Väderstad Tempo T6 uchodzi za najszybszy siewnik w swojej klasie. Czy w parze z prędkością siewu idzie także precyzja? Sprawdźmy to.
Uprawa zerowa (no-till) nie jest popularnym w Polsce systemem uprawy i budzi wiele obaw oraz kontrowersji. Oceniamy wschody roślin jarych: pszenżyta i rzepaku, zasianych bezpośrednio w ściernisko po kukurydzy.
Przeciągnięte w czasie siewy rzepaku to niejedyny problem jaki pojawia się na starcie tej uprawy. Niestety coraz więcej sygnałów dochodzi do nas o trudnych wschodach jak i licznych problemach dostrzegalnych na plantacjach.
Na części plantacji buraków cukrowych z powodu intensywnie opadów na początku maja, gdzie miejscami spadło nawet 40 l/m2 i więcej, występują problemy ze zaskorupieniem gleby a nawet zamuleniem roślin.
Przymrozki pod koniec kwietnia zagroziły wielu uprawom. Temperatura spadła bowiem nawet do - 6 st. C. Jednak na polach plantatorów uprawiających buraki dla Pfeifer & Langen Polska S.A. szkód nie odnotowano.
Za nami dwa dni z dużymi przymrozkami w tle. Po dzisiejszej nocy, przymrozki notowano już w całym kraju. Dochodziły one ponownie do -8 st.C. Taka temperatura jest groźna dla młodych siewek buraka. Czy należy się spodziewać uszkodzeń w tej uprawie?
Po 3 tygodniach od siewu wschodzą nareszcie buraki cukrowe. Niestety wraz z ociepleniem i dobrym uwilgotnieniem gleby obserwujemy także intensywnie wschody chwastów w tej uprawie. Czas na pierwszy zabieg herbicydowy.
Dotychczasowe warunki pogodowe wiosny sprawiają, że wschody buraków cukrowych się przedłużają. Niestety niektóre gatunki chwastów nie mają z tym większego problemu. Kiedy i w jakich warunkach decydować się na zabieg przy użyciu glifosatu?
Długotrwały brak opadów i siew w przesuszoną glebę poskutkował problemami ze wschodami buraka. Po opadach część nasion uaktywniła się, dzięki czemu mamy „drugie” wschody w tej uprawie.
Lustrujemy plantacje buraka cukrowego i zauważamy również w tej uprawie pewne problemy, które już się pojawiają na etapie wschodów. Cześć nasion z powodu braku wody zwyczajnie nie wykiełkowała.
Brak typowej zimy zachęcał rolników do podjęcia ryzyka i siewu pszenicy jeszcze w terminach mocno opóźnionych. Póki co okazuje się, że była to dobra decyzja.
Zboża jare mają krótszy okres wegetacji i tworzą jednocześnie słabszy system korzeniowy niż formy ozime stąd groźny dla nich staje się nawet niewielki deficyt opadów. Obecnie rośliny wchodzą w fazę krzewienia, a brak opadów połączony ze słabym dostępem do składników pokarmowych może poskutkować tym, że rośliny będą się słabo krzewić.
Siewy buraka można uznać za ukończone. Niestety w czasie wschodów kilka negatywnych czynników mogło mieć wpływ na obsadę roślin na plantacji, są to: przymrozki, szkodniki i silne wiatry. W najbliższych dniach warto skontrolować pola, zwrócić uwagę na uszkodzenia i policzyć zachowaną obsadę.
W tym roku pierwsze siewy buraka cukrowego wykonano wcześnie, bo nawet 10 marca. Przymrozki jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu mogły uszkodzić młode wschodzące siewki. Czy czekają nas przesiewy?
Zachęceni ciepłym przedwiośniem, część plantatorów do siewu buraka cukrowego przystąpiła już w połowie marca. Z każdym tygodniem zwiększał się udział obsianych plantacji. Burak z marcowych siewów już wschodzi.
Po opadach sprzed kilku dni można zaobserwować nowe wchody pszenicy. Młode siewki pochodzą z ziarniaków, którym nie udało się z powodu suszy na krótko po siewie wykiełkować.
Siewy buraka cukrowego z powodu pogody w tym roku były nieco opóźnione. Przeważnie rozpoczęto je dopiero na początku kwietnia, ale już zbliżają się do końca. Pojawiają się też pierwsze wschody, ale i agrofagi, konkretnie szarek komośnik. Trzeba uważać też na chwasty.
W województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim wiele rzepaków zostało wysianych w terminach opóźnionych. Z informacji, które dotychczas dotarły do Krajowego Związku Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wynika, że w tym roku rolnicy w skali kraju mogli zasiać ok. 1/4 rzepaku mniej.
W warunkach Polski centralnej pszenica ozima zasiana w połowie listopada po burakach cukrowych lub kukurydzy obecnie nieśmiało szpilkuje. Oznacza to między innymi, że za nami dość ciepły okres przedzimia, w którym wegetacja jeszcze nie ustała.
W rejonach, w których w tym sezonie jest ponownie bardzo sucho (Centrum Polski, Kujawy, część Mazowsza, woj.wielkopolskiego) zboża siane w terminach agrotechnicznych zaczynają wschodzić. Niestety siane w zbyt suchą glebę wschodzą bardzo nierównomiernie.
Niestety dochodzą do nas sygnały z centrum kraju, o bardzo słabych wschodach i powolnym rozwoju rzepaku. Jeśli sytuacja w najbliższych dniach się nie poprawi część plantacji będzie musiała zostać zlikwidowana jeszcze jesienią.
Warunki pogodowe towarzyszące siewom były na tyle korzystne, że rzepak w większości rejonów województwa kujawsko-pomorskiego wschodził dobrze. Zasiany w połowie sierpnia jest już w fazie niepełnych dwóch par liści, posiany pod koniec miesiąca jest w fazie liścieni oraz pierwszych liści i wyraźnie zaznaczył rzędy.
Dobowe temperatury podczas kwietniowych siewów kukurydzy i te panujące aż do jej pierwszych wschodów nie były optymalne dla tej rośliny. Spowodowało to, że kukurydza wschodziła relatywnie długo i nierównomiernie. Optymistyczne jest to, że pogoda się poprawiła, jest cieplej, a dodatkowo opady lokalnie poprawiły warunki wilgotnościowe. Należy spodziewać się poprawy sytuacji na polach.
W ostatnich dniach przez praktycznie całą Polskę przeszła fala przygruntowych przymrozków. Ryzyko ich wystąpienia ma się jeszcze utrzymywać przez najbliższych kilka dni. Tam gdzie temperatura spadła poniżej – 3°C pojawiła się obawa o stan plantacji buraczanych.
Siewy buraków są na ukończeniu. Na większości plantacji obserwowane są już wschody. Nadszedł zatem czas, by podjąć nie łatwą walkę w ograniczaniu zachwaszczenia w tej uprawie. Nie jest to sprawa łatwa i trzeba mieć spore doświadczenie w tym temacie. Błędy bowiem popełnione na tym etapie mogą się mścić, aż do zbioru korzeni.
Na wcześniej sianych plantacjach buraka cukrowego obserwuje się wyraźne wschody roślin. Warto zatem wybrać się na pole, by dokonać pierwszej szczegółowej lustracji plantacji i obliczyć obsadę roślin.
Proces kontraktacji buraków cukrowych w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. na sezon 2016/2017 dobiega końca. Choć pogoda nie rozpieszczała dotąd plantatorów, na plantacjach, które zostały zasiane w czwartym tygodniu marca pojawiły się już pierwsze wschody buraków.
Groch sieje się od połowy marca teoretycznie do połowy kwietnia, przy czym zdecydowanie korzystniejsze są wczesne terminy siewu grochu. Zasiany w połowie marca obecnie wschodzi.
Tegoroczne regionalne słabe przezimowanie ozimin wymusiło na producentach rolnych konieczność przesiewu wielu plantacji. W ich miejsce najczęściej rolnicy sięgali po zboża jare. Szybkie decyzje o przesiewie okazały się trafne, wcześnie zasiane jarki już wchodzą.
Opóźniony siew zbóż odbywał się w tym roku w wielu rejonach w skrajnie niesprzyjających, suchych warunkach glebowych, a rolnicy obawiali się o nadchodzące wschody roślin. Sprawdzamy, jak teraz wyglądają pola, na których pszenicę siano w opóźnionym terminie.
Siew zbóż w terminach wcześniejszych nie jest błędem. Plantacje takie jednak wymagają jesienią częstej lustracji, a w wypadku wystąpienia patogenów wykonania zabiegu chemicznego.
Mimo problemów z siewem w warunkach suszy rzepaki wzeszły, ale wschody są bardzo nierównomierne.
W zależności od stanowiska wschody rzepaku z reguły na terenie Polski Wschodniej i Centralnej są punktowe. Rzadko się zdarza, aby były 100 proc.
Jak rzepak radzi sobie w trudnych, suchych warunkach i czy w ogóle na powierzchni gleby z ubiegłotygodniowego siewu zaczyna być cokolwiek widać – sprawdzaliśmy dziś na polu.
Warunki kiełkowania nasion rzepaku decydują w dużej mierze o prawidłowej obsadzie i późniejszej kondycji roślin. Panująca obecnie susza może zaburzać ten proces, czego konsekwencją będą niewyrównane wschody.
Grupa Südzucker Polska opublikowała swoje pierwsze tegoroczne wyniki doświadczeń polowych. Na plantacjach doświadczalnych oceniano Polową Zdolność Wschodów (PZW), skuteczność zwalczania chwastów oraz wpływ warunków meteorologicznych na stan plantacji buraków.
W sezonie wegetacyjnym ploniarka zbożówka wydaje 3 pokolenia. Dla kukurydza najbardziej szkodliwe bywa pierwsze pokolenie szkodnika, które może już nalatywać na plantacje kukurydziane.
Wzrost dobowych temperatur i słoneczna ciepła pogoda ogrzewająca glebę sprzyja wschodom kukurydzy. Obecnie na wielu plantacjach widać już zaznaczone rzędy.
Ostatnio informowaliśmy na łamach portalu farmer.pl, o lokalnych problemach ze wschodami buraków. W związku z tym w niektórych gospodarstwach padły decyzje o przesianiu słabo rokujących plantacji. Jak duży areał musiał zostać ponownie zasiany?
Są rejony w kraju, w których na skutek dużych opadów deszczu na początku kwietnia doszło do zaskorupienia gleby. Młode siewki buraków nie mogą się przez tą warstwę przedostać. Czy oznacza to, że rolnicy muszą przesiać takie plantacje?