Nadejście wiosny oprócz typowych prac polowych jest dla hodowców bydła nierozerwalnie związane z koniecznością zadbania o łąki i pastwiska. Podpowiadamy, czym i w jaki sposób wykonać pierwsze zabiegi pielęgnacyjne.
Wśród krajowych maszyn rolniczych z pewnością trudno jest znaleźć siewnik do traw. Czyżby wkrótce mogło się to zmienić za sprawą prototypu maszyny stworzonej na Podlasiu? Projekt Zygmunta Babińskiego robi wrażenie!
Pierwszą maszyną, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o przejściu z uprawy płużnej na bezorkową jest kultywator. Choć jest to maszyna dość prosta w budowie, to musi spełniać kilka wymagań, aby praca nią była skuteczna.
Nowa generacja zawieszanych pługów Kuhn Master L została wprowadzona na rynek we wrześniu 2019 r., a teraz została wzbogacona o zintegrowany wał Duoliner.
Na stoisku firmy Mandam podczas targów Agro Show nie zabrakło jak zwykle nowości. Zainteresowanie sprzętem też jest bardzo duże. Na realizację zamówień trzeba czekać 3-4 miesiące.
Redakcja Farmera uczestniczyła w żniwach pszenicy w rumuńskiej Horii w gospodarstwie Terracult. Ta wizyta była także okazją do przyjrzenia się maszynom do uprawy wykorzystywanym na tej farmie. Jak się okazało, uproszczona uprawa ma się tutaj dobrze, a wspomaga ją skaner glebowy.
W grudniu 2020 roku niemiecka firma Amazonen-Werke rozpoczęła współpracę z firmą Gebr. Tigges GmbH & Co. KG w Oelde.
Przygotowanie gleby do siewu czasami sprawia wiele trudności. Spore znaczenie mają poszczególne elementy maszyny, którą pracujemy. Jednym z ważniejszych elementów jest wał, a jeśli chodzi o wały to specjalistą w ich budowie jest firma Otico.
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, czas więc wjechać na łąki i pastwiska z wałem. Dlaczego wałowanie jest tak ważnym zabiegiem i czym go wykonać?
Praktycznie w całym kraju żniwa są już zakończone. Część rolników przeprowadziła już pierwsze uprawki pożniwne. Równomierne rozdrobnienie resztek pożniwnych, dobre wymieszanie ich z glebą zapobiega mi.in. tworzeniu się tzw. słomianej maty, która utrudnia wschody i absorbuje wodę.
Wały doprawiające zawieszane na przednim TUZ pozwalają połączyć siew i uprawę w jednym przejeździe - to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Sprawdziliśmy jak z tego rodzaju zadaniem upora się wał Star Tandem 3.0 firmy Mandam.
Wał uprawowy nożowy Jacek Gladio z Expomu, to trochę inne, a zarazem ciekawe podejście do wykonywania uprawek pożniwnych oraz likwidacji poplonów.
Nowe wały uprawowe Unii Group oferowane są w szerokościach roboczych do 9 m i mogą być zaczepiane na przedni bądź tylny TUZ. Można w nich znaleźć kilka ciekawych rozwiązań, związanych m.in. z kopiowaniem terenu.
Wał nożowy Mandam o średnicy 380 mm może być montowany bezpośrednio przed broną talerzową lub na ładowaczu czołowym ciągnika. Narzędzie może być w niektórych przypadkach alternatywą dla mulczera.
Firma Amazone uzupełniła swój program narzędzi do biernej uprawy gleby o wał dyskowy. Nowy wał przeznaczony jest przede wszystkim do pracy na glebach ciężkich i wilgotnych.
W tym roku mija 40 lat, od kiedy firma Pöttinger wprowadziła do swojej oferty maszyny uprawowe. Od tamtej pory ta grupa produktów nieustannie ewoluuje, ale ostatnie lata były prawdziwym skokiem technologicznym.
Wałowanie stanowi bardzo ważny etap w procesie przygotowania gleby do siewu. Dlatego wały uprawowe są nieodzownym elementem składowym agregatów uprawowych. Tym razem przyjrzeliśmy się jednak wałom uprawowym do indywidualnego stosowania oraz współpracującym z pługami.
Firma Amazone wprowadza do swojej oferty nowy wał pierścieniowy z profilem o nazwie Matrix. Cechuje się on wąskimi wypustkami poprzecznymi na pierścieniach, które dodatkowo rozdrabniają glebę w wierzchniej warstwie.
Firma Mandam rozszerza swoją ofertę w zakresie maszyn do pielęgnacji łąk i pastwisk. Od 1 października będą dostępne nowe modele wałów o szerokości 3 m, z dodatkowymi elementami napowietrzającymi darń.
Jednym ze skutecznych sposobów walki z omacnicą prosowianką jest rozdrabnianie masy po zbiorze kukurydzy, które z reguły wykonuje się rozdrabniaczami obrotowymi lub bijakowymi. Ciekawą alternatywą dla takich maszyn są wały Cutler produkowane przez firmę Namysło
Prawidłowo wykonana podorywka poprawia strukturę gleby, stosunki wodne i zapewnia dobre warunki do kiełkowania nasion chwastów. Do jej przeprowadzenia firma Strom proponuje dwa rodzaje kultywatorów Ecoland.
Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku rozpoczyna realizację projektu p.n.: „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Już jutro, tj. w czwartek, 10 listopada, w Warszawie, umowę o dofinansowanie tego ważnego przedsięwzięcia podpiszą dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Gdańsku Mariusz Nierebiński oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Władysław Jan Majka.
Agregat uprawowo siewny sprzęgnięty z siewnikiem pozwala znacznie ograniczyć liczbę zabiegów podczas siewu oraz obniżyć ich koszty. Trzeba jednak odpowiednio dobrać konstrukcję agregatu do posiadanych gruntów. Przedstawiamy trzy różne koncepcje – ich wady i zalety.
Z początkiem lutego br., firma Väderstad wprowadziła do oferty maszyn wał Rollex RX 450, o szerokości roboczej 4,5m. Dotychczas maszyna była oferowana wyłącznie w szerokości 6,2 m, co ograniczało możliwość zastosowania z mniejszymi ciągnikami.
Zawsze dzieje się tak, że maszyny największe wzbudzają również największe zainteresowanie. Więcej o prawdziwych gigantach, czyli bronach wirnikowych konstruowanych specjalnie z myślą o największych gospodarstwach.
Coraz więcej maszyn uprawowych wyposażanych jest w wały. Postępuje tak wielu producentów. Dlaczego? Okazuje się, że to dość proste urządzenie potrafi spełniać bardzo ważne role w uprawie gleby. W zależności od potrzeb i znaczenia maszynę uprawową wyposaża się w inny wał. Nie zawsze jednak wiadomo do końca, jakie jest przeznaczenie danego urzadzenia. Sprawę utrudniają sami producenci maszyn, projektując coraz nowsze konstrukcje.
W uprawie pożniwnej należy unikać stosowania wszelkiego rodzaju pługów, które są mało wydajne i układają warstwowo resztki pożniwne w glebie, powodując spowolnienie tempa ich rozkładu. Do podorywki lepiej nadają się agregaty złożone z kultywatorów zębowych, bron talerzowych lub spulchniaczy obrotowych, uzupełnionych wałami.
Gleba po orce siewnej jest zbyt spulchniona, aby można było od razu wykonać uprawę przedsiewną i siew. Ze względu na coraz krótsze terminy agrotechniczne konieczne jest więc jej zagęszczenie, które najszybciej i najtaniej można wykonać za pomocą współpracujących z pługiem narzędzi doprawiających