Swift to jedyna maszyna w ofercie firmy Vaderstad, która nie jest wyposażona w zintegrowany wał konsolidujący. Wszystko po to, by spulchniona gleba mogła przesychać.
Batyra, polska firma produkująca maszyny uprawowe, zaprezentowała w Kielcach półzawieszaną bronę talerzową Gepard.
Polski firma produkująca maszyny rolnicze, Unia, wprowadziła do swojej oferty bronę mulczową. Buzzard, co w tłumaczeniu znaczy "myszołów", będzie dostępny w dwóch wersjach.
W listopadzie tego roku firma Lemken przedstawiła kolejną wersję swego sztandarowego kultywatora do uprawy bezorkowej. Nowy Karat będzie dostępny zarówno w wersji zawieszanej, jak i półzawieszanej.
Polscy rolnicy docenili krótkie brony talerzowe, które są wykorzystywane do uprawy w niemal każdym gospodarstwie. Producenci tymczasem wprowadzają na rynek coraz bardziej unowocześnione modele tych maszyn. Unia zaprezentowała właśnie Aresa XM.
W przyszłym roku w ofercie firmy Amazone pojawi się nowy sześciobelkowy kultywator do płytkiej uprawy. Jego producent podkreśla, że maszyna doskonale sprawdzi się w mechanicznej walce z chwastami.
Niemiecki producent maszyn do uprawy bezorkowej, firma Kockerling na targach Agro Show 2021 zaprezentowała nowy kultywator do płytkiej uprawy roli.
Podstawową zasadą stosowaną po kombajnowym zbiorze zbóż, jak i rzepaku jest uprawa pożniwna mająca na celu przede wszystkim przerwanie parowania gleby. Płytkie zerwanie ścierniska ma też szereg zalet. Czym można je skutecznie wykonać?
Uprawa ścierniska to bardzo ważny element przygotowania stanowiska pod kolejną uprawę. Umożliwia bowiem osiągnięcie kilku ważnych celów agrotechnicznych.
Niemiecki producent maszyn rolniczych firma Brix wprowadził na rynek kultywator do mechanicznego zwalczania chwastów.
Ile razy podczas pracy zdarzyło się wam powiedzieć: Gdyby był dodatkowy rząd zębów lub inny wał, to maszyna pracowałaby lepiej. Teraz będziecie mogli zbudować maszynę dostosowaną do swoich potrzeb z gotowych elementów.
Szwedzka firma Väderstad, wprowadziła do oferty dwa nowe modele odkładni MixIn. Nowe odkładnie mają stożkowy kształt z szerszą częścią górną i węższą dolną. Można je stosować w maszynach: Swift, Cultus, Opus i TopDown.
Kompaktowe brony talerzowe cieszą się dużą popularnością wśród polskich rolników. Przetestowaliśmy dla was bronę talerzową Atos Drive produkowaną przez polską firmę AMJ-Agro. Zobaczcie jak ta maszyna wypadła w naszym teście.
Zapytaliśmy pana Michała Sawickiego - rolnika i praktyka stosującego na swoich polach uprawę pasową - jak przygotować pole do siewu pasowego.
Firma John Deere wprowadza do swojej oferty trzy modele brony mulczowej. Jest to maszyna do przeznaczona do bardzo płytkiej uprawy gleby.
Do tej pory kompaktowa brona talerzowa Gregoire Besson Occitant była dostępna tylko w wersji zawieszanej. Jednak w tym roku do oferty dołączyła także wersja półzawieszana.
Na ostatnich targach Agritechnica start-up Dickson zaprezentował nowy typ nakładki do uprawy gleby. Wyróżnia się ona niespotykaną na rynku konstrukcją.
Niemiecki producent maszyn uprawowych firma Lemken wprowadziła właśnie na rynek nowe rozwiązanie. Jest to redlica Delta Cut przeznaczona do ultra płytkiej uprawy gleby.
Niemiecka firma Knoche całkiem niedawno firma wypuściła na rynek nową kompaktową bronę talerzową Crossmax. Maszyna jest dostępna w szerokościach 3-6 m.
Duże gospodarstwa potrzebują wydajnych maszyn. W te potrzeby doskonale wpisała się firma Kuhn, która wprowadziła do swojej oferty serię bron talerzowych Optimer o szerokości roboczej 9 i 12 m.
Austriacki producent maszyn rolniczych firma Pöttinger kilka dni temu zaprezentowała na pokazie dla prasy swoje najnowsze dzieło. Jest to zupełnie nowa rodzina kultywatorów przyczepianych Terria.
Od stycznia 2020 firma Lemken wyposaża swoje agregaty i narzędzia do uprawy pożniwnej w siewnik do wysiewu międzyplonów APV. SeedHub 5 - bo pod taką nazwą Lemken sprzedaje siewniki APV, dostępne są w dwóch wersjach: 200- i 500-litrowej.
Każda niepożądana w łanie roślina to utrata cennej wody, która w suchych sezonach jest na wagę złota. Jednocześnie coraz bardziej dyskusyjne staje się stosowanie chemicznych zabiegów ochrony roślin. Jak sobie poradzić z tymi problemami?
Zagospodarowanie resztek pożniwnych, wymaga szczególnej uwagi, w przypadku stosowania uprawy bezorkowej. Pracę maszyn, które można wykorzystać do pierwszego zabiegu po zbiorze, można było obejrzeć podczas pokazów w Niemczech. Co ciekawe, w pokazach udział wzięły mało znane na naszym rynku rozwiązania m.in. z firmy Einböck, Heko, EuM czy Krener.
Kompaktowe brony talerzowe to narzędzia wręcz niezastąpione w płytkiej uprawie ścierniska. W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej takim maszynom o szerokości 4 m, pozwalającym osiągnąć wydajność na poziomie 3,5-6 ha/h.
Mogłoby się wydawać, że uprawa ścierniska wymaga nieco mniej uwagi niż pozostałe zabiegi agrotechniczne. Jednak sposób zagospodarowania resztek pożniwnych i termin wykonania pierwszej uprawy po zbiorze ma taki sam wpływ na jakość i wysokość plonu, jak nawożenie czy siew. Należy pamiętać, że ,,ukrycie" ścierniska pod warstwą gleby tylko pozornie rozwiązuje kwestię uprawy pożniwnej.
Uprawa ścierniska to zazwyczaj prosty zabieg agrotechniczny. Jednak gdy mamy do czynienia z tak mocno przesuszoną glebą, jaka jest teraz w wielu regionach kraju, uprawa taka to nie lada wyzwanie.
Cultro TC firmy Horsch ma być z założenia łatwym w uciągu podwójnym wałem nożowym. Dostępny jest w wersji o szerokości roboczej 3 m i 12 m i w bardzo zróżnicowanym zakresie zastosowań, w tym również w połączeniu z innymi maszynami. Noże wału służą przede wszystkim do rozdrabniania resztek w ścierniskach po rzepaku lub kukurydzy (również jako sposób na mechaniczną walkę z omacnicą prosowianką) oraz międzyplonów.
Krótka brona talerzowa to sprzęt dość popularny w polskich gospodarstwach. wydawać by się mogło, że przy tej maszynie nie można nic unowocześnić - a jednak.
New Holland sukcesywnie poszerza paletę maszyn uprawowych. Tym razem do oferty firmy trafiają kultywatory ścierniskowe ST o szerokości 3 i 4 m
Horsch poszerza ofertę bron talerzowych Joker HD o nowe modele w szerokościach roboczych 5, 6 i 7,5 m. Maszyny są dostępne wyłącznie w wersji zaczepianej.
Jeśli chodzi o płytką uprawę ścierniska, od sześciu lat hitem sprzedaży w firmie Horsch jest brona kompaktowa Joker CT. Ale i w tak sprawdzonej konstrukcji przyszedł czas na modyfikacje.