Dobry doradca musi mieć szeroką wiedzę dotyczącą gleby, środowiska, odmian, nawozów, roślin czy uprawy, żeby potrafił dostosować konkretną technologię do danego gospodarstwa. Między innymi właśnie z tego powodu firma Agrii Polska prowadzi w całym kraju badania, które pozwalają zwiększyć kompetencje jej pracowników. O realizowanych projektach rozmawiamy z dr. Markiem Reichem, menadżerem ds. rozwoju Agrii Polska.
Rok 2019 w naszym kraju nie był łaskawy dla producentów ciągników, sprzedało się ich bowiem najmniej od dekady. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka, a bodaj największym była panująca w zeszłym roku susza. Jednym z nich jest też nieco inny kierunek środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Okazuje się jednak, że na tych niesprzyjających warunkach mogą zyskiwać producenci tańszych maszyn, tacy jak np. Belarus.
Z posłem Jarosławem Sachajko, przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rozmawia Marzena Pokora-Kalinowska.
Z Józefem Pawelą, przewodniczącym Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Spółce Cukrowej S.A., rozmawia Marzena Pokora-Kalinowska
Jest żywą legendą zapasów w stylu klasycznym. Jako jedyny Polak dwukrotnie został mistrzem olimpijskim w tej dyscyplinie sportu. Wychował się w małej wsi otoczonej lasem – to stąd Andrzej Wroński ruszył na podbój świata.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainaugurowała „Wizję Zero”. Głównym celem Strategii jest zmniejszanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych na wsi. O szczegółach „Wizji Zero” mówi prezes KRUS Aleksandra Hadzik.
Z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, rozmawia Marzena Pokora-Kalinowska
Jedną z głównych funkcji systemu korzeniowego roślin jest pobieranie składników pokarmowych z gleby. Czy w tej sytuacji dokarmianie dolistne jest zasadne? Na ten temat rozmawialiśmy z Kamilem Skrobiszewskim, menedżerem produktu nawozy dolistne w firmie Agrochem Puławy.
W najbliższych latach sytuacja na rynku środków ochrony roślin zmieni się znacząco. Za sprawą przepisów unijnych wycofywane są kolejne substancje czynne.
Wraz z rozwojem cyfryzacji w rolnictwie pojawiają się na rynku nowe narzędzia, które mają pomagać w zarządzaniu gospodarstwem. Podążając za tym trendem, również firma Agrii oferuje swoim klientom dostęp do takich rozwiązań.
Import świń na tucz do Polski bije kolejne rekordy, a ich głównymi dostawcami świń pozostają od lat Duńczycy. Dlatego pytamy Rafała Moczkowskiego szefa firmy Europig, prowadzącego sprzedaż prosiąt głównie z Danii ale też z polskich gospodarstw, na co zwrócić uwagę, przy zakupie zwierząt na tucz.
Marcin Tybura odnosi spektakularne sukcesy w zawodach MMA, aktualnie jest 9. zawodnikiem wagi ciężkiej na świecie w rankingu federacji UFC, ale gdy po zawodach wraca do domu na wsi, lubi zająć się pracą w gospodarstwie.
Przełom roku to czas, kiedy na rynku pojawia się więcej niż zwykle podrabianych środków ochrony roślin. Rozmawiamy na ten temat z Aleksandrą Mrowiec – ekspertką z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Czy wszyscy rolnicy popierają rolnicze protesty? Okazuje się, że nie. Sławomir Homeja, z którym przeprowadziliśmy wywiad ma stawia poważny zarzut protestującym. Poza tym opowiada w jaki sposób udało mu się uzyskać za żywiec cenę wyższą o 1 zł. Opowiada także o swojej hodowli opartej na rasie puławskiej.
Szerokim echem całą Polskę obiegła historia rolników, blokujących wjazd auta do zakładu mięsnego Food Service. Transport rzekomo przewoził mięso niewiadomego pochodzenia a z pojazdu wyciekała substancja o odrażającym zapachu. Postanowiliśmy sprawdzić ile prawdy jest w tym zdarzeniu.
O sens badania pasz objętościowych zapytaliśmy Wiesława Płeckiego, kierownika produktu ds. bydła De Heus.
O aktualnej sytuacji na rynku nawozów i perspektywach na przyszły rok rozmawialiśmy z Piotrem Zarosińskim, dyrektorem departamentu korporacyjnego handlu segmentu agro Grupy Azoty.
Trwa opracowywanie strategii przeciwdziałania uodpornianiu się chwastów na stosowane herbicydy. Co dotychczas osiągnięto?
Wywiad z Michaelem Lösche, członkiem zarządu Concordia Polska TUW.
Skuteczna eliminacja chwastów z plantacji buraka cukrowego tylko przy pomocy dwóch lub nawet jednego zabiegu? Wydaje się to czystą mrzonką. Jednak jest to realne i możliwe, także w naszym kraju.
O specyfice produkcji żywca wieprzowego w powiecie piotrkowskim, oraz możliwych konsekwencjach wystąpienia na tym obszarze ASF rozmawiamy z Pawłem Śpiewakiem, powiatowym lekarzem weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.
Mszyce to uciążliwe szkodniki będące utrapieniem w uprawach. Niezwalczone w porę nie tylko osłabiają rośliny, lecz także często zarażają je wirusami. Jesienna ochrona od samego początku musi być przemyślana, wówczas jest szansa na zachowanie zdrowych ozimin.
Program Gobarto 500 ma za cel produkcję w 100 proc. polskiego mięsa – wyprodukowanego z tutejszych warchlaków, żywionych paszą wytworzoną z polskich surowców. Projekt jest zakrojony na szeroką skalę i realizowany we współpracy z krajowymi rolnikami. Dlatego pytamy dr n. wet. Katarzynę Lasiecką, pełnomocnika Zarządu ds. weterynarii firmy Cedrob, jak wygląda podejście Grupy Gobarto do problemu ASF, z którym boryka się branża mięsna, jakie jest wyjście z tej sytuacji i jak przedstawia się współpraca producentów świń z Grupą w dobie wszechobecnego hasła bioasekuracji.
Czy wiele jest nadużyć ze strony lekarzy weterynarii na terenach zwalczania ASF? Dlaczego przy potwierdzaniu ogniska wirus ASF jest znajdowany tylko w narządach chorych zwierząt? Kiedy w końcu uda się rozdzielić dwie choroby ASF dzików i świń? Na te i inne pytania odpowiada serwisowi farmer.pl Krzysztof Jażdżewski Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
Podstawę żywienia bydła wciąż stanowią dobrej jakości pasze objętościowe sporządzane głównie z użytków zielonych. Rosnące wydajności w produkcji zwierzęcej wymagają nowych odmian o wysokich parametrach, które pozwalają wykorzystać w maksymalny sposób użytkowane grunty. O aktualnych trendach na użytkach zielonych rozmawiamy z Pawłem Zakrzewskim, dyrektorem zarządzającym DLF Seeds.
Na najbliższej konwencji wyborczej Prawa I Sprawiedliwości , która odbędzie się w najbliższą niedzielę w Sandomierzu, będziemy prezentować nasz program rolny - powiedział w rozmowie z PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Antocyjanowe przebarwienia liści nie zawsze świadczą o niedoborze fosforu czy też kike kapusty u roślin, wywołuje je również wirus żółtaczki rzepy. Gdy zaatakuje, straty w plonie są niebagatelne, sięgają nawet 50 proc. Niestety, nie ma możliwości jego bezpośredniego zwalczania.
Na temat rynku rzepaku rozmawiamy z członkami Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych: Juliuszem Młodeckim, prezesem Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, a także Adamem Stępniem, dyrektorem generalnym Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju i Krajowej Izby Biopaliw.
Jan Krzysztof Ardanowski to obecnie jeden z najbardziej zapracowanych ministrów. Niemal codziennie jeździ po kraju, by spotykać się z rolnikami. Trzeba przyznać, że już dawno, w żadnym z ministrów rolnictwa nie pokładano tak wielkich nadziei, żaden też nie przychodził do resortu w tak trudnym momencie, jak obecny.
Nadwyżka siary, określanej mianem „eliksiru życia” często jest utylizowany, gdyż nie może trafić do skupu. Istnieje jednak możliwość efektywnego zagospodarowania tego pokarmu.
Nowa polityka rolna będzie bardziej aktywna i skoncentrowana na innowacjach, np. chcemy korzystać z bezpłatnych satelitów UE - powiedział PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i podkreślił, że w rządzie jest przedstawicielem rolników, a nie oddelegowanym urzędnikiem.
Plan dla wsi to nowe otwarcie polityki rolnej, będzie on wdrażany tuż po wakacjach - poinformował PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Skąd decyzja o wejściu do sieci sprzedaży marki Massey Ferguson, jak wygląda zaplecze serwisowe i w jaki sposób oraz czym firma RolDam-Serwis chce powalczyć o klienta? Te i kilka innych pytań zadaliśmy podczas targów Opolagra 2018 Damianowi Świeżemu, właścicielowi firmy RolDam-Serwis ze Świbia w woj. śląskim.
Z lek. wet. Krzysztofem Jażdżewskim, zastępcą Głównego Lekarza Weterynarii, rozmawia Marzena Pokora-Kalinowska
Jeśli nie jesteśmy w stanie zaplanować produkcji, nie jesteśmy w stanie działać efektywnie - mówi Karol Zarajczyk, prezes zarządu URSUS S.A.
25 lat temu firma Metaltech z Mirosławca rozpoczęła produkcję przyczep, stając się jedną z topowych marek w tym segmencie maszyn. O działalności firmy, ekspansji na rynki zagraniczne i planach na najbliższą przyszłość rozmawiamy z Ireneuszem Ciepielewskim, członkiem zarządu spółki Metaltech.
Jedną z najważniejszych spraw do załatwienia jest poprawa dochodów rolników. W tym celu resort wprowadził ułatwienia w sprzedaży własnych produktów rolnych, trwają prace nad budową platformy żywnościowej - mówi w rozmowie z PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Resort pracuje nad Paktem dla Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Polski rynek sprzedaży warchlaka bardzo się zmienił i rozrósł w ostatnich latach. O tym jak będą kształtowały się ceny młodych świń w najbliższym czasie, jakie zwierzęta wybierać na tucz oraz czy warto zająć się produkcją warchlaka w kraju - rozmawiamy z Rafałem Moczkowskim, właścicielem firmy Europig.
O to jakie są szanse na ustabilizowanie krajowej produkcji świń, czy można rozwijać gospodarstwa w cieniu ASF i czy w przyszłości będziemy skazani na kompartmentalizację produkcji świń - pytamy Jacka Jagiełłowicza, prowadzącego program Gobarto 500.
Rozmowa z Robertem Kosmalem i Dariuszem Kwiatkowskim - Partnerami z kancelarii restrukturyzacyjnej - Kosmal&Kwiatkowski.
W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).
Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.
Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).
Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.
Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.
Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.