozimin trwa, tymczasem w wielu rejonach Polski od tygodni nie spadła ani kropla deszczu. W tej sytuacji rolnicy zadają sobie pytanie – czy pług „wyciągnie” wodę do wierzchniej warstwy gleby, gdzie umieszczone będą nasiona?
Mowa o Dust Bowl, czyli prawdopodobnie największej rolniczej katastrofie w historii, do której w dużym stopniu przyczyniło się samo rolnictwo.
Stephanie McLain, specjalistka z NRCS z Indiany przedstawia trzy proste i mało zaawansowane technologicznie testy, które mogą przeprowadzić rolnicy, by ocenić stan własnej gleby i jej aktywności biologicznej.
Dobrze dobrane rośliny międzyplonowe przynoszą liczne korzyści i rozprawiają się z wieloma problemami, spotykanymi na polach uprawnych. Tegoroczne międzyplony zostały już wysiane, ale warto zastanowić się nad kompozycją przyszłorocznej mieszanki.
Widoczne na fotografii grudki gleby, zanurzone pod wodą w metalowych koszyczkach, to nic innego jak „slake test”, czyli test pozwalający ocenić stabilność struktury gleby. Można go wykonać samodzielnie w warunkach polowych. W przedstawionym doświadczeniu porównywane są właściwości gleby uprawianej bezorkowo i z użyciem pługa.
Ponieważ już pierwszy przejazd maszyny po polu skutkuje zagęszczeniem gleby pod jej kołami lub gąsienicami, każdy sposób ograniczenia ilości przejazdów maszyn po innych ścieżkach mógłby znacznie ograniczyć dalsze zniszczenie gleby. Z myślą o ograniczeniu jej ugniatania powstał nowy, wykorzystujący sieć RTK układ AccuTurn Pro automatyzujący w kompleksowy sposób kierowanie maszyną na końcu rzędu i podczas wykonywania skrętu na uwrociu
Wszystko zaczyna się od gleby. Jeśli jej struktura jest zniszczona trudno mówić o stabilnym plonowaniu. Jak racjonalnie nawozić, by eksploatacja gleb nie była nastawiona jedynie na ich wykorzystanie? M.in to zagadnienie wyjaśniane będzie podczas V Konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie na PGE Narodowym.
Jeden z czytelników z województwa łódzkiego pyta: „Holmer zbierał buraki w deszczu, powstały głębokie koleiny, samochody odbierające surowiec ugniotły warstwę orną. Jakie zabiegi i kiedy powinienem zrobić, by przywrócić dobrą kulturę glebie? Po buraku planuje zasiać pszenicę ozimą a jeśli nie zdążę to jarą. "Na pytanie odpowiada profesor Lesław Zimny z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Z powodu nadmiernej wilgoci w czasie tegorocznych prac polowych doszło na wielu polach do niekontrolowanego niszczenia struktury gleby (głębokie koleiny, zagęszczenia gleby, zastoiska wody). Przywrócenie glebie odpowiednich właściwości nie jest proste, wymagać będzie od nas wielu specjalnych działań.
Jesienna orka jest istotnym zabiegiem, który korzystnie wpływa na właściwości oraz zdrowotność gleby.