Ciekawym rozwiązaniem dostępnym w ramach ekoschematu 3 są wsiewki międzyplonowe. Ten rodzaj międzyplonu wysiewa się jednocześnie z rośliną uprawianą w plonie głównym lub – zwłaszcza w przypadku kukurydzy – nieco później, aby zapobiec konkurencji. Jak siać międzyplony? Czy warto? Jakie gatunki wybrać?
Specyficznym rodzajem międzyplonów są te wysiewane w międzyrzędzia rośliny uprawianej w plonie głównym. Przykładem może być seradela w międzyrzędziach kukurydzy, mająca intensywnie rozwinąć się w końcowych fazach wegetacji głównej uprawy. Co warto wiedzieć o wsiewkach?
Czy mieszanki roślin paszowych można włączyć jako wsiewki w kukurydzy i wykorzystać do produkcji biogazu? Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie było celem jednego z projektów realizowanych u naszych zachodnich sąsiadów w ramach programu pt. „Opracowanie i porównanie zoptymalizowanych uprawowych systemów rolniczej produkcji roślin energetycznych w różnych warunkach siedliskowych Niemiec”. W programie tym brały udział liczne placówki naukowe, a doświadczenia polowe założono w różnych zakątkach Niemiec.
Wsiewki w kukurydzę to rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać wiele korzyści w zakresie ochrony gleby i środowiska. We wcześniejszych postach pisaliśmy o zaletach tej technologii i wskazaliśmy rośliny, które mogą być wysiewane w międzyrzędzia kukurydzy. W trzeciej części cyklu przeczytacie kiedy wysiewać wsiewki i jakich maszyn można użyć.
Wiązanie składników pokarmowych, tworzenie próchnicy czy zwiększenie aktywności biologicznej gleby to tylko niektóre zalety roślin wysiewanych w międzyrzędzia kukurydzy. Pozwalają one na uzyskanie okrywy roślinnej po zbiorze kukurydzy, a także zimą, dzięki czemu chronią glebę przed erozją i wspomagają jej żyzność. W drugiej części artykułu powiemy jakie rośliny nadają się na wsiewki.
Kukurydza to roślina bardzo wrażliwa na konkurencję innych roślin, dlatego posianie wsiewek musi nastąpić w takim okresie, aby nie były one konkurencją dla kukurydzy rosnącej w plonie głównym. Jako wsiewki najczęściej wysiewane są rośliny motylkowe i trawy o powolnym początkowym tempie wzrostu, mało wrażliwe na zacienienie. Jesienią wsiewki mogą być koszone lub przeznaczone na skarmianie zwierząt.
Prawie 102 mln zł lubuskim rolnikom wypłaciła ARiMR z tytułu różnych działań programu rolnośrodowiskowego. Uczestniczy w nich ponad 10 proc. wszystkich farmerów.
Uprawa międzyplonów nie tylko wzbogaca glebę, ale także zwiększa dochody gospodarstwa poprzez korzystanie z programów unijnych dofinansowujących działania pakietów rolnośrodowiskowych. Nie wymaga to dużych nakładów. Koszty uprawy ograniczają się bowiem do zakupu materiału siewnego i do uprawek pożniwnych związanych z przygotowaniem stanowiska przed obsiewem.
W Instytucie Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa skonstruowano przystawkę montowaną na opryskiwaczu i umożliwiającą wysiew drobnych nasion roślin poplonowych. W najnowszej wersji przystawka może być zamontowana również na siewniku zbożowym i służyć do wysiewu drobnonasiennych roślin motylkowych.