Dzięki integracji funkcji Terranimo w Cemos dla ciągników Claas użytkownicy oprócz efektywności i wydajności mają teraz do dyspozycji kolejną strategię jazdy: ochronę gleby. Terranimo od lata 2022 r. będzie częścią standardowego zakresu funkcji Cemos dla ciągników Claas.
Kolejnym produktem wyróżnionym srebrnym medalem w ramach targów Agritechnica 2022 jest aplikacja TerraService stworzona przez firmę Rauch Landmaschinenfabrik GmbH, we współpracy ze specjalistami z AgriCircle AG.
Okres siewu ozimin trwa, tymczasem w wielu rejonach Polski od tygodni nie spadła ani kropla deszczu. W tej sytuacji rolnicy zadają sobie pytanie – czy pług „wyciągnie” wodę do wierzchniej warstwy gleby, gdzie umieszczone będą nasiona?
Coraz większym problemem jest nadmierne zagęszczenie gleby, które powoduje gorsze warunki wzrostu dla roślin i przyczynia się do obniżenia ich plonowania.
Zwięzłość to siła zespalająca ze sobą poszczególne cząstki gleby. Najprostszym urządzeniem umożliwiającym ocenę zwięzłości gleby na polu jest penetrometr glebowy. Jak przeprowadzić pomiary?
Zagęszczenie gleby to poważny problem. Naukowcy szacują, że każdego dnia zagęszcza się około 3000 ha dobrej gleby. Większość gleby jest tracona w Ameryce Południowej oraz Afryce. Jednak teraz jest na to sposób.
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wielkości produkcji rolniczej jest woda. Czynnik ten staje się w ostatnich latach kluczowy dla produkcji roślinnej głównie z powodu wzrastającej średniej temperatury i występowania dni upalnych z temperaturą przekraczającą 35 oC, jak również ze zmieniającą się ilością i rozkładem opadów. Wyłączając nawadnianie, nie mamy innych bezpośrednich możliwości regulacji stanu nawodnienia upraw. Nie oznacza to jednak, że pozostajemy zupełnie bezradni.
Topsoil Mapper TSM to sensor glebowy działający na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Pozwala uzyskać kilka ważnych informacji dotyczących stanu gleby nawet na głębokości 1,5 m.