Brona talerzowa Mamut firmy Dexwal nie wyróżnia się niczym szczególnym jeśli chodzi o ciekawostki konstrukcyjne czy wyposażenie. Ale wszystko to co ma - po prostu działa jak powinno i narzędzie świetnie wykonuje swoją pracę.
Nawet najlepszy i najdokładniej ustawiony kombajn nie uchroni nas w pełni przed stratami ziarna, a w konsekwencji przed samosiewami zbóż. Zwłaszcza w przypadku płodozmianów z dużym udziałem zbóż, są one poważnym zagrożeniem, a nie zwalczone w porę, również trudnym przeciwnikiem. Jak skutecznie pozbyć się samosiewów zbóż? Dlaczego to takie ważne?
Perz właściwy (Elymus repens) zaliczany jest do najbardziej uciążliwych chwastów. Pokrewieństwo ze zbożami oraz rozmnażanie przez rozłogi i ziarniaki nie ułatwia jego zwalczania. Najlepszym momentem na podjęcie walki z tym chwastem jest okres pomiędzy żniwami a nowymi zasiewami. Jak skutecznie niszczyć perz?
Samosiewy rzepaku są dość kłopotliwymi roślinami ze względu na szybkie tempo rozwoju w okresie bezpośrednio po zbiorze a jednocześnie poprzez gęstą obsadę na metrze kwadratowym. Czasem mogą być traktowane jako zielony nawóz, ale generalnie jest to chwast.
Zjawisko podeszwy płużnej jest bardzo niekorzystne dla gleby. Obniża plony i doprowadza w długim okresie do znacznej degradacji ziemi. Rozwiązaniem problemu jest cykliczne głęboszowanie.
Już kilka tygodni temu zaczęły się żniwa. Trudno powiedzieć, że trwają, bo z tym ze względu na obfite opady bywa różnie. Niemniej jednak, widać już pierwsze uprawki na ścierniskach i z tego względu odświeżamy temat ciekawej maszyny własnej konstrukcji.
Choć uprawa pożniwna popularnie zwana podorywką jest z pozoru czynnością prostą do wykonania, to jak zwykle bywa – diabeł tkwi w szczegółach. Jak wykonać ją poprawnie oraz jakich maszyn możemy do tego celu użyć?
Czym wykonać uprawę pożniwną? Broną talerzową, broną mulczową… a może broną łopatkową? Taka maszyna to naprawdę rzadko spotykane rozwiązanie w naszym kraju. Jak sobie radzi w czasie pracy?
Brona talerzowa Mandam GAL-K, którą testujemy dla Was "długodystansowo", miała ostatnio okazję wykazać się przy głębokiej uprawie z dużą ilością resztek pożniwnych po zbiorze kukurydzy. Jak sobie z tym zadaniem poradziła?
W czasie naszej ostatniej wizyty w siedzibie firmy Agro-Masz zaprezentowano nowości produktowe na 2023 r. Wśród nich znalazła się brona talerzowa Faster Cut 30 do ultrapłytkiej uprawy pożniwnej.
Od kilku tygodni intensywnie testujemy bronę talerzową Mandam GAL-K. Jak maszyna poradziła sobie z płytką uprawą pożniwną?
Trwające żniwa oznaczają rozpoczęcie sezonu zabiegów uprawowych. Z pozoru nie ma nic prostszego niż podczepić do ciągnika maszynę uprawową i wjechać nią w ściernisko, ale warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą lepiej zagospodarować resztki pożniwne i przygotować pole do nowych zasiewów.
Żniwa idą pełną parą, a w ślad za nimi ruszają uprawy pożniwne. Sprawdźmy zatem ile w tym sezonie zapłacimy za usługi w zakresie płytkiej, jak i głębokiej uprawy pożniwnej.
Do naszej redakcji trafiła bardzo ciekawa maszyna, jaką bez wątpienia jest brona talerzowa Mandam GAL-K 4,0. Nie będzie to jednak zwykły test, gdyż tym razem maszyną będziemy mogli pracować przez dłuższy czas, zbierając tym samym całe mnóstwo doświadczeń.
Brona talerzowa Faster to nowość w ofercie Agro-Maszu. Jest to maszyna przeznaczona do płytkiej oraz ultrapłytkiej uprawy pożniwnej.
Bez jakiej maszyny trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie gospodarstwa? Z pewnością bez brony talerzowej. Czy zatem każda brona talerzowa sprawdzi się we wszystkich warunkach? Na pewno nie, a więc jaką kupić do swojego gospodarstwa?
W mijającym roku firma Amazone zaprezentowała nową koncepcję maszyny do płytkiej uprawy gleby, która nosi nazwę TopCut.
Coraz więcej firm ma w swojej ofercie maszyny do ultrapłytkiej uprawy. Niedawno do tego grona dołączyła firma Amazone, która zaprezentowała talerz X-Cutter.
O zaletach płynących z posiadania „talerzówki” w swoim gospodarstwie nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Ta uniwersalna maszyna jest bowiem często podstawowym sprzętem uprawowym w wielu gospodarstwach. Ile zapłacimy za popularne modele?
Uprawa ścierniska to bardzo ważny element przygotowania stanowiska pod kolejną uprawę. Umożliwia bowiem osiągnięcie kilku ważnych celów agrotechnicznych.
Zapytaliśmy pana Michała Sawickiego - rolnika i praktyka stosującego na swoich polach uprawę pasową - jak przygotować pole do siewu pasowego.
Uprawa pożniwna wraca do łask rolników. Jednym z narzędzi, które doskonale poradzi sobie podczas takiej pracy jest kultywator Vibromulch, produkowany przez francuską firmę Agrisem.
Joker w bezpośrednim tłumaczeniu z angielskiego to żartowniś, ale brona talerzowa o tej nazwie nie ma z żartami nic wspólnego. To maszyna stworzona do ciężkiej pracy na polach rolników.
Niemiecki Fliegl, ekspert w produkcji wszelkiej maści przyczep, beczkowozów oraz rozrzutników, wprowadził do swojej oferty maszynę nietypową. Nietypową, bo chodzi o urządzenie uprawowe, a dokładniej o bronę łańcuchowo-talerzową.
Od teraz kompaktowe brony talerzowe Kuhn Optimer XL dostępne są w szerokościach roboczych od 3 do 12 m.
Ciekawą, chociaż mało popularną wśród rolników maszyną do wykonywania uprawy pożniwnej, jest brona łopatkowa, znana również pod nazwą brony nożowej. Jednym z producentów takiej maszyny jest brytyjska firma Claydon oferująca bronę Terrastar. Od kilku lat jest ona dostępna także na rynku polskim.
Pierwszy zabieg uprawowy po żniwach najlepiej wykonać zaraz po zbiorze plonu głównego i nie przeciągać go w czasie.
Mimo przekropnej pogody, w wielu rejonach zasoby wody w glebie są nieduże. Jednym ze sposobów na jej zatrzymanie jest szybko wykonana uprawa pożniwna.
Uprawa pożniwna ma znaczenie niezależnie od tego czy wykorzystujemy pług czy stosujemy technologię bezpłużną. Źle przeprowadzona sprawia, że zamiast zatrzymać wodę w glebie beztrosko ją tracimy.
Od stycznia 2020 firma Lemken wyposaża swoje agregaty i narzędzia do uprawy pożniwnej w siewnik do wysiewu międzyplonów APV. SeedHub 5 - bo pod taką nazwą Lemken sprzedaje siewniki APV, dostępne są w dwóch wersjach: 200- i 500-litrowej.
Lemken opracował nowy model kultywatora do ultra-płytkiej uprawy. Koralin, bo tak nazywa się maszyna, może pracować już przy dwóch cm głębokości i radzi sobie zarówno na ściernisku, jak i na polach porośniętych samosiewami.
Tegoroczna jesień w wielu regionach Polski sprzyjała zbiorom kukurydzy i buraka cukrowego, które mają się już ku końcowi. Stosunkowo wczesne zakończenie sezonu zbiorów stawia przed rolnikami pytanie - co dalej? Czy postawić na jesienną uprawę, czy lepiej wykonać ją dopiero wiosną? Czasu na decyzje nie ma jednak wiele.
Brony talerzowe to maszyny, które sprawdzą się w każdym gospodarstwie. Są przydatne zarówno przy mieszaniu z glebą resztek pożniwnych, jak i przy niszczeniu poplonów czy też przygotowywaniu gleby do siewu wiosną. Są po prostu uniwersalne.
Odwiedzając targi Opolagra 2018, zwróciliśmy uwagę m.in. na sprzęt do uprawy ścierniska po żniwach. Prezentujemy przykładowe modele bron talerzowych i kultywatorów ścierniskowych z cenami.
Nietypową maszyną, która przykuła naszą uwagę podczas targów Agro Show 2016, była brona łańcuchowo-talerzowa firmy Kelly, prezentowana na stoisku firmy JMS Agro Serwis. Maszyna jest jak na razie dość egzotyczna w naszym kraju.
Nie ma jednej uniwersalnej technologii uprawy roli. Należy ją dostosować do warunków glebowych swojego gospodarstwa, bo błędy popełnione w uprawie są nie do naprawienia. Uprawa pożniwna rozpoczyna przygotowanie pola do uprawy rośliny następczej. Jej właściwe przeprowadzenie ma duży wpływ na późniejszy plon.
Firma Akpil z myślą o rolnikach, którzy „na ostatnią chwilę” chcą zakupić maszyny do uprawy pożniwnej przygotowała promocję. Zgodnie z ofertą 3 m bronę talerzową Gepard możemy kupić w kwocie od 13,6 tys. zł netto.
Zatrzymanie wody w glebie po żniwach wpływa na szybszy rozkład resztek pożniwnych, dlatego tak ważne jest, aby wykonać uprawki pożniwne, które w ostatnim czasie są często pomijane.
Amazone powiększa serię trzybelkowych kultywatorów mulczujących Cenius. Nowe modele mają konstrukcję zaczepianą, dzięki czemu do współpracy można użyć ciągników o mniejszym udźwigu podnośnika.
Podczas listopadowych targów Agritechnica, firma Kuhn zaprezentowała agregat ścierniskowy Dominator. Wydajna maszyna, przeznaczona do ciągników o największych mocach, to konstrukcja sprawdzona na polach Ameryki Północnej.