Jak wszyscy dobrze wiemy, już w tym roku weszły w życie ekoschematy. Jednak jak to zwykle bywa - Komisja Europejska jedną ręką daje, lecz drugą zabiera. W ekoschemacie "Rolnictwo węglowe" wprowadzono istotne dla rolników zmiany.
Jeśli chodzi o rolnictwo, to Stany Zjednoczone charakteryzują się dużym udziałem ogromnych gospodarstw. Takie molochy wymagają niezwykle wydajnego sprzętu. Dokładnie takie maszyny zobaczymy w czasie siewu kukurydzy w zachodniej części stanu Kentucky.
Ceny maszyn poszybowały w kosmos, ale teraz stabilizują się. Czy jest szansa na obniżki? Czego nowego można spodziewać się w tym roku, jakie nowe ciągniki pojawiły się na rynku i jak wylansować się na wsi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukaliśmy na targach Agrotech.
Sławomir Tupikowski to innowacyjny rolnik z województwa lubelskiego, który w swoim gospodarstwie postawił na uprawę pasową.
W odwiedzonym przez nas gospodarstwie Rolmak zainwestowano w kultywator Köckerling Vector do uprawy bezorkowej . Agregat niemieckiego producenta wyposażony jest m.in. w hydrauliczną regulację głębokości pracy oraz wał STS wprowadzony przez Köckerlinga wiele lat temu.
Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej została podpisana przez Prezydenta RP. Konieczne do jej wdrożenia w życie projekty rozporządzeń są na bieżąco przekazywane do konsultacji publicznych, gdzie mogą być do nich wnoszone uwagi. Temat niektórych wymogów PS, został poruszony przez izby rolnicze obecne na spotkaniu z ministrem rolnictwa w Tarnowie. Na co naciskali?
Wątpliwości rolników wzbudza kwestia zdrowotności roślin w uprawie bezpłużnej. Posłuchajcie, co na ten temat mówiła dr Damszel podczas konferencji "Farmera" w Sitańcu.
W tym miesiącu zawędrujemy do gospodarstwa z Wielkopolski, które pierwsze próby z uprawą bezorkową rozpoczęło w latach 90. ubiegłego wieku. Wtedy ten rodzaj uprawy nie był ani modny, ani powszechny, a niezbędnej wiedzy nie można było wyszukać w telefonie.
Nowym obliczem ochrony roślin mają być metody biologiczne, zakładające wykorzystanie naturalnych wrogów agrofagów. Okazuje się, że uprawa roli ma wpływ na rozwój pożytecznych mikroorganizmów.
W wielu regionach kraju jest dość sucho i rolnicy już wjeżdżają na pola wykonując pierwsze zabiegi nawożenia. Szczególnie w sytuacji niedoboru wody nie można zapomnieć o włókowaniu, przygotowując glebę pod zasiewy zbóż jarych czy kukurydzy. Czym je wykonać? Oto bardzo ciekawe urządzenie własnej konstrukcji.
Dżdżownice stały się swego rodzaju symbolem rolników, którzy odeszli od pługa i widok tych stworzeń napawa optymizmem wszystkich tych, którym na sercu leży dobry stan gleb. Po co jednak tak właściwie potrzebne są rolnikom dżdżownice?
W przypadku stosowania uprawy konserwującej potrzebne są inne narzędzia uprawowe i siewne niż w przypadku systemu orkowego. Nie bez znaczenia jest także ciągnik. Na co w tym przypadku warto zwrócić uwagę?
Jeszcze kilka lat temu nikt nie używał pojęcia "rolnictwo węglowe" - teraz pojawia się ono wszędzie. Czy to jest rolnikom w ogóle potrzebne ?
Decyzja o przyszłości glifosatu, substancji czynnej od dawna będącej „na celowniku”, została w grudniu „odroczona” na kolejny rok. Tymczasem pojawiają się kolejne analizy, prognozujące negatywne skutki wycofania glifosatu dla europejskiego rolnictwa.
Na targach Polagra Premiery były prezentowane maszyny pochodzące nie tylko z Polski czy z Europy Zachodniej, lecz także z krajów wschodnich. Jedną z takich maszyn był agregat do uprawy pasowej pochodzący z Ukrainy.
Wracamy do maszyn przeznaczonych do płytkiej uprawy, zaprezentowanych na targach DLG Feldtage. Ich liczba wyraźnie wskazuje, że wśród rolników jest duże zapotrzebowanie na tego typu maszyny.
W tym miesiącu nie będziemy pisać o ciekawej maszynie, zamiast tego zaprezentujemy ciekawą firmę, która robi solidne i coraz bardziej popularne na polskim rynku maszyny rolnicze, a w sierpniu obchodziła 25. rocznicę powstania.
Tym razem pojedziemy na targi i to nie byle jakie, bo największe plenerowe w Europie. Tak, nie mylicie się, zajrzymy na Agro Show 2022. Sprawdzimy, jakie trendy, jeśli chodzi o uprawę bezorkową, było na nich widać i czy pojawiły się jakieś interesujące maszyny.
Szwedzka firma Väderstad postanowiła zaskoczyć wszystkich i zaprezentowała innowacyjny siewnik do siewu każdego rodzaju nasion. W dodatku może on wysiewać nasiona, w tym zbóż, niezwykle precyzyjnie, bo punktowo.
A gdyby tak w ramach uproszczeń, postawić na współpracę z naturą i zrezygnować chociaż w części z uprawy mechanicznej. Ten pogląd nie jest powszechny, ale firma Soufflet stara się to zmienić.
W rolniczym świecie pokutuje wiele mitów, jednym z nich jest ten, mówiący iż nie da się uprawiać ziemniaka w technologii bezorkowej. Rolnik, którego odwiedziliśmy jest jednak innego zdania i ma w tym zakresie za sobą pierwsze doświadczenia.
Amerykańskie rolnictwo słynie nie tylko z ogromnych areałów, uproszczonych technologii uprawy ale także z niekonwencjonalnego podejścia do maszyn rolniczych, które zdaniem tamtejszych farmerów mają być możliwie proste w konstrukcji. Nie inaczej jest w opisywanym dziś przykładzie.
Jedna z sesji podczas tegorocznej edycji Narodowych Wyzwań w Rolnictwie, była poświęcona rolnictwu węglowemu. W czasie jej trwania eksperci oraz rolnicy dyskutowali na temat skuteczności sekwestracji węgla oraz dostępnych obecnie rozwiązań w zakresie płatności za akumulację węgla w glebie.
Tam, gdzie kukurydzę ziarnową udało już się zebrać, można myśleć o siewie pszenicy. Jak jednak bezorkowo zagospodarować dużą ilość resztek pożniwnych, by siew był możliwy do przeprowadzenia?
Temat rolnictwa węglowego jest ostatnimi czasy coraz głośniejszy. W piątek 28 października byliśmy obecni na spotkaniu inaugurującym wejście na polski rynek duńskiej firmy Agreena, oferującej nowe możliwości dla rolników wcielających w życie praktyki sprzyjające sekwestracji dwutlenku węgla.
Temat rolnictwa węglowego powraca jak bumerang, wciąż budząc skrajne emocje. Założenia takiego sposobu prowadzenia gospodarstwa opracowali sami rolnicy już kilkadziesiąt lat temu, więc przy rozsądnych regulacjach prawnych taka zmiana może wyjść nam na dobre. Czym jest rolnictwo węglowe?
Ten kawałek Szwecji u naszych zachodnich sąsiadów to nowa farma szkoleniowo-testowa, którą firma Väderstad oficjalnie otworzyła zaledwie kilka dni temu.
Tym razem przenosimy się do Danii, gdzie pada przez ponad 170 dni w roku, średnia temperatura latem to 20°C, a mimo to mieszkańcy tego kraju czują się najszczęśliwsi na świecie. Liczbę profesjonalnych rolników szacuje się w tym kraju na mniej niż 10 000.
Brony talerzowe doskonale nadają się do płytkiej i wydajnej pracy. Nie dziwi zatem fakt, że w ofercie firm produkujących maszyn uprawowe pojawiają się coraz to nowsze i bardziej zaawansowane ich konstrukcje.
Od czasu kiedy uprawa bezorkowa pojawiła się w polskich gospodarstwach, wraz z nią pojawił się także spór, co lepsze - oranie czy nieoranie?
Jakiś czas temu do naszej redakcji na testy trafił pług dłutowy Kappa oferowany przez KFMR Krukowiak. Jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas ta maszyna?
W tym roku na targach Agro Show swoje maszyny zaprezentowała grupa Sulky Sky. W jej ofercie oprócz rozsiewaczy nawozów i siewników znajdują się także brony talerzowe.
Kilkanaście lat temu do płytkiej uprawy pożniwnej rolnicy wykorzystywali kultywatory ze sprężystymi łapami, potem zostały one wyparte przez brony talerzowe. Okazuje się, że po latach następuje swoisty powrót tych maszyn na pola.
Bartosz Darosz gospodaruje na 290 hektarach położonych w powiecie świdwińskim w woj. zachodniopomorskim. W swoim gospodarstwie prowadzi produkcję roślinną. Uprawia ziemniaki, rzepak, pszenicę, jęczmień browarny i żyto. Na polach występują głównie gleby IV i V klasy bonitacyjnej. Jakie innowacje stosuje w swoim gospodarstwie?
W wielu nowoczesnych, zrównoważonych gospodarstwach praktyki rolnictwa regeneratywnego i uprawy konserwującej to już standard. Najlepszym tego dowodem stał się nasz konkurs Innowacyjny Farmer 2022, w którym aż 11 z 24 zgłoszonych rolników stawia na uprawę bezorkową.
Jednym z kandydatów na Innowacyjnego Farmera 2022 w kategorii Produkcja Roślinna jest Marcin Czachorowski. Rolnik w trendy rolnictwa regeneratywnego zaczął wpisywać się już wtedy, gdy takie praktyki były jeszcze mało znaczącą nowinką.
Bezorkowa uprawa ziemniaka, nawożenie wgłębne, siew w technologii strip-till, troska o strukturę gleby oraz o intensyfikację w niej życia biologicznego, a to wszystko przy wykorzystaniu maszyn własnej konstrukcji. Poznajcie Marcina Gryna, młodego rolnika i innowatora z Zamojszczyzny.
Prawdziwy innowator to człowiek, który wytycza ścieżki, przeciera szlaki, po to, by kolejni ludzie mogli nimi bezpiecznie podążać. Taką osobą bez wątpienia jest pan Wiesław Gryn.
Następstwo rzepaku po zbożach to w wielu gospodarstwach powszechna praktyka. W takim scenariuszu samosiewy zbóż licznie pojawiają się na plantacjach rzepaku, a w coraz popularniejszych technologiach bezorkowych ich zwalczanie wymaga specjalnej strategii.
Debatując na temat uprawy bezorkowej na świecie, nie można pominąć Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, bowiem to właśnie tutaj narodziła się idea odejścia od pługa. Z jakimi problemami zmagają się amerykańscy farmerzy, wykonując ten rodzaj uprawy gleby? Jakie są wady i zalety rozwiązań, które tam wprowadzono, a także jakie były powody porzucenia uprawy tradycyjnej? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdują się w poniższym tekście.