Za nami Europejska Konferencja pt. Kukurydza rośliną przyszłości, która odbyła się 31 maja 2023 r. w Poznaniu. Poniżej przestawiamy skrót z kilku prelekcji na temat uprawy kukurydzy w Polsce.
Kukurydza odznacza się wysokimi potrzebami pokarmowymi, szczególnie jeśli chodzi o azot, fosfor i potas. Okres krytyczny pobierania fosforu ma miejsce z chwilą zaprzestania odżywiania się substancjami z ziarniaka i przechodzenia na ich pobieranie z gleby. Przypada on na czas „zimnych ogrodników”, co nasila niedobór tego pierwiastka. Chcąc go złagodzić, należy zadbać o dobrą dostępność fosforu.
Trwają siewy kukurydzy. Jednak dociera do nas coraz więcej sygnałów, że w tym roku nie uda się pobić kolejnego rekordu powierzchni tej uprawy. Dlaczego część rolników rezygnuje z tego gatunku? Co można jeszcze posiać w miejsce kukurydzy?
Już 31 maja 2023 r. w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja pt. Kukurydza rośliną przyszłości. Spotkanie będzie też okazją do świętowania czterdziestolecia Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.
Koszty uprawy kukurydzy wzrosły praktycznie o 100 proc. w przeciągu ostatnich trzech lat, jak stwierdził prof. Michalski, prezes PZPK, dodając, że największy udział w kosztach ma obecnie nawożenie. Zaznaczył także, że koszty upraw nadal będą wysokie, co wiąże się z poszukiwaniem sposobów oszczędzania. Należy jednak uważać na oszczędności pozorne.
Z powodu opóźnionych zbiorów kukurydzy na polach obserwujemy duży udział ściernisk, które nie zostały odpowiednio zagospodarowane. Czy można je likwidować zimą, czy jednak lepiej poczekać do wiosny?
Pozostającą po zbiorze kukurydzy na ziarno słomę warto wykorzystać jako mulcz. Jego obecność na polu jest nieodzownym elementem uprawy konserwującej i przynosi liczne korzyści, choć może mieć też pewne minusy.
Dobrze dobrana odmiana kukurydzy to niezwykle ważny czynnik warunkujący plon. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Jak czytać katalogi firmowe? Jakie są różnice pomiędzy odmianami? Jak dobrać odmianę do oczekiwań i możliwości?
Liście odgrywają podstawową rolę w procesie fotosyntezy. Zaburzenia w ich rozwoju, choroby, szkodniki oraz czynniki pogodowe mogą zakłócić znacząco ten proces, co finalnie przekłada się na plon. Jak to jest w przypadku kukurydzy?
Plon kukurydzy zasadniczo uzależniony jest od warunków pogodowych podczas wegetacji – zwłaszcza w okresie od siewu do kwitnienia i zawiązywania kolb. Budowę plonu rozpoczynamy jednak już jesienią.
Areał uprawy kukurydzy już drugi rok z rządu jest w Polsce rekordowy. Czy ten trend ma szanse się utrzymać również w 2023 r.?
Kukurydza na etapie kiełkowania i wschodów jest bardzo podatna na uszkodzenia wywołane pogodą, niewłaściwym przygotowaniem stanowiska, błędami przy siewie, presją organizmów szkodliwych. Może się to przełożyć na spowolnienie jej rozwoju, ale też na spadek obsady.
Czy są już dogodne warunki dla siewu kukurydzy? Eksperci z PZPK przestrzegają, że zbyt wczesny siew bywa ryzykowny. Kukurydza wymaga ogrzanej gleby, a pogoda póki co nie rozpieszcza i jeszcze nie pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury podłoża. Szybko to może się jednak zmienić.
Ostatnie tygodnie nie były łaskawe dla rolników. W marcu praktycznie w całej Polsce dominowała susza i brak opadów deszczu. Ocieplenie pogody oraz deszcze, wreszcie sprzyjają prowadzeniu kolejnych zabiegów agrotechnicznych, a niedługo rozpoczną się pierwsze siewy kukurydzy w tym roku.
Większość producentów mleka nie wyobraża sobie żywienia bydła bez udziału pasz pochodzących z kukurydzy. O wielu ważnych aspektach zakresie produkcji ziarna kukurydzy na potrzeby żywieniowe można było usłyszeć podczas zorganizowanej przez Podlaski ODR konferencji pt. „Produkcja ziarna kukurydzy na potrzeby żywienia zwierząt”.
Zaczyna wzrastać znaczenie gospodarcze chorób i szkodników. W dużej mierze jest to efekt tego, że kukurydza obecna jest niemal w każdym zakątku kraju, co sprawia, iż organizmy szkodliwe mają nieograniczony dostęp do rośliny żywicielskiej, na której się namnażają, a następnie rozprzestrzeniają.
Zdolność kukurydzy do radzenia sobie z występującymi w naszym kraju letnimi okresami suszy, którym często towarzyszą wysokie temperatury, to największe wyzwanie dla hodowców. Tak ekstremalne warunki bezpośrednio wpływają bowiem na obniżenie kondycji roślin w każdej fazie rozwoju.
Jednym z prelegentów podczas konferencji "Narodowe Wyzwania w Rolnictwie" był prof. Paweł Bereś z IOR-PIB, który mówił o skutecznej ochronie kukurydzy w obliczu nowych unijnych restrykcji. Jak związane z owymi restrykcjami wycofania substancji czynnych wpłynęły w 2021 r. na ochronę kukurydzy?
Nowoczesne technologie pomagają rolnikom inaczej spojrzeć na to, co dzieje się w ich gospodarstwach. Dzięki nowoczesnym narzędziom mogą monitorować swoje pola, a na podstawie twardych danych wyciągać wnioski i podejmować właściwe decyzje. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszej jakości plon przy jak najniższych kosztach.
XXXIII Dni Kukurydzy odbędą się 10 października 2021 r. w Skrzelewie w woj. mazowieckim. Impreza rozpocznie się o godz. 12.00. Dostępna będzie także transmisja online z wydarzenia.
W latach o dobrym rozkładzie opadów kukurydza osiąga 2,5-3 m wysokości. Pod wpływem silnych wiatrów, a także licznych nawalnych deszczów może wylegać, co jest przyczyną poważnych strat w plonie.
W ubiegłym sezonie notowano lokalne, bardzo liczne pojawy ptactwa żerującego na plantacjach kukurydzy. Zdarzało się, że uszkodzenia były tak poważne, że w skrajnych przypadkach doprowadziło to do konieczności przesiewów.
Po kilku dniach ocieplenia, ma ponownie przyjść ochłodzenie. Rolnicy starają się wykorzystać sytuację pogodową i wysiać kukurydzę, ale na niektóre pola nie da się wjechać, bo jest zbyt wilgotno. Poza tym zapowiadane są kolejne opady deszczu.
Powoli rozpoczynają się zasiewy kukurydzy. To zatem ostatni moment na zaplanowanie i zarezerwowanie usługi siewu. Pojawia się tylko pytanie, ile w tym roku zapłacimy za taką usługę?
Jednym z uczestników konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu Online będzie pan Damian Niekłań. Weźmie on udział w debacie: Uprawa pasowa - rozmowa z rolnikami praktykami. Rolnik wraz z ojcem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 185 ha, na którym od pięciu lat stosują technologię uprawy pasowej.
Stany Zjednoczone to największy producent kukurydzy na świecie. W sezonie 2018-2019 farmerzy wyprodukowali tam ponad 366 milionów ton metrycznych kukurydzy. Jednak pogorszenie stanu gleby w USA sprawia, że uprawa „Złota Ameryki” jest coraz kosztowniejsza. Degradacja gleby kosztuje tamtejszych hodowców pół miliarda dolarów rocznie.
W Kazachstanie pod zbiory w 2020 r. pszenicę wysiano na prawie 12,2 mln ha.
Spółdzielnia hodowców roślin IGP Polska przeprowadza drugą edycję konkursu na najwyższa roślinę kukurydzy z oferty IGP Polska pod nazwą „Zmierz się z IGP”. Termin jego realizacji trwa od 20 sierpnia do 20 września 2020 r.
Kukurydza z powodu chłodów rozwija się w tym roku bardzo wolno. Ale na szczęście w większości wypadków zregenerowała się po ostatnich przymrozkach.
Oczekuje się, że rolnicy w Niemczech zwiększą uprawę kukurydzy pod zbiory w 2020 r. w porównaniu poprzednim z rokiem o ponad 79 tys. ha, czyli o 3 proc. do 2,72 miliona ha.
Czy mieszanki roślin paszowych można włączyć jako wsiewki w kukurydzy i wykorzystać do produkcji biogazu? Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie było celem jednego z projektów realizowanych u naszych zachodnich sąsiadów w ramach programu pt. „Opracowanie i porównanie zoptymalizowanych uprawowych systemów rolniczej produkcji roślin energetycznych w różnych warunkach siedliskowych Niemiec”. W programie tym brały udział liczne placówki naukowe, a doświadczenia polowe założono w różnych zakątkach Niemiec.
Wsiewki w kukurydzę to rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać wiele korzyści w zakresie ochrony gleby i środowiska. We wcześniejszych postach pisaliśmy o zaletach tej technologii i wskazaliśmy rośliny, które mogą być wysiewane w międzyrzędzia kukurydzy. W trzeciej części cyklu przeczytacie kiedy wysiewać wsiewki i jakich maszyn można użyć.
Wiązanie składników pokarmowych, tworzenie próchnicy czy zwiększenie aktywności biologicznej gleby to tylko niektóre zalety roślin wysiewanych w międzyrzędzia kukurydzy. Pozwalają one na uzyskanie okrywy roślinnej po zbiorze kukurydzy, a także zimą, dzięki czemu chronią glebę przed erozją i wspomagają jej żyzność. W drugiej części artykułu powiemy jakie rośliny nadają się na wsiewki.
Kukurydza to roślina bardzo wrażliwa na konkurencję innych roślin, dlatego posianie wsiewek musi nastąpić w takim okresie, aby nie były one konkurencją dla kukurydzy rosnącej w plonie głównym. Jako wsiewki najczęściej wysiewane są rośliny motylkowe i trawy o powolnym początkowym tempie wzrostu, mało wrażliwe na zacienienie. Jesienią wsiewki mogą być koszone lub przeznaczone na skarmianie zwierząt.
Polski Związek Producentów Kukurydzy (PZPK) od ponad 20 lat organizuje Dni Kukurydzy. W tym roku odbyły się one w Osinach k. Puław, Poświętnem na Podlasiu i Chrząstowie na Kujawach.
Kukurydza już kolejny rok z rzędu narażona jest na liczne stresy i nie tylko ten dotyczący braku wody, chociaż to on w największym stopniu zweryfikuje końcowy efekt jej uprawy, czyli plon. Czy jest bardzo źle? Okazuje się, że sytuacja na polach jest bardzo zróżnicowana.
Stosowanie herbicydów w okresie tuż po wschodach do fazy 3 liści kukurydzy i na chwasty we wczesnych fazach rozwojowych z dobrym skutkiem zabezpiecza plantację przed konkurencją gatunków nawet późno wschodzących. Stąd większość zasiewów kukurydzy chronionych jest obecnie właśnie w tym czasie.
Oczekuje się, że rolnicy w Kanadzie będą w tym roku uprawiać więcej pszenicy, jęczmienia i kukurydzy niż w 2018 r., ale mniej rzepaku, soi i soczewicy.
Naukowcy sprawdzili wpływ łącznego stosowania biostymulatora z mieszaniną terbutyloazyny i bromoksynilu na efekt chwastobójczy oraz plonowanie kukurydzy. Do jakich wniosków doszli?
Według raportu amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA) „Przyszłe zasiewy”, farmerzy w tym roku ograniczą powierzchnię uprawy kukurydzy i soi.