Siewniki Terrasem firmy Pöttinger to maszyny uniwersalne. W wersji Wave Disc przekształca się on w agregat do uprawy pasowej.
W świadomości wielu rolników uprawa bezorkowa budzi negatywne skojarzenie z trudnym do opanowania zachwaszczeniem. Entuzjaści tego systemu uprawy przekonują, że ten pogląd jest nieprawdziwy – i obie strony mogą mieć rację.
Wydawać by się mogło, że w dziedzinie siewu nie można już wymyślić niczego nowego. Tymczasem firma Agrisem zaprezentowała na targach Agrotech swoją nową konstrukcję, czyli agregat do siewu rozproszonego Zebra.
Swoją premierę na targach Agrotech miał agregat Multi 3000 polskiej firmy NoTiller. Maszyna ta pozwala na jednoczesną uprawę, aplikację nawozu oraz siew zbóż i rzepaku. Można ją także zagregować z siewnikiem punktowym.
Sławomir Tupikowski to innowacyjny rolnik z województwa lubelskiego, który w swoim gospodarstwie postawił na uprawę pasową.
Na targach Polagra Premiery były prezentowane maszyny pochodzące nie tylko z Polski czy z Europy Zachodniej, lecz także z krajów wschodnich. Jedną z takich maszyn był agregat do uprawy pasowej pochodzący z Ukrainy.
Krajowy Plan Strategiczny niezmiennie jest tematem wzbudzającym duże emocje. Tym razem na twitterze, ale również w codziennych rozmowach z rolnikami, zawrzało po plotkach, że rzekomo według DKR 6 orka zimowa jest zła i nowe przepisy będą nakłaniały do orki wiosennej na 20 proc. areału. Przyjrzeliśmy się zapisom zawartych w normach dobrej kultury rolnej i w rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej. Wręcz trzeba jasno zaznaczyć: nie ma się czego bać.
Sprawdzamy jak przebiega siew pszenicy ozimej po zbiorze słonecznika. Jak z takim zadaniem poradził sobie agregat do uprawy pasowej Szewera Strip Master 301?
W wielu nowoczesnych, zrównoważonych gospodarstwach praktyki rolnictwa regeneratywnego i uprawy konserwującej to już standard. Najlepszym tego dowodem stał się nasz konkurs Innowacyjny Farmer 2022, w którym aż 11 z 24 zgłoszonych rolników stawia na uprawę bezorkową.
Wielu polskich rolników wciąż poszukuje sposobów na poprawienie opłacalności produkcji w swoich gospodarstwach. W tym miesiącu prezentujemy gospodarstwo z woj. kujawsko-pomorskiego, które od kilku lat sukcesywnie i na drodze ewolucji zmienia sposób uprawy gleby, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Jedna z metod podniesienia zysku to, oczywiście, dążenie do nieustannego zwiększania plonów przy wysokich kosztach produkcji, druga to przejście na ekologię i świadoma rezygnacja z używania środków chemicznych. Gdzieś pomiędzy jest jeszcze trzeci sposób polegający na ścisłej współpracy z naturą, dopuszczający jednak, jeśli to konieczne, użycie rozwiązań, jakie oferuje przemysł chemiczny.
W dniu 26 maja byliśmy obecni na Międzynarodowym Dniu Uprawy Pasowej, organizowanym przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko- pomorskim. Na miejscu mogliśmy uczestniczyć w pokazach polowych, gdzie oglądaliśmy rośliny w technologii strip-till, jak i pracę maszyn. Jak uprawa pasowa sprawdza się w praktyce? Jakie jeszcze rozwiązania mieliśmy okazję zobaczyć?
Nie od dziś mówi się o postępujących zmianach klimatycznych i efekcie cieplarnianym, do których przyczynia się wiele rodzajów działalności człowieka – w tym rolnictwo. Na szczęście, rolnicy mogą mieć na klimat także pozytywny wpływ.
Podczas Międzynarodowego Dnia Uprawy Pasowej, organizowanego przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko-pomorskim mogliśmy dowiedzieć się nieco o rozwoju koncepcji uprawy pasowej w gospodarstwie Macieja Czajkowskiego, jak również o historii powstania samych maszyn. Jakie były początki firmy Czajkowski Maszyny? Skąd pomysł na uprawę pasową?
W końcu na polskim rynku pojawiła się maszyna do uprawy pasowej skrojona pod polskie gospodarstwa. Jej najmniejsza wersja potrzebuje do pracy ciągnika o mocy zaledwie 100 KM – brzmi to bardzo zachęcająco, bowiem ciągników o takiej mocy jest już w gospodarstwach naprawdę dużo.
Podczas Międzynarodowego Dnia Uprawy Pasowej, organizowanego przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko-pomorskim, odbyły się premiery nowych modeli polskiego producenta maszyn do uprawy pasowej. Jakie nowe modele pojawiły się w ofercie? Jakie nowe rozwiązania mogliśmy zobaczyć?
Podczas Międzynarodowego Dnia Uprawy Pasowej, organizowanego przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko-pomorskim, uczestnicy mogli wysłuchać wykładu prof. dr hab. Marcina Świtoniaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Powstrzymać erozję gleb- o ochronnej roli uprawy pasowej”. Czego mogliśmy się dowiedzieć?
W dniu 26 maja byliśmy obecni na Międzynarodowym Dniu Uprawy Pasowej, organizowanym przez firmę Czajkowski Maszyny w Sokołowie w woj. kujawsko- pomorskim. Na miejscu uczestniczyliśmy w premierach nowości marki Czajkowski Maszyny, wykładach czy prezentacjach polowych.
Wyrazem zainteresowania nowymi technologiami uprawy roli wśród nowego pokolenia producentów rolnych stało się spotkanie Koła Naukowego Rolników SGGW w Warszawie oraz firmy Mzuri World.
Na początku tego roku firma FHU Kudla zaprezentowała rolnikom nową serię agregatów do uprawy pasowej. Swoją oficjalną premierę maszyna miał na kieleckich targach Agrotech, gdzie wzbudziła niemałe zainteresowanie.
Firma Taks-Stal zaprezentowała na Agrotechu agregat do pasowego podsiewu traw, który powstał we współpracy z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym z siedzibą w Falentach oraz Zakładem Inżynierii Produkcji Roślinnej w Kłudzienku.
To, że zdrożeją, wiemy na pewno. Na jakie zwyżki trzeba się jednak przygotować w tym sezonie, decydując się na wiosenne zasiewy buraków cukrowych i kukurydzy w systemie strip-till? O to zapytaliśmy usługodawców z różnych części kraju.
Często jako kontrargument wobec zalet uprawy bezorkowej podaje się ryzyko zwiększonej presji agrofagów i znacznej obniżki plonów. Czy tak jest rzeczywiście - tłumaczył prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski podczas konferencji PZPRZ.
Podczas zorganizowanego przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych spotkania "Nowoczesne technologie uprawy zbóż chlebowych z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin" prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski z Politechniki Bydgoskiej przedstawił wykład poświęcony konserwującej uprawie roli.
Wielkimi krokami zbliża się wprowadzany przez Unię Europejską Zielony Ład, którego nieodłączną częścią jest Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zawiera on tzw. ekoschematy, które mają być drugim po JPO składnikiem płatności bezpośrednich.
Spora część rolników twierdzi, że uprawa bezorkowa nie sprawdza się na wszystkich rodzajach gleb. Nieraz opisywaliśmy już gospodarstwa pracujące w systemie bezorkowym zarówno na piachach, jak i na glebach ciężkich. W tym numerze przedstawiamy rolnika, który od kilkunastu lat nie używa pługa na rędzinach.
Ciekawą propozycję na targach Agro Show 2021 zaprezentowała rolnikom firma Claydon, która przedstawiła cały zestaw maszyn do uprawy bezorkowej. Swoją technologię nazwała Opti-Till.
Pomarańczowe maszyny do uprawy bezorkowej Mzuri są produkowane w Polsce i wysyłane stąd do 40 krajów na świecie. Na targach Agro Show odwiedziliśmy stoisko firmy, by zapytać jaki model jest najchętniej wybierany przez rolników.
Polski rynek oferuje szeroki wybór maszyn do uprawy pasowej - jedną z nich jest Sly StripCat, czyli w wolnym tłumaczeniu "Pasowy Kot", którego można było obejrzeć na tegorocznym Agro Show.
W Polsce od roku 2013 doradcy z Pfeifer & Langen Polska wspólnie z plantatorami buraka cukrowego rozwijają technologię uprawy pasowej (ang. strip-till). W obrębie plantacyjnym cukrowni tą technologią obsiane jest w tym roku 11 tys. ha.
Na polskim rynku pojawiła się nowa firma, GB Agro Sp. z o.o., produkująca maszyny rolnicze. Przedstawiamy jej pierwsze "dziecko" - agregat do uprawy pasowej GB Hybrid 450.
W Kaskajmach k. Kętrzyna, odbyło się spotkanie polowe z cyklu ,,Agrii Demo Tour”, a jego głównym tematem było porównanie wpływu technologii uprawy ciężkich iłów kętrzyńskich na rozwój plantacji rzepaku ozimego. Jaka była kondycja roślin i co stanowiło największy problem w trakcie tego sezonu wegetacyjnego?
Horsch Polska przygotował nie lada gratkę dla rolników, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej informacji nt. siewnika do uprawy pasowej Focus TD.
Odkąd uprawa pasowa stała się w Europie popularna, niemal każda firma produkująca maszyny uprawowe stara się mieć w ofercie maszynę do tego typu uprawy. Tym razem przedstawiamy sprzęt do uprawy pola w paski pochodzący z firmy Kverneland.
Wielu rolników sądzi, że przejście na uprawę pasową rozwiązuje wszelkie problemy, jakie występują na polach. Tymczasem jak twierdzi bohater artykułu, spora część rolników stosuje uprawę pasową w swoich gospodarstwach wyłącznie dlatego, że dużo pisze się o tym rodzaju uprawy. Nie zmieniają jednak swego myślenia dotyczącego technologii uprawy roli, co skutkuje różnymi problemami.
NoTiller, firma specjalizująca się w konstruowaniu agregatów dla bezorkowych systemów uprawy, wprowadza do oferty mową maszynę. Multi 4000 pracuje już na polu i zasiewa kolejne pola w technologii pasowej.
W Kaskajmach niedaleko Kętrzyna realizowane jest kolejne doświadczenie polowe firmy Agrii Polska. Wysiano tam dwie odmiany rzepaku ozimego, a uprawa realizowana jest w trzech systemach: pasowym, bezorkowym i orkowym.
Na polach plantatorów uprawiających buraki dla cukrowni Pfeifer & Langen Polska S.A. rozpoczęto siewy. W Wielkopolsce są one już zaawansowane, obsiano trzydzieści pięć procent areału. Na Mazowszu z powodu pogody przebiega to trochę wolniej, plantatorzy obsiali na razie około siedemnastu procent.
Podczas konferencji PIdS poruszyliśmy temat związany z odchwaszczaniem roślin w uprawie pasowej. Na temat zwalczania chwastów w rzepaku, kukurydzy i zbożach wypowiedział się Paweł Talbierz specjalista ds. ochrony upraw w firmie Corteva Agriscience.
Podczas konferencji PIdS Online dr Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu starał się odpowiedzieć na pytanie: Czy uprawa pasowa to moda czy konieczność ?